عملکرد دستگاه‌های اجرایی هیچ نوع سنخیتی با بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خانه ملت
  4. اقتصادی
عملکرد دستگاه‌های اجرایی هیچ نوع سنخیتی با بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد ندارد

عملکرد دستگاه‌های اجرایی هیچ نوع سنخیتی با بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد ندارد

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت |

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بهرنگ نجاتیکارشناس بودجه در یادداشتی که در اختیار این خبرگزاری قرار داد نوشت: نظام بودجه ریزی فعلی کشور و نوع تعیین سقف بودجه و دستگاه‌های اجرایی در سازمان برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و نیز عملکرد دستگاه‌های اجرایی هیچ نوع سنخیتی با بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد نداشته و در منافات اصول اولیه و بدیهی این نوع از بودجه ریزی است.

متن کامل این یادداشت به شرح ذیل است:

بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و اصلاح ساختار بودجه

از زمانی که بحث بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد میان متخصصان بودجه ریزی و محافل علمی کشور مطرح شد تا حال که قانون بودجه در شکل و شمایل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، تنظیم، تصویب و ابلاغ می‌گردد، همیشه این موضوع مطرح بوده است که آیا در ساختار دستگاه‌های اجرایی کشور می‌توان این نوع بودجه ریزی را عملیاتی کرد و این که اساسا این بودجه ریزی بهره وری منابع را در بخش دولتی محقق خواهد کرد؟

بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد دارای مولفه هایی مشخص مانند برنامه، فعالیت، سنجه عملکرد، هزینه واحد (قیمت تمام شده فعالیت‌ها) و خروجی (مقدار) و در نهایت اعتبار لازم جهت انجام فعالیت‌ها به میزان خروجی مورد انتظار می‌باشد.

با یک نگاه اجمالی می‌توان گفت که نظام بودجه ریزی فعلی کشور و نوع تعیین سقف بودجه و دستگاه‌های اجرایی در سازمان برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و نیز عملکرد دستگاه‌های اجرایی هیچ نوع سنخیتی با بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد نداشته و در منافات اصول اولیه و بدیهی این نوع از بودجه ریزی است.

پیشنهاد بودجه ریزی از سوی دستگاه‌های اجرایی شروع فرآیند تدوین لایحه سالانه است این در حالی است که دستگاه‌های اجرایی کشور و نوع عملکرد آن‌ها به ندرت قادر است تا با شناسایی دقیق فعالیت‌ها و ارتباط دقیق هزینه‌ها با هر فعالیت، قیمت تمام شده هر فعالیت را محاسبه نماید.

همچنین به دلیل نبود مکانیزم پیشنهاد اعتبار بین دستگاه‌های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه بر فرض صحت برنامه، فعالیت و قیمت تمام شده فعالیت‌ها، نهایت سقف اعلامی بودجه به هر دستگاه حاصل مقداری افزایش در سقف بودجه سال قبل است که دستگاه موظف است آن را بین فعالیت‌ها توزیع و از تقسیم آن بر مقدار، قیمت تمام شده فعالیت خود را بدست آورند.

ارقام مندرج در پیوست‌های قانون بودجه صرفا شکلی ظاهری از بودجه مبتنی بر عملکرد بوده و از محتوای خالی است، اگر به این موضوع ضعف ساختاری در تفکیک فعالیت از هزینه را نیز اضافه نمائیم (در حقیقت بسیاری از فعالیت‌های مندرج در پیوست قانون بودجه و برنامه، فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی اصولا فعالیت نیست و نیازی به این نوع از برنامه و فعالیت‌ها نیست) متوجه می‌شویم که اصولا چیزی به مفهوم بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در قانون بودجه، موجودیت ندارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

از طرف دیگر ساختارهای نظارتی کشور نیز از هماهنگی لازم در اجرای این نوع از بودجه ریزی برخوردار نیستند و نظارت به شکل مرسوم آن و از طرف نهادهای نظارتی بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی اعمال می‌شود که با روح حاکم بر بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در تضاد است، در این نوع بودجه ریزی ملاک نظارت خروجی‌ها هستند و مقدار خروجی هر فعالیت است که باید مورد حسابرسی و نظارت قرار گیرد نه صرفا محتوای هزینه‌ها!

حال می‌رسیم به سوال اساسی که آیا بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد با توجه به بهره وری بسیار پایین عوامل در دستگاه‌های اجرایی کشور و فاصله بسیار زیاد قیمت تمام شده خدمات و فعالیت‌های آن‌ها با معیارهای استاندارد می‌تواند موجبات افزایش بهره وری عوامل را در کشور به دنبال داشته باشد؟ یک سازمان دولتی تا چه میزان می‌تواند و اختیار دارد که بر فرض وجود اراده‌ای قوی در مدیران آن برای افزایش بهره وری نسبت به کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه‌ها و مدیریت بهینه منابع اقدامات اساسی صورت دهد؟ در حالی که واضح است که مدیران دولتی صرفا مسئول اجرا بخشنامه‌ها، قوانین استخدامی و توزیع پول نفت (امتیازات) بین کارکنان خود هستند که برای انجام هر فعالیت شاید نیاز به تعدادی از آن‌ها نبوده است.

برنامه‌ها، فعالیت‌ها، خروجی و قیمت تمام شده دارای مفهوم است و صرفا جداول و ارقامی نیست که جهت پر کردن فرم‌ها و سر و شکل دادن به بودجه مالی سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به نظر می‌رسد یکی از اساسی‌ترین اهداف در اصلاح ساختار بودجه که قرار است در قالب لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کشور انجام گیرد می‌بایستی احصا واقعی برنامه‌ها و فعالیت‌ها، کاهش تعداد برنامه و فعالیت و قیمت تمام شده آن‌ها باشد و نکته اساسی این است که لزوما کاهش تعداد دستگاه‌ها در ردیف‌های بودجه و تفکیک دستگاه‌های اجرایی به دستگاه سیاستگذار و مجری و دادن نقش واسطه به دستگاه‌های سیاستگذار بدون اصلاح واقعی نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد بین دستگاه‌های اجرایی مشابه و پرهیز از تعیین سقف اعتبارات براساس سیستم چانه زنی (مراجع تصمیم ساز و تصمیم گیر)، بحث اصلاح ساختار بودجه را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند.

پایان پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

برابری دیه مرد و زن در تصادف‌های غیرفوتی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
محمد بارانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این رای از این پس در همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و بیمه‌ها هم باید مطابق آن عمل کنند. وی گفت: پس از مذاکرات قضات دیوان عالی کشور، با اکثریت قاطع این تصمیم گرفته شد که نه تنها در مورد صدماتی که منتهی به مرگ می‌شود باید این برابری دیه زن و مرد رعایت شود، بلکه درباره سایر صدمات هم باید این برابری رعایت و دیه زن هم جبران شود، یعنی برابری به میزان دیه مرد جبران شود و این حکم الزام آور است و دادگاه‌ها در موارد مشابه باید به همین نحو عمل کنند. عضو معاون دیوان عالی کشور افزود: این موضوع به عنوان رای وحدت رویه و به منزله تفسیر از قانون برای همه دادگاه‌ها لازم الاجراست و دادگاه‌ها وقتی بر این اساس رای دهند، بیمه‌ها هم باید دیه را پرداخت کنند. بارانی افزود: این اختلاف رویه وجود داشت که به جهت استنباط متفاوت دادگاه‌ها از قانون بود، اما در نهایت موضوع در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه مطرح شد. علیزاده، رئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشورراننده در تصادفات، شخص ثالث محسوب می‌شودرئیس شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور گفت: با تصمیم هیئت عمومی دیوان، راننده متخلف در تصادفات هم به عنوان شخص ثالث محاسبه می‌شود و در صورت فوت به خانواده او دیه تعلق می‌گیرد و اگر هم آسیب دیده باشد، به خود شخص دیه داده می‌شود.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
بررسی فایل‌های عرضه شده به بنگاه‌های املاک در چند روز اخیر نشان می‌دهد حجم واحدهای نوساز عرضه شده به بازار برای فروش به شدت کاهش پیدا کرده است. واحدهای مسکونی نوساز در بازار خرید و فروش مسکن کمیاب شدند. در این راستا، برخی از مشاوران املاک عنوان می‌کنند همین موضوع سبب شده تعداد محدود واحدهای نوساز عرضه شده به بازار، با قیمت پیشنهادی بالا ارائه شوند. به این معناکه مالکان واحدهای مسکونی نوساز در چند هفته اخیر، انعطاف‌پذیری کمتری برای تعدیل قیمت‌ها نسبت به مالکان سایر گروه‌های سنی آپارتمان‌ها از خود نشان داده‌اند. بررسی جدول امروز نبض بازار به خوبی نشان می‌دهد به غیر از واحدهای نوساز، بخش عمده فایل‌های ارائه نسبت به ماه گذشته اندکی تعدیل قیمتی را از سوی مالکان تجربه کرده‌اند.
مهرمهر17 ساعت قبل
شهاب‌الدین بی‌مقدار، در گفت‌وگو با خبرنگار مهردرباره لزوم مقابله با فرارهای مالیاتی در کشور، اظهار داشت: در مقابل فرارهای مالیاتی باید ایستاد. قرار بود سیستمی طراحی شود تا تمام حساب‌های بانکی به صورت آنلاین تحت رصد دستگاه‌های متولی قرار گیرند. بی‌مقدار با بیان اینکه میزان معافیت‌های مالیاتی در کشور زیاد است، گفت: معافیت‌های مالیاتی را هم باید تا حد امکان کاهش داد؛ میزان معافیت‌های مالیاتی چشمگیر است. عضو کمیسیون شوراهای مجلس با اشاره به نقش کارت‌های بازرگانی در فرارهای مالیاتی، اظهار داشت: کارت‌های بازرگانی ابزاری برای فرار مالیاتی شده‌اند؛ زیرساخت‌های لازم برای ساماندهی و رتبه‌بندی این کارت‌ها باید ایجاد شود. وی تصریح کرد: تراکنش‌های بانکی صاحبان کارت‌های بازرگانی باید رصد شود و در این زمینه، وزارت صنعت‌، معدن و تجارت باید نسبت به ساماندهی کارت‌های بازرگانی اقدام کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری17 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری1 ساعت قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری2 ساعت قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری2 ساعت قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری2 ساعت قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری2 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری2 ساعت قبل