انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم

انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با تاکید بر اینکه شورای وحدت صددرصد آنچه که باید می‌بود نیست،می‌گوید: تا زمانی که تنها هدف و اولویت ما (اصولگرایان) رسیدن جناح خودمان به قدرت باشد، اصولگرایان به موفقیتی نخواهند رسید.

پوریا فیروزنژاد: در فاصله باقیمانده تا انتخابات اسفندماه، اختلافات بر سر سازوکار شورای وحدت همچنان پابرجاست و هنوز مشخص نیست لیستی که قرار است از دل این ائتلاف بیرون بیاید آیا تنها لیست اصولگرایان خواهد شد یا ناراضیان از این شورا خود به سمت ارائه لیست مستقل می‌روند. با این وجود این شورا طی روزهای گذشته با انتشار اولین بیانیه خود رسما اعلام موجودیت کرد.

حسین انواری، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به خبرآنلایندر این‌باره می‌گوید که ریشه اصلی اختلافات و افتراقات اصولگرایان قدرت‌طلبی برخی طیف‌ها در این جریان است که می‌خواهند به هر ترتیبی خود را مطرح کنند. او که معتقد است شورای وحدت صد در صد آنچه که باید می‌بود نیست، این را هم تاکید دارد که «جریان اصولگرایی یک کوچه تنگ و باریک نیست که هر کس از دید ما در آن جا نشد، بیرون بیندازیم.»

مشروح گفت‌وگوی خبرآنلاینبا حسین انواری، عضو حزب موتلفه را در ادامه بخوانید؛

*******

آقای انواری! وضعیت شورای وحدت در فاصله باقیمانده تا انتخابات مجلس را چطور ارزیابی می کنید؟ در بیانیه اعلام موجودیت این شورا بر ضرورت استفاده از تمامی نیروهای اصولگرا تاکید شده است، درصورتیکه این شورا از لحظه تشکیل با گزینش‌گری چهره‌ها و طیف‌های اصولگرا را دعوت به حضور در جلسات می‌کرد و هنوز هم آن جامعیت را ندارد. پیش‌بینی شما از لیستی که از شورا بیرون بیاید چیست؟ فکر می‌کنید نهایت اکثریت اصولگرایان تن به این لیست بدهند؟

مجموعه افرادی که در خط انقلاب هستند و معتقدند که در شرایط کنونی کشور باید خطوط را نگه‌ دارند، چاره‌ای جز وحدت ندارند و شعار این نشست‌هایی که تحت عنوان «شورای وحدت» برگزار می‌شود همان نیل به وحدت است و همه به دنبال ایجاد یک ائتلاف بین جبهه‌های مختلف هستند.

این افراد همه اصولگرا هستند و نظام را قبول دارند اما در جریان اصولگرایی هم تفکرات مختلفی وجود دارد. راهکار نیل به وحدت هم آن است تا تعامل لازم انجام شود و اصولگرایان بتوانند به نقطه‌ای برسند که بتوانیم کشور را از خطرات ناگوار محتمل نجات دهیم.

برخی اصولگراها اولویت را کسب قدرت می‌دانند

تا زمانی که رسیدن جناح خودمان به قدرت، اولویت باشد اصولگرایان به موفقیتی نخواهند رسید. اصولگرایان باید این جناح را برای نظام بخواهند نه برای خودشان. این امر موضوعیت ندارد و ما باید در خدمت نظام باشیم. باید هدف از اینکه چرا گردهم آمده‌ایم را شفاف کنیم و موثرترین افرادی که می‌توانند در مجلس حضور یابند و دردی از مردم دوا کنند انتخاب کنیم. در غیر این صورت ممکن است افرادی که شایستگی‌های لازم را ندارند با ایجاد جوسازی مثل همین دوره وارد مجلس شوند.

انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم - 10

اصولگرایی کوچه تنگی نیست که هرکس جا نشد بیرونش کنیم

شما به ارزش‌ها و اصول مشترک بین اصولگرایان اشاره کردید اما برخی از طیف‌های تندروی اصولگرا نظیر جبهه پایداری اصولگرایان معتدل را مورد هجمه قرار می‌دهند و معتقدند که آن‌ها از ارزش‌های اصولگرایی رد شده‌اند، شما این انتقاد را وارد می‌دانید؟

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

اصولگرایی یک کوچه باریک نیست که هرکس در آن جا نشد، او را بیرون بیندازیم. اصولگرایی کوچه تنگ و تاریک نیست بلکه یک اتوبان است که شامل تفکرات مختلفی است. اگر اختلافات اصولی و مبنایی داریم باید ابتدا آن‌ها را حل و فصل کنیم. برای نمونه نمی‌شود گفت در مورد پذیرش اصل نظام، ولایت فقیه و اینگونه مسائل پایه‌ای اختلاف‌نظر داریم، بعد حالا می‌خواهیم وحدت کنیم. چنین امری امکان‌پذیر نیست.

باید عدم استقبال از شورای وحدت را بررسی کرد

در این شورا، جای خالی برخی از طیف‌های اعتدالی اصولگرا به چشم می‌خورد و هنوز هم برخی اختلافات ریشه‌ای بین نیروهای اردوگاه اصولگرایی وجود دارد، فکر می کنید آیا شورای وحدت اساسا می‌تواند سازوکاری موثر در ایجاد وحدت باشد؟

ممکن است ساز و کار کاملی نباشد اما این اقدام انجام شده است و نمی‌تواند کاملا آن را بی‌تاثیر دانست. بله ممکن است اشکالاتی بر آن وارد باشد که در آن طیف‌های مختلف اصولگرا تجمیع نشدند ولی همین طیف‌هایی که در آن حضور دارند می‌توانند اتفاق خوبی را رقم بزنند و بهترین سناریو آن است تا دیگر طیف‌های اصولگرایی را هم وارد این شورای وحدت کنیم. باید به این پرسش بپردازیم که چرا از شورای وحدت توسط همه اصولگرایان استقبال نمی‌شود.

نباید منافع سیاسی خود را بر منافع نظام ترجیح دهیم

اما در ادوار پیشین انتخابات مجلس هم چنین سازوکارهایی توسط اصولگرایان شکل گرفت اما در عمل این اقدامات نتوانستند تا وحدتی فراگیر را ایجاد کنند. این درحالی است که در این دوره اختلافات و افتراقات بیش از پیش است. چه تضمینی وجود دارد که این دوره شورای وحدت کارآمدی لازم را داشته باشد؟

این ائتلاف (شورا وحدت) صد در صد آنچه که باید می‌بود نیست؛ اما به‌هر حال ایجاد شده است و همین مقدار و مقیاس از چنین سازوکاری هم می‌تواند مفید باشد. بالاخره گروه‌های مختلف در این نشست گردهم جمع شده‌اند و تعامل می‌کنند. باید دید نقص شورای وحدت از دید افرادی که تن به آن نمی‌دهند کجاست و تلاش کنیم تا راه ورود طیف‌های جدامانده را هموار سازیم. آنچه که به اصولگرایان ضربه می‌زند آن است که بخواهیم منافع جناحی و طیف خود را اولویت قراردهیم نه آنکه به منافع نظام بپردازیم.

برای نیل به این منافع باید چه کنیم وچه افرادی مفید خواهند بود. ممکن است پای افراد بسیار خوبی هم وسط باشد اما به درد مجلس نمی‌خورند. نامزدها مجلس هم باید دارای ویژگی‌هایی باشند که جایگاه این نهاد که که تعبیر امام (ره) عصاره فضائل ملت است حفظ شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.

مهدی تاج: نماینده‌های مجلس هم همین جا حرف هایم را بشنوند/ من حرف دیگری ندارم که به مجلس بروم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
طبق این استراتژی اگر دست رقبای آمریکا به این مناطق برسد، طبعا منافع ایالات متحده و غرب تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ۳- تامین امنیت اسرائیل و حفظ روابط استراتژیک ایالات متحده با رژیم صهیونیستی. در این راستا و تا پایان دهه ۱۹۹۰ میلادی در خصوص این استراتژی در داخل ایالات متحده اختلاف نظرهایی جدی وجود داشت. در این میان اگر قدرتی بخواهد در این مسئله جایگزین ایالات متحده آمریکا شود، عملا غیر ممکن خواهد بود. از سوی دیگر صلح به نفع آمریکا نیز هست، زیرا ایالات متحده در سایه آن از درگیری اجتناب کرده و فرصت پیدا می‌کند به رقبای اصلی خود بپردازد.

نظرها

اخبار بیشتر