۱۱ دلیل برای انجام مدیتیشن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

۱۱ دلیل برای انجام مدیتیشن

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
کاهش استرس از طریق مدیتیشن می تواند گزینه ای مفید در پیشگیری از یا کاهش فشار خون بالا باشد.

مطالعات مختلف آثار مثبت مدیتیشن یا مراقبه بر سلامت روانی انسان را تایید کرده‌اند، اما مشخص شده است که این فعالیت می‌تواند بر سلامت جسمانی انسان نیز تاثیرگذار باشد.

۱۱ دلیل برای انجام مدیتیشن - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "فود مترز"، جدا از کسب احساس آرامش، مدیتیشن می‌تواند فواید سلامت جالب توجه‌ای را ارائه کند که شاید حتی پس از یک جلسه کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای نیز آثار آن ملموس باشد. در ادامه با چند دلیل که می‌توانند شما را به انجام مدیتیشن تشویق کنند بیشتر آشنا می‌شویم.

کاهش استرس

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ با حضور ۷۰ بزرگسال مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر که کلاس‌های کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی را پشت سر گذاشته بودند، کاهش استرس و توانایی بهتر در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا را نسبت به افرادی که تنها تکنیک‌های مدیریت استرس را فرا گرفته بودند، نشان داد. این افراد از طریق مدیتیشن ذهن‌آگاهی و حرکات سبک یوگا کاهش چشمگیر در سطوح هورمون استرس آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) و سیتوکین‌های پیش التهابی را تجربه کردند.

کاهش فشار خون

کاهش استرس از طریق مدیتیشن می‌تواند گزینه‌ای مفید در پیشگیری از یا کاهش فشار خون بالا باشد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مدیتیشن چه به صورت مجزا و چه در ترکیب با دارو درمانی می‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک داشته باشد.

مدیریت درد

مدیتیشن چندین مکانیزم مغزی را درگیر می‌کند که می‌تواند درک درد را از طریق تغییر اطلاعات پردازش شده توسط مغز تغییر دهد. از نظر علمی، مدیتیشن می‌تواند فعالیت مرتبط با درد در قشر Contralateral Primary Somatosensory را کاهش دهد.

نتایج مطالعه‌ای جدید این شرایط را تایید کرده است. در این مطالعه سوژه‌ها در حضور محرک آزار دهنده به تمرین مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌پرداختند و نتایج حاصل شده کاهش ناخوشایندی درد به میزان ۵۷ درصد و شدت درد به میزان ۴۰ درصد را نشان داد.

بهبود خواب

مطالعات بالینی نشان داده‌اند که مدیتیشن ذهن‌آگاهی کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و همچنین به کاهش علائم بی خوابی، تداخل خستگی و شدت خستگی کمک می‌کند. اگر در به خواب رفتن، خواب باقی ماندن یا تجربه خواب با کیفیت بالا با دشواری مواجه هستید، مدیتیشن ممکن است آن چیزی باشد که برای مقابله با این شرایط نیاز دارید.

کاهش اضطراب

مطالعه‌ای جدید نشان داده است که اثر مدیتیشن بر کاهش علائم اضطراب می‌تواند با اثر داروهای ضد افسردگی برابر باشد. این پژوهش نشان داد که مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌تواند بخش هایی از مغز مرتبط با افکار «من محور» را تغییر داده و به کاهش اضطراب کمک کند و همچنین مناطق مغزی درگیر در توجه را تغییر دهد که به بهبود شرایط اختلال اضطراب اجتماعی کمک کرد.

بهبود خلق و خو

پژوهشگران متوجه شده‌اند که مدیتیشن موجب افزایش شادی می‌شود، در شرایطی که نگرانی و سرکوب عاطفی را کاهش می‌دهد. طی یک مطالعه، گروهی از شرکت کنندگان که به صورت تصادفی انتخاب شده و مدیتیشن انجام داده بودند، افزایش احساسات مثبت روزانه با گذشت زمان را تجربه کردند. با تقویت مثبت اندیشی و مثبت بودن، شرکت کنندگان افزایش ذهن‌آگاهی، هدفمندی در زندگی، پشتیبانی اجتماعی، و کاهش علائم بیماری را نیز تجربه کردند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

کنترل احساسات

فراتر از مثبت بودن و بهبود خلق و خو، پژوهشگران در دانشگاه ایالتی میشیگان طی یک مطالعه دریافتند که مدیتیشن به کنترل احساسات منفی نیز کمک می‌کند. نتایج این مطالعه نشان داد که این شرایط نه تنها برای افرادی که مدیتیشن را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند، بلکه در هر فرد دیگری نیز می‌تواند رخ دهد. افرادی که مدیتیشن ذهن‌آگاهی را انجام می‌دهند در کنترل واکنش‌های عاطفی خود نسبت به موقعیت‌های مختلف بهتر عمل می‌کنند و مغز آنها می‌تواند پس از تجربه مساله‌ای منفی سریع‌تر احیا شود.

بهبود عملکرد مغز

پژوهش‌های روزافزون فواید روانی و فیزیولوژیکی مدیتیشن را نشان می‌دهند و همچنین متوجه شده‌ایم که مدیتیشن تنها بر عملکردهای شناختی تاثیرگذار نیست، بلکه می‌تواند به واقع فعالیت مغز را تغییر دهد. طی یک مطالعه با حضور ۴۴ نفر که به مدت هشت هفته مدیتیشن ذهن‌آگاهی انجام دادند، نتایج به دست آمده از اسکن‌های ام‌آرآی افزایش تراکم قشر خاکستری در بخش‌های سمت راست هیپوکامپ و سمت راست قشر Orbitofrontal را نشان داد. این دو بخش مغز در یادگیری، حافظه، تنظیم عواطف، احساس خود، و دیدگاه درگیر هستند.

تقویت سیستم ایمنی

نتایج یک مطالعه نشان داد که یک برنامه کوتاه مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌تواند آثار مثبت و قابل اثباتی بر مغز و عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد. مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‌تواند فعالیت سمت چپ بخش قدامی مغز را به میزان چشمگیری افزایش دهد و همچنین بر برخی نشانگرهای التهابی، فعالیت سلول‌های سیستم ایمنی و پیری بیولوژیکی تاثیرگذار باشد.

کند کردن زوال شناختی

مدیتیشن اغلب به عنوان یک ابزار تمرین دهنده مغز شناخته می‌شود زیرا می‌تواند به کارکرد بهتر این اندام برای مدت زمان طولانی‌تر کمک کند. در یک مطالعه شرایط ۵۰ شرکت کننده که در بلند مدت مدیتیشن انجام داده بودند با یک گروه کنترل ۵۰ نفره شامل افراد عادی مقایسه شد و پژوهشگران دریافتند افرادی که مدیتیشن انجام می‌دهند از آتروفی مغزی مرتبط با سن کمتری رنج می‌برند و حجم مغز بیشتری نسبت به فردی عادی دارند. افراد حاضر در این مطالعه در بازه سنی ۲۴ تا ۷۷ سال قرار داشتند.

کاهش التهاب

التهاب اغلب به واسطه استرس روانی شکل می‌گیرد، از این رو، منطقی به نظر می‌رسد که استفاده از مدیتیشن به عنوان ابزاری برای کاهش استرس می‌تواند به کاهش التهاب در بدن نیز کمک کند. نتایج یک مطالعه نشان داد که مداخلات رفتاری طراحی شده برای کاهش فعالیت عاطفی ممکن است دارای فواید درمانی برای شرایط التهابی مزمن باشد.

در پایان باید اشاره داشت که مدیتیشن یک تمرین انفرادی و شخصی است و هر فردی که این کار را انجام می‌دهد، در واقع، سفر درونی خود را پشت سر گذاشته و رویکردی منحصر به فرد برای تمرین و کشف نتایج و فواید مختص به خود می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بلاتکلیفی تکنسین‌های سلامت دهان ودندان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شب گذشته بعد از افتتاح پروژه‌ها دانشگاه علوم پزشکی سبزوار توسط سعید نمکی، وزیر بهداشت، چند نفر از تکنسین‌های سلامت دهان و دندان به نحوه اجرا نشدن تعهدات خدمت سه برابر تحصیل خود اعتراض کردند. با توجه به دستور وزیر بهداشت قرار بر آن بود تا تکنسین‌های سلامت دهان و دندان جذب دانشگاه علوم پزشکی شوند ولی امروز با توجه به جذب نیروهای شرکتی، تکنسین‌ها بلاتکلیف مانده‌اند. گفتنی است، مطابق مصوبه جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مقرر شده تا محل به کارگیری تکنسین‌های سلامت دهان در حوزه معاونت بهداشت در مراکز خدمات جامع سلامت به روستاییان به عنوان مراقب سلامت دهان (دستیار دندان‌پزشک) و در مناطق محروم و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر باشد. همچنین تعیین محل خدمت نیز بر عهده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
داخل هندوانه و طالبی را خالی کنید و ژله را بریزید و در یخچال بگذارید. بعد از بسته شدن لایه دوم، چوب‌ها را داخل ژله فرو می‌بریم. بقیه محلول ژله آلوورا و خامه را با رنگ سبز کمی رنگ کنید. بعد ژله سبز را داخل قالب ریخته و به یخچال منتقل می‌کنیم. داخل هندوانه و طالبی را خالی کنید و ژله را بریزید و در یخچال بگذارید.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حامد باطنی، در ارتباط با موضوع توریسم درمانی، اظهار داشت: شرایط پزشکی کشور به لحاظ علمی سبب شده که بیماران سایر کشورها از منطقه و حتی از نقاط دور دست دنیا به ایران سفر کنند و از حوزه پزشکی در ایران بهره مند شوند. باطنی در پاسخ به این سئوال که تحریم‌های دشمنان چه تاثیری در رشته جراحی پلاستیک و زیبایی داشته است و آیا با کمبود دارو در این حوزه مواجه هستید، خاطرنشان کرد: رشته کاری جراحی پلاستیک و زیبایی وابستگی زیادی با جنبه داروهای دچار کمبود ندارد ولی تجهیزات و وسایلی مانند ایمپلنت، پروتز و محصولات زیبایی با تغییر نوسانات ارزی افزایش قیمت یافته و گاهی محصولات با کمبود مواجه شده و واردات به سهولت انجام نمی‌گیرد. وی گفت: وسایل مورد نیاز توسط جراحان فوق تخصص پلاستیک از برند‌های مختلف تهیه می‌شود که بسته به شرکت تولید و توزیع کننده و پخش قیمت آنها متفاوت است ولی همه این تجهیزات و وسایل دارای کیفیت مناسب بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، خاطرنشان کرد: غالب وسایل و تجهیزات مورد نیاز جراحی پلاستیک و زیبایی مانند ایمپلنت و پروتز ورود مسافری یا چمدانی ندارند چرا که مرجع این وسایل شناخته شده است و همه آنها شماره سریال دارد که در وب سایت شرکت سازنده و توزیع کننده قابل ردیابی است بنابراین هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. باطنی گفت: بیماران می‌توانند با استفاده از این شماره سریال و مشخصات، پروتز و وسیله مورد استفاده شده در بدن خود را ردیابی کنند و از کیفیت آن مطمئن شوند چرا که پروتزهای قابل استفاده در جراحی‌های پلاستیک و زیبایی با برخی از پروتزهای سایر جراحی‌ها متفاوت است و بیمار در تهیه آن نقش مستقیمی دارد.
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
گیاهی به نام «سالویا» که به تازگی در فضا‌های مجازی تبلیغ می‌شود، مصرف کننده را به محض مصرف به جنون آنی دچار می‌کند. مصرف «سالویا» برای یک بار هم اعتیادآور استخانواده‌ها توجه داشته باشند که علاوه بر استعمال دود، این مخدر با اضافه کردن در نوشیدنی و غذا هم مصرف می‌شود. تحریف‌های فضایی، مسخ شخصیت و محیط، توهم‌های شنوایی و بینایی از جمله عوارض سوء مصرف زیاد این ماده محسوب می‌شود. اختلال زیاد در خواب: آشفتگی و رضایت نداشتن از کیفیت خواب نیز از جمله عوارض سوء مصرف این مواد است. در صورت سوء مصرف مواد یا نیاز به سم‌زدایی، مراجعه به مراکز بازپروری مجاز هم می‌تواند کمک کننده باشد.
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
دو نوع اصلی زنجبیل عبارتند از زنجبیل هندی و زنجبیل شامیطرز تهیه دمنوش زنجبیلیک قاشق چای خوری پودر خشک زنجبیل و یا دو قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده تازه را با دو لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و آن را به مدت ۵ دقیقه با حرارت ملایم دم کنید و سپس آنرا با عسل شیرین نمایید و میل کنید. چای زنجبیل هر چقدر بیشتر بماند و دم بکشد تند‌تر می‌شود. حتی می‌توان دمنوش زنجبیل را بعد زا سرد شدن در داخل یخچال گذاشت و خنک کرد و مانند یک نوشابه سرد استفاده نمود. خواص زنجبیل بسیار زیاد است که در برخی از آن‌ها را به شما می‌دهیم. خواص زنجبیل برای مردانخواص ضد درد زنجبیل برای ورزشکارانی که از دردهای عضلانی بعد از تمرینات شدید رنج می‌برند، عالی است و مصرف منظم مکمل زنجبیل و چای گرم زنجبیل باعث کاهش التهاب و آسیب عضلانی در بدنسازان می‌شود، زنجبیل حاوی مقادیر فراوانی منگنز است که برای سلامت عصب‌ها ضروری بوده که برای تولید و ترشح هورمون تستوسترون در باروری سالم مردان، حیاتی است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری17 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری1 ساعت قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری2 ساعت قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری2 ساعت قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری2 ساعت قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری2 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری2 ساعت قبل