از «واگذاری اجازه انتشار اسکناس به هیات نظارت اندوخته اسکناس» تا «واریز سود سهام عدالت از اول آذر»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «واگذاری اجازه انتشار اسکناس به هیات نظارت اندوخته اسکناس» تا «واریز سود سهام عدالت از اول آذر»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سی امین روز آبان ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی سی امین روز آبان ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۳۰ آبان ۱۳۲۱، لایحه دولت مبنی ‌بر واگذاری اجازه انتشار اسکناس به هیات نظارت اندوخته اسکناس به تصویب مجلس رسید. براساس این مصوبه بانک ملی مجاز شد که با تصویب هیات نظارت هر مقدار که لازم باشد اسکناس چاپ کند.

۳۰ آبان ۱۳۳۳، مجلس شورای ملی قرارداد منعقده بین دولت ایران و کنسرسیوم را با ۱۱۳ رای موافق و ۵ رای مخالف و یک رای ممتنع تمدید کرد. همچنین در این روز، لایحه جلب سرمایه‌های خارجی کشورهای اروپایی به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

۳۰ آبان ۱۳۳۷، منوچهر اقبال نخست ‌وزیر لایحه «ازکجا آورده‌ ای» را برای تصویب به مجلس تقدیم کرد. بر اساس این لایحه کلیه ماموران دولتی و وابسته به دولت باید با سند و مدرک ثابت کنند که دارایی خود را از کجا آورده ‌اند.

۳۰ آبان ۱۳۹۰، پس از یک هفته اظهارنظرهای مختلف از سوی نمایندگان کنگره و سنای آمریکا درباره برنامه‌ ریزی برای تحریم بانک مرکزی ایران، رسانه‌‌های غربی از عقب ‌‌نشینی واشنگتن از این طرح خبر دادند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

۳۰ آبان ۱۳۹۱، اصرار مجلس بر حذف دو وزیر از ترکیب هیات امنای صندوق توسعه ملی موجب شد تا تصمیم ‌گیری درباره این موضوع -که مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفته بود- به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار شود.

۳۰ آبان ۱۳۹۳، علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: «دولت سیاست منسجم رفاهی را دنبال و با فقر غذایی مقابله کرده است و سال ۹۴، به‌ طور کامل پدیده گرسنگی را حذف می‌کنیم".

۳۰ آبان ۱۳۹۶، کلیات طرح اصلاح قانون چک مورد بررسی و تصویب قرار گرفت. مهم ‌ترین موضوع مورد بررسی در این طرح اعتبارسنجی برای چک بود.

۳۰ آبان ۱۳۹۷، روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد واریز نوبت دوم سود مشمولان سهام عدالت از پنج‌شنبه (اول آذرماه) شروع می‌شود و مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی ۱۷۵ هزار تومان سود دریافت می‌کنند. این مبلغ در یک نوبت به حساب بانکی سهامدارانی واریز می‌شود که در سامانه سهام عدالت به نشانی www. samanese. ir شماره شبای خود را اعلام کرده‌اند.

منابع: روزنامه دنیای اقتصاد و موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر