آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. بین‌المللی
آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود

آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز؛ عراق همچنان ناآرام است و انگشت اتهام به سوی دولت عبدالمهدی است. آیا او مسبب این اوضاع است؟ چه کسی استارت کودتا را زد و تصویری که دست معترضان است از آن چه کسی است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین؛ اندیشمندان مغرب زمین، فضای دموکراسی سازی را دارای دو بعد می‌دانند.

بعد نخست که محور افقی فضای دموکراسی سازی را شکل می‌دهد، همان است که از آن تعبیر به «اصل موازنه قوای سه گانه سیاسی (Political Checks and Balances)» می‌شود.

· بعد دوم که محور عمودی فضای دموکراسی سازی را شکل می‌دهد، همان است که از آن تعبیر به «مطالبه مردمی از حاکمیت ((Public demands» می‌گردد.

اما فضای دموکراسی سازی در «غرب آسیا» که سابقه طولانی حکومت فرماندهان نظامی را در کارنامه خود دارد، دارای بعد سومی نیز است که از نظر اندیشمندان غربی دور مانده است. «دکترکنث پولاک» ارتش‌های عربی را «شمشیر دولبه» می‌داند.

وی معتقد است: برای ماندن قطار دموکراسی در ریل، توازن قدرت نهاد نظامی ارتش و قدرت نهادهای مدنی باید حفظ شوند. در صورتی که قدرت ارتش بر قدرت نهادهای مدنی تفوق یابد، پدیده‌ای به نام «پرتوریانیسم (Praetorianism)» شکل می‌گیرد که در نهایت منجر به حاکمیت ارتش و سرنگونی نهادهای مدنی می‌گردد. «پولاک» معتقد است که چنین پدیده‌ای در نکبتی که به مدت چندین دهه دامنگیر «کشورهای غرب آسیا» گردیده، سهیم بوده است. لازم به ذکر است که «پرتوریانیسم» از «گارد پرتورین» اقتباس شده است. «گارد پرتورین» گارد حفاظتی امپراتور روم بود که در سده‌های پس از امپراتوری «آگوستوس» و «تیبریوس» در عزل و نصب امپراتوران روم نقش مهمی را ایفا می‌کرد.

اندیشمندان غربی، به علت ناآشنایی با فضای دموکراسی سازی در غرب آسیا نتوانسته‌اند راه حلی برای اجتناب از پدیده‌ای که پولاک از آن تعبیر به «پرتوریانیسم» می‌کند، ارایه دهند. بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی نخستین کسی بود که به فراست دریافت که دموکراسی سازی در خاورمیانه، «بعد سومی» نیز دارد که از آن تعبیر به «موازنه قوای نظامی (Military Checks and Balances)» می‌گردد.

«موازنه قوای نظامی» در دموکراسی سازی‌های مغرب زمین جایگاهی ندارد چرا که مسیری را که آنها برای حرکت به سمت دموکراسی طی کرده‌اند متفاوت از مسیر دموکراسی سازی در غرب آسیا است. از این رو، امام خمینی در سال ۱۳۵۸ فرمان تشکیل «سپاه پاسداران» را صادر کرد تا ایران در فاز انتقال از استبداد به دموکراسی، مسیر امنی را طی کند و به عبارتی «موازنه قوای نظامی»، مانع به وجود آمدن پدیده پرتوریانیسم گردد. کودتای نوژه در تیر ماه ۱۳۵۹ نشان داد که او به درستی «بعد سوم فضای دموکراسی سازی» را تشخیص داده بوده است. سپاه در آن زمان توانست با یک «ضدکودتا»، نخستین جلوه‌ی «موازنه قوای نظامی» را به منصه ظهور برساند و قطار دموکراسی را که در خطر خارج شدن از ریل بود، در مسیر خود همچنان حفظ کند.

پس از سقوط رژیم صدام در سال ۲۰۰۳ و تدوین قانون اساسی جدید عراق در سال ۲۰۰۵، «بعد سوم دموکراسی سازی» در قانون اساسی این کشور مغفول ماند چرا که این قانون عمدتا با مشاوره کارشناسان آمریکایی تدوین شده بود و آنها نیز قانون اساسی عراق را بر پایه نسخه مغرب زمینی دموکراسی سازی تدوین کرده بودند. اگر تدوین کنندگان قانون اساسی عراق، در آن زمان به این مهم توجه داشتند که فضای دموکراسی سازی در غرب آسیا، سه بعدی است و دوبعدی تصور کردن آن، در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از کوربینی کارشناسان غربی است، شاید نه داعش می‌توانست مناطق چندانی از عراق را به تصرف خود در آورد و نه امروز، آمریکا در پی آن بود که برخی فرماندهان نظامی عراق را بازیچه مطامع خود قرار دهد.

در هر صورت، ظهور رسمی داعش در سال ۲۰۱۴ و تصرف موصل که حاصل خیانت برخی ازفرماندهان ارشد ارتش بود، اندیشمندان عراق را متوجه نکته مغفول مانده در قانون اساسی عراق کرد و حاصل آن شد که نیرویی به نام «حشد الشعبی» شکل گرفت.

لازم به ذکر است که کارشناسان «شورای آتلانتیک» اخیرا به وجود ضعف هایی در قانون اساسی عراق اشاره کرده، و به تلویح از اصلاح آن سخن به میان آورده‌اند. از این رو، خوب است که اگر روزی، مقامات عراقی تصمیم به بازنگری در قانون اساسی این کشور گرفتند، وجود «حشد الشعبی» را در قانون اساسی جدید لحاظ کنند تا دموکراسی سازی در عراق، در مسیر واقعی خود پیش رود. ادغام «حشد الشعبی» در ارتش عراق، می‌تواند مشکلاتی را که پیشتر ذکر آن به میان رفت، در مسیر دموکراسی سازی در عراق، در آینده ایجاد کند.

ایالات متحده در نوامبر ۲۰۰۵ در راستای بازسازی ارتش عراق، به تشکیل نیروی نظامی ای موسوم به «نیروهای ویژه عراق (Iraqi Special Operations Force)» اقدام کرد. این نیرو در ابتدا شامل دو گردان رزمی و دو گردان پشتیبانی بود و تجهیز و آموزش آن به عهده نظامیان آمریکایی، و البته با هزینه وزارت دفاع عراق، بود. لازم به ذکر است که نیروی مزبور، نسخه عراقی «نیروهای ویژه آمریکا (U. S. Special forces)» است. نیروی مذکور طی سالهای گذشته توسعه پیدا کرد و نام جدید «نیروی مبارزه با تروریسم» را به خود گرفت. در محافل آمریکایی از این نیرو با عنوان «لشکر طلایی (Golden Division)» یاد می‌شود.

در دورانی که بخشی از خاک عراق، در اثر خیانت برخی از فرماندهان ارتش و زد و بند برخی شیوخ قبایل، به اشغال داعش درآمد، مقامات آمریکایی تلاش کردند تا از اوضاع به نفع خود بهره ببرند چرا که از پیش از اشغال عراق توسط داعش، متوجه شده بودند مسیر شکل گیری دموکراسی در عراق، در آینده به نفع آنها نخواهد بود.

از این رو، بعدها تلاش کردند تا در عملیاتهایی که برای بازپس گیری مناطق اشغالی از چنگ داعش صورت می‌گیرد، «لشکر طلایی» را که توسط خودشان تربیت و تجهیز شده بود، در خط مقدم قرار دهند و به بهانه اینکه آلترناتیو دیگر یعنی «حشد الشعبی» رنگ و بوی طایفه‌ای دارد، مانع حضور حشد الشعبی در خط مقدم عملیات‌های آزاد سازی مناطق اشغالی ای چون فلوجه، موصل، بیجی، تکریت و … شوند. منویات آمریکا با تصمیم نخست وزیر وقت «حیدرالعبادی» عملی گردید، و بدین ترتیب نقش مهم «حشد الشعبی» در عمیلت‌های آزاد سازی مناطق اشغالی داعش، حداقل در رسانه‌های داخل و خارج عراق، کم رنگ شد.

در تمام عملیات‌های «لشکر طلایی» علیه داعش، سعی رسانه‌های غربی، برجسته کردن نقش فرمانده میدانی این لشکر، یعنی «سپهبد عبدالوهاب الساعدی» بود. در رسانه‌های غرب از او به عنوان «قهرمان عراق» نام برده شده است. «یوروزنیوز» در مارس ۲۰۱۹ از او، با تعبیر معنا دار «ژنرال آیزنهاور» و «ژنرال شارل دوگل» عراق اسم برد.

آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود - 15

«اورشلیم پست» درباره وی و «نیروی ویژه مبارزه با تروریسم عراق» می‌نویسد «سپهبد الساعدی که در سال ۲۰۱۷ موصل را آزاد کرد، فرماندهی نیروی ویژه مبارزه با تروریسم را به عهده داشت. این نیرو توسط آمریکا ایجاد و آموزش داده شده است».

لازم به ذکر است که ژنرال مذکور، مدرک کارشناسی فیزیک را از دانشگاه موصل دریافت کرده و پس از آن دردوران زمامداری صدام، از دانشکده افسری عراق با درجه ستوانی فارغ التحصیل گردیده، و در سال ۱۹۹۶ نیزدوره دافوس را در عراق گذرانده است.

«یورونیوز» درباره ژنرال مذکور می‌نویسد «او کسی است که در سال ۲۰۱۵ در نبرد با داعش در بیجی، با در اختیار داشتن تنها ۲۵۰ سرباز تحت امر، پیروزی «اسپارتاکوس وار» را رقم زد»!

لازم به ذکر است که «سپهبد الساعدی» در توجیه به حاشیه راندن نیروهای «حشدالشعبی» در بازپس گیری مناطق اشغالی داعش، در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: «اگر من برای عملیات‌های نظامی، از نیروهای «غیرعراقی» استفاده می‌کردم، تاریخ در آینده شهادت می‌داد که این پیروزی متعلق به ما عراقی‌ها نبوده است».

جالب است که «سی ان ان» به نقل از «سپهبد الساعدی» می‌گوید «۵۰ درصد پیروزی‌های ما در نبرد با داعش، محصول کمک‌های اطلاعاتی و لجستیکی ایالات متحده بوده است».

صحبتهای «سپهبد الساعدی» در مصاحبه با سی ان ان و آسوشیتدپرس در تضاد با یکدیگر هستند. او به زعم خودش، حشدالشعبی را به حاشیه می‌راند تا تاریخ در آینده شهادت ندهد که خارجی‌ها در بازپس گیری مناطق اشغالی داعش نقش داشته‌اند، اما همزمان به اذعان خودش، حداقل ۵۰ درصد پیروزی خود و نیروهای تحت امرش را، محصول کمک‌های لجستیکی و اطلاعاتی ایالات متحده می‌داند. البته به اظهارات ژنرال باید این را هم افزود، که حتی آموزش و تجهیز نیروهای تحت امر او هم توسط آمریکا بوده است، بنابراین سهم آمریکا در پیروزی ادعایی ژنرال در موصل و تکریت و سایر نقاط اشغالی، بسیار بیشتر از ۵۰ درصد بوده است.

«سپهبد الساعدی» به غیر از اظهارات بالا، اقدام به اعمال پوپولیستی هم کرده است. برای مثال، پیش از نبرد موصل، سردوشی اش را در مقابل دوربین‌ها باز می‌کند و می‌گوید تا موصل آزاد نشود، از این سردوشی استفاده نخواهم کرد. «ژنرال الساعدی» این روزها در جمع معترضان، علم مبارزه با فساد را نیز بر دوش می‌کشد. لازم به ذکر است که رسانه‌ها گزارش دادند که در جریان نبرد منطقه کرکوک، برخی فرماندهان تحت امر وی، به فروش نفت کرکوک در بازار سیاه اقدام کرده‌اند. چگونه است که فردی که توانایی مدیریت فساد در مجموعه‌اش را ندارد، ادعای مبارزه با فساد در سطح ملی را دارد؟!

ایالات متحده که فردی جاه طلب‌تر و عوامفریب‌تر از او برای فرماندهی «لشکر طلایی» نیافته بود، این افسر سابق ارتش بعثی را به عنوان فرمانده عملیات‌های «لشکر طلایی» برگزید تا گام اول را در راستای «پروژه آیزنهاور سازی» بردارد.

لازم به ذکر است که در این راستا، از مجسمه «ژنرال الساعدی» در شهر موصل نیز پرده برداری شد تا افکار عمومی با او موانست بیشتری پیدا کنند.

«پیتر برگن»، روزنامه نگار و تحلیلگر مسایل امنیت ملی در «سی ان ان»، در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۷ در تارنمای شبکه خبری مذکور می‌نویسد «این ترامپ نبود که داعش را شکست داد، بلکه سربازان نخبه‌ی تحت امر این ژنرال (سپهبد الساعدی) بودند که داعش را شکست دادند». برگن در ادامه، به نقش مهم «لشکر طلایی» در شکست داعش اشاره می‌کند.

ایالات متحده، در گام دوم «پروژه آیزنهاور سازی»، در اکتبر ۲۰۱۸ از ژنرال الساعدی برای سفر به واشنگتن دعوت به عمل می‌آورد. ژنرال مذکور در ستاد نیروهای عملیات ویژه «پایگاه هوایی مک دیل» واقع در فلوریدا، درباره نبرد با تروریسم و شکست داعش سخنرانی می‌کند.

پس از سخنرانی مزبور در فلوریدا، سمیناری به همت «پیتربرگن» در «دانشکده مطالعات دولتی کندی (John F. Kennedy School of Government)» در دانشگاه هاروارد، ترتیب داده می‌شود تا ژنرال در آنجا هم از تجریبات اش در نبرد با تروریسم سخنرانی کند! در اطلاعیه سمینار مزبور، ذکر شده است که این سمینار، یک سمینار اطلاعاتی به «میزبانی دولت سعودی و اعضای شورای همکاری خلیج فارس» است.

متاسفانه، تاکنون مطلبی از این سمینار، و همچنین سخنرانی ژنرال در پایگاه هوایی مک دیل، به بیرون درز نکرده و مشخص نیست که او چه صحبتهایی در این جلسات، و همچنین در ملاقات با مقامات آمریکایی داشته است!؟ ایالات متحده کشوری نیست که بتوان مانع از انتشار سخنرانی‌ها و سمینارها به فضای مجازی شد، مگر اینکه ملاحظات امنیتی ای در میان باشند. سوال این است که به چه دلیل صحبتهای او در آمریکا در فضای مجازی انتشار نیافته است و چه ملاحظات امنیتی ای در میان بوده‌اند!؟

«ژنرال الساعدی» بار دیگر، در سپتامبر سال جاری برای دریافت ویزا به سفارت آمریکا مراجعه می‌کند تا به قول خودش باردیگر با سفر به آمریکا، در هاروارد درباره تروریسم سخنرانی کند! در اینجا، شورای امنیت ملی عراق به علت تعدد سفرهای وی به امریکا، به او مشکوک می‌شود و «ژنرال طالب شغاتی»، فرمانده کل نیروهای مبارزه با تروریسم، در تماس با «عادل عبدالمهدی» در ۲۷ سپتامبر سال جاری، تقاضای برکناری «سپهبد الساعدی» از معاونت نیروی مزبور را می‌کند. عجیب است که از فرمانده «نیروی مبارزه با تروریسم» برای سفر به آمریکا دعوت نمی‌شود، اما معاون وی مرتب دعوت می‌شود تا به اصطلاح در هاروارد سخنرانی کند. آیا او شخصیت آکادمیک یا کارشناس سیاست خارجی محسوب می‌شود، که به هاروارد می‌رود؟ چه مجانستی بین یک فرمانده نظامی و محیط آکادمیک هاروارد وجود دارد؟

به فاصله کوتاهی پس از عزل ژنرال مذکور از سمت اش توسط نخست وزیر عراق، ناآرامی‌های عراق کلید می‌خورند و جمعیت جوانی که غالبا زیر سی سال سن دارند به خیابان‌ها سرازیر می‌شوند و در حالی که تصویر ژنرال الساعدی را در دست دارند، نخست وزیری او را درخواست می‌کنند.

لازم به ذکر است، که دولت عراق از سه ماه پیش از آغاز ناآرامی‌ها در عراق متوجه شده بود، که کودتایی توسط افسران نظامی و با حمایت ایالات متحده در حال برنامه ریزی است. به علاوه، «قیس الخزعلی» یکی از فرماندهان «حشد الشعبی» در ۴ اکتبر سال جاری اعلام کرد که «کودتایی طراحی شده تا با کشاندن جمعیت به خیابانها در ماه اکتبر، زمینه سرنگونی دولت عادل المهدی را در ماه نوامبر رقم بزنند».

به نظر می‌رسد پیشبینی «قیس الخزعلی» و همچنین «دولت عراق» در رابطه با کودتا صحیح باشد، چرا که همزمان با آغاز ناآرامی‌ها در عراق، هشتگ «ما همه ژنرال الساعدی هستیم» ترند می‌شود.

آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود - 34

بسیاری از معترضان نیز در حالی که تصاویر «ژنرال آیزنهاور» را در دست داشتند، نخست وزیری او را فریاد می‌زدند.

آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود - 36

یکی از معترضان در رابطه با اعتراض اش می‌گوید: «دولت کنونی عراق، دولت احزاب و شبه نظامیان است». صحبت‌های این معترض توسط بسیاری از معترضان دیگر نیز مطرح شده، و منظورشان از شبه نظامیان «حشد الشعبی» است. ناگفته نماند این معترضان مایل اند که به جای «شبه نظامیان»، «نظامیانی چون ژنرال عبدالوهاب الساعدی» عهده دار تشکیل دولت شوند.

لازم به ذکر است که تصاویری که از روزهای اخیرناآرامی‌های عراق منتشر شده، ژنرال مذکور را در میان معترضان نشان می‌دهد. ژنرالی که بنا به گفته «فالح الفیاض» طرح کودتایش توسط «حشدالشعبی» خنثی شده، اکنون آمال بر باد رفته‌ی خود را در میان فیک‌ها یا سربازان شبکه مجازی یا به تعبیر غربی‌ها «Smart Mob» جستجو می‌کند.

آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود - 39

همانطوری که خبرگزاری‌ها و مطبوعات بین المللی گزارش کرده‌اند، آغاز این ناآرامی‌ها از فضای مجازی کلید خورد. «فارن پالسی» در این رابطه می‌نویسد: «دولت سعودی از فرصت پیش آمده بهره برده، و در تلاش است تا دولت عراق را که به زعم ریاض، طرفدار ایران است سرنگون کند. سعودی‌ها از شبکه‌های اجتماعی، برای افزایش ناآرامی‌های عراق بهره می‌برند، و کاربران حامی سعودی با هشتگ‌های «مردم عراق را نجات دهید» در پی افزایش تنش‌ها در داخل عراق هستند».

گزارش فارن پالسی روشن می‌کند که پای «آمدنیوزهای» سعودی و احتمالا برخی از حاشیه نشینان خلیج فارس در پیدایش جرقه و شعله ور کردن ناآرامی‌ها در میان است.

فارن پالسی در ادامه با طعنه می‌نویسد: «عربستان که خود سابقه طولانی در استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای سرکوب مخالفان را دارد، حال با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در پی ایجاد جو و احساسات ضد ایرانی در عراق است»

«حیدر العبادی» هم برای اینکه از موج «آمدنیوزهای سعودی» عقب نماند، در توییتی در ۲۷ سپتامبر و در حمایت از ژنرال آیزنهاور نوشت: «این رسم اش نیست که دولت، از کسی که از عراق دفاع کرده به این شکل قدردانی کند.» به نظر می‌رسد العبادی در اینجا تجاهل می‌کند تا بتواند بر موج ناآرامی‌ها سوار شود و نصیب خود را داشته باشد.

آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود - 44

اما فرد دیگر در این ناآرامی‌ها کسی جز «مقتدی صدر» نیست. او پیشتر به مناسبتی اظهار کرده بود که آرزوی «دموکراسی اسلامی» را دارد.

لازم به ذکر است که یکی از لوازم دموکراسی «شفافیت (Transparency)» به طور اعم و «شفافیت مالی» به طور اخص است. آشوبگران عراق، این روزها از صدر با عنوان ناسیونالیست پرچمدارمبارزه با مفاسد مالی یاد می‌کنند. خوب است برای برداشتن نخستین گام دموکراسی، که او نیز آرزویش را دارد، پاسخگو باشد که پاسخگویی (Accountability) نیز از دیگر لوازم دموکراسی است.

صدر باید به این سوالات پاسخ دهد؛

او در ۳۰ ژوییه ۲۰۱۷ به دعوت «محمد بن سلمان» عازم عربستان شده و در خلال مذاکرات با ام بی اس (محمد بن سلمان)، به او وعده کمک مالی ۱۰ میلیون دلاری داده شده است. دولت عربستان ادعا می‌کند که این کمک را برای بازسازی عراق به دولت عراق پرداخت کرده است. به نظر نمی‌رسد که رقم ۱۰ میلیون دلار مبلغی باشد که به کار بازسازی عراق بیاید. چنین رقمی برای بازسازی عراقی که زیرساخت هایش توسط اشغالگران آمریکایی و داعش و القاعده عراق از بین رفته، حکم پول خرد را دارد و نیازی نیست که در رسانه‌ها مطرح شود. از شخص «مقتدی صدر» که این روزها پرچمدار مبارزه با مفاسد مالی گردیده، انتظار می‌رود بگوید این مبلغ به چه کسی پرداخت گردیده و در کجا هزینه شده است؟

آیزنهاور و کودتای طلایی؛ ژنرالی که پشت پرده ناآرامی‌های عراق بود - 49

به علاوه، «مقتدی صدر» بلافاصله پس از بازگشت از عربستان، دو اقدام را انجام می‌دهد؛

· در نخستین جمعه پس از بازگشت از عربستان، دستور می‌دهد تصاویر، شعارها و بنرهای ضد سعودی از خیابان‌ها جمع آوری گردند.

· درسخنرانی ای که بلافاصله پس از بازگشت از عربستان ایراد می‌کند، به اصرار از «حیدرالعبادی» می‌خواهد که «حشد الشعبی» را منحل کند، و اعضای حشد الشعبی جذب ارتش عراق شوند.

این دو اقدام او و چرخش ناگهانی اش نسبت به دولت سعودی که سالها با هزینه کردن برای داعش و القاعده عراق، هر آنچه که در توان داشت، برای کشتار مردم عراق و تخریب این کشور انجام داد، حساسیت برانگیز و قابل تامل است. خوب است که در جهت شفاف سازی که از لوازم دموکراسی است و شخص «مقتدی صدر» نیز آرزوی آن را دارد، روشن شود که آیا ارتباطی بین کمک ۱۰ میلیون دلاری سعودی و اقدامات و چرخش صدر وجود دارد؟

سوال دیگری که مطرح است این است که با نظر به اینکه شخص مقتدی صدر در طول عمر شغلی نداشته، روشن کند که هزینه زندگی و حزب، و فعالیت‌های سیاسی اش را از کجا تامین می‌کند؟

به علاوه، خوب است که او به جای موج سواری سیاسی، شفاف سازی را نخست از خود آغاز کند تا ثابت شود ادعای او برای شفاف سازی فعالیت‌های مالی مقامات دولت عادل عبدالمهدی و سایرین، صادقانه است.

در اینجا لازم به ذکر است، که وجود فساد، سوء مدیریت و ناکارآمدی در لایه‌های مختلف طبقه نخبگان سیاسی عراق غیر قابل انکار است، اما دولت «عادل عبدالمهدی» فقط یک سال است که در قدرت است و وارث بسیاری از ناکارآمدی‌های گذشته و همچنین فلاکتی که حضور داعش و اشغالگری آمریکا برای عراق رقم زده، است.

این روزها مقتدی صدر به گونه‌ای سخن می‌گوید که گویی عراق تا پیش از نخست وزیری عبدالمهدی، کشور آفتاب تابان بوده و مسئولیت این گرفتاری‌ها تمام و کمال با او و دولتش است. به علاوه، موضوع مبارزه با فساد و سوء مدیریت و ناکارآمدی یک چیز است و سوء استفاده ژنرالها و سایر نظامیان و همچین برخی سیاسیون از این دشواری‌ها و سوار شدن بر موج نارضایتی‌های مردمی، امری دیگر است.

آنچه که به طور کلی در ناآرامی‌های امروز عراق مطرح است، سوء استفاده آمریکا و سعودی از نارضایتی معیشتی مردم و تشویق جمعیت کم سن و سال به آمدن به خیابان‌ها است. این بسیار متفاوت از آن است که معترضان، بدون تحریک اتاق فکرهای واشنگتن و ریاض، برای مطالبات خود به میدان بیایند.

سوالی که همچنان مطرح است این است که چرا معترضان، درست زمانی که «سپهبد الساعدی» یا به تعبیر غربی‌ها «ژنرال آیزنهاور» از کار برکنار می‌شود، به ناگاه یاد اوضاع معیشتی و فلاکت خود می‌افتند و راهی خیابان‌ها می‌شوند؟

به نظر می‌رسد که با مختصری مطالعه‌ی تاریخ گذشته‌ی خاورمیانه، بتوان پاسخ به این سوال را یافت.

ریاض که پیشتر در سوریه، و اکنون در یمن، آمال و آرزوهای خود را بر باد رفته می‌بیند، در پی آن است که تا با توسل به شبکه‌های اجتماعی و تحریک جوانان کم تجربه عراق، کمی از آب رفته را به جوی بازگرداند.

اما آمریکا که متوجه شده که حربه تحریم ایران، او را به مطامع منطقه‌ای خود نرسانده، سعی می‌کند با سوء استفاده از احساسات جوانان عراقی، آنها را علیه «حشدالشعبی» بشوراند. در مطبوعات غربی، ادعا می‌شود که ایران پایگاهی به نام حشد الشعبی در عراق دارد چرا که حشدالشعبی توسط ایران آموزش دیده است.

واقعیت آن است که «نیروی مبارزه با تروریسم عراق» هم توسط آمریکایی‌ها آموزش دیده، پس با این استدلالی که طرف غربی مطرح می‌کند باید پذیرفت که آمریکا هم در عراق، از پایگاهی به نام «نیروی مباررزه با تروریسم» برخوردار است.

بهتر است که آمریکا و سعودی‌ها به جای تبدیل کردن عراق به میدان نبرد با ایران، صدور فرمان توییتری کودتا در بغداد، و سوء استفاده از نارضایتی‌های موجود در عراق، واقعیت‌های منطقه‌ای را بپذیرند چرا که قرابت ایران با عراق، بیش از قرابت آمریکا و سعودی‌ها با این کشور است.

آمریکا و سعودی‌ها باید توجه داشته باشند که یک بار از طریق یک ژنرال سنی به نام صدام، جنگ ۸ ساله را بر ایران تحمیل کردند، هچنین صدام اولین رهبر عربی بود که به کشور عربی خود یعنی کویت حمله کرد، شاید به ظاهر در باطن هدف ایران باشد، اما همسایگان نیز مانند گذشته از این خطر در امان نیستند. این بار بنا به مقتضیات زمان، در پی آن هستند که از ژنرال آیزنهاور برای چنین کاری بهره ببرند. به راستی دیر زمانی است که دوره کودتا و حاکمیت دست نشاندگان واشنگتن و اذناب منطقه‌ای آن، به سرآمده است. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز14 ساعت قبل
وی تأکید کرد که هدف از مداخلات آمریکا در عراق، این است که بتواند جنگ داخلی در عراق به راه بیاندازد. این نماینده عراقی خاطر نشان کرد که آمریکا در حال ایجاد هرج‌ومرج در عراق است و در همین راستا، از اینکه دولت عراق، به تظاهرات مردمی، مشغول شده است، بهره‌برداری می‌کند. در همین ارتباط، «صباح العکیلی» تحلیل‌گر سیاسی عراق، از شکست آمریکا در موج‌سواری بر تظاهرات‌های جاری عراق و تلاش برای حمله به منطقه سبز بغداد خبر داد. منابع خبری هم اعلام کردند که این طرح توسط آمریکا، امارات و عربستان سعودی پایه‌ریزی شده بود. هزینه مالی این کودتا که حدود ۱۵۰ میلیون دلار بود، بر عهده عربستان سعودی قرار گرفت.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
سفارت کویت در بغداد ضمن هشدار به اتباع این کشور برای سفر به عراق، از کویتی‌های مقیم عراق خواست سریعا این کشور را ترک کنند. اعتمادآنلاین| سفارت کویت در بغداد امروز «جمعه» از شهروندان خود خواست که به عراق در حال حاضر سفر نکنند. در این بیانیه همچنین از کویتی‌های مقیم عراق هم خواسته شده است که سریعا این کشور را ترک کنند. سفارت کویت در بغداد در بیانیه خود اعلام کرده است: شهروندان کویتی در حال حاضر به عراق سفر نکنند و کویتی‌هایی هم که در عراق هستند سریعا آنجا را ترک کنند و این به سبب حفظ امنیت و سلامت آنها با توجه به اوضاعی است که عراق شاهد آن است. سفارت کویت ابراز امیدواری کرد که عراق از امنیت و ثبات برخودار شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بر اثر آتش سوزی در ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف روسیه که تنها ناو هواپیمابر این کشور و در حال تعمیر است یک نفر مصدوم و سه نفر هم مفقود شدند. حریق در ابتدا محدوده‌ای به وسعت ۲۰ متر مربع را در برگفت و سپس تا محدوده ۶۰۰ متر مربع گسترش یافت. در زمان حاضر چندین واحد آتش نشانی برای اطفاء حریق در ناو آدمیرال کوزنتسف تلاش می‌کنند. ناو هواپیمابر ادمیرال کوزنتسف از دو سال پیش در حال تعمیر است و ۴۰۰ نفر برای تعمیر و نوسازی آن کار می‌کنند. آدمیرال کوزنتسف تنها ناو هواپیمابر روسیه ساخته شده در زمان اتحاد جماهیر شوروی می‌باشد و سال ۱۹۹۱ همزمان با فروپاشی کار خود را آغاز کرد و در عملیات ضدتروریستی روسیه در سوریه هم که در مهر ماه سال ۱۳۹۴ آغاز و دو سال جریان یافت، شرکت داشت.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر