دوپینگ قیمت خودرو با نرخ ارز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی
دوپینگ قیمت خودرو با نرخ ارز

دوپینگ قیمت خودرو با نرخ ارز

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : بازار خودرو طی هفته جاری تحت تاثیر سهمیه‌بندی و افزایش نرخ بنزین قرار داشت. با افزایش ناگهانی نرخ بنزین که از بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه از سوی دولت اعلام شد، بازار ارز در اولین روز کاری روند افزایشی به خود گرفت. افزایش نرخ بنزین و نوسانی شدن بازار ارز، خریداران و فروشندگان را در بازار خودرو در وضعیت دوگانه‌ای قرار داد. از یک طرف خریداران به‌دلیل افزایش نرخ سوخت و سهمیه‌بندی آن با تصور عمیق‌تر شدن رکود بازار در انتظار کاهش قیمت بودند. این در شرایطی بود که برخلاف تصور مشتریان بازار خودرو متاثر از نرخ ارز بار دیگر روند تصاعدی به خود گرفت.

آنچه مشخص است به دلیل افزایش نرخ ارز و تاثیری که بازار ارز روی خودرو دارد، برخی فروشندگان و دلالان پیش از آنکه افزایش نرخ ارز تثبیت شود، به پیشواز افزایش قیمت‌ها رفتند. به این ترتیب در حالی‌که نرخ ارز در روز دوشنبه تثبیت و از روز سه‌شنبه روند کاهشی به خود گرفت، اما قیمت خودرو همچنان روند افزایشی داشت. البته بازار خودرو پیش از داستان افزایش نرخ بنزین نیز چندان باثبات نبود. افزایشی شدن قیمت‌ها از روزهای پایانی مهر بار دیگر شرایط بازار اردیبهشت سال جاری را برای فعالان بازار تداعی کرد. در آن مقطع نیز در حالی که بازار به‌صورت سنتی بعد از تعطیلات عید به رکود می‌رفت، شاهد بودیم که قیمت‌ها به ناگاه وارد فاز افزایشی شد. آنچه مشخص است پیش‌بینی می‌شد که به دلیل اتمام تعطیلات تابستانی و همزمانی آن با ماه‌های محرم و صفر بازار به‌طور سنتی با کاهش قیمت روبه‌رو شود؛ حال آنکه به‌رغم رکود و نبود مشتری، خودروهای پرتیراژ روند صعودی پیدا کردند.

در همین حال فعالان بازار تاکید داشتند که افزایش قیمت‌ها در بازار به دلیل اخلال در روند فاکتور کردن خودروها روی داده است آدرس زمانی که آنها در این ارتباط می‌دادند مربوط به هفته آخر مهر تا هفته ابتدایی آبان بود. با این حال دو خودروساز بزرگ کشور نسبت به این اظهارنظر‌ها واکنش نشان دادند و در بیانیه‌ای که ایران خودرو، سایپا و انجمن خودروسازان منتشر کردند هرگونه کاهش عرضه و مدیریت بازار توسط خودروسازان تکذیب شد. با در نظر گرفتن شرایط دو ماه گذشته بازار، حالا دوپینگ قیمتی محصولات با توجه به تلاطمات بازار ارز، قیمت‌ها را بیش از پیش در مسیر افزایشی قرار داده است.

البته برخی دست‌اندر‌کاران بازار با توجه به قطع شدن اینترنت و عدم دسترسی فروشندگان و خریداران به سایت‌هایی که در زمینه داد و ستد خودرو فعال هستند، معتقدند همین مساله روی قیمت‌ها تاثیر منفی گذاشته و فروشندگان از ترس اینکه خودروی خود را با ضرر بفروشند، بعضا قیمت‌هایی را مطرح می‌کنند که چندان منطبق بر واقعیت‌های بازار نیست. دست‌اندرکاران بازار ابراز امیدواری می‌کنند چنانچه در روزهای آینده شاهد وصل شدن اینترنت، تداوم کاهشی شدن نرخ ارز و بازگشت بازار به شرایط معمول پیش از افزایش قیمت بنزین باشیم، می‌توان امیدوار بود قیمت‌ها در مسیر کاهشی قرار بگیرند. حال به سراغ بازار خودرو برویم و قیمت محصولات موجود در بازار را بررسی کنیم.

قیمت‌ها حباب دارد

همان طور که اشاره شد بازار ارز به سرعت به افزایش نرخ بنزین و سهمیه‌بندی آن واکنش نشان داد و در مسیر افزایشی قرار گرفت. بازار خودرو نیز متاثر از نرخ ارز، متلاطم شد و قیمت‌ها ساز افزایشی کوک کردند. اما قیمت محصولات داخلی طی هفته جاری از این قرار است. فعالان بازار خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» عنوان کردند که پراید ۱۳۱ به‌عنوان ارزان‌ترین خودروی حاضر در بازار طی هفته جاری افزایش قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را به خود دید. فروشندگان هفته گذشته این خودرو را با قیمت ۴۸ میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌دادند. حال آنکه هم اکنون این خودرو ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. دیگر محصول پرتیراژ موجود در بازار نیز از خانواده پراید است. پراید ۱۱۱ هم اکنون با قیمت ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان موجود است. این خودرو هفته گذشته ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورده بود. بنابراین شاهد هستیم که قیمت پراید هاچ‌بک طی هفته جاری رشد یک میلیون تومان را تجربه کرده است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

تیبا و ساینا دو محصول دیگر خودروسازی سایپا نیز که به‌عنوان جایگزین‌های خانواده پراید مطرح هستند، طی هفته جاری افزایش قیمت را تجربه کردند. تیبا هفته گذشته ۵۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشت. این خودرو طی هفته جاری در مسیر پراید ۱۱۱ حرکت کرد و با افزایش یک میلیون تومانی از سوی فروشندگان با قیمت ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان در دسترس متقاضیان قرار دارد. ساینا نیز همان طور که اشاره شد در هفته جاری افزایش قیمت داشت. این خودرو با قیمت ۶۲ میلیون تومان دربازه زمانی ذکر شده، داد و ستد شد. سری هم به بازار خودروهای پرتیراژ ایران خودرو بزنیم. پژو ۴۰۵ SLX هفته گذشته ۹۰ میلیون تومان قیمت داشت. این هفته قیمت این خودرو ۵۰۰ هزار تومان رشد کرد. در حال حاضر فروشندگان در ازای دریافت ۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان این خودرو را در اختیار خریداران قرار می‌دهند. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و ۵ نیز به ترتیب ۸۸ و ۱۰۲ میلیون تومان قیمت خوردند. این قیمت‌ها گویای رشد ۲ میلیون تومانی این خودروها به نسبت هفته گذشته است. قیمت ۲۰۶ صندوقدار نیز در هفته جاری سه رقمی شد. این خودرو با قیمت ۱۰۱ میلیون تومان در دسترس متقاضیان قرار دارد.

پژو ۲۰۷ اتومات دیگر محصول خانواده پژو نیز طی هفته جاری با قیمت ۱۷۳ میلیون تومان داد و ستد شد. حال به سراغ بازار سمند برویم. سمند ۷EFبا قیمت ۹۳ میلیون تومان در بازار موجود است. فروشندگان رانا و دنا نیز این دو محصول را به ترتیب با قیمت‌های ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۱۱۴ میلیون تومان عرضه کرده‌اند. نمودار قیمتی دنا رشد ۳ میلیون تومانی را طی یک هفته نشان می‌دهد. حال به سراغ بازار خودروهای مونتاژی دو خودروساز بزرگ کشور برویم. دو محصول مونتاژی سایپا یعنی ساندرو استپ وی و چانگان به ترتیب با قیمت ۱۹۰ و ۱۹۱ میلیون تومان به فروش می‌رسند. دانگ فنگ و پژو ۲۰۰۸ محصولات مونتاژی ایران خودرو نیز در هفته جاری روند تصاعدی در قیمت داشتند به‌طوری‌که فروشندگان برای دانگ فنگ قیمت ۱۴۸میلیون تومان را در نظر گرفتند که این قیمت حکایت از رشد ۳ میلیون تومانی این خودرو دارد. پژو ۲۰۰۸ نیز با رشد یک میلیون تومانی با قیمت ۳۳۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو در طرح تبدیل خودروی غیرقابل تحویل سوزوکی گرندویتارا پیشنهادی در دو ماده به خریداران گرند ویتارا ارائه شده است. خریداران خودروی سوزوکی گرندویتارا می‌توانند یک دستگاه هایما اس۷ با تحویل ۹۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس تیپ۱ با موعد تحویل ۳۰ روزه از ایران خودرو دریافت کنند. پیشنهاد دوم ایران خودرو به خریداران سوزوکی گرند ویتارا شامل یک دستگاه هایما اس۵ با تحویل ۱۰ روزه و یک دستگاه دنا پلاس با موعد تحویل ۳۰ روزه می‌شود. ______________بیشتر بخوانید: _______________قیمت خودروهای ارائه شده در طرح تبدیل سوزوکی گرندویتارا با نرخ مصوب مهر و آبان سال ۹۷ محاسبه خواهد شد.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، منوچهر فخری بعدازظهر امروز در نشستی با مدیرعامل بیمه برکت منطقه سمنان و گلستان اظهار داشت: صنعت بیمه در برخی حوزه‌ها آن‌طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است. وی با تأکید بر اهمیت توجه به بیمه ساختمان به عنوان یکی از پایه‌های بیمه‌ای مهم در کشور و استان سمنان افزود: می‌توان از بیمه ساختمان به عنوان یکی از حوزه‌های مرتبط با صنعت بیمه در جامعه که ما مورد غفلت واقع شده است؛ نام برد. وی با اشاره به نقش مهم مدیران بیمه‌ای در اقناع عمومی و آگاه‌سازی مردم از خدمات بیمه در استان سمنان گفت: فرهنگ‌سازی نسبت به توجه مردم استان سمنان به صنعت بیمه باید در دستور مار قرار گیرد و مسئولان باید نسبت به این موضوع اقدام اساسی انجام دهند. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با اشاره به حادثه‌خیز بودن این استان و اهمیت پوشش ۱۰۰ درصدی بیمه ساختمان‌ها با اولویت ساختمان‌های روستایی در استان سمنان گفت: پوشش بیمه حوادث منازل روستایی استان باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود. به گزارش تسنیم، سمنان از استان‌های بلاخیز کشور بوده و با وجود گسل‌های متعدد در مجاورت شهرهای این استان، توصیه‌های متعددی برای بیمه ساختمانی در این استان صورت گرفته است.

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، توماس چی از دانشگاه سانفرانسیسکو، معتقد است که اگر فرد به اندازه کافی آب نننوشد، پیروی کورکورانه از رژیم غذایی به خلاص شدن از وزن اضافی کمکی نخواهد کرد. افرادی که وزن کم می‌کنند، توجه زیادی به رژیم غذایی می‌کنند، در حالی که نوشیدن روزانه آب ضروری‌تر از رژیم لاغری است. علاوه بر این، تعادل آب برای بدن بسیار مهم است، اگر بدن را به سمت کم آبی بدن بیاورید، مشکلات زیادی من جمله اضافه وزن خواهید داشت. پزشک دیگری، نیکت سونپال، یک درمانگر و متخصص گوارش در نیویورک نیز معتقد است که نوشیدن منظم آب به اندازه حفظ رژیم غذایی سالم مهم است. به گزارش اسپوتنیک، واقعیت این است که گاهی اوقات مردم عطش را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند و گاهی که نوشیدن یک لیوان آب کافی است را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روسیه انحصار صادرات گاز به اروپا رادر اختیار دارد و حالا با یک طرح ۵۵ میلیارددلاری گاز خود را به چین رسانده است و آمریکا نیز در راه انحصار کردن گاز به هند است. صادرات گاز روسیه به چین نه تنها راه احتمالی صادرات گاز ایران به این کشوررا منتفی کرد بلکه باافزایش سهم گاز درسبد انرژی چین مصرف نفت این کشوررنیز کاهش می‌یابد که این نیز به زیان ایران است. درحالی که گاز روسیه به اروپا و چین می‌رود متاسفانه گاز ایران دردریاها و در اعماق زمین‌های ایرانی بدون استفاده مانده است. گاز سیبری د رچینکرملین همزمان با هرچه ‌شکننده‌تر شدن روابطش با غرب، مسیر رویکرد به شرق را در دیپلماسی اقتصادی پیش‌ گرفت. از این رو اغراق نیست اگر «قدرت سیبری» روسیه را از این پس رقیب اصلی ترکمنستان و استرالیا در چین بدانیم.

نظرها

اخبار بیشتر