حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول)

حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول)

کجاروخبرگزاری کجارو |

صنعت هوانوردی تجاری طی ۶۰ سال گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشته است که جدیدترین آن را می‌توان پرواز مستقیم تجاری سیدنی - لندن دانست که طولانی‌ترین پرواز دنیا لقب گرفت.

این‌طور به نظر می‌رسد که دنیا هر روز کوچک‌تر می‌شود. پرواز بدون توقف لندن به سیدنی که توسط شرکت هواپیمایی استرالیایی کانتاس انجام شد، با ۱۹ ساعت و ۱۹ دقیقه پرواز رکورد طولانی‌ترین پرواز دنیا را رقم زد و دریچه‌ای برای امید به پروازهای مستقیم بین برخی از دورترین نقاط دنیا باز کرد.

در این پرواز آزمایشی، دانشمندان به جمع‌آوری اطلاعات سلامتی و بیومتریک مسافران و کادر پرواز پرداختند. کانتاس امیدوار است که اطلاعات به‌دست‌آمده از آزمایشات پروژه‌ی طلوع بتواند قانون‌گذاران هوانوردی استرالیا را قانع کند تا اجازه‌ی این پروازهای فوق دوربرد ۲۲ساعته را در این مسیر و سایر مسیرها بدهد. از آنجا که پرواز مستقیم لندن به سیدنی به سرخط خبرها تبدیل شد، در اینجا قصد داریم به حقایقی راجع به این سفر هوایی و آنچه که در آینده در انتظار ما است، اشاره کنیم؛ پس با کجارو همراه باشید.

آینده احتمالا به پروازهای فوق طولانی تعلق دارد

حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول) - 5

سنگاپور به نیویورک، دوحه به آوکلند، پرت به لندن، طولانی‌ترین پروازهای دنیا هستند که مدت‌زمان پرواز همگی آن‌ها بیش از ۱۷ ساعت طول می‌کشد. هر یک از این پروازهای فوق طولانی که برای اولین بار انجام شد، این سؤال را در ذهن مسافران به وجود آورد که آیا ارزشش را دارد؟ راهنمای خرید بلیط هواپیمای کجاروبلیط چارتر چیست؟بلیط Open Jaw چیست؟چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟چگونه به‌راحتی بلیط هواپیما تهیه کنیم؟چگونه بلیط هواپیما ارزان به اروپا رزرو کنیم؟بهترین زمان برای خرید بلیط ارزان هواپیما چه زمانی است؟

با آغاز به کار هواپیماهای سبک‌تر که مصرف سوخت‌شان بهینه‌تر است نظیر A۳۵۰ و دریم‌لاینر ۷۸۷، این دست پروازها از نظر اقتصادی پیشرفت بیشتری داشته‌اند. قبل از روی کار آمدن این هواپیما، از هواپیماهایی مثل A۳۴۰-۵۰۰ و ۷۷۷LR برای این پروازهای طولانی استفاده می‌شد، هرچند در مقایسه با هواپیماهای ذکرشده، سنگین‌تر بودند و سوخت بیشتری مصرف می‌کردند.

هواپیمای ۷۸۷ در مقایسه با ۷۴۷، به ازای هر صندلی، ۲۰ درصد سوخت کمتری مصرف می‌کند؛ به‌خصوص که سوخت، درصد بالایی از هزینه‌ها را تشکیل می‌دهد. به این ترتیب ایرلاین‌ها می‌توانند حاشیه سود بیشتری از پروازهای طولانی به دست بیاورند و همین موضوع، انگیزه‌ای قوی به ایرلاین‌ها می‌دهد تا تمرکز خود را روی پروازهای طولانی منعطف کنند. تعداد این پروازهای جدید به خوبی نشان می‌دهد که تا چه اندازه محبوب هستند. ایرلاین‌های سراسر دنیا در حال حاضر به‌طور مرتب پروازهای ۱۵ ساعته انجام می‌دهند، اتفاقی که ادامه خواهد یافت.

مسافران باید پول بیشتری بپردازند

حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول) - 10

در صورتی که پروازهای لندن به سیدنی یا لندن به نیویورک طبق برنامه‌ی زمان‌بندی کانتاس، تا سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ متداول شوند، مسافران نباید انتظار بلیط‌ ارزان را داشته باشند. اگر موفقیت پرواز مستقیم این ایرلاین که شهر استرالیایی پرت را در پروازی بدون توقف به لندن وصل می‌کند، ادامه یابد، قیمت بلیط‌های آن در حد پریمیوم خواهد بود.

هواپیمایی کانتاس می‌گوید که قیمت بلیط پرواز لندن - پرت اساسا ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از سایر بلیط‌ها فروخته می‌شود. حتی با این قیمت نیز محبوب‌ترین مسیر پروازی این ایرلاین به حساب می‌آید، به‌طوری که ۹۵ درصد از ظرفیت آن کامل می‌شود، آماری که بسیار بالاتر از ۷۵ درصد ظرفیت تکمیل‌شده‌ی معمول در هواپیماها است. این پرواز فقط به مسافران تجاری اختصاص ندارد. بر اساس اعلام کانتاس، خانواده‌ها نیز از این پرواز مستقیم استقبال کرده‌اند و ترجیح می‌دهند به‌جای سروکله زدن با کودکان خسته در پروازهای اتصالی و غیرمستقیم، پول بیشتری برای این نوع پرواز بدون توقف بپردازند.

شاید هنوز پروازهای دارای توقف مورد استقبال باشند

حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول) - 14

با وجودی که ایرلاین‌ها پروازهای بسیار طولانی را در اختیار مسافران قرار داده‌اند، اما این نوع پروازها مورد استقبال همه‌ی مسافران نیست. برخی از مسافران ترجیح می‌دهند تا در بین راه توقف کرده، پاهایشان را بکشند و هوایی تازه کنند. واقعیت این است که هر دو مدل این پروازها طرفداران خود را دارند.

گاهی اوقات باید هر چه سریع‌تر به مقصد برسیم و در نتیجه ۱۶ ساعت محبوس‌شدن در فضای یک هواپیما را تحمل می‌کنیم. در برخی موارد نیز ایده‌ی پیاده‌شدن در جایی مثل بانکوک، فوق‌العاده جذاب است؛ به‌خصوص که بسیاری از فرودگاه‌های آن مجهز به هتل‌های ترانزیت، استخر شنا و سالن‌های ورزشی هستند. تاکنون فقط قطر، یکی از طولانی‌ترین مسیرهای پروازی را با یک بخش اکونومی انجام داده است. سنگاپور ایرلاینز نیز شامل بیزینس و پریمیوم اکونومی می‌شود. اگر در پروازهای پروژه‌ی طلوع کانتاس، بخش اکونومی نیز لحاظ شود، بسیاری از مسافران احتمالا به‌جای پرواز ۱۹ ساعته‌ی بدون توقف این شرکت، یک پرواز دارای توقف سنگاپور را انتخاب می‌کنند، چراکه صندلی‌های ارزان‌تری دارد.

حریم‌های هوایی دوستانه مهم هستند

حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول) - 18

آسمان بالای سر ما، یک منطقه‌ی بین‌المللی آزاد نیست که هواپیماها به دلخواه‌ خود در آن پرواز کنند. هر کشوری با جدیت از حریم هوایی خود محافظت می‌کند و به همین دلیل هواپیماها برای استفاده از حریم هوایی هر کشور باید اجازه بگیرند. وقتی صحبت از مسیرهای پروازی بسیار طولانی می‌شود، هر یک کیلومتری که به مسافت سفر هوایی اضافه می‌شود، محدوده‌ی عملیاتی هواپیماها افزایش می‌یابد، به همین دلیل برنامه‌ریزی مستقیم‌ترین مسیر یا مسیری که بیشترین باد موافق را دارد، بسیار مهم است. هواپیمایی کانتاس برای پرواز QF۷۸۷۹ مجبور شد که مجوز پرواز در مسیرهایی را بگیرد که هواپیماهای این شرکت در حال عادی از آن‌ها عبور نمی‌کنند، از سراسر اروپای غربی، لهستان، بلاروس، قزاقستان و چین و سپس ورود به سرزمین‌های آشناتر فیلیپین و اندونزی.

در خبری بخوانید: اخبار داغ و سرگرمی دنیا

طبق اعلام مقامات ایرلاین کانتاس، دریافت مجوز عبور موردنیاز از طریق تلفنی امکان‌پذیر بود. فقط یکی از کشورها مجوز نهایی را ۳۶ ساعت قبل از خروج صادر می‌کرد. آخرین باری که کانتاس در مسیر لندن به سیدنی، پروازی را انجام داد، در ژوئیه سال ۱۹۸۹ بود که یک هواپیمای بوئینگ اصلاح‌شده‌ی ۷۴۷-۴۰۰ فقط ۲۳ مسافر را جابه‌جا کرد. آن زمان دنیا به شکل دیگری بود، اتحاد جماهیر شوروی همچنان حضور داشت و چین نسبت به اکنون کشور بسته‌تری بود. همین موضوع باعث شد که برای این پرواز از مسیر متفاوتی استفاده شود و بر فراز یوگسلاوی سابق، ترکیه، عمان و سریلانکا پرواز کند.

تعادل اهمیت به سزایی دارد

حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول) - 23

وقتی نگاهی به یک هواپیمای مدرن بیندازید، پس از اینکه در ابتدا شگفت‌زده می‌شوید که ماشینی با این عظمت می‌تواند پرواز کند، احتمالا به این فکر می‌افتید که تعداد انسان‌ها یا حتی چند قوطی سودا تفاوت چندانی در ایجاد تعادل هواپیما در آسمان ندارد. هرچند این تصور کاملا اشتباه است.

برای پرواز QF۷۴۷-۹ از برند جدید بوئینگ دریم‌لاینر استفاده شد و با وجودی که یکی از کارآمدترین هواپیماها در کلاس خود به حساب می‌آید؛ اما برای اینکه محدوده‌ی عملیاتی آن را بیشتر کنند، باید همچنان وزن آن را کاهش می‌دادند. به همین دلیل کل بخش اکونومی با بیش از ۱۵۰ صندلی در انتهای کابین خالی ماند و به این ترتیب تعداد کمی مسافر در بخش پریمیوم حضور داشتند که باعث سنگین‌ترشدن جلوی هواپیما شدند. برای ایجاد تعادل، همه‌ی کیف‌های دستی باید در قفسه‌های بالاسری در کابین عقب قرار می‌گرفت و از مسافران نیز خواسته شد تا هنگام ورزش یا امور دیگر تا حد امکان به بخش عقبی هواپیما بروند.

با توجه به وزن جلوی هواپیما، نیروی درگ (پسا) بیشتر می‌شود و صرفه‌جویی سوخت کاهش می‌یابد. به‌منظور تنظیم بیشتر ویژگی ایرودینامیک هواپیما، همه‌ی قفسه‌های آشپزخانه در طول پرواز لندن به سیدنی به بخش انتهایی هواپیما منتقل شدند. هیچ خبری هم از چرخ‌دستی‌های نوشیدنی یا قوطی‌های رایج سودا نبود. هرچند در کمال تعجب مقدار زیادی آب نارگیل در هواپیما وجود داشت.

سفر هوایی، کارآمدتر می‌شود

حقایقی که از طولانی‌ترین پرواز دنیا نمی‌دانستید (قسمت اول) - 28

این واقعیت که شرکت هواپیمایی کانتاس در حال بررسی سفرهای تجاری لندن و نیویورک به سیدنی است که امکان سفر راحت ۵۰ مسافر را فراهم می‌کنند، خود گواه راندمان فنی هواپیماهای مدرن است. نگاهی به پرواز لندن – سیدنی در سال ۱۹۸۹ و بوئینگ مدرن ۷۴۷-۹۰۰ که برای آن سفر مورد استفاده قرار گرفت، نشان می‌دهد که صنعت هوایی تا چه اندازه پیشرفت کرده است.

۲۰ سال قبل، برای کاهش وزن هواپیما مجبور شدند به‌جز تعدادی از صندلی‌های اصلی، همه‌ی بخش‌های هواپیما را بردارند. مخزن سوخت نیز با یک سوخت خاص هوانوردی که از اروپای شرقی آورده بودند، پر شد. برای حفظ قطره قطره‌ی سوخت، هواپیما تا پیش از پرواز، با یدک‌کش به روی باند آورده شد. حالا این هواپیما را با هواپیمای QF۷۸۷۹ مقایسه کنید که نیازی به پرکردن کامل مخزن سوخت نداشت و سوخت آن فقط نصف مقدار سوخت هواپیمای پرواز ۱۹۸۹ بود و کلیه‌ی مبلمان داخل کابینش را نیز حفظ کرد. در این پرواز، تجهیزات پیش‌بینی باد بوئینگ جدید به بوته‌ی آزمایش گذاشته شد که از داده‌های تقریبا آنلاین استفاده می‌کرد تا بتواند تنظیمات مختصری در مسیر انجام دهد و مصرف سوخت را بسیار کمتر کند. نتیجه‌ این بود که هواپیمای مذکور وقتی در سیدنی بر زمین نشست، همچنان ۶۳۰۰ کیلوگرم سوخت داشت. این مقدار سوخت برای یک ساعت و ۴۵ دقیقه پرواز دیگر کفایت می‌کرد.

ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصد خارجی یا داخلی خود را در کمترین زمان در کجارو تهیه کنید. ما با همکاری آژانس‌‌های هواپیمایی این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم تا با جستجوی ساده، بلیط هواپیما موردنظرتان را به‌سادگی خریداری کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرز تهیه کلوچه فومن

تابناکتابناک1 روز قبل
کلوچه فومن یکی از از کلوچه‌های سنتی ایران است که از دیرباز در شهرستان فومن تولید می‌شده و به نام خاستگاهش فومن به این نام معروف شده‌است. این کلوچه در سایر نقاط ایران پخت می‌گردد که عموما توسط نانواهای گیلک صورت می‌پذیرد و همه جا با عنوان کلوچه فومن تولید و عرضه می‌شود. کلوچه فومن نوعی کلوچه مغز دار است که از دو لایه تشکیل شده‌است. این کلوچه در درون کوره پخت قرار گرفته و پخته می‌شود. دستور پخت این کلوچه را در تابناک فرامی‌گیرید.

فیلم شوک آور / مهناز افشار ابی روی استیج بغل کرد

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، مهناز افشار که در ماههای اخیر هر بار با حاشیه‌های مختلفی در راس خبرها قرار گرفته و البته بارها بر کوتاه بودن سفرش و تصمیمش برای برگشت به ایران خبر داده بود، حالا به نظر می‌رسد دیگر تصمیمی برای بازگشت به سینمای ایران ندارد. انتشار این فیلم در فضای مجازی با وجود اینترنت نصفه و نیمه‌ای که در ابتدای هفته وجود داشت، واکنش‌های زیادی را برانگیخت. حضور مهناز افشار پیش از این هم در فضای مجازی با حاشیه‌های زیادی همراه بود. از ماجرای ازدواجش با یاسین رامین گرفته تا موضوع شیرخشک‌های آلوده و نیز این اواخر واکنش‌های توییتری به اتفاقات روز که برایش حواشی زیادی درست کرد. اما این بار حضور در مسابقه استعدادیابی پرشیا گات تلنت موجب شد تا برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی مهناز افشار رابه بازی در زمین سعودی‌ها متهم کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
همسر شما هم اگر در زندگی زناشویی به شما خیانت کرده است ممکن است دلیل آن یکی از عوامل زیر باشد. دلیل شماره دو خیانت شوهر به همسر: عدم جذابیت همسرسر کردن مدت طولانی با یکدیگر گاهی اوقات باعث تنبلی و سستی زنان می‌شود. دلیل شماره سه خیانت شوهر به همسر: سهل انگاری زناناکثر زنان خیلی سریع و راحت شوهرشان را به خاطر رفتارهای بی وفا منشانه او می‌بخشند که این موضوع شاید به دلیل ترس از تنهایی و یا فطرت رقیق القلبی زنان باشد. دلیل شماره پنج خیانت شوهر به همسر: بولهوسی و هوسرانیاین یک حقیقت غیر قابل انکار است که مردان هوسران توانایی نه گفتن در روابط جنسی را ندارند. دلیل شماره هفت خیانت شوهر به همسر: بی خطر شمردن خیانتز دست دیده و دل هر دو فریاد که هر چه دیده بیند دل کند یاد.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار همشهری آنلاین، شرکت پنتون به عنوان تعیین‌کننده غیررسمی رنگ سال شهرت جهانی دارد و از سال ۲۰۰۰ به بعد هر سال رنگ خاصی را به‌ عنوان «رنگ سال» معرفی می‌کند. این شرکت عنوان کرده که برای سال ۲۰۲۰ رنگ آبی کلاسیک را انتخاب کرده است. کارشناسان رنگ پنتون معتقدند که این رنگ آرام‌بخش، دوستانه و قابل اعتماد است و استفاده از آن برای طراحی دکوراسیون داخلی هم احساس راحتی را منتقل می‌کند. به گفته کارشناسان شرکت پنتون این رنگ فرصتی برای مردم فراهم می‌کند که با استفاده از آن به تنوع رنگی بیشتری بپردازند و با این رنگ درگیر شوند.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
سریال‌های اپل تی وی پلاس روز به روز پر طرفدار‌تر می‌شوند و این روزها نیز سریال «نمایش صبحگاهی» رکوردهای درخشانی را در زمینه جذب مخاطب به خود اختصاص داده است. بدون هیچ شکی تا این لحظه، «جنیفر انیستون» ستاره بلامنازع قسمت‌های پخش شده است. پس از این مقدمه ما شاهد تلاش عوامل برنامه برای مواجهه با این رسوایی هستیم و به مرور زمان ستاره‌های دیگری به سریال افزوده می‌شوند. اما نکته مثبت درباره این سریال تلاش برای نزدیک شدن به پشت صحنه برنامه‌های تلویزیونی زنده و نمایش برخی موارد است که شاید هرگز به ذهن مخاطبان میلیونی این نوع برنامه‌ها نرسد. جایی که مدیران شبکه تنها پس از این رسوایی بزرگ به فکر تغییر شرایط و مشاوره با کارمندان افتاده‌اند.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
«من با دستور مرد مورد علاقه‌ام، مادرم را بیهوش کردم و دست به سرقت طلاها زدم اما حالا خودم هم قربانی شده‌ام. دختر نوجوان در بازجویی به بیهوش کردن مادرش و سرقت اقرار کرد و حالا تحقیقات برای دستگیری عامل اصلی این سرقت میلیاردی ادامه دارد. پدرم که تحقیق کرده بود می‌گفت صادق قبلا یک‌بار ازدواج کرده و زنش را طلاق داده است. این شد که حاضر شدم طلاهای مادرم را سرقت کنم و صادق از من خواست بیهوش‌اش کنم. پس از آنکه مادرم بیهوش شد، سرقت را هم صادق انجام داد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری2 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری5 ساعت قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا5 ساعت قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین5 ساعت قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز5 ساعت قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا5 ساعت قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا5 ساعت قبل