چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. بین‌المللی
چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟

چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟

کجاروخبرگزاری کجارو |

تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که پاسپورت تمام کشورهای دنیا فقط شامل چهار رنگ مشکی، آبی، قرمز و سبز است؟ دلیل این موضوع چیست؟مقاله‌های مرتبط:چگونه پاسپورت بگیریم؟چگونه پاسپورت را تمدید کنیم؟

پاسپورت یا گذرنامه، یکی از مدارک شناسایی رسمی در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود که یکی از وسایل ضروری برای سفر خارجی به کشورهای مختلف دنیا است. نکته‌ی جالب در مورد پاسپورت‌های سراسر دنیا این است که جلد پاسپورت‌ها تنها در چهار رنگ آبی، مشکی، قرمز و سبز عرضه می‌شود و هر کشوری دلایل خود را برای انتخاب یکی از این چهار رنگ دارد.

برای اینکه بدانید انتخاب رنگ جلد پاسپورت به چه دلیلی انجام می‌شود، در ادامه همراه کجارو باشید.

سبز

چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟ - 5

بیشتر کشورهای مسلمان، پاسپورت سبزرنگ دارند؛ برای مثال مراکش، عربستان سعودی و پاکستان. رنگ سبز به‌عنوان رنگ مورد علاقه پیامبر مسلمانان در نظر گرفته می‌شود و همچنین نماد طبیعت و زندگی است. شهروندان چندین کشور غرب آفریقا، مثل بورکینا فاسو، نیجریه، نیجر، ساحل عاج و سنگال نیز گذرنامه‌هایی با طیف‌های مختلفی از سبز دارند. در مورد این کشورها، این رنگ نشان می‌دهد که به اکواس (ECOWAS - جامعه اقتصادی دولت‌های غرب آفریقا) تعلق دارند.

مشکی

چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟ - 8

پاسپورت‌های مشکی کمترین درصد را به خود اختصاص داده‌اند. این رنگ متعلق به شهروندان برخی کشورهای آفریقایی مثل بوتسوانا، زامبیا، بوروندی، گابن، آنگولا، چاد، کنگو، مالاوی و … است. شهروندان نیوزیلند نیز گذرنامه‌های مشکی دارند؛ زیرا مشکی رنگ ملی این کشور محسوب می‌شود.

قرمز

چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟ - 12

پاسپورت‌های قرمز بیشترین درصد را در میان این چهار رنگ به خود اختصاص داده‌اند. کشورهایی که قبلا نظام کمونیستی داشته‌اند یا در حال حاضر نظام کمونیستی دارند، معمولا این رنگ را برای جلد پاسپورت کشورشان انتخاب می‌کنند؛ برای مثال کشورهای اسلوونی، چین، صربستان، روسیه، لتونی، رومانی، لهستان و گرجستان، پاسپورت‌های قرمز دارند.

مردم کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌جز کرواسی از پاسپورت‌های قرمز شرابی و سایر طیف‌های قرمز استفاده می‌کنند. همچنین کشورهایی که علاقه دارند عضو اتحادیه اروپا باشند، مانند ترکیه، مقدونیه و آلبانی، چند سال پیش رنگ پاسپورت‌های خود را به قرمز تغییر دادند. جامعه آند یک اتحادیه‌ی گمرکی در آمریکای جنوبی مشتمل بر کشورهای بولیوی، کلمبیا، اکوادور و پرو نیز پاسپورت‌های شرابی دارند. رنگ جلد گذرنامه‌های ایرانی نیز قرمز است.

آبی

چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟ - 16

بعد از قرمز، بیشترین رنگ جلد پاسپورت‌ها به آبی تعلق دارد. آبی نماد «دنیای جدید» است. ۱۵ کشور کارائیبی پاسپورت‌های آبی رنگ دارند. در داخل کشورهای آمریکای جنوبی، رنگ جلد آبی پاسپورت‌ها نماد ارتباط با مرکوسور (Mercosur - بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی) به شمار می‌آید که شامل برزیل، آرژانتین و پاراگوئه می‌شود. البته ونزوئلا در این مورد استثنا به حساب می‌آید: این کشور عضو این اتحادیه است؛ با این حال مردم این کشور پاسپورت‌های قرمز رنگ دارند. گذرنامه‌های شهروندان آمریکایی در سال ۱۹۷۶ به رنگ آبی تغییر کردند.رنگ‌های نقشه زیر بر اساس رنگ جلد پاسپورت کشورها انتخاب شده است

چرا پاسپورت‌های دنیا فقط چهار رنگ دارند؟ - 18

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو3 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.
الفالف3 روز قبل
البته طبق همین قانون اساسی یک مهلت ۱۵ روزه به او داده شد تا گزینه جدید نخست وزیری را به پارلمان عراق معرفی کند. نکته بعدی در روند انتخاب نخست وزیر عراق٬ پیشنهاد گزینه برای تصدی این سمت است. همچنین «نسیم عبدالله»، عضو این ائتلاف در پارلمان عراق دیشب اعلام کرد که فراکسیون‌های پارلمانی عراق بر سر نامزدی دو فرد جهت تصدی منصب نخست‌وزیری عراق به توافق رسیده‌اند؛ البته او از افشای نام دو فرد مذکور خودداری کرد. در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست‌وزیری، پارلمان عراق در اسرع وقت برای رأی‌گیری در این خصوص، تشکیل جلسه خواهد داد. البته نباید نقش مرجعیت عراق را در مدیریت این بحران نادیده گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر