اصفهان| توانمند‌ی خبرنگاران معلولان در دومین جشنواره رسانه‌ای محک می‌خورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
اصفهان| توانمند‌ی خبرنگاران معلولان در دومین جشنواره رسانه‌ای محک می‌خورد

اصفهان| توانمند‌ی خبرنگاران معلولان در دومین جشنواره رسانه‌ای محک می‌خورد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
معلولیت، محدودیت نیست، معلولان علی‌رغم مشکلاتشان می‌توانند در کارهای فرهنگی، ورزشی و اجتماعی حضور پیدا کرده و توانایی‌های خودشان را به خود و جامعه نشان دهند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، برای دومین بار خبرنگاران معلول کشور در یک همایش فرهنگی در اصفهان حضور پیدا کرده و با ارائه آثار مطبوعاتی خود با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. افراد معلول جسمی حرکتی، نابینا و ناشنوا در سطح جامعه وجود دارند که برای رسیدن به حق و حقوق خود در دیده شدن در جامعه نیازمند یک حرکت فرهنگی هستند، شرکت در جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان یکی از راه‌هایی است که آنها می‌توانند توانایی‌هایشان را محک بزنند و به خود و دیگران ثابت کنند معلولیت ناتوانی و انزوا نیست.

سال گذشته حدود یک هزار و ۳۰۰ اثر از ۷ استان از جمله خراسان رضوی، گیلان، مازندران، یزد، تهران، اصفهان و تعدادی آثار از ۳ کشور چین، پاکستان و اوگاندا به دبیرخانه جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان ارسال شد.

آثار جشنواره سال قبل در ۲ بخش افراد معلول و غیر معلول در قالب مصاحبه، خبر و تیتر برگزار و افراد غیر معلول آثاری که محتوای آن پیرامون معلولان بود ارسال کردند و در نهایت از ۶۰ نفر تقدیر شد.

دبیر جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان پیرامون جزئیات دومین سال برگزاری این جشنواره در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، با اشاره به هدف جشنواره، اظهار داشت: فرهنگی که در جامعه و دیدگاه مردم به معلول وجود دارد، دچار معلولیت است.

منصور گلناری افزود: معمولا تصور مردم، مسئولان و حتی تعدادی از معلولان نسبت به معلولیت اشتباه است، در نگاه اول به عنوان افراد ناتوان پسمانده که باید به گونه‌ای آنها را تحمل و مدارا کرد، دیده می‌شوند.

وی با بیان اینکه این دیدگاه اشتباه باید تصحیح و اصلاح شود، گفت: نگاه به معلول باید عوض شود و بهترین راهی که به نظر ما رسید این بود که معلول را از پوسته معلولیت با انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی همانند بقیه نه به عنوان یک معلول بلکه به عنوان شخصی که نقص عضو دارد ولی از انسانیت کم ندارد، خارج کنیم.

دبیر جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان تصریح کرد: با حضور در جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان، آنها در حوزه نوشتن و خبرنگاری همدوش با دیگر خبرنگاران غیر معلول کار می‌کنند و همچنین تا حدی نقصان حوزه خبری معلولان جبران می‌شود ولی مهم‌ترین هدف تغییر دید جامعه به معلولیت است.

وی ادامه داد: به طور جدی از سه سال پیش کار آموزش با اقشار معلول در حوزه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری را آغاز کردیم و برای دیدن ماحصل کار خبرنگاران معلول توسط دیگران و خود معلولان تصمیم به برگزاری جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان در اصفهان گرفتیم.

گلناری با اشاره به برگزاری دومین سال جشنواره ملی رسانه‌ای به میزبانی اصفهان، اظهار داشت: معلولان ۱۵ استان در ۱۳ بخش آثارشان را به دبیرخانه ارسال کردند، داوری‌ها انجام شد و در مراسم اختتامیه اسامی برندگان اعلام می‌شود.

وی افزود: ۸۰۰ اثر در بخش‌های عکس، تیتر، مقاله، گزارش مکتوب، گزارش مصور، قطعه ادبی، مصاحبه، طنز، کاریکاتور، کلیپ، داستان کوتاه، شعر و مستند و فن بیان به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

دبیر جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان خاطرنشان کرد: در جشنواره سال گذشته آثار خبرنگاران معلول و غیر معلول هر کدام به طور جداگانه داوری شد ولی امسال همه آثار با یک اشل داوری شد و افراد معلول با غیر معلول به رقابت پرداختند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

وی با بیان اینکه در دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان ۲ بخش ویژه و اصلی در هم ادغام شده است، گفت: معلولان و افراد سالم با هم داوری شدند تا معلولان بدانند تفاوتی با دیگر شرکت کنندگان ندارند و به خودباوری برسند.

گلناری ادامه داد: مهم‌ترین مشکل برگزاری جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان، جا انداختن این کار به عنوان یک فرهنگ بود، ولی امسال نسبت به سال گذشته توجیه اسپانسرها قدری راحت‌تر بود و مشکل بعدی نداشتن یک جای ثابت بود و دو نفر از معلولان کارهای اجرایی را در منازلشان پیگیری می‌کردند از قبل نمی‌دانستیم چقدر اسپانسر داریم ولی امسال جذب کمک‌های مالی کمی بهتر بود.

وی تصریح کرد: از بعضی از ارگان‌ها گلایه دارم، علی رغم اینکه در حوزه شرح وظایفشان بود ولی به گفته خودشان به دلیل مشکلات مالی درون سازمانی‌شان به ما کمک نکردند ولی حمایت‌های معنوی کردند.

دبیر جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان با اشاره به تفاوت جشنواره ملی و استانی، اظهار داشت: مباحث اسکان و رفت و آمد شرکت‌کنندگان در جشنواره‌های ملی بسیار مهم است و نیاز به هماهنگی و کمک سازمان‌ها دارد، در این راستا از سازمان بهزیستی و سپاه کمک گرفته شد ولی خودجوش بودن یک جشنواره دارای مشکلات و مخارج خاص خودش است امیدواریم کار ادامه پیدا کند و سال‌های بعد روند انجام کار بهتر شود.

وی افزود: یکی از فاکتورهایی که ما را در برگزاری دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان مصمم‌تر کرد، پیگیری و علاقه خود معلولان بود که می‌خواستند امسال هم جشنواره برگزار بشود.

گلناری خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی بدون کمک و پشتیبانی بسیار سخت است از اوایل سال جاری معلولان برای برگزاری مجدد جشنواره تماس می‌گرفتند و می‌پرسیدند مهلت ارسال آثار چه زمانی است و به کجا فرستاده شود.

وی با بیان اینکه استقبال از نخستین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان و انعکاس آن بسیار عالی بود، گفت: معلولان تشویق شدند و حس کردند با شرکت در جشنواره می‌توانند توانایی‌های خود را محک بزنند و می‌توان گفت که ما هم به هدفمان رسیدیم.

دبیر جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان ادامه داد: از رسانه‌ها و خبرنگاران به خاطر استقبال کمشان از پوشش اختتامیه اولین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان گلایه دارم چرا که حضور یک ساعته آنها در چنین جشنواره‌ای باعث خوشحالی یک عمر معلولان می‌شود و متاسفانه آن را دریغ کردند.

وی تصریح کرد: یک مدیر مسئول یا یک صاحب امتیاز رسانه اگر برای همنوع و همکارش سالی یک ساعت وقت نگذارد پس چه می‌خواهد بکند و چه زمانی از آنها حمایت می‌کند؟

گلناری با اشاره به فرهنگ‌سازی و دید جامعه به معلولان، اظهار داشت: انتظار ما تا حدودی برآورده شده اما فکر می‌کنم اگر برگزاری چنین جشنواره‌هایی تداوم پیدا کند تغییر فرهنگ در حوزه رسانه زیاد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: فراخوان ارسال آثار دومین جشنواره ملی رسانه‌ای معلولان از خرداد ماه سال جاری در فضای مجازی منتشر شد و تا بیست مهر فرصت ارسال داده شد، از ۲۰ مهر تا ۲۰ آبان کارهای داوری آثار صورت گرفت و مراسم اختتامیه به زودی برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بدل میوه فروش موذن زاده اردبیلی، این بار درحال فروختن کدو تنبل

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
پیرمرد میوه فروش اردبیلی که پیشتر با ویدئویی در حال فروختن سیب که صدایش شباهت زیادی به موذن زاده اردبیلی داشت، معروف شده بود این بار با ویدئویی جدید در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده است. او مشغول فروش کدو تنبل است. او با صدای زیبایش دارد بورانی‌هایش _ {آذری‌ها به کدو تنبل می‌گویند بورانی} را با عسل مقایسه می‌کند و سعی می‌کند آنها را بفروشد.

جراح حادقی که رکورددار معرفت است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برنامه «بدون تعارف»، این هفته به سراغ جراح مغز و اعصابی رفته که رکورددار اخلاق، معرفت و مرام پزشکی است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بدون تعارف این هفته به سراغ جوانی ۳۷ ساله رفته که ۹ سال است جراح مغز و اعصاب است، دکتر رضا جباری، جراح حاذقی است که دو رکورد دارد؛ یکی در تعداد جراحی‌هایش که به چند هزار جراحی می‌رسد و دومی در اخلاق و مرام پزشکی.

روایتی از قهرمانان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نگاه فیلم مرد نقره‌ای به ایران و ایرانی قهرمانانه است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ فیلم مرد نقره‌ای داستان یک مرد؛ گروگان گیری و ماجرای مبارزه سخت است.

«رادیکال سه» به استقبال روز دانشجو می‌رود

مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه سه، برنامه دانشجویی «رادیکال سه» این هفته به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در ویژه‌ برنامه‌ای شش قسمتی به بررسی جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ می‌پردازد. سیدنظام موسوی مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و سیدمهدی طباطبایی دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت مهمان‌های بخش اول ویژه‌برنامه «رادیکال سه» هستند و به بررسی فعالیت‌های جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ می‌پردازند. همچنین ایمان ملکا دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و مهدی امامقلی دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل مهمان‌های این برنامه در بخش دوم هستند که ابعاد فعالیت‌های جنبش دانشجویی را در دهه ۸۰ مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. در بخش پایانی این هفته نیز امین سلیمی مسئول سابق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور و رضا نجابت دبیر سیاسی سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مورد جریان دانشجویی در دهه نود سخن می‌گویند. «رادیکال سه» در روزهای شنبه تا پنجشنبه ۱۶ تا ۲۱ آذرماه هر روز ساعت ۱۸:۱۵ روی آنتن شبکه سوم سیما می‌رود.

پاسخ تند یک مداح به خواننده لس‌آنجلسی+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به اظهارات خواننده لس‌آنجلسی درباره امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد. مراسم جشن میلاد امام حسن عسکری (ع) در حسینیه‌‌ ‌محبان ‌‌اهل‌بیت (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام علی خزاعی و مدیحه‌سرایی حسین طاهری برگزار شد. خبرگزاری فارس نوشته است: در این مراسم حسین طاهری مداح اهل بیت (ع) در نوحه‌ای، به توهین خواننده لس‌آنجلسی به امیرالمومنین (ع) واکنش نشان داد و در ابتدای آن اظهارداشت: به کوری چشم آن خواننده کثیفی که دهانش را به بی‌احترامی باز کرد، این گونه می‌گویم: کی شود دریا به پوز سگ نجس! بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است: تن علی، تهمتن علی، نعره متنتن علیقدرت یل افکن علی، هیبت مدون علیروشن و مبرهن علی، وجه خدا به وجه احسن علیبرتر و سرتر ازهمه افلاک، ولی عهد خواجه لولاتولی والی والا علی، تعالی عالی اعلی علییاعلی یاعلی
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیررقابتی جشنواره به نمایش درخواهند آمد. منبع: ایسنا

نظرها

اخبار بیشتر