محمدرضا میرتاج‌الدینی: دولت روحانی از تجربه دولت قبل در هدفمندی استفاده نکرد/ اصلاح‌طلبان از حالا شکست‌ را پذیرفته‌اند/ شرایط امروز باشد اصولگراها در تهران ۳۰ برهیچ پیروزند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

محمدرضا میرتاج‌الدینی: دولت روحانی از تجربه دولت قبل در هدفمندی استفاده نکرد/ اصلاح‌طلبان از حالا شکست‌ را پذیرفته‌اند/ شرایط امروز باشد اصولگراها در تهران ۳۰ برهیچ پیروزند

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
فعال سیاسی اصولگرا گفت: دولت آقای روحانی اگر هدفمندی یارانه ها را ادامه می داد و کار را متوقف نمی کرد این طور فشار به مردم نمی آمد. اشکال بعدی هم آن بود که از تجربیات دولت گذشته استفاده نشد و کار از صفر کلید خورد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس نزدیک است و اصولگرایان و اصلاح طلبان در حال نهایی و عملیاتی کردن کمپین انتخاباتی خود هستند.

محمدرضا میرتاج الدینی معتقد است: اصلاح طلبان قافیه را باختند و به شکست در رقابت سیاسی پیش رو معترفند. در مقابل اصولگرایان خیلی امیدوارانه جلو می‌روند.

مشروح گفتگوی نامه نیوز با حجت الاسلام میرتاج الدینی را در ادامه بخوانید.

****

*معادلات انتخابات مجلس شورای اسلامی را چه طور می‌بینید و به نظر شما اصولگراها در کمپین انتخاباتی شان جلوتر هستند یا اصلاح طلبان؟

اتفاقات اخیر پس از اجرای سهمیه بندی بنزین مقداری فضای انتخاباتی را تحت شعاع قرار داد اما طبعا با شروع ثبت نام نامزدها در آذرماه فضای انتخاباتی داغتر خواهد بود و همه جناح‌ها فعالیت خودشان را برای حضور در صحنه دنبال می‌کنند. اصولگرایان با تشکیل شورای ائتلاف در سطح کشور فعالیت خود را آغاز کردند. اصلاح طلبان هم فرایند انتخاب مصادیق مدنظر را در قالب سامانه سرا جلو می‌برند و روی زوایای مختلف این سامانه در حال بحث و بررسی هستند. در مجموع هر دو جریان اصولگرا و اصلاحات تمهیدات لازم را برای گزینش و ساماندهی کاندیداهای خودشان اندیشیده‌اند و کارها را پیش می‌برند.

*آیا الان می‌توان گفت که اصلاح طلبان قافیه را باختند و اصولگرایان می‌توانند انتقام شکست ۳۰ برهیچ دوره گذشته در تهران را از آنها بگیرند؟

اصلاح طلبان هم خودشان را شکست‌خورده تلقی می‌کنند چون شریک دولتی شدند که کارنامه قابل قبولی برای مردم ندارد. آقای کرباسچی اخیرا خطاب به اصلاح طلبان گفت «شما چه کارنامه و دستاورد مشخصی برای عرضه به مردم داریم؟ کدام مشکل مردم را حل کردیم؟». از آنجا که اصلاح طلبان در کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم کاملا شریک هستند و خودشان را نمی‌توانند کنار بکشند بنابراین پذیرفته‌اند که مردم اقبالی به لیست آنها نخواهند داشت.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

*نگفتید در تهران اصولگراها این دوره می‌توانند ۳۰ بر هیچ پیروز شوند؟

شرایط امروز اگر باشد بله نیروهای انقلاب و اصولگرا موفق و پیروز می‌شوند.

*شما به اتفاقات و ماجراهای بعد از اجرای سهمیه بندی بنزین اشاره کردید، به نظر شما بی تدبیری دولت در اجرای این طرح که هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل کرد؛ بر سبد رأی اصلاح طلبان تأثیری خواهد داشت؟

حتما اثر خواهد کرد. البته ما نمی‌خواهیم از این حوادث استفاده جناحی و سیاسی کنیم. هر جا که مصالح کشور مطرح است باید همه متحد شوند. امروز نیز همه در حفظ امنیت کشور همه متحدند. اگر دولت تدبیر خوبی می‌کرد این مشکلات یا پیش نمی‌آمد یا به حداقل می‌رسید. این طرح مدل جدیدی از هدفمندی یارانه‌ها بود که به شکل ناقص اجرا شد. فضای جامعه زمان دولت نهم و دهم حدود یک سال درباره هدفمندی یارانه‌ها از طریق بحث‌های کارشناسی توجیه شد. مردم همه آمادگی ذهنی پیدا کردند، دولت حمل و نقل عمومی را تقویت کرد و یک ماه قبل از اجرای طرح نیز یارانه نقدی را به حساب سرپرست خانوارها ریخت. این نکته که نمی‌توان تاریخ دقیق اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را اعلام کرد درست است و هیچ کجای دنیا نیز چنین کاری را انجام نمی‌دهند چون مشکلات و مخاطراتی را ایجاد می‌کند اما می‌توان تمهیدات لازم را برای به حداقل رساندن هزینه‌ها درنظر گرفت. اگر دولت یارانه حمایتی را جلوتر به حساب مردم واریز می‌کرد بخش زیادی از این مشکلات پیش نمی‌آمد.

* در وقع می‌فرمایید دولت آقای روحانی از تجارب گذشته در بحث هدفمندی یارانه‌ها استفاده نکرد؟

دولت آقای روحانی اگر هدفمندی یارانه‌ها را ادامه می‌داد و کار را متوقف نمی‌کرد این طور فشار به مردم نمی‌آمد. اشکال بعدی هم آن بود که از تجربیات دولت گذشته استفاده نشد و کار از صفر کلید خورد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.

نظرها

اخبار بیشتر