آیا محیط زیست تنها تصمیم‌گیرنده مقابل تعهدات ایران در توافقنامه پاریس است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
آیا محیط زیست تنها تصمیم‌گیرنده مقابل تعهدات ایران در توافقنامه پاریس است؟

آیا محیط زیست تنها تصمیم‌گیرنده مقابل تعهدات ایران در توافقنامه پاریس است؟

فارسخبرگزاری فارس |
سازمان محیط زیست در واکنش به گزارش فارس در خصوص پنهانکاری این سازمان در ارائه سند تعهدات ایران در توافقنامه پاریس عنوان کرده است، این سند شهریورماه به مجلس ارائه شده در حالیکه نه روند قانونی ارائه سند طی شده و نه مجلس این ادعا را پذیرفته است.

به گزارش محیط زیست خبرگزاری فارس، سازمان محیط زیست در پاسخ به انتقاد خبرگزاری فارس پیرامون عدم ارائه سند تعهدات ایران در توافقنامه پاریس با عنوان «پنهان کاری 10 ماهه تعهدات مالی توافق نامه پاریس از سوی محیط زیست» برنامه مشارکت ملی کشور جمهوری اسلامی تهیه و با تواشیح رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای بررسی به کمیسیون کشاورزی محیط زیست مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

برنامه مذکور با رعایت جوانب اقتصادی، سیاسی کشور و با شرط رفع کامل تحریم‌ها و کاهش انتشار مشروط ۴ درصدی گازهای گلخانه‌ای تهیه شده است. روند تهیه برنامه مشارکت ملی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به شرح زیر است:

بر اساس تصمیمات COP۱۹ ورشو لهستان، کشورها موظف شدند تا شش ماهه اول سال ۲۰۱۵ نسبت به ارائه برنامه معین مشارکت ملی (INDC) اقدام کنند. در COP۲۱ به تصویب کنفرانس اعضا رسیده و از سال ۲۰۲۰ به عنوان مکانیزم و پروتکل اجرایی جدید کنوانسیون برای دستیابی به اهداف کاهش انتشار و بحث سازگاری اجرایی می‌شود.

پس از برگزاری بیش از ده جلسه کارشناسی با همکاری تمام دستگاه‌ها با در نظر گرفتن گزارشات دریافتی از اعضای کارگروه، برنامه مشارکت ملی معین (INDC) تهیه و پس از تصویب در کارگروه ملی تغییر آب و هوا برنامه مذکور به تصویب هیأت وزیران به تاریخ ۲۶ آبان ۹۴ با موضوع برنامه مشارکت ملی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای (INDC: Intended Nationally Determined Contribution) رسید.

تقدیم لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقت نامه پاریس به مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۷ مرداد ۹۵ صورت پذیرفت.

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقت‌نامه پاریس در جلسه مورخ ۲۳ آبان ۹۵ در مجلس شورای سلامی تصویب شد.

سؤالات و ابهامات از طرف مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دریافت و پاسخ سؤالات تهیه و ارسال شد.

سازمان حفاظت محیط زیست با عنایت به اینکه متولی تغییر آب و هوای کشور است دغدغه‌ها و نگرانی‌های ملی کشور را در خصوص تغییر اقلیم بسیار با حساسیت و دقت دنبال می‌کند.

در خصوص دیرکرد پاسخ به مجلس شورای اسلامی نیز باید خاطرنشان کرد که در سال گذشته دربازه زمانی دی و بهمن ماه بیش از ده جلسه تخصصی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، وزارتخانه‌های نیرو‌، ‌ نفت، ‌امور خارجه، ‌صنایع و معادن کشور و سازمان برنامه بودجه برگزار شد و سند مذکور برای تمامی اعضای کارگروه ملی تغییر آب و هوا ارسال و نقطه نظرات تکمیلی اعضا دریافت و در سند اعمال شد.

از آنجایی که تهیه سند فقط به عهده سازمان حفاظت محیط زیست نبوده و منوط به دریافت نظرات از تمام دستگاه‌ها است لذا روند سندهای ملی باید با درایت و ظرافت خاصی با لحاظ منافع ملی تهیه شود.

علیرغم مهلت ۱۰ روزه کمیسیون کشاورزی مجلس، شرایط بحرانی بین‌المللی و نگاه ویژه به شرایط کشور ایران مورد توجه اعضای کمیسیون کشاورزی، نیازمند عدم تعجیل در ارائه سند و تعمیق و بررسی همه جانبه از طرف همه دستگاه‌های اجرایی کشور بوده است.

لذا پس از این جلسه نیز طی جلسات کارشناسی و مکاتبات مجدد و در ارتباط مستمر با کمیسیون کشاورزی مجلس، سعی شده که سند مورد نظر با رعایت تمامی جوانب منافع ملی کشور بازنگری شود نسخه اصلاح شده سند در شهریورماه سال جاری به کمیسیون کشاورزی و کارشناسان ذیربط در مجلس ارائه شد.

ضمن استقبال سازمان محیط زیست از رویکرد پرسشگرانه در خصوص مسائل زیست محیطی کشور لازم است خبرگزاری‌ها پس از اطمینان کامل از صحت به ویژه مطالبی از حساسیت بین‌المللی و ملی بیشتری برخوردار هستند پس از رایزنی با سازمان حفاظت محیط زیست منعکس و انتشار یابد تا از هر گونه خطا و اشتباه پرهیز شود.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

علاوه بر آن اقدام‌های سازمان محیط زیست با توجه به اینکه مستقیم زیر نظر ریاست جمهوری است با سند و مدرک و با دقت کامل انجام شده و اظهر من الشمس است و پنهان کاری در این بین بی‌معنا است.

توضیحات فارس:

۱. سازمان محیط زیست در جلسه‌ای که در بهمن ماه سال گذشته با کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص توافقنامه پاریس داشته است، پذیرفت که طی ۱۰ روز سند تعهدات ایران را در توافقنامه پاریس به مجلس ارائه کند. بر اساس جوابیه سازمان محیط زیست به گزارش فارس در خصوص تعلل این سازمان در ارائه سند تعهدات گفته شده که مدت ۱۰ روز تعیین شده برای ارائه این تعهدات کم بوده است اما سؤال این است که چطور در همان جلسه مدت ۱۰ روز را برای ارائه این سند ناکافی عنوان نکرده بودند.

این سند به عنوان تعهدات جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌شود و باید روند قانونی‌اش را طی می‌کرده است. در حالی که در این جوابیه گفته شده متن سند اولیه INDC به تصویب هیأت دولت رسیده بوده است چطور برای سند تعهدات مصوبه هیأت دولت گرفته نشده است.

در واقع برای سندی که الزام‌آور نبوده سازمان محیط زیست، مصوبه‌ هیأت دولت را کسب کرده است اما برای سند تعهدآور NDC روند قانونی طی نشده است. آیا قرار است رئیس سازمان محیط زیست به تنهایی برای کل کشور در این زمینه تصمیم بگیرد؟

۲. در این جوابیه گفته شده با دستگاه‌های مرتبط برای بررسی تعهدات جلساتی برگزار شده است اما این مسأله را از قلم انداخته‌اند که این جلسات به خاطر نارضایتی این دستگا‌ه‌ها از تعهدات ایران برگزار شده و حال سؤال اینجاست آیا پس از برگزاری این جلسات دستگاه‌ها رضایت خود را از تعهدات ذکر شده اعلام کرده‌اند؟

۳. اینکه در این جوابیه ادعا شده سند تعهدات به کمیسیون کشاورزی ارائه شده هم صحیح نیست چرا که به لحاظ قانونی ایراداتی به آن وارد است. پیش از ارائه سند به کمیسیون کشاورزی باید مصوبه هیأت دولت را دریافت می‌کرد، در حالی که وزارت صنعت، نیرو و نفت سند فوق را نپذیرفتند حتی وزارت خارجه هم ایراداتی به این سند وارد کرده است. بنابراین این سند نه تنها برای کسب مصوبه به هیأت دولت نرفته بلکه دستگاه‌های اجرایی تعهدات آن را نپذیرفته‌اند. 

۴. حال سؤال اینجاست که آیا رئیس سازمان محیط زیست تنها تصمیم‌گیرنده برای تعهدات ایران در توافقنامه پاریس است. اگر این تصمیم یک جانبه در خصوص موضوعی مثل حیات وحش اتفاق می‌افتاد منطقی بود اما مسئله‌ای که به آینده انرژی کشور بستگی دارد نیاز به همراهی و رضایت تمام بخش‌های مرتبط با این موضوع است.

۵. مساله دیگر اینکه در این جوابیه عنوان شده است  سازمان محیط زیست از رویکرد پرسشگرانه در خصوص مسائل زیست محیطی کشور در خبرگزاری‌ها استقبال می‌کند در حالیکه  این سازمان تا به حال به صورت رسمی درخصوص  زمان ارسال سند تعهدات به مجلس به رسانه‌ها امتناع کرده است. مگر مسؤولان سازمان محیط زیست از اعلام رسمی این مسأله هراس دارند؟ و چطور نمایندگان مجلس تا به حال ادعای این سازمان درخصوص  ارائه سند اتعهدات را نپذیرفته‌اند؟

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

تعقیب و گریز قاچاقچیان در اتوبان قم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ماموران عملیاتی مبارزه با مواد مخدر پس از تعقیب و گریز با پژو ۴۵۰ که حامل ۳۹۰ کیلو گرم مواد مخدر بود، در اتوبان قم شناسایی و دستگیر کردند. همچنین در چند روز گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی و ۶۸۶خرده فروش دستگیر شدند. قاچاقچیان هر ترفند و شگردی را اجرا کنند باز هم از پلیس عقب ترند.

سالروز شهادت شهید کشوری

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
شهید کشوری در ۱۵ آذر سال ۵۹ در غرب کشور به شهادت رسید و این روز به نام روز هوانیروز نام‌گذاری شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت سرلشکر کشوری جمعی از خلبانان ستاد هوانیروز ارتش دور هم گرد آمدند و این روز را گرامی داشتند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری17 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری2 ساعت قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز2 ساعت قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری2 ساعت قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری2 ساعت قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری2 ساعت قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری2 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری2 ساعت قبل