صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی ۵۷ درصد افزایش یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی ۵۷ درصد افزایش یافت

صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی ۵۷ درصد افزایش یافت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که شاهد ۱۷ درصد رشد صادرات غیر نفتی کشور بودیم گفت: در استان آذربایجان شرقی در سال جاری ۵۷ درصد رشد از لحاظ مبلغی و ۹۵ درصد رشد از لحاظ حجمی در استان شاهد بوده‌ایم و برنامه‌هایی جهت افزایش این آمار داریم.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، محمدرضا پورمحمدی در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیر نفتی، با اشاره به این که مهم‌ترین مشخصه هزاره سوم، تغییر است، اظهارداشت: در این بازه زمانی همه عرصه‌ها دچار تغییر اند اما عرصه علم و فناوری بیشتر از عرصه‌های دیگر شاهد تغییر سریع و معجزه آسا است و تولید کننده‌ای که نتواند رقابت کند، عرصه را باخته است.

وی با بیان این که در این دنیای در حال تغییر، دولت‌ها نیز باید برنامه‌های خود را تغییر دهند، تصریح کرد: سازمان‌ها، ادارات و یا افراد عادی باید خود را با تغییرات همراه و همگام کنند و نظام‌های اداری به نظام‌های شبکه‌ای تغییر یابد.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که، بخش‌های تولیدی و بازرگانی کشور باید مأموریت گرا باشند، اذعان داشت: باید کالاهای استراتژیک را در هر برهه‌ای از زمان شناسائی کنند، تک محصولی بودن نیز از اشتباهاتی است که تولیدکنندگان مرتکب می‌شوند.

وی در توصیه‌ای به مدیران بخش‌های خصوصی، گفت: بخش‌های خصوصی باید هدف گرا و تقاضا محورباشند، البته باید گفت بهتر است تقاضا را ایجاد و مدیریت کرده و با شناخت مشتری و آینده نگری‌های لازم، از بین آینده ممکن و آینده محتمل، به آینده مطلوب حرکت کنند.

پورمحمدی با تکیه بر سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت تولید کنندگان، ابرازداشت: آیت الله خامنه‌ای، تولیدکنندگان را در شرایط اقتصادی حاضر به دریچه‌هایی از نور و روشنایی برای آینده کشور تعبیر کرده‌اند و تاکید ویژه‌ای بر رونق در صادرات غیرنفتی و تولید که کلیدواژه‌های اشتغال و … هستند، دارند.

وی با اشاره به این که در سال جاری شاهد ۱۷ درصد رشد در صادرات غیر نفتی کشور بودیم، ادامه داد: در استان آذربایجان شرقی نیز طبق اعلام اتاق بازرگانی تبریز، در سال جاری ۵۷ درصد رشد از لحاظ مبلغی و ۹۵ درصد رشد از لحاظ حجمی در استان شاهد بوده‌ایم و برنامه‌های ویژه‌ای نیز جهت افزایش این آمار داریم.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

استاندار آذربایجان شرقی به بخش‌هایی از برنامه تدبیر و توسعه استان اشاره کرد و گفت: توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه ناوگان حمل و نقل، توسعه شرکت‌های تخصصی بازاریابی و خدمات مشاوره‌ای صادراتی، ایجاد نمایشگاه در کشورهای هدف، مذاکره و ایجاد کنسرسیوم‌ها، توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی از جمله به بیله سوار و بازرگان، توسعه لجستکی و رونق مناطق ویژه اقتصادی از جمله بخشی از اهداف سند تدبیر و توسعه استان است که خوشبختانه با روال تعیین شده در حال حرکت هستیم.

وی رقابتمندی اتاق بازرگانی تبریز با اتاق‌های دیگر کشور را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: باید اتاق بازرگانی با مطالعه عملکرد اتاق‌های بازرگانی دنیا، رمزهای موفقیت آنان را دانسته و تحولات تجاری و بازرگانی را نیز بررسی کند، همچنین تربیت رایزن و بازرگان بین المللی از جمله برنامه هائی است که اتاق بازرگان سعی دارد با همکاری دانشگاه‌ها آن را عملی کند.

در این همایش، یونس ژائله رئیس اتاق بازرگانی تبریز نیز از تولید اپلکیشن جدیدی جهت بازاریابی محصولات خبر داد و تشریح کرد: تولیدکنندگان با اپلیکیشن easy treat، می‌توانند محصولات خود را آپلود کرده و در محیط این برنامه در معرض دید مشتریان از سراسر دنیا قرار دهند، حتی واحدهای تولید کوچک نیز به کمک این اپلکیشن توانایی عرض اندام در بازارهای جهانی را خواهند داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری4 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر