در پنجمین مناظره نامزدهای دموکرات‌ چه گذشت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
در پنجمین مناظره نامزدهای دموکرات‌ چه گذشت؟

در پنجمین مناظره نامزدهای دموکرات‌ چه گذشت؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت:پنجمین مناظره انتخاباتی داوطلبان حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا در حالی برگزار شد که نسبت به وجود فساد سیستماتیک در آمریکا و مراکز تصمیم گیری این کشور، ابراز نگرانی شد.

۱۰ داوطلب حزب دموکرات برای رقابت‌های درون حزبی شامگاه چهارشنبه به وقت محلی در آتلانتای ایالت جورجیا با اجرای شبکه ان بی سی، گرد هم آمدند تا دیدگاه‌های خود را درباره موضوعات سیاست داخلی و خارجی آمریکا مورد بحث قرار دهند.

جو بایدن، برنی سندرز، الیزابت وارن، کاملا هریس، پته بوتیجیج، اندرو یانگ، امی کلوباچر، تام استیر، تولسی گابارد و کوری بوکر بر روی سن حاضر شدند تا برای جلب رای رنگین پوستان به ویژه سیاه پوستان آمریکایی تلاش کنند.

پیشتازی بیمه سلامت

از این رو، همچون چهار مناظره پیشین مساله بیمه سلامت که به اقشار متوسط و ضعیف آمریکا ارتباط مستقیم دارد بیش از سایر موضوعات مورد توجه قرار گرفت و داوطلبان دموکرات تلاش کردند تا طرح خود را به منظور جمع آوری آرای بیشتر، ارائه دهند.

برنی سندرز و الیزابت وارن دیدگاه نزدیک به هم داشتند و سندرز باز هم بر بیمه همگانی تاکید کرد اما جو بایدن یک طرح دیگری ارائه داد و آن واگذاری حق انتخاب برای مردم آمریکا در برگزیدن بیمه عمومی یا بیمه خصوصی بود.

به نظر می‌رسد بایدن با این طرح، به دنبال دریافت حمایت از سوی شرکت‌های عظیم بیمه خصوصی هم بود ضمن آنکه پایگاه مردمی هم برای وی اهمیت داشت.

استیضاح ترامپ و فساد سیستمی

پس از مساله مهاجرت، موضوع استیضاح ترامپ هم همانگونه که انتظار می‌رفت از سوی مجریان برنامه مورد سوال قرار گرفت. این سوال با توجه به اینکه نشست‌های علنی بررسی مقدماتی برای استیضاح در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان جریان دارد، داغ بود.

همه داوطلبان دموکرات که ترامپ را یک رقیب انتخاباتی بالقوه برای خود می‌دانند، ترامپ را یک مجرم معرفی کردند که باید تحت پیگرد قرار گیرد.

در این میان، جو بایدن با توجه به اینکه خود و پسرش «هانتر» یکی از موضوعات مطرح در ماجرای «اوکراین گیت» هستند، گفت ترامپ چه با استیضاح برکنار شود و چه در انتخابات رای نیاورد، باید از سوی دادستان آمریکا تحت پیگرد قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به عملکرد ویلیام بار وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا در ماجرای تحقیقات بازرس مولر که مانع از تحت پیگرد قرار گرفتن رئیس جمهوری در قدرت شده بود، اظهار کرد دادستان کل و وزیر دادگستری نباید دادستان شخص رئیس جمهوری باشد، بلکه باید دادستان آمریکا و بی‌طرف باشد.

‌ سندرز، استیر، هریس، کلوباچر و بوتیجیج هم بر فساد در کاخ سفید تاکید کردند و کوشیدند مساله را فراتر از ترامپ جلوه دهند که باید با آن مبارزه شود.

سندرز گفت ما با رئیس جمهوری مواجه هستیم که به طور بیمارگونه دروغ می‌گوید و او فاسدترین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکای مدرن است.

وی با تاکید بر اینکه سیستم سیاسی ما فاسد است و در سیطره میلیونرها قرار دارد، افزود: اقتصاد ما در حال فروپاشی است.

تام استیر میلیونر هم در تایید فساد در آمریکا گفت: این کشور با قانونی کردن بی عدالتی و نژادپرستی تاسیس شد. اگر می‌خواهیم به جلو پیش برویم، باید نژادپرستی را که در همه مناطق جامعه ما وجود دارد، کنار بگذاریم. ما به راه حل‌های واقعی و ملموس نیاز داریم که با جبران خسارت شروع می‌شود.

الیزابت وارن دیگر سناتور داوطلب ریاست جمهوری آمریکا با طرح این سوال که ما طرح‌های خوبی داریم اما چرا تغییری ایجاد نمی‌کنیم، گفت: به خاطر وجود فساد است. به همین دلیل است که من بزرگترین طرح ضد فساد را از «واترگیت» تا کنون دارم.

وی تاکید کرد: مجبوریم که برای مقابله با منشا فساد و مبارزه برای تغییر بزرگ و ساختاری، شهامت داشته باشیم.

جنگ‌های بی‌پایان

از دیگر نکات مورد توجه در این مناظره، چالش‌هایی بود که بین داوطلبان ایجاد شد. تولسی گابارد که خود را به یک مخالف جنگ‌های مداخله‌جویانه برای تغییر رژیم نشان داده است، هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه را به این سیاست متهم کرد.

او گفت که دموکرات‌ها هم دیدگاه‌های مشابهی با جورج دابلیو بوش و دونالد ترامپ در زمینه جنگ دارند.

این اظهار نظر باعث شد کاملا هریس که در مناظره پیشین هم با گابارد وارد چالش شده بود، در مقام پاسخگویی برآید که گفت: متاسفانه ما افرادی را داریم که برای چهار سال، تمام وقت خود را در فاکس نیوز برای انتقاد از باراک اوباما گذراندند.

اشاره هریس به حضور گابارد در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز به ویژه تاکر کارلسون از مجریان مورد علاقه دونالد ترامپ بود.

گابارد همچنین به پته بوتیجیج هم انتقاد کرد و گفت: فرماندهی کل ارتش (رئیس جمهوری آمریکا) نیاز دارد تا قضاوت درستی داشته باشد و تنها آنچه را که شما اشاره کردید، فقدان شجاعت برای دیدار با دوستان و دشمنان به منظور اطمینان از صلح و امنیت ملی کشورمان است.

بوتیجیج هم این ایده گابارد را که هفت سال در ارتش آمریکا در عراق خدمت کرده است و در کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان هم حضور داشته و دارد، اینگونه به باد انتقاد گرفت و اظهار کرد به اندازه کافی قضاوت دارد که با کسی چون بشار الاسد که او از واژه «دیکتاتور قاتل» استفاده کرد، دیدار نمی‌کند.

برنی سندرز هم به سیاست‌های مورد حمایت بایدن در زمان معاون اولی وی در دولت باراک اوباما انتقاد کرد و اینگونه گفت من سردمدار مخالفت با جنگ عراق بودم اما جو بایدن به آن رای مثبت داد.

وی تاکید کرد لازم است ما به جنگ‌های بی پایان خاتمه دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
وی تأکید کرد که هدف از مداخلات آمریکا در عراق، این است که بتواند جنگ داخلی در عراق به راه بیاندازد. این نماینده عراقی خاطر نشان کرد که آمریکا در حال ایجاد هرج‌ومرج در عراق است و در همین راستا، از اینکه دولت عراق، به تظاهرات مردمی، مشغول شده است، بهره‌برداری می‌کند. در همین ارتباط، «صباح العکیلی» تحلیل‌گر سیاسی عراق، از شکست آمریکا در موج‌سواری بر تظاهرات‌های جاری عراق و تلاش برای حمله به منطقه سبز بغداد خبر داد. منابع خبری هم اعلام کردند که این طرح توسط آمریکا، امارات و عربستان سعودی پایه‌ریزی شده بود. هزینه مالی این کودتا که حدود ۱۵۰ میلیون دلار بود، بر عهده عربستان سعودی قرار گرفت.

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر