نقش انحصار و نبود شفافیت در مسائل کسب وکار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

نقش انحصار و نبود شفافیت در مسائل کسب وکار

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس شورای رقابت گفت: حرکت شورای رقابت به سمت جلوگیری از انحصار و هر رویه ضد رقابتی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، رضا شیوا در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: طبق قانون براساس ماده ۵۸ وقتی یک انحصاری غیرطبیعی شکل می‌گیرد باید برای بازار غیر طبیعی دستور العمل تهیه گردد و انحصار گر‌ها موظفند طبق این دستورالعمل اقدام نمایند.

او با بیان اینکه دستورالعمل‌ها باید به قیمت منتهی شود ادامه داد: سران سه قوه پس از افزایش تحریم‌ها علیه کشور ابلاغیه‌ای صادر نمودند، طبق بند ۳ این ابلاغیه ستاد تنظیم بازار باید قیمت‌های ابلاغ شده را تائید کند. وزیر صمت آن زمان، از این ابلاغیه اینگونه برداشت کرد که فقط ستاد تنظیم بازار باید قیمت گذاری کند از این رو به سران سه قوه نامه نگاری حقوقی و به دیوان عدالت اداری هم شکایت کردیم که این برداشت جناب وزیر اشتباه است و ما باید پیوسته قیمت را اعلام نمائیم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

مرتضی زمانیان پژوهشگر و کارشناس اقتصادی هم با بیان اینکه آزادی عمل و تصمیم گیری شورای رقابت از بانک مرکزی هم بیشتر است ادامه داد: استقلال شورای رقابت بی نظیریا کم نظیر است ضمن اینکه شورای رقابت اجازه تصمیم گیری قضایی مستقل و صدور حکم قضایی مجزا دارد. پس به نظر می‌رسد که شورای رقابت خیلی بهتر می‌توانست در مقابل خودروسازان از ابزار‌های اداری خود استفاده کند.

این کارشناس افزود: حتی اگر شورای رقابت دستورالعمل قیمت گذاری خود را به ستاد تنظیم بازار می‌فرستاد، ستاد همچنان حق دستورالعمل نویسی نداشت پس شورای رقابت می‌توانست پس از وتو ستاد تنظیم بازار، حکم قضایی صادر کند.

رئیس شورای رقابت هم درخصوص تشخیص انحصاری بودن کانون وکلا گفت: در این خصوص از گذشته قانونی وجود دارد که به ما اجازه ورود و دخالت نمی‌دهد.

زمانیان در پاسخ به گفته‌های شیوا در خصوص انحصار طلبی کانون وکلا گفت: دیوان عدالت اداری در خصوص کانون وکلا حکم دیگری صادر نموده مبنی براینکه وکالت مصداق کسب و کار است. این حکم به شورای رقابت ارسال شد و شورا در پاسخ گفت: از آنجا که کانون وکلا مجوز خود را در سامانه هیات مقررات زدایی بارگذاری نکرده، شورای رقابت اساسا صلاحیت ورود ندارد. جالب اینکه هیچ جای قانون ذکر نشده حکم شورای رقابت منوط به بارگذاری مجوز کسب و کار در سامانه هیات مقررات زدایی است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

شیوا رئیس شورای رقابت تصریح کرد: وظیفه ما صدور حکم برای کسانی است که مجوز خود را در سامانه ثبت کرده‌اند در غیر این کاری از ما بر نمی‌آید. ما الان نمی‌دانیم شرایط وکیل شدن چه هست پس مجوز‌های کانون وکلا باید در سامانه ثبت گردد. متولی این امر وزارت اقتصاد دارائی است.

هادی سلیمی زاده کارشناس اقتصادی هم گفت: در رفتار شواری رقابت، اتحاد نظر وجود ندارد. دیده می‌شود در جایی که شورا با کانون‌های قدرت مواجه می‌شود مصامحه و نرمش نشان می‌دهد و در جایی که قدرتی وجود ندارد شورا قدرتمندانه اجرای قانون کرده است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

شیوا در پاسخ به این کارشناس گفت: ما نمی‌توانیم شرایط مجوز دادن را تعیین نمائیم.

رئیس شورای رقابت در خصوص انحصاراتی همچون واردات گوشی تلفن همراه و نهاده‌های دامی گفت: در حال حاضر هر کس بخواهد واردات گوشی تلفن همراه داشته باشد. برایش مانعی وجود ندارد، اما در حال حاضر داوطلبی برای اینگونه واردات وجود ندارد، زیرا واردات گوشی، دارو، نهاد‌های دامی و. تخصصی است و هرکسی نمی‌تواند به سمت این واردات برود به این علت مدتهاست این گونه واردات در انحصار عده‌ای خاص است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری4 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر