رونق تولید، راهبرد مصون‌سازی اقتصاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
رونق تولید، راهبرد مصون‌سازی اقتصاد

رونق تولید، راهبرد مصون‌سازی اقتصاد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تجربه ۴۱ سال گذشته به خوبی ثابت کرده که هرکجا عقب‌نشینی کرده و تن به مذاکره داده‌ایم، عملاَ به نسخه ذلت‌پذیری دشمن عمل کرده و ذلیلانه مجبور به دراز کردن دست خود دربرابر دشمن شده و «دشمن جسورتر و متوقع‌تر شده».

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، سیدعبدالله متولیان طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: موفقیت دشمن در جنگ‌های نسل پنجم، بستگی تام و تمام به تأثیر حداکثری تحریم‌ها تا مرز خشمگین‌سازی و به میدان آوردن مردم و عصیان و شورش علیه حاکمیت دارد و چنانچه تحریم‌ها به هر دلیلی نتواند جامعه را ملتهب، عصبانی، نگران و خشمگین کند و به میدان بیاورد، عملا دشمن در این جنگ نیز مانند جنگ‌های چهار نسل پیشین شکست را تجربه خواهد کرد. بر این اساس باطل‌السحر تمامی تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی از سوی دشمن، رونق اقتصادی از طریق توجه ویژه به عرصه تولید است و از این رو است که حضرت امام خامنه‌ای تولیدکنندگان را فرماندهان، پیشروان، خط‌شکنان صفوف مقدم عرصه حیاتی «تولید داخلی، رونق اقتصادی و گسترش رفاه عمومی» خوانده و خاطرنشان می‌کنند: «عرصه تولید و رونق اقتصادی به پیشروان و فرماندهان (خط‌شکن) نیاز دارد. خط‌شکن این میدان «تولیدکنندگان» هستند. این میدان خطیر، میدان یک جنگ واقعی است».

تجربه ۴۱ سال گذشته به خوبی ثابت کرده که هرکجا عقب‌نشینی کرده و تن به مذاکره داده‌ایم، عملا به نسخه ذلت‌پذیری دشمن عمل کرده و ذلیلانه مجبور به دراز کردن دست خود دربرابر دشمن شده و «دشمن جسورتر و متوقع‌تر شده»، «مشکل نه‌تن‌ها حل نشده بلکه بر حجم مشکل افزوده شده» و «آن مشکل به حربه و تهدیدی علیه کشور در دست دشمن تبدیل شده است». تجربه نشان داده که هرکجا در برابر زیاده‌خواهی و استکبارورزی دشمن ایستاده‌ایم، دشمن مجبور به عقب‌نشینی شده است. تجربه نشان داده که تنها راه مطمئن برای برون‌رفت از مشکلات کشور ایستادگی و مقاومت و باج ندادن است.

وقایع روز‌های اخیر نشان داد که اولا دشمن برای از چرخش انداختن ماشین تولید و تبدیل فرصت‌ها به تهدید، برنامه دارد و طبق گفته‌های مایکل دی‌آندریا، مسئول مرکز مأموریت ایران در سازمان جاسوسی سیا حداقل از دو سال پیش برای این روز‌ها برنامه داشته و به سازماندهی، شبکه‌سازی، آموزش، تجهیز و مانور شبکه اراذل و اوباش و براندازان مشغول بوده‌اند و سرکرده یکی دیگر از گروهک‌های برانداز مدعی است با افزایش فشار اقتصادی ما می‌دانستیم که ایران مجبور خواهد شد قیمت بنزین را افزایش دهد، زمانش را نمی‌دانستیم، اما یقین داشتیم که این اتفاق خواهد افتاد به همین دلیل خودمان را آماده کرده‌ایم و آن دیگری در مصاحبه بنگاه لجن‌پراکنی بی‌بی‌سی صریحا می‌گوید هدف ما فراتر از مشکلات معیشتی و قیمت بنزین بود. ما به دنبال از حرکت انداختن کامل چرخ اقتصادی ایران بودیم. ثانیا در برآورد‌های خود به این اطمینان رسیده‌اند که راهبرد فشار حداکثری جواب داده و آنان را به نتایج مورد نظر امیدوار ساخته و ثالثا حربه جنگ اقتصادی شمشیر دو دمی است که از یک‌سو نظام اقتصاد و تولید را متلاشی می‌کند و از دیگر سو موجب افزایش فقر، بیکاری، تورم و در نتیجه تکثیر بی‌اعتمادی و عصبانی‌تر شدن مردم خواهد شد. آن چیزی که مایه تأسف است این است که برخی از سیاسیون کشور، کماکان به لغو تحریم‌ها و کمک‌های دشمن دل بسته و با فرصت‌سوزی و بی‌اعتنایی به ظرفیت‌های داخلی بر دور زدن تحریم‌ها تا مرز کوتاه آمدن دشمن و لغو تحریم‌ها متمرکز شده و عزم جدی برای رفع موانع سخت‌افزارانه و نرم‌افزارانه تولید و اصلاح و تغییر قوانین دست‌و‌پا گیر و متضاد با تولید ندارند. از همین رو است که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب، در عین اینکه بر خوش‌باوری و امید کاذب و دروغین به رفع تحریم‌ها در میان مدت و حتی بلند مدت خط بطلان می‌کشند، مصون‌سازی کشور در برابر تحریم‌های وحشیانه و ناجوانمردانه دشمن را راهبرد نظام معرفی و می‌فرمایند: «این تحریم الان شدت بیشتری گرفته و خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود باطل است و این تحریم‌ها حالا حالا‌ها خواهد بود … حال بعضی زرنگی می‌کنند و تحریم را دور می‌زنند، دست‌شان درد نکند، اما کار اصلی «مصون‌سازی کشور از تحریم» است.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

دور زدن تحریم یک تاکتیک است و مصون‌سازی کشور از تحریم، یک راهبرد است … تنها راه‌حل مسائل موجود این است که مسیر تقویت و رونق تولید داخلی را با جدیت ادامه دهیم و با تصمیمات صحیح و اقدامات لازم، موانع را برطرف کنیم.» یکی از موانع مهم بر سر راه مصون‌سازی کشور از تحریم که به ویژه در سال‌های اخیر و دولت حاضر کشور را مبتلا ساخته، فرصت سوزی از طریق تسویف و شرطی کردن امور است: «در این سال‌ها (ی اخیر) بیان مسائلی از قبیل اینکه «ببینیم شش ماه دیگر چه می‌شود» و یا «ببینیم برجام چه می‌شود» و حالا نیز «به امید ابتکار رئیس‌جمهور فرانسه ماندن» هیچ مشکلی را حل نکرده و نخواهد کرد. این نگاه باید کنار گذاشته شود.» تجربه جمهوری اسلامی در حوزه دفاعی و اقتدار موشکی که منجر به «بی‌اثر شدن تحریم‌های نظامی»، «ایجاد آرامش و امنیت پایدار»، «توسعه و گسترش عمق استراتژیک کشور»، «حضور ایران به عنوان یک بازیگر قدرتمند و مؤثر در تمامی معادلات منطقه غرب آسیا» و … شده است، برای اثبات موفقیت اقدامات مشابه در سایر حوزه‌ها از جمله در حوزه نبرد اقتصادی کافی است و تردیدی نیست که «نگاه فرصت محور به تحریم‌های وحشیانه حداکثری اقتصادی» و «مصون‌سازی راهبردی اقتصاد کشور» از طریق رونق تولید و تغییر و اصلاح قوانین مربوط به مسائل مالی، پولی، بانکی، گمرکی، مالیاتی، تأمین اجتماعی، صادرات و واردات و … و همسو کردن آن‌ها با سیاست کلی کشور در تکیه به توان داخلی: ۱-تحریم‌های اقتصادی را بی اثر خواهد کرد. ۲- موجب استفاده حداکثری از ظرفیت جوانان کشور که محدود و مقید به زمان است می‌شود ۳- موجب تولید و افزایش ثروت ملی و بالا رفتن سطح رفاه عمومی می‌شود. ۴- امید و اعتماد مردم به نظام را افزایش می‌دهد. ۵- به تقویت فرهنگ ملی و تحکیم بنیان و نظام خانواده می‌انجامد. ۶- به استقلال همه‌جانبه کشور کمک خواهد کرد. ۷- زمینه را برای تشکیل دولت تراز انقلاب اسلامی فراهم می‌آورد. ۸- دشمن را به دلیل جلوگیری از ضرر بیشتر وادار به عقب‌نشینی خواهد کرد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.

نگاهی به ساختار صنعت بیمه کشور

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آقای محمدرضا فرهی کارشناس صنعت بیمه کشور نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: حدود ۴۰٪ صنعت بیمه کشور معطوف به بیمه شخص ثالث و ۸٪ مختص بیمه بدنه خودرو و ۵۰ ٪ باقیمانده صنعت بیمه معطوف به ۲۳ بخش گوناگون تحت پوشش بیمه است. این کارشناس تخصیص ۵۰٪ صنعت بیمه به بخش خودرویی را یک ضعف و اشکال عنوان کرد و گفت: با این اتفاق، دیگر نمی‌توان بدنبال افزایش تولید ناخالص داخلی در صنعت بیمه بود، زیرا به این واسطه، در کشور همه چیز مشروط به خرید خودرو می‌شود و تا زمانی که مردم خودرو بخرند ۵۰٪ صنعت بیمه کشور در گردش و جریان خواهد بود. آقای غدیر مهدوی کارشناس صنعت بیمه کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه سرعت انتقال دانش بیمه‌ای به کشور در سال‌های اخیر را بسیار کند بیان کرد. آقای سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص قرارداد بیمه دی با جانبازان و ایثارگران گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هر ساله خدمات بیمه تکمیلی را میان شرکت‌های بیمه به مناقصه می‌گذارد و بیمه دی دو سال متوالی در این مناقصه برنده می‌شود. وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها میزان خدمت دهی بیمه دی مناسب‌تر شده و این بیانگر رضایتمندی بیمه شدگان است اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه‌های بیمه دی را پرداخت نمایند مشکل ریزش پزشکان طرف قرارداد با بیمه دی رفع خواهد شد.

ایجاد خط هوایی ایران و قرقیزستان؛ به​زودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستانبررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین - قرقیزستان و ازبکستانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز تفاهمنامه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان با حضور محمد اسلامی و جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان امضا شد. در مراسم اختتامیه این کمیسیون، محمد اسلامی گفت: این تفاهم نامه در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل و ارتباطات، گمرک، بازرگانی و سرمایه گذاری، صنعتی، معدن، کشاورزی، علوم جوی، نقشه برداری و خدمات فنی و‌ مهندسی، گردشگری و مسائل مربوط به بیمه و بانک امضا شد. وی افزود: در بخش حمل و‌ نقل مهمترین اقدام، ایجاد خط هوایی بین دو کشور است و در صورت افزایش متقاضی پرواز‌ها افزایش می‌یابد. آقای اسلامی بیان کرد: در زمینه گردشگری، گردشگری سلامت، فرهنگ، هنر و آموزش همکاری‌های دانشگاهی تفاهم صورت گرفت. وی با اشاره به اینکه در حوزه نفت‏، گاز و پتروشیمی نیز تفاهم همکاری صورت گرفت، گفت: تامین قیر قرقیزستان و اعلام آمادگی قرقیزستان برای تامین گوشت قرمز از جمله توافقاتی بود که صورت گرفت. در ادامه جانان بیش اوف وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: استفاده از ظرفیت ترانزیت ایران برای کشور قرقیزستان بسیار حائز اهمیت است در این رابطه جلساتی خصوصی با آقای اسلامی داشتیم در حال حاضر در حال بررسی طرح ایجاد خط راه آهن چین -قرقیزستان و ازبکستان هستیم که برای ایران هم فرصت خوبی است تا کالا‌های خود را به آسیای مرکزی صادر کند. وی افزود: ایجاد خطوط هوایی زمینه خوبی برای توسعه گردشگری خواهد داشت. وزیر حمل و نقل و راه جمهوری قرقیزستان گفت: برای کشور ما افزایش همکاری و توسعه روابط با ایران بسیار اهمیت دارد. وی افزود: در زمینه آموزش، بیمه‏، مناطق آزاد تجاری، استاندارد، علوم و فرهنگ تفاهم کردیم. آقای جانان بیش اوف تصریح کرد: در حوزه روابط اقتصادی بین دو کشور همکاری در حوزه کشاورزی از اولویت‌های ما است.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
عادلانه نیست چیزی را که ما در محاسبات و معادلات اوپک نداریم از روسیه بخواهیم آن را رعایت کند. وی افزود: هرچند روسیه عضو اوپک نیست، اما باید به گونه‌ای با این کشور رفتار کرد که با اعضای اوپک رفتار می‌شود. وزیر نفت تصریح کرد: هیچ‌وقت میعانات در محاسبات اوپک نبوده و نخواهد بود. مساله اوپک نفت خام است. زنگنه درباره اینکه وزارت نفت چه تسهیلاتی را برای شرکت‌های اروپایی مایل به تجارت نفتی با ایران در نظر گرفته که از تحریم‌های آمریکا ترس دارند، گفت: ما کاری انجام نمی‌دهیم. اگر آن‌ها ترس دارند خودشان راهش را بلد هستند، اما ما کاری برای آن‌ها نمی‌توانیم انجام دهیم. پیش بینی می‌شود در سه ماهه اول و دوم سال آینده عرضه نسبت به تقاضا افزایش پیدا کند که در این صورت به قیمت نفت فشار وارد می‌شود. بیژن زنگنه، در واکنش به موضوع استیضاحش در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چرا باید نگران استیضاح باشم؟ مگر تا حالا فشاری به ما وارد نکرده‌اند؛ ما همواره تحت فشار زندگی می‌کنیم. استیضاح حق مجلس است و وزیر هم موظف است جواب دهد.
ایبناایبنا12 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، نشست کمیته راهبردی فناوری اطلاعات دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، در روز چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ با حضور دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد، مجید صفدی سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی، معاونین توسعه مدیریت و مدیران فناوری اطلاعات مناطق برگزار شد. مرتضی بانک، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد ضمن تاکید بر اهمیت نقش فناوری اطلاعات اظهار داشت: استانداردسازی فرآیندها و ایجاد شفافیت اطلاعاتی جز از طریق توسعه و استقرار سامانه‌های اطلاعاتی یکپارچه و پنجره واحد خدمات الکترونیکی میسر نمی‌شود که خوشبختانه در این زمینه، طی یک سال گذاشته اقدامات بسیاری خوبی انجام شده است. وی خاطرنشان کرد که با همکاری مناطق آزاد کشور، فاز نخست پنجره واحد خدمات الکترونیک مناطق آزاد همزمان با دهه‌ی فجر انقلاب رونمایی خواهد شد. در این جلسه ابتدا، گزارشی از آخرین وضعیت پیشرفت پروژه پنجره واحد و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده آن تا پایان سال جاری توسط محمد امین اله‌داد، مدیر پروژه پنجره واحد خدمات الکترونیک مناطق آزاد و دبیر کمیته راهبردی فناوری اطلاعات ارائه گردید و در ادامه در خصوص استقرار سامانه‌های یکپارچه مناطق از جمله سامانه صنایع، کمیسیون ارزش افزوده و سامانه ثبت شرکت‌های مناطق آزاد بحث و بررسی شد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز8 ساعت قبل
مجموع فروش ریالی این شرکت در آبان ماه با افت ۱۴ درصدی همراه بوده و از ۴۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون تومان در پایان مهر ماه به ۳۵ میلیارد و ۷۹۴ میلیون تومان در انتهای آبان رسیده است. به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت پلی اکریل ایران با نماد شپلی اقدام به انتشار گزارش عملکرد خود در آبان ماه کرد. مجموع فروش ریالی این شرکت در آبان ماه با افت ۱۴ درصدی همراه بوده و از ۴۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون تومان در پایان مهر ماه به ۳۵ میلیارد و ۷۹۴ میلیون تومان در انتهای آبان رسیده است. در همین راستا فروش نخ پلی استر این شرکت در آبان ماه با کاهشی ۱۸٫۵ درصدی، از ۱۶ میلیارد و ۷۱۰ میلیون تومان در مهر ماه به ۱۳ میلیارد و ۶۱۱ میلیون تومان در آبان رسید. الیاف و نوار پلی استر این شرکت هم افتی ۱۸٫۱ درصدی را تجربه کرد و از ۲۴ میلیارد و ۳۸۵ میلیون تومان در مهر ماه به ۱۹ میلیارد و ۹۵۵ میلیون تومان در آبان ماه رسید.

نظرها

اخبار بیشتر