هشدارهای زمستانی؛ از زندگی تا رانندگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

هشدارهای زمستانی؛ از زندگی تا رانندگی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
هشدارهای زمستانی؛ از زندگی تا رانندگی - 0

معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران توصیه‌ها و هشدارهایی را برای ایمنی شهروندان در فصل سرما ارائه کرد.

حیدر کلهری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره پیش‌بینی‌های هواشناسی از تداوم بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور اظهارکرد: علاوه بر پیش‌بینی‌هایی که در مورد روزهای پیش‌رو انجام شده، در آستانه فصل زمستان نیز قرار داریم و از این رو لازم است که شهروندان یکسری نکات را برای ارتقای ایمنی خود در منزل و فضای بیرون از خانه رعایت کنند. نکاتی که بعضا ممکن است بسیار ساده و پیش‌پا افتاده به نظر برسد اما واقعیت این است که عدم رعایت همین نکات در طول زمستان و به ویژه هنگام بارش برف و باران سالانه هزاران نفر را در کشور خودمان دچار مشکل می‌کند.

کلهری با اشاره به تجهیزات و امکاناتی که لازم است شهروندان در فصل سرما در خانه آماده کنند، گفت: تجهیزاتی مثل نمک برای آب کردن یخ جاده، شن برای سهولت رفت و آمد، پارو، بیلچه و لوازمی برای کنار زدن برف جزو مواردی است که لازم است در فصل سرما در دسترس باشد.

وی در مورد شرایط بحرانی در هنگام بارش‌ برف نیز گفت: در برخی از مناطق کشورمان در طول زمستان برف شدید شروع به بارش کرده که ارتفاع آن بعضا تا نزدیک به یک متر نیز می‌رسد، برای چنین شرایطی لازم است که شهروندان حتما لباس گرم به تن کرده و اتاق را با دمای معمولی گرم کنند تا شاهد افت فشار گاز در خطوط انتقال نباشیم.

معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: ‌ درختان تا قبل از آغاز بارش برف باید هرس شده و شاخه‌های سست آنها که احتمال سقوطشان در هنگام بارش و طوفان وجود دارد برچیده شود. همچنین در مواردی که احتمال یخ زدگی لوله‌های آب وجود دارد، لازم است که فلکه اصلی آب را بسته و با بازکردن لوله‌ها داخل آن را از آب خالی کنیم. البته می‌توان از عایق یا چند لایه روزنامه نیز استفاده کرده و آنها را دور لوله‌ها پیچید.

کلهری با بیان اینکه بام برخی از خانه‌های قدیمی توان تحمل وزن برف را ندارد، اظهار کرد: ‌حتما باید ناودان‌ها چک شود و برای سنجش استحکام بام نیز بهتر است از یک کارشناس کمک گرفته شود. پارو کردن برف از روی بام با رعایت موارد ایمنی نیز موثر است.

وی درباره اصول ایمی در استفاده از چراغ‌های نفتی و علاالدین نیز گفت: در برخی از منازل از چراغ نفتی برای گرم کردن فضای داخلی استفاده می‌شود، در برخی دیگر از اقامتگاه‌های سنتی نیز از چنین امکاناتی استفاده می‌شود، در این خصوص لازم است که حتما شرایطی برای تهویه هوا در خانه فراهم شود. همچنین برای ریختن نفت داخل این چراغ‌ها باید آن را خاموش کرده و در بیرون از اتاق آن را پر کرد.

به گفته کلهری در خانه‌هایی که بخاری گازی، آبگرمن دیواری یا کوره‌ای و پکیج در داخل ساختمان قرار دارد لازم است که حتما فضایی برای تهویه و گردش هوا در نظر گرفته شود، چرا که احتراق در فضای بسته سبب از بین رفتن اکسیژن فضا و بالا رفتن احتمال گازگرفتگی می‌شود.

معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در مورد استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز نیز گفت: وجود منافذ و درزها برای ورود هوای تازه به داخل ساختمان به ویژه محل خواب و استراحت الزامی است. آبی بودن شعله بخاری و سایر وسایل گرمایشی ضروری است و باید حتما سرد نبودن لوله بخاری و سایر وسایل گرمایشی کنترل شود.

وی در مورد علائم گازگرفتگی نیز گفت: ‌ احساس سردرد، تهوع، سرگیجه، کاهش دید و خواب آلودگی جزو علائم گازگرفتگی است و نباید آن را با مواردی مانند علائم سرماخوردگی اشتباه گرفت، در این‌ شرایط توصیه می‌شود که شهروندان از محیط آلوده خارج شوند.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار فرهنگی و هنری روز | بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

کلهری با بیان اینکه در فصل زمستان یکی از اتفاقات رخ داده برای شهروندان سرخوردگی است، گفت: برای جلوگیری از سرخوردگی باید کفش مناسبی برای راه رفتن در زمستان انتخاب شود، باید کفش‌ها و بوت هایی که کف صاف و مسطح دارند مناسب این ایام نیستند و کفش هایی با شیار و عاج در کفه خود بهترین گزینه‌اند.

معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به شرایط رانندگی در برف نیز گفت: رانندگی در برف حساسیت‌های بسیاری دارد و با رانندگی در شرایط عادی بسیار متفاوت است، به همین دلیل نیز رانندگان اماتور و افرادی که مهارت کافی در رانندگی را ندارند، به هیچ عنوان نباید پشت فرمان بنشینند. تجهیزات زمستانی خودرو نیز باید آماده باشد و مواردی نظیر زنجیر چرخ، ضدیخ و … باید قبل از سفر تعبیه شود. اگر در هنگام رانندگی ناگهان برف سنگین شروع به بارش کرد و این تجهیزات نیز همراه رانندگان نبود بهترین کار رعایت سرعت مطمئنه و رانندگی با دنده سنگین است.

وی با اشاره به احتمال محبوس شدن رانندگان در برف نیز گفت: ‌در این شرایط اگر خودرو در برف متوقف شد باید با دست زیر لاستیک‌ها را خالی کرده و برف جلو لاستیک را کنار زد. اگر سطح آسفالت یخ زده بود می‌توان از نمک و در آخر از زیرپائی و یا گونی استفاده کرد و زیر پایی‌ها را در زیر چرخ‌ها قرار داد و خودرو را با دنده ۲ به آرامی به حرکت درآورد.

کلهری اضافه کرد: به طور کلی برای رانندگی در برف و یخ لازم است با سرعت کمتر از روزهای معمولی که جاده خشک است حرکت کرده و خودرو را در حرکت ثابت نگه داشت، در پیچ‌ها با دقت و به آرامی گردش کرد، ازگردش و انحراف ناگهانی خودداری کرده و از ترمز کردن ناگهانی پرهیز کرد، همچنین باید از فشاردادن پدال گاز یا برداشتن فشار از روی آن به طور ناگهانی خودداری شود. در صورتی هم که در یک سطح لغزنده سرعت خودرو بالاست لازم است که از تغییر وضعیت به دنده سنگین خودداری شود.

معاون آموزش سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره چگونگی ترمز کردن در یخ و برف نیز گفت: این اقدام باید کاملا باید به صورت سبک انجام گرفته و راننده باید طوری ترمز کند که چرخ‌ها قفل نشوند چون قفل شدن چرخها نه تنها مسیر توقف را طولانی بلکه فرمان را نیز از کنترل خارج می‌کند. راننده خوب و محتاط معمولا سه الی چهار برابر مسیری را که در مواقع عادی لازم است برای توقف در برف و یخ پیش بینی می‌کند. همچنین باید مقداری از توجه خود را به راننده‌های مقابل و پشت سر معطوف کند زیرا امکان دارد که رانندگان دیگر، رعایت شرایط خاص را نکرده و وی را به مخاطره افکنند.

وی ادامه داد: ‌اگر به هر دلیل نیز کنترل خودرو از دست رانندگان خارج شد، باید بلافاصله پدال گاز را رها کرده و فرمان را در جهت مسیر سرخوردن نگه داشت. در این شرایط به هیچ وجه نباید ترمز کرد، چراکه اتومبیل بیش از حد از کنترل خارج می‌شود.

کلهری در مورد رانندگی در هوای مه آلود نیز گفت: در هوای مه آلود باید با نور پایین و با احتیاط کامل رانندگی کرد. در صورت تراکم مه بهتر است وسیله نقلیه را در جای مناسبی متوقف کرده و تا زمانی که جلو قابل رویت نباشد، از ادامه مسیر خودداری شود. در صورت امکان می‌توان وسیله نقلیه را به چراغ مه شکن مجهز کرد و از خطوط وسط و کنار جاده در ادامه مسیر حرکت خود استفاده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

سالروز شهادت شهید کشوری

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
شهید کشوری در ۱۵ آذر سال ۵۹ در غرب کشور به شهادت رسید و این روز به نام روز هوانیروز نام‌گذاری شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت سرلشکر کشوری جمعی از خلبانان ستاد هوانیروز ارتش دور هم گرد آمدند و این روز را گرامی داشتند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
شرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۹/۱۹ آغاز می‌شود. به گزارش عصر ایران، در اطلاعیه ایران خودرو آمده است: با هدف جلوگیری از ثبت نام واسطه‌ها و افزایش امکان ثبت نام برای مصرف کننده نهایی خودرو، شرکت ایران خودرو فیلترهای را مطابق شرط و شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه که ذیلا" تشریح شده قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه، ثبت نام مشتری از سوی شرکت ایران خودرو یک طرفه ابطال و وجه ایشان حداکثر ظرف ۲۰ روز مسترد خواهد شد. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا «مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح» سامانه صیاد " را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند از اینرو اطلاعات صادر کننده چک پس از انجام پیش پرداخت، اعتبارسنجی شده و در صورت دارا بودن شرایط لازم، ادامه فرآیند فروش امکان پذیر خواهد بود، همچنین نتیجه بررسی و اعتبارسنجی از طریق پیامک به مشتریان اطلاع رسانی خواهد شد، و در صورت عدم امکان اعتبارسنجی وجوه پرداختی مشتری به حساب ایشان استرداد خواهد شد. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد و عنوان صادر کننده چک دراین بخشنامه اشاره به صاحب قرارداد دارد. همچنین فک رهن سند خودرو زودتر از موعد چکها برای کلیه محصولات این بخشنامه امکانپذیر نخواهد بود، لذا ضروریست نمایندگی‌های محترم در این خصوص اطلاع رسانی مقتضی به مشتریان خود داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

بازار سرمایه، راه کم هزینه تامین مالی / احتمال صعود ادامه دار شاخص

بازار سرمایه ایران1 روز قبل

کارشناس عراقی | هدف آمریکا از تحریم‌ «الحشد»، بازگرداندن داعش به عراق است

فارس14 ساعت قبل

بازگشت چاوشی به «مولوی» در پسا «ابراهیم»

برترین‌ها1 روز قبل

ادعای ملک سلمان درباره موشک‌های بالستیک ایران

ایلنا8 ساعت قبل

تحولات سوریه؛ نیروهای سوری کنترل چند منطقه را در حسکه به دست گرفتند

میزان‌آنلاین1 روز قبل

خداحافظی با ویندوز ۱۰ موبایل / پایان پشتیبانی مایکروسافت از سیستم عامل تلفن همراه

انتخاب7 ساعت قبل

اختصاص یک هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات بانکی برای نوسازی واحدهای مسکونی‌ مسجدسلیمان

وانانیوز14 ساعت قبل

شرط بازگشت استراماچونی مشخص شد

برترین‌ها9 ساعت قبل

ثبت‌نام ۱۳۵ نفر تا صبح امروز در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان

افکارنیوز16 ساعت قبل

واکنش‌ها به رفتن استراماچونی ادامه دارد

اقتصاد آنلاین18 ساعت قبل