امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
سرمای ناگهانی هوا و بارش برف و گرانی بنزین و اعتراض‌هایی که در پی آن صورت گرفت و قطعی اینترنت و عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی سبب شد که بازتاب رسانه‌ای «هفته کتاب» و طرح «پائیزه کتاب» کمتر از همیشه باشد.

برترین‌ها: سرمای ناگهانی هوا و بارش برف و گرانی بنزین و اعتراض‌هایی که در پی آن صورت گرفت و قطعی اینترنت و عدم دسترسی به شبکه‌های اجتماعی سبب شد که بازتاب رسانه‌ای «هفته کتاب» و طرح «پائیزه کتاب» کمتر از همیشه باشد.

اما روز ویژه طرح پاییزه که استقبال از کتاب و کتابفروشی‌ها در آن روز به اوج خود می‌رسد، امروز است. روز آخر هفته کتاب که در سال‌های اخیر روز کتابگردی نامگذاری شده است، روزی که کتابخوان‌ها قرار می‌گذراند تا به کتابفروشی‌های محبوب خود بروند و سری به آن‌ها بزنند و کتاب بخرند.

امروز کتاب بخرید، البته اگر بوی بنزین بگذارد - 3

تخفیف ۲۰ درصدی کتاب در این روز‌ها سبب می‌شود که کتابخوان‌ها با سبد‌های سنگین‌تری از کتابفروشی‌ها به خانه بروند.

کتابفروشان و ناشران معمولا ویژه برنامه‌هایی را برای روز کتابگردی تدارک می‌بینند، از جمله جلسه دیدار با نویسندگان و مترجمان و تخفیف‌های ویژه این روز.

بسیاری از کتابخوان‌ها و دوستداران کتاب در این روز به شکل گروهی به کتابفروشی‌ها سر می‌زنند، معروف‌ترین گروه کتاب‌گردی در سال‌های اخیر کاروان احمد مسجد جامعی، وزیر سابق ارشاد و عضو شورای شهر تهران است. او آغازگر راهی بود که خیلی زود فراگیر شد.

مسجد جماعی امسال هم به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب فراخوان داده است که در متن آن آمده: ۶ سال از راه‌اندازی آئین مردمی کتابگردی گذشته، ۶ سال پیش این آئین برای پشتیبانی از کتابفروشی‌ها به عنوان کانون ارتباط نویسندگان و مردم و بخشی از فضای عمومی با نشاط و پویای شهری و برای قدردانی از کتابفروشان شکل گرفت. او در بخش دیگری از فراخوان خود با اشاره به وضعیت نامساعد بازار کتاب و کتابفروشی‌ها از عموم مردم خواسته است که به این حرکت فرهنگی بپیوندند؛ و نگذارند که چراغ کتابفروشی‌ها خاموش شود.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | اخبار فرهنگی هنری جهان

امسال در حالی به استقبال برنامه کتابگردی می‌رویم که تحریم‌ها بر انتشار کتاب نیز تاثیرگذاربوده است؛ و باعث گرانی قیمت کتاب شده است؛ و ممکن است به کم رونقی کتابفروشی‌ها منجر شود.

در چنین شرایطی نباید بگذاریم چراغ کتابفروشی‌ها خاموش یا کم نور شود. زیرا کتابفروشی‌ها چراغ خانه‌های ما را روشن می‌کند و نور امید را همچنان در دل ما زنده نگه می‌دارد. ما می‌توانیم با حضور در کتابفروشی‌ها و خریدن کتاب به روشن نگه داشتن این چراغ‌ها کمک کنیم؛ و شهر و خانه خود را روشن نگه داریم.

تجربه سال‌های اخیر نشان داده که کتاب فروشی‌ها در روز کتابگردی پررونق‌ترین روز سال خود را می‌گذرانند. اگر هر شهروند به نزدیکترین کتابفروشی محل زندگی خود برود و دست کم یک کتاب بخرد، روز کتابگردی پررونق‌ترین روز کتابفروشی‌ها در سال ۹۸ خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری3 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر