با وجود اختلاف به همکاری با اوپک ادامه می‌دهیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
با وجود اختلاف به همکاری با اوپک ادامه می‌دهیم

با وجود اختلاف به همکاری با اوپک ادامه می‌دهیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رییس جمهور روسیه اعلام کرد با وجود اختلافات جزئی با اوپک، کشورش به همکاری با این گروه برای تثبیت بازارهای نفت ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، توافق کاهش تولید فعلی اوپک پلاس تا پایان مارس سال ۲۰۲۰ ادامه دارد. تولیدکنندگان مشارکت کننده در این توافق در اوایل دسامبر برای مذاکره درباره وضعیت بازار و در شرایطی که قیمت نفت در حدود ۶۲ دلار در هر بشکه در نوسان مانده است، با یکدیگر دیدار می‌کنند.

ولادیمیر پوتین در کنفرانس راشیا کالینگ اظهار کرد: ما برخی اختلافات جزیی داریم اما در مجموع وظیفه مشترکی داریم. این ماموریت، متعادل کردن بازار است تا برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قابل قبول باشد. مهمترین مسئله‌ای که می‌خواهم روی آن تاکید کنم، قابل پیش بینی بودن است.

پوتین گفت: تنها اقدامات هماهنگ اثر مطلوبی روی بازارهای انرژی بین‌المللی دارند و روسیه همواره یک مشارکت کننده مسئول در بازار انرژی بوده است.

تحت توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که تا مارس سال ۲۰۲۰ اجرا می‌شود، روسیه متعهد شده است تولید خود را از سطح ۱۱٫۴۲ میلیون بشکه در روز در اکتبر سال ۲۰۱۸، به میزان ۲۳۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

رییس جمهور روسیه همچنین فناوری نفت و گاز شیل آمریکا را «وحشیانه» و بسیار آسیب رسان به محیط زیست توصیف کرد و گفت: ما با وجود تمامی مزایای اقتصادی ممکن به چنین تولیدی نیاز نداریم. ما هرگز چنین کاری نخواهیم کرد. ما گزینه‌های فراساحلی و خشکی داریم و بنابراین نیاز فوری نداریم.

وی در ادامه افزود که رشد جدی تولید نفت شیل آمریکا در آینده را انتظار ندارد و روسیه قصد ندارد از دارایی صندوق سرمایه ملی برای توسعه صنعت نفت و گاز استفاده کند اما به توسعه بخشهای زیرساخت و فناوری اولویت خواهد داد.

درخواست جدید روسیه از اوپک

پیش از آن الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به خبرنگاران گفته بود کرملین مایل است حجم جدید میعانات گازی که محصول جانبی استخراج گاز طبیعی است شامل سهمیه تولید این کشور در توافق اوپک پلاس قرار نگیرد.

اظهارات نواک در شرایطی مطرح شده که انتظار می‌رود تولید مایعات نفتی این کشور به دلیل توسعه تولید گاز طبیعی مایع در پروژه‌های عظیم در «آرکتیک سرکل» در سالهای آینده رشد قوی داشته باشد.

تولید میعانات پیش از این به مسئله مورد اختلاف میان قطر و شرکای سابقش در اوپک تبدیل شده بود و در نهایت این کشور تصمیم گرفت از اوپک خارج شود.

تولید نفت روسیه در طول سال میلادی جاری نوسان داشته و این کشور از اوت بالاتر از سهمیه خود، نفت تولید کرده است. نواک اوایل ماه میلادی جاری گفت که کاهش تولید روسیه در اکتبر تنها ۲۱۱ هزار بشکه در روز بود.

در فاصله ماه مه تا ژوییه در نتیجه آلودگی نفت در خط لوله صادراتی دروژبا به اروپا به ماده شیمیایی کلرید ارگانیک، پایبندی روسیه به توافق جهش پیدا کرد.

وزیر انرژی روسیه گفت: تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۹ بین ۵۵۶ تا ۵۶۰ میلیون تن خواهد بود که معادل ۱۱٫۱۷ تا ۱۱٫۲۴ میلیون بشکه در روز است.

بر اساس گزارش پلاتس، نواک همچنین اظهار کرد که پیش از دیدار رسمی اوپک، با تولیدکنندگان روسی دیدار خواهد کرد.

منابع آگاه اخیرا اظهار کرده‌اند روسیه در دیدار آینده با اوپک بعید است با کاهش بیشتر تولید نفت موافقت کند اما ممکن است در همراهی با عربستان سعودی، برای تمدید توافق کاهش تولید متعهد شود.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی هم روز چهارشنبه اعلام کرد هدف سیاست نفتی این کشور، گسترش ثبات در بازارهای جهانی نفت و خدمت یکسان به مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف14 ساعت قبل
اما امسال عربستان برای نخستین بار در تاریخ خود، رسما درهای خود را به سوی گردشگران گشود. زنان سعودی به منصب دادستانی عمومی رسیدنددر ماه آگوست، عربستان ۵۰ زن را به عنوان محقق دادستان عمومی منصوب کرد. ۶- میزبانی گروه موسیقیدر اکتبر گذشته گروه معروف «بی تی اس» از کره جنوبی، نخستین هنرمندان خارجی بودند که در عربستان برنامه اجرا کردند. میزبانی مسابقات کشتی زناندر ۳۱ اکتبر برای نخستین بار مسابقات جهانی کشتی زنان در عربستان برگزار شد. یک سال پیش از آن اداره ورزش عربستان به مردم اجازه داده بود مسابقات را به صورت زنده تماشا کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی سوریه از حمله عناصر ناشناس به پایگاه آمریکایی در میدان نفتی العمر در حومه شمالی شرقی دیر الزور خبر داد. اعتمادآنلاین| خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، امروز- جمعه- نوشت که عناصر ناشناس به پایگاه غیرقانونی آمریکا در میدان نفتی «العمر» در حومه شمال شرقی دیرالزور حمله کردند. سانا تصریح کرد، این حمله همزمان با ورود کاروانی از کامیون‌های حامل تجهیزات نظامی و لجستیکی انجام شد. به نوشته سانا، نیروهای آمریکایی با شلیک توپخانه‌ای به این حمله پاسخ دادند. در اکتبر گذشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با اعلام این‌که نیروهای کشورش از منطقه عملیات نظامی ترکیه موسوم به «چشمه صلح» خارج می‌شوند، در عین حال تأکید کرد که واشنگتن درصدد است بخشی از نیروهایش را در میادین نفتی سوریه حفظ کند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شرکت اتمی دولتی روسیه، معروف به روس اتم با انتشار بیانیه‌ای در روز پنج شنبه اعلام کرد که کار برای بازسازی یک کارخانه در تاسیسات هسته‌ای فردوی ایران را تعلیق کرده است. در این بیانیه با اعلام این که علت تعلیق بازسازی کارخانه مورد نظر فردو، غنی سازی اورانیوم است، گفته شده: غنی سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند بصورت همزمان در یک اتاق انجام گیرد. به گفته واحد TVEL که زیرمجموعه روس اتم به شمار می‌رود، از نظر فنی و تکنولوژیک تولید ایزوتوپ‌های پایدار همزمان با غنی سازی اورانیوم غیرممکن است. واحد TVEL همچنین در بیانیه خود در همین ارتباط اعلام کرده که طرف ایرانی را در جریان تعلیق بازسازی یک کارخانه در تاسیاست هسته‌ای فردو قرار داده است. پیش از این ایران در چارچوب روند کاهش تعهدات به توافق هسته‌ای، غنی‌سازی اورانیوم در مرکز فردو را آغاز کرده بود و حال بیانیه شرکت روس اتم تنها چند هفته پس از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در برجام صورت می‌گیرد که در واکنش به عدم پای بندی اعضای اروپایی توافق هسته‌ای دنبال می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
روسیه انحصار صادرات گاز به اروپا رادر اختیار دارد و حالا با یک طرح ۵۵ میلیارددلاری گاز خود را به چین رسانده است و آمریکا نیز در راه انحصار کردن گاز به هند است. صادرات گاز روسیه به چین نه تنها راه احتمالی صادرات گاز ایران به این کشوررا منتفی کرد بلکه باافزایش سهم گاز درسبد انرژی چین مصرف نفت این کشوررنیز کاهش می‌یابد که این نیز به زیان ایران است. درحالی که گاز روسیه به اروپا و چین می‌رود متاسفانه گاز ایران دردریاها و در اعماق زمین‌های ایرانی بدون استفاده مانده است. گاز سیبری د رچینکرملین همزمان با هرچه ‌شکننده‌تر شدن روابطش با غرب، مسیر رویکرد به شرق را در دیپلماسی اقتصادی پیش‌ گرفت. از این رو اغراق نیست اگر «قدرت سیبری» روسیه را از این پس رقیب اصلی ترکمنستان و استرالیا در چین بدانیم.
فارسفارس11 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری سوری از حمله به یکی از پایگاه‌های غیر قانونی نظامیان تروریست آمریکایی در شرق سوریه خبر دادند. شبکه خبری «الاخباریه» گزارش داد که افراد ناشناس به پایگاه غیر قانونی آمریکا در میدان نفتی «العمر» واقع در شمال شرق استان دیرالزور (شرق سوریه) حمله کردند. الاخباریه تأکید کرد که نیروهای اشغالگر آمریکا، افراد مهاجم را هدف حملات توپخانه‌ای خود قرار دارند و از گلوله‌های منور استفاده کردند. هنوز مشخص نیست که این افراد چه کسانی بودند و جزئیات بیشتری از نحوه این حمله منتشر نشده است. نظامیان آمریکا برای فروش نفت سوریه به صورت قاچاق، در شرق سوریه حضور دارند و مسئولان آمریکایی مدعی هستند که حضور آنان در این قسمت از سوریه، برای «حفظ نفت» این کشور است.

نظرها

اخبار بیشتر