انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم

انواری: اصولگرایی یک کوچه تنگ نیست که هرکسی جا نشد بیرونش کنیم

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-عضو شورای مرکزی حزب موتلفه با تاکید بر اینکه شورای وحدت صددرصد آنچه که باید می‌بود نیست،می‌گوید: تا زمانی که تنها هدف و اولویت ما (اصولگرایان) رسیدن جناح خودمان به قدرت باشد، اصولگرایان به موفقیتی نخواهند رسید.

در فاصله باقیمانده تا انتخابات اسفندماه، اختلافات بر سر سازوکار شورای وحدت همچنان پابرجاست و هنوز مشخص نیست لیستی که قرار است از دل این ائتلاف بیرون بیاید آیا تنها لیست اصولگرایان خواهد شد یا ناراضیان از این شورا خود به سمت ارائه لیست مستقل می‌روند. با این وجود این شورا طی روزهای گذشته با انتشار اولین بیانیه خود رسما اعلام موجودیت کرد.

حسین انواری، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی به خبرآنلاین در این‌باره می‌گوید که ریشه اصلی اختلافات و افتراقات اصولگرایان قدرت‌طلبی برخی طیف‌ها در این جریان است که می‌خواهند به هر ترتیبی خود را مطرح کنند. او که معتقد است شورای وحدت صد در صد آنچه که باید می‌بود نیست، این را هم تاکید دارد که «جریان اصولگرایی یک کوچه تنگ و باریک نیست که هر کس از دید ما در آن جا نشد، بیرون بیندازیم.»

مشروح گفت‌وگوی با حسین انواری، عضو حزب موتلفه را در ادامه بخوانید؛

*******

آقای انواری! وضعیت شورای وحدت در فاصله باقیمانده تا انتخابات مجلس را چطور ارزیابی می‌کنید؟ در بیانیه اعلام موجودیت این شورا بر ضرورت استفاده از تمامی نیروهای اصولگرا تاکید شده است، درصورتیکه این شورا از لحظه تشکیل با گزینش‌گری چهره‌ها و طیف‌های اصولگرا را دعوت به حضور در جلسات می‌کرد و هنوز هم آن جامعیت را ندارد. پیش‌بینی شما از لیستی که از شورا بیرون بیاید چیست؟ فکر می‌کنید نهایت اکثریت اصولگرایان تن به این لیست بدهند؟

مجموعه افرادی که در خط انقلاب هستند و معتقدند که در شرایط کنونی کشور باید خطوط را نگه‌ دارند، چاره‌ای جز وحدت ندارند و شعار این نشست‌هایی که تحت عنوان «شورای وحدت» برگزار می‌شود همان نیل به وحدت است و همه به دنبال ایجاد یک ائتلاف بین جبهه‌های مختلف هستند.

این افراد همه اصولگرا هستند و نظام را قبول دارند اما در جریان اصولگرایی هم تفکرات مختلفی وجود دارد. راهکار نیل به وحدت هم آن است تا تعامل لازم انجام شود و اصولگرایان بتوانند به نقطه‌ای برسند که بتوانیم کشور را از خطرات ناگوار محتمل نجات دهیم.

برخی اصولگراها اولویت را کسب قدرت می‌دانند

تا زمانی که رسیدن جناح خودمان به قدرت، اولویت باشد اصولگرایان به موفقیتی نخواهند رسید. اصولگرایان باید این جناح را برای نظام بخواهند نه برای خودشان. این امر موضوعیت ندارد و ما باید در خدمت نظام باشیم. باید هدف از اینکه چرا گردهم آمده‌ایم را شفاف کنیم و موثرترین افرادی که می‌توانند در مجلس حضور یابند و دردی از مردم دوا کنند انتخاب کنیم. در غیر این صورت ممکن است افرادی که شایستگی‌های لازم را ندارند با ایجاد جوسازی مثل همین دوره وارد مجلس شوند.

اصولگرایی کوچه تنگی نیست که هرکس جا نشد بیرونش کنیم

شما به ارزش‌ها و اصول مشترک بین اصولگرایان اشاره کردید اما برخی از طیف‌های تندروی اصولگرا نظیر جبهه پایداری اصولگرایان معتدل را مورد هجمه قرار می‌دهند و معتقدند که آن‌ها از ارزش‌های اصولگرایی رد شده‌اند، شما این انتقاد را وارد می‌دانید؟

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

اصولگرایی یک کوچه باریک نیست که هرکس در آن جا نشد، او را بیرون بیندازیم. اصولگرایی کوچه تنگ و تاریک نیست بلکه یک اتوبان است که شامل تفکرات مختلفی است. اگر اختلافات اصولی و مبنایی داریم باید ابتدا آن‌ها را حل و فصل کنیم. برای نمونه نمی‌شود گفت در مورد پذیرش اصل نظام، ولایت فقیه و اینگونه مسائل پایه‌ای اختلاف‌نظر داریم، بعد حالا می‌خواهیم وحدت کنیم. چنین امری امکان‌پذیر نیست.

باید عدم استقبال از شورای وحدت را بررسی کرد

در این شورا، جای خالی برخی از طیف‌های اعتدالی اصولگرا به چشم می‌خورد و هنوز هم برخی اختلافات ریشه‌ای بین نیروهای اردوگاه اصولگرایی وجود دارد، فکر می‌کنید آیا شورای وحدت اساسا می‌تواند سازوکاری موثر در ایجاد وحدت باشد؟

ممکن است ساز و کار کاملی نباشد اما این اقدام انجام شده است و نمی‌تواند کاملا آن را بی‌تاثیر دانست. بله ممکن است اشکالاتی بر آن وارد باشد که در آن طیف‌های مختلف اصولگرا تجمیع نشدند ولی همین طیف‌هایی که در آن حضور دارند می‌توانند اتفاق خوبی را رقم بزنند و بهترین سناریو آن است تا دیگر طیف‌های اصولگرایی را هم وارد این شورای وحدت کنیم. باید به این پرسش بپردازیم که چرا از شورای وحدت توسط همه اصولگرایان استقبال نمی‌شود.

نباید منافع سیاسی خود را بر منافع نظام ترجیح دهیم

اما در ادوار پیشین انتخابات مجلس هم چنین سازوکارهایی توسط اصولگرایان شکل گرفت اما در عمل این اقدامات نتوانستند تا وحدتی فراگیر را ایجاد کنند. این درحالی است که در این دوره اختلافات و افتراقات بیش از پیش است. چه تضمینی وجود دارد که این دوره شورای وحدت کارآمدی لازم را داشته باشد؟

این ائتلاف (شورا وحدت) صد در صد آنچه که باید می‌بود نیست؛ اما به‌هر حال ایجاد شده است و همین مقدار و مقیاس از چنین سازوکاری هم می‌تواند مفید باشد. بالاخره گروه‌های مختلف در این نشست گردهم جمع شده‌اند و تعامل می‌کنند. باید دید نقص شورای وحدت از دید افرادی که تن به آن نمی‌دهند کجاست و تلاش کنیم تا راه ورود طیف‌های جدامانده را هموار سازیم. آنچه که به اصولگرایان ضربه می‌زند آن است که بخواهیم منافع جناحی و طیف خود را اولویت قراردهیم نه آنکه به منافع نظام بپردازیم.

برای نیل به این منافع باید چه کنیم وچه افرادی مفید خواهند بود. ممکن است پای افراد بسیار خوبی هم وسط باشد اما به درد مجلس نمی‌خورند. نامزدها مجلس هم باید دارای ویژگی‌هایی باشند که جایگاه این نهاد که که تعبیر امام (ره) عصاره فضائل ملت است حفظ شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.

نظرها

اخبار بیشتر