آمریکایی‌ها جنگنده سوخو ۳۵ را هدف قرار داده‌اند/واکنش قاهره چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
آمریکایی‌ها جنگنده سوخو ۳۵ را هدف قرار داده‌اند/واکنش قاهره چیست؟

آمریکایی‌ها جنگنده سوخو ۳۵ را هدف قرار داده‌اند/واکنش قاهره چیست؟

مهرخبرگزاری مهر |
قرارداد خرید جنگنده های پیشرفته سوخو ۳۵ روسی از سوی مصر، سبب شده است که آمریکایی ها به تهدید قاهره روی آورند تا مصر از همکاری نظامی با مسکو و خرید این جنگنده‌ها صرف نظر کند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: چندی قبل روسیه با مصر قراردادی برای فروش دهها فروند جنگنده چندمنظوره سوخو-۳۵ امضا کرده است. دو مدیر ارشد شرکت‌های صنایع دفاعی روسیه اخیرا اعلام کردند قراردادی برای تحویل دهها جنگنده چند منظوره سنگین سوخو-۳۵ با مصر به امضا رسید.

قرارداد مربوطه شامل تحویل بیش از بیست جنگنده به همراه تسلیحات متعلقه به مبلغی در حدود ۲ میلیارد دلار می‌باشد که در پایان سال ۲۰۱۸ نهایی شد و تحویل در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ آغاز خواهد شد. مدیران مبلغ دقیق قرارداد را اعلام نکردند ولی گفتند این سفارش ظرفیت تولید را برای چندین سال جلوتر تکمیل می‌کند. در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است.

جنگنده چندمنظوره «سوخو-۳۵» جت مافوق صوت ساخت کارخانه هواپیماسازی سوخو است که سال ۲۰۰۷ ساخته شد و تاکنون دهها پرواز آزمایشی انجام داده است. این جنگنده نسل ۴ محسوب می‌شود که از قابلیت‌های ویژه‌ای از جمله قدرت مانور بالا و سامانه هدایت الکترونیکی پیشرفته برخوردار است.

آمریکایی‌ها جنگنده سوخو ۳۵ را هدف قرار داده‌اند/واکنش قاهره چیست؟ - 4

این جنگنده‌ها که می‌توانند هشت هدف را همزمان شناسایی، تعقیب و با موشک‌های پیشرفته نابود کنند، همچنین با سامانه پارازیت افکنی، توان بالایی برای پنهان شدن از دید رادارهای دشمن دارند. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این جنگنده نسبت به سوخو-۲۷، از ویژگی‌های آیرودینامیکی بهتر، مانورپذیری بهتر، برد بیشتر، موتور قوی‌تر و تجهیزات الکترونیکی پیشرفته‌تر برخوردار است.

مسکو و قاهره از سال ۲۰۱۳ که عبدالفتاح السیسی در مصر بر روی کار آمده تا کنون میلیاردها دلار قرار داد نظامی امضا کرده‌اند. امضای قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای «الضبعه» در شمال مصر در نوامبر ۲۰۱۵ بعنوان اولین نیروگاه هسته‌ای این کشور را نیز می‌توان بعد دیگری از توسعه روابط مصر و روسیه در دوران عبدالفتاح السیسی دانست. مصر از خریداران سنتی سلاح‌های آمریکایی است اما اخیرا، مصری‌ها همکاری هایی در عرصه فنی-نظامی با روسیه آغاز کرده‌اند.

چماق تحریم آمریکا علیه مصر

روز جمعه گذشته یک رسانه آمریکایی گزارش داد که، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «مارک اسپر»، وزیر دفاع این کشور در نامه‌ای به وزیر دفاع مصر نسبت به خرید جنگنده سوخو ۳۵ از روسیه هشدار داده‌اند.

این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. آنها هشدار داده‌اند که قراردادهای تسلیحاتی جدید و کلان میان قاهره و مسکو بر توافق‌های همکاری دفاعی این کشور با آمریکا و کمک‌های امنیتی آن به قاهره تأثیر خواهد گذاشت. رسانه مذکور اشاره کرد که آمریکا همیشه از متحدان و شرکای خود می‌خواهد که با موسسات دفاعی و اطلاعاتی روسی قرارداد امضا نکنند چرا که تحریم‌های آمریکایی متوجه آنها خواهد بود.

آمریکایی‌ها جنگنده سوخو ۳۵ را هدف قرار داده‌اند/واکنش قاهره چیست؟ - 10

همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. این اقدام تازگی ندارد. قاهره از این خطرها آگاه است. استفاده از جنگنده‌های سوخوی ۳۵ و دیگر سلاح‌های روسی شاید باعث تضعیف توان مصر برای همکاری مشترک با ارتش‌های آمریکا و اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شود. ترامپ در دیدار هفته گذشته با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به وی اعلام کرد که برای حفظ روابط میان آنکارا و واشنگتن، یا باید سامانه اس ۴۰۰ را برچیند و یا اینکه به روسیه بازگرداند.».

مدتی پیش آمریکا پس از اقدام ترکیه به امضای قرار داد خرید سامانه‌های دفاعی و ضد موشکی اس ۴۰۰ از روسیه، نام آنکارا از اعضای ناتو را از برنامه فروش جنگنده‌های اف - ۳۵ آمریکا حذف کرد، اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مطابق با قانون تحریم‌های آمریکا (کاتسا) ترکیه را تحریم نکرد.

واکنش مصری‌ها به باج خواهی ترامپ

این درحالی است که فرانس ۲۴ روز یکشنبه از قاهره گزارش داد که دوتن از نمایندگان پارلمان مصر در واکنش به تهدید تحریم آمریکا علیه این کشور برای خرید جنگنده روسی سوخو-۳۵، گفتند که واشنگتن در امور داخلی کشورشان دخالت نکند.

این گزارش از این نمایندگان به نام‌های تامر الشهابی عضو کمیسیون دفاع و امنیت ملی پارلمان مصر و مصطفی بکری نماینده دیگر این پارلمان نام برد و نوشت که آنها گفتند که نه آمریکا و نه غیر آمریکا، هیچ کشوری حق دخالت در امور داخلی مصر و تحمیل شروط خود به دولت این کشور را ندارد.

بکری در صفحه توئیتر خود نوشت: «

مصر هیچ گونه تهدید یا توصیه‌ای را نمی‌پذیرد و اجازه دخالت در تصمیماتش را به کسی نمی‌دهد. مصر و آمریکا روابط راهبردی و متمایزی دارند و بدون شک آمریکا شریک راهبردی قاهره است و در مقابل، مصر نیز تصمیمات راهبردی خود را در سطح جهان دارد و روابطش با روسیه ویژه است و سعی می‌کند آن را توسعه دهد».

وی در این پیام با اعلام اینکه تاکنون رفتار آمریکا در منطقه چه در زمینه فلسطین و یا بلندی‌های جولان در سوریه و یا دیگر مسائل سرنوشت‌ساز در خاورمیانه به طور کامل در جهت خواسته‌های رژیم صهیونیستی و بدون توجه به منافع دیگر کشورها بوده است، از آمریکا خواست تا عاقلانه عمل کرده و از سیاست‌ها و رفتارهای با استاندارهای دوگانه دست بردارد.

فروش سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ و جنگنده سوخو ۳۵ از سوی روسیه به متحدان و شرکای آمریکا به یکی از زمینه‌های تنش میان واشنگتن با آنها تبدیل شده است بطوری که خرید سامانه اس- ۴۰۰ روسی از سوی ترکیه باعث تنش در روابط آنکارا با واشنگتن شده اما ترکیه قصد خرید جنگنده‌های سوخه ۳۵ روسیه را نیز دارد.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

واشنگتن بر اساس قانون مقابله با دشمنان آمریکا (کاتسا) می‌تواند تحریم‌هایی علیه خریدهای نظامی از روسیه اعمال کند. آمریکا سالهاست به مصر میلیاردها دلا کمک اقتصادی و نظامی می‌کند و ارتش این کشور از جنگنده‌های اف ۱۶ ساخت آمریکا به کار می‌گیرد.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر معروف جهان عرب در این باره آورده است: به نظر می‌رسد که روابط مصر و آمریکا در آستانه مرحله جدیدی از تنش در ماههای آینده قرار دارد و این پس از تصمیم مقامات مصری برای خرید جنگنده‌های سوخو۳۵ مصر که قیمت آنها به بیش از دو میلیارد می‌رسد، است. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

وی می‌نویسد: این تهدید آمریکا آکنده از باج خواهی و در عین حال اقدامی تحریک آمیز است و با مصر به عنوان کشوری مهم در منطقه مانند یک کشور کم اهمیت برخورد می‌کند که این نشانه جهل تاریخی آمریکاست. مصر حق دارد که سلاح بخرد و توان دفاعی و هجومی خود را تقویت کند و برای حفظ امنیت ملی خود حق دارد از هر کشوری سلاح پیشرفته و جنگنده خریداری کند و با خطراتی که آن را تهدید می‌کند و در راس آنها کاهش سهمش از آب نیل به سبب سد النهضه اتیوپی است، مقابله کند به ویژه که این در زمره خطراتی است که میلیونها کشاورز مصری را هدف قرار می‌دهد و گرسنه نگه می‌دارد و سبب کاهش تولید برقی که سد العالی تولید می‌کند، می‌شود.

راز گرایش مصر برای خرید جنگنده‌های سوخو۳۵

عطوان افزود: مصری‌ها درخواست خرید اف ۳۵ معروف به شبح را پس از اینکه رژیم صهیونیستی ۲۰ فروند از آنها را به دست آورد به منظور تحقق توازن نظامی کرد اما پنتاگون با این درخواست مخالفت کرد تا اسرائیل برتری راهبردی را داشته باشد موضوعی که سبب شد که مقامات قاهره به سوی مسکو بروند و جنگنده‌های سوخو۳۵ که بسیار پیشرفته است، بخرند. همچنین برای تقویت نیروی هوایی جنگنده‌های رافائل خریده‌اند و نه تنها که با مجازات روبرو نشدند بلکه مورد استقبال هم واقع شد.

این تحلیلگر امور بین الملل تاکید کرد: روابط نظامی میان مصر و روسیه به شکل قابل ملاحظه‌ای در حال پیشرفت است تا به مرحله طلائی آن در زمان حکومت جمال عبدالناصر در آینده برسد و این پس از سفر سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به مصر در هفته گذشته و امضای چندین قرارداد نظامی از جمله قرارداد موشک‌های کورنت ضد زره و نیز تانکهای تی ۹۰ و سامانه اس ۳۰۰ و بالگردهای نظامی و نیز جنگنده‌های میگ ۲۹ و نیز احداث نیروگاه هسته‌ای تولید انرژی در منطقه الضبعه و اجرای رزمایش‌های نظامی مشترک و اجازه دادن به جنگنده‌های روسی برای استفاده از حریم هوایی مصر و پایگاههای نظامی آن بود.

آمریکایی‌ها جنگنده سوخو ۳۵ را هدف قرار داده‌اند/واکنش قاهره چیست؟ - 28

وی آورده است: این حق مصر به عنوان یک کشور مستقل است که منابع تسلیحاتی خود را تنوع بخشد به ویژه در برابر اسرائیلی که همواره تهدیدی مستقیم یا غیرمستقیم برای امنیت ملی آن است. اسرائیل در ورای پروژه احداث سد النهضه اتیوپی قرار دارد و همان آن است که پدافند برای حمایت از این سد مستقر کرده و سرمایه لازم برای احداث آنرا فراهم کرده است

. پس از ناکامی پاتریوت آمریکا در دفع موشکهای بالستیک یمنی‌ها به سوی عربستان؛ مصر و دیگر کشورها باید به دنبال تنوع دادن به منابع تسلیحاتی خود باشند و کشورهای دیگر مانند ترکیه را الگو قرار دهند که سامانه اس ۴۰۰ روسی خریده و در حال حاضر هم در حال گفتگو برای خرید سوخو۳۵ است که طبق ارزیابی‌های کارشناسان غربی بر همتای آمریکایی آن یعنی اف ۳۵ از حیث تجهیزات نظامی و فناوری برتری دارد.

عطوان می‌نویسد: مصر نمی‌تواند به اف ۱۶ پیر در زمانی که اسرائیل اف ۳۵ پیشرفته دارد، تکیه کند حتی اگر این به قطع کمکهای نظامی آمریکا که دو میلیارد است و بخش اعظم آن یعنی ۱٫۳ میلیارد آن به خرید سلاح و مهمات جنگی صرف می‌شود، منجر شود به ویژه که کمک‌های آمریکا به مصر در مقایسه با کمک ۵ میلیارد دلاری سالانه به اسرائیل ناچیز است. آمریکا به متحدانش توجهی ندارد و هنگامی که پای اسرائیل در میان باشد با آنها رفتار خاصی دارد و شاید تجربه ترکیه در ناتو بزرگترین دلیل در این زمینه باشد. هنگامی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به مسکو برای خرید اس ۴۰۰ روی آورد، ترامپ وی را به تهدید اقتصاد ترکیه و اعمال تحریم علیه آنکارا و کنار گذاشتنش از برنامه تولید جنگنده‌های اف ۳۵ کرد. برخی مطالبی که به رسانه درز پیدا کرده، حاکی از آن است که ترامپ در دیدار اخیر اردوغان به واشنگتن در هفته گذشته وی را در برابر گزینه هایی در صورتی که خواهان حفظ دوستی آمریکاست قرار داده است که یا این سامانه را منهدم و برچیند یا به روسیه بازگرداند و مهلت کوتاهی به وی برای تصمیم گیری داده است. ما نمی‌دانیم که واکنش ترکیه چه خواهد بود اما احتمال مخالفت زیاد است.

این تحلیلگر امور بین الملل تاکید کرد: مصر توان مقابله با این باج خواهی آمریکا با تمام توان را دارد. واکنش قوی در برابر این باج خواهی باید خرید سوخو۳۵ و بالاتر از آن سامانه اس ۴۰۰ و هر آنچه می‌تواند تانک و بالگرد پیشرفته باشد و تعجب نمی‌کنیم اگر این واکنش سریع باشد و امیدواریم که سناریوی سال ۱۹۶۰ هنگامی که جمال عبدالناصر به آمریکا پشت کرد و سلاح شرقی خرید و به تجارب روسها برای احداث سد العالی روی آورد، تکرار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
⁩آذری جهرمی، وزیر ارتباطات درحاشیه جلسه هیئت دولت گفت: اخیرا یک حمله سازمان یافته‌ علیه زیرساخت‌های کشور انجام گرفت که توسط سپر امنیتی دفع شد و حمله بسیار بزرگی هم بود. اعتمادآنلاین| محمدجواد ⁩آذری جهرمی، وزیر ارتباطات درحاشیه جلسه هیئت دولت گفت: اینترنت ملی معنا ندارد؛ پیگیر شبکه ملی اطلاعات هستیم. آذری جهرمی، همچنین گفت: فعلا نمی‌توانم جزئیاتی از این موضوع بگویم، اما ابعاد آن استخراج شده است و در وقت خود اطلاع رسانی می‌شود. منبع: خبرگزاری مهر

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

نویسنده «پس از بیست سال» تجلیل می‌شود

مشرق‌نیوز20 ساعت قبل

چوب دو سر طلای شبکه ملی اطلاعات

ایسنا1 روز قبل

ماجرای پیدا شدن قرص‌های مشکوک در کیک دانش آموزان چیست؟

فرارو15 ساعت قبل

برای مقابله با آمریکا و تحریم‌ها راهی جز توجه به نخبگان وجود ندارد

فارس1 روز قبل

خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

مشرق‌نیوز12 ساعت قبل

توضیحات وزیر بهداشت درباره جدیدترین وضعیت آنفلوانزا در کشور + فیلم

باشگاه خبرنگاران1 روز قبل

لزوم تصمیم گیری برای پروژه‌های بلاتکلیف تهران

ایسنا1 روز قبل

نظارت بر بازار آذربایجان غربی توسط دستگاههای متولی جدی‌تر اعمال شود

ایسنا20 ساعت قبل

ملک سلمان: ایران به سیاست‌های خصمانه خود ادامه می‌دهد!

مهر1 روز قبل

با توجه به افزایش بودجه، بهانه‌ای برای اجرانکردن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان وجود ندارد/ تا اجرای کامل همسان سازی پیگیری هایمان را ادامه می‌دهیم

اعتمادآنلاین19 ساعت قبل