انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم

انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با تاکید بر اینکه شورای وحدت صددرصد آنچه که باید می‌بود نیست،می‌گوید: تا زمانی که تنها هدف و اولویت ما (اصولگرایان) رسیدن جناح خودمان به قدرت باشد، اصولگرایان به موفقیتی نخواهند رسید.

در فاصله باقیمانده تا انتخابات اسفندماه، اختلافات بر سر سازوکار شورای وحدت همچنان پابرجاست و هنوز مشخص نیست لیستی که قرار است از دل این ائتلاف بیرون بیاید آیا تنها لیست اصولگرایان خواهد شد یا ناراضیان از این شورا خود به سمت ارائه لیست مستقل می‌روند. با این وجود این شورا طی روزهای گذشته با انتشار اولین بیانیه خود رسما اعلام موجودیت کرد.

حسین انواری، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به در این‌باره می‌گوید که ریشه اصلی اختلافات و افتراقات اصولگرایان قدرت‌طلبی برخی طیف‌ها در این جریان است که می‌خواهند به هر ترتیبی خود را مطرح کنند. او که معتقد است شورای وحدت صد در صد آنچه که باید می‌بود نیست، این را هم تاکید دارد که «جریان اصولگرایی یک کوچه تنگ و باریک نیست که هر کس از دید ما در آن جا نشد، بیرون بیندازیم.»

مشروح گفت‌وگوی با حسین انواری، عضو حزب موتلفه را در ادامه بخوانید؛

*******

آقای انواری! وضعیت شورای وحدت در فاصله باقیمانده تا انتخابات مجلس را چطور ارزیابی می کنید؟ در بیانیه اعلام موجودیت این شورا بر ضرورت استفاده از تمامی نیروهای اصولگرا تاکید شده است، درصورتیکه این شورا از لحظه تشکیل با گزینش‌گری چهره‌ها و طیف‌های اصولگرا را دعوت به حضور در جلسات می‌کرد و هنوز هم آن جامعیت را ندارد. پیش‌بینی شما از لیستی که از شورا بیرون بیاید چیست؟ فکر می‌کنید نهایت اکثریت اصولگرایان تن به این لیست بدهند؟

مجموعه افرادی که در خط انقلاب هستند و معتقدند که در شرایط کنونی کشور باید خطوط را نگه‌ دارند، چاره‌ای جز وحدت ندارند و شعار این نشست‌هایی که تحت عنوان «شورای وحدت» برگزار می‌شود همان نیل به وحدت است و همه به دنبال ایجاد یک ائتلاف بین جبهه‌های مختلف هستند.

این افراد همه اصولگرا هستند و نظام را قبول دارند اما در جریان اصولگرایی هم تفکرات مختلفی وجود دارد. راهکار نیل به وحدت هم آن است تا تعامل لازم انجام شود و اصولگرایان بتوانند به نقطه‌ای برسند که بتوانیم کشور را از خطرات ناگوار محتمل نجات دهیم.

برخی اصولگراها اولویت را کسب قدرت می‌دانند

تا زمانی که رسیدن جناح خودمان به قدرت، اولویت باشد اصولگرایان به موفقیتی نخواهند رسید. اصولگرایان باید این جناح را برای نظام بخواهند نه برای خودشان. این امر موضوعیت ندارد و ما باید در خدمت نظام باشیم. باید هدف از اینکه چرا گردهم آمده‌ایم را شفاف کنیم و موثرترین افرادی که می‌توانند در مجلس حضور یابند و دردی از مردم دوا کنند انتخاب کنیم. در غیر این صورت ممکن است افرادی که شایستگی‌های لازم را ندارند با ایجاد جوسازی مثل همین دوره وارد مجلس شوند.

انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم - 10

اصولگرایی کوچه تنگی نیست که هرکس جا نشد بیرونش کنیم

شما به ارزش‌ها و اصول مشترک بین اصولگرایان اشاره کردید اما برخی از طیف‌های تندروی اصولگرا نظیر جبهه پایداری اصولگرایان معتدل را مورد هجمه قرار می‌دهند و معتقدند که آن‌ها از ارزش‌های اصولگرایی رد شده‌اند، شما این انتقاد را وارد می‌دانید؟

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

اصولگرایی یک کوچه باریک نیست که هرکس در آن جا نشد، او را بیرون بیندازیم. اصولگرایی کوچه تنگ و تاریک نیست بلکه یک اتوبان است که شامل تفکرات مختلفی است. اگر اختلافات اصولی و مبنایی داریم باید ابتدا آن‌ها را حل و فصل کنیم. برای نمونه نمی‌شود گفت در مورد پذیرش اصل نظام، ولایت فقیه و اینگونه مسائل پایه‌ای اختلاف‌نظر داریم، بعد حالا می‌خواهیم وحدت کنیم. چنین امری امکان‌پذیر نیست.

باید عدم استقبال از شورای وحدت را بررسی کرد

در این شورا، جای خالی برخی از طیف‌های اعتدالی اصولگرا به چشم می‌خورد و هنوز هم برخی اختلافات ریشه‌ای بین نیروهای اردوگاه اصولگرایی وجود دارد، فکر می کنید آیا شورای وحدت اساسا می‌تواند سازوکاری موثر در ایجاد وحدت باشد؟

ممکن است ساز و کار کاملی نباشد اما این اقدام انجام شده است و نمی‌تواند کاملا آن را بی‌تاثیر دانست. بله ممکن است اشکالاتی بر آن وارد باشد که در آن طیف‌های مختلف اصولگرا تجمیع نشدند ولی همین طیف‌هایی که در آن حضور دارند می‌توانند اتفاق خوبی را رقم بزنند و بهترین سناریو آن است تا دیگر طیف‌های اصولگرایی را هم وارد این شورای وحدت کنیم. باید به این پرسش بپردازیم که چرا از شورای وحدت توسط همه اصولگرایان استقبال نمی‌شود.

نباید منافع سیاسی خود را بر منافع نظام ترجیح دهیم

اما در ادوار پیشین انتخابات مجلس هم چنین سازوکارهایی توسط اصولگرایان شکل گرفت اما در عمل این اقدامات نتوانستند تا وحدتی فراگیر را ایجاد کنند. این درحالی است که در این دوره اختلافات و افتراقات بیش از پیش است. چه تضمینی وجود دارد که این دوره شورای وحدت کارآمدی لازم را داشته باشد؟

این ائتلاف (شورا وحدت) صد در صد آنچه که باید می‌بود نیست؛ اما به‌هر حال ایجاد شده است و همین مقدار و مقیاس از چنین سازوکاری هم می‌تواند مفید باشد. بالاخره گروه‌های مختلف در این نشست گردهم جمع شده‌اند و تعامل می‌کنند. باید دید نقص شورای وحدت از دید افرادی که تن به آن نمی‌دهند کجاست و تلاش کنیم تا راه ورود طیف‌های جدامانده را هموار سازیم. آنچه که به اصولگرایان ضربه می‌زند آن است که بخواهیم منافع جناحی و طیف خود را اولویت قراردهیم نه آنکه به منافع نظام بپردازیم.

برای نیل به این منافع باید چه کنیم وچه افرادی مفید خواهند بود. ممکن است پای افراد بسیار خوبی هم وسط باشد اما به درد مجلس نمی‌خورند. نامزدها مجلس هم باید دارای ویژگی‌هایی باشند که جایگاه این نهاد که که تعبیر امام (ره) عصاره فضائل ملت است حفظ شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
الفالف1 روز قبل
وی ادامه داد: در این جلسه آقای زنگنه توضیح داد که کارت سوخت هرگز حذف نشده است در همین بازه زمانی دولت یازدهم و دوازدهم که مخالفان، مدعی حذف کارت سوخت هستند بیش از ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار کارت سوخت صادر شده است. در این زمینه باید گفت یا سخنگوی فراکسیون امید سخنان زنگنه را به درستی منتقل نکرده است یا جناب زنگنه تجاهل کرده‌اند؛ چرا که اساسا صدور یا عدم صدور کارت سوخت، مورد اعتراض نیست بلکه برچیدن سامانه استفاده از کارت سوخت محل ایراد و اعتراض است. چه‌اینکه در این چهارسال تمامی این ۱۶ میلیون کارت سوخت در پست، خاک می‌خورده‌اند. ماجرا این است که با تدبیر غلط زنگنه استفاده از کارت سوخت وسایل نقلیه از سال ۹۴ منتفی اعلام شد و دارندگان خودرو با کارت سوخت جایگاه‌ها اقدام به سوخت‌گیری می‌کردند. هر چند اعضای جبهه پایداری، انسان‌های خوش‌صبحت هستند و دوربین را زیاد دوست دارند، به معنای موثر بودن آن‌ها نیست.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
روزنوروزنو1 روز قبل
طبق اعلام یکی از مدیران استقلال، آندره آ استراماچونی، سرمربی مستعفی آبی‌پوشان، در رم نیست و همچنان در ترکیه حضور دارد. بر همین اساس مدیران استقلال امشب راهی ترکیه می‌شوند تا با او مذاکره کنند. خلیل زاده و منزوی برای مذاکره با استراماچونی و‌ پرداخت پول این مربی به ترکیه می‌روند. استراماچونی دیروز رسما استعفای خود را به صورت نامه ارائه داده بود و قرار است قرارداد این مربی به یک سال کاهش پیدا کند و ۱۱۰ هزار دلار به او پرداخت شود. پس از آن دقایقی پیش با فتحی صحبت کردم و به ناچار خواسته استراماچونی را قبول کردیم.

نظرها

اخبار بیشتر