طرح آزمایشی آموزش در منزل دانش‌آموزان جسمی حرکتی شدید آغاز می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
طرح آزمایشی آموزش در منزل دانش‌آموزان جسمی حرکتی شدید آغاز می‌شود

طرح آزمایشی آموزش در منزل دانش‌آموزان جسمی حرکتی شدید آغاز می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
معاون سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: طرح آزمایشی آموزش در منزل دانش‌آموزان جسمی حرکتی شدید کلید می‌خورد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، محسن غفوریان ظهر امروز در اجلاسیه رؤسای ادارات آموزش و پرورش استثنایی کشور که با حضور ریاست آموزش و پرورش استثنایی کشور برگزار شد اظهار داشت: باید دستگاه‌های متفاوتی ورود پیدا کنند تا ابزار یادگیری دانش‌آموزان استثنایی فراهم شود، دانش آموزان موتور محرکه هستند اما در آموزش و پرورش استثنایی باید فعالیت‌هایی توسط متولیان انجام شود تا دانش‌آموزان بتوانند فعال باشند.

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی آموزش و پرورش استثنایی کشور بیان کرد: برنامه‌ریزی‌های سازمان در قالب هشت سیاست در نظر گرفته شده است، فراز و نشیب‌هایی وجود داشته اما باید در آموزش و پرورش استثنایی شاهد خلاقیت‌های خوبی باشیم، باید بتوانیم از مشارکت معلمان استفاده کنیم و تصمیم‌های سازنده بگیریم، اقدامات بسیاری در بخش آموزش و پرورش انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از فعالیت‌های اخیر، تدوین و بازنگری اهداف و ارزشیابی توصیفی بوده که به همراه تیم تخصصی محقق شد، این اهداف در پورتال سازمان درج شده و در انتظار عملی شدن آن توسط معلمان هستیم، اهداف باید مورد ملاحظه قرار گیرد و نقطه نظرات باید اعلام شود تا بتوان در این زمینه اقدامات بهتری انجام شود.

غفوریان تصریح کرد: ما باید از آموزش تلفیقی عبور کنیم و به سمت فراگیرسازی برویم، یکی از اهداف ما د ارتباط با فراگیرسازی ایجاد شرایط مناسب حضور دانش‌آموزان در نزدیک‌ترین محل سکونت آنها است، امسال باید ۱۵ مدرسه در ۱۵ استان الگو انتخاب شوند، باید فضای مدارس مناسب‌ساری شود و آموزش‌های ویژه‌ای به مدارس ارائه می‌شود.

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی آموزش و پرورش استثنایی کشور ادامه داد: در سال آینده ۱۵ مدرسه دیگر نیز معرفی می‌شوند، اعتبارات آنها در نظر گرفته شده و امور مربوطه با نظارت ادارات آموزش و پرورش عملیاتی خواهد شد، سه کتاب نیز در ۱۲ آذرماه امسال؛ روز جهانی معلولان توزیع می‌شود، آنها در مدارس پذیرا میان دانش‌آموزان توزیع می‌شوند.

وی عنوان کرد: اجرای طرح آزمایشی آموزش در منزل دانش‌آموزان جسمی حرکتی شدید دوره ابتدایی نیز در دستور کار قرار گرفته است، برای هر دانش‌آموز مبلغی برای خدمات مختلف از جمله تهیه لپ‌تاپ و نظایر این موارد در نظر گرفته شده است، این امر برای پایه‌های پنجم و ششم بوده و باید تجهیزات مختلفی برای آنها تهیه شوند.

غفوریان افزود: اصفهان، فارس، خراسان رضوی، بوشهر، تهران و لرستان از استان‌های مجری هستند، این طرح در سال ۹۸_۹۹ برگزار می‌شود، از دیگر امور برگزار شده در سازمان می‌توان به تهیه نقشه راه جامع تشخیص، توانبخشی و مداخلات آموزشی کودکان و دانش‌آموزان با اختلال رفتاری هیجانی بوده که با هدف توسعه کمی و کیفی آموزش این گروه از مخاطبان انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: از برنامه‌های سال ۹۸ می‌توان به برگزاری جشنواره مهارتی دانش‌آموزان پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه حرفه‌ای اشاره کرد که هدف ما در این بخش ترغیب و تشویق دانش‌آموزان در انجام امور حرفه‌ای است، دانش‌آموزان پایه دوازدهم متوسطه حرفه‌ای با جمعیت هزار و ۹۰۵ نفر نیز در این بخش فعال می‌شوند.

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور خاطرنشان کرد: از امور دیگر در حوزه توسعه، استانداردسازی کارگاه‌های متوسطه حرفه‌ای می‌توان به ارائه خدمات استاندارد اشاره کرد، ما از گارگاه‌های استاندارد فیلم‌هایی تهیه می‌کنیم و آن را به عنوان الگوی سایر مکان‌ها قرار می‌دهیم، طرح آموزش همراه با تولید نیز در دستور کار قرار گرفته و به زودی اجرایی خواهد شد.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی افزود: به‌روز رسانی بسته آموزشی چند رسانه‌ای واژگان کتاب فارسی پایه اول ابتدایی با بهره‌گیری از تصاویر زبان اشاره و طراحی و توسعه وب اپلیکیشن فرهنگ واژگان زبان اشاره دوره ابتدایی از بزرگترین امور مربوطه است، قطعا از این طرح استقبال بسیاری صورت می‌پذیرد.

غفوریان ادامه داد: کاشت حلزون ریسک بسیار زیادی دارد و خدمات پس از کاشت نیز بسیار حائز اهمیت است، حتی میزان اعتقاد والدین به خدمات توانبخشی پس از کاشت در نظر گرفته می‌شود، هزینه کاشت بسیار بالا بوده و باید خدمات بعد از کاشت مورد توجه والدین قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزانی که مرحله کاشت حلزون را گذراندند باید به کمک خدمات پشتیبانی در مدارس عادی ادامه تحصیل دهند، آموزش زبان اشاره به معلمان سراسر کشور نیز از امور بسیار حائز اهمیت است، بالغ بر دو هزار نفر ساعت آموزش در کشور در این بخش انجام شده است، باید تعداد مدرسان افزایش یابد.

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی آموزش و پرورش استثنایی بیان کرد: دوره‌های سطح تکمیلی آغاز شده و برای تسهیل امور معلمان تعیین سطح توسط ویدیو کنفرانس انجام می‌شود، باید معلمان توانایی ارتباط با دانش‌آموزان ناشنوا را داشته باشند، تعداد استقبال کنندگان کارگاه‌های توسعه زبان اشاره به زودی افزایش می‌یابد.

وی گفت: امسال آموزش بریل‌آموزی در سراسر کشور در دستور کار قرار می‌گیرد، آزمون آن دهم آذرماه امسال برگزار شده و کارگاه‌های مختلفی پیش از برگزاری آزمون تشکیل می‌شوند، این امر در دانشگاه فرهنگیان آغاز شده و سایر آموزشگاه‌ها باید پای کار بیایند، در صورت فعالیت در این بخش زمینه پذیرا شدن دانش‌آموزان استثنایی در مدارس عادی فراهم می‌شود.

غفوریان عنوان کرد: باید افراد متخصص در استان شناسایی شوند و کارگاه‌هایی در سطح شهر تشکیل شوند، تولید فیلم آموزش خط بریل در محیط واقعی نیز در دستور کار قرار گرفته و تلاش خود را در ارائه آن تا پایان سال ۹۸ به کار می‌بریم.

وی خاطرنشان کرد: باید تمامی مناطق فاقد مراکز مشکلات ویژه یادگیری شاخص‌های خود را تعیین کنند، شاخص‌های آموزشی، تجهیزاتی و نیروی انسانی برای مراکز تهیه شده و به زودی به دست آنها می‌رسد، اجرای طرح مداخلات پیش‌دبستانی در بسیاری از استان‌ها صورت پذیرفت و به زودی این طرح در کشور ابلاغ می‌شود.

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی اظهار داشت: تأسیس مراکز راهنمایی خانواده نوآموزان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه نیز مورد توجه قرار گرفته است، تاکنون ۱۱ مرکز راه اندازی شده و ۱۱ مرکز نیز در حال راه اندازی است، استانداردسازی کلاس‌های اوتیسم نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: نشریه تعلیم و تربیت استثنایی روزانه میانگین ۱۱ هزار و ۵۰۰ بازدیدکننده دارد، اپلیکیشن نشریه تعلیم و تربیت استثنایی از دو ماه گذشته ارائه شده و به راحتی می‌توان توسط آن مقالات مطالعه شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.
ایسناایسنا3 روز قبل
با حمایت ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بوت‌کمپ بلاکچین روز شنبه ۲۳ آذرماه با هدف آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی برگزار خواهد شد. به گزارش ایسنا، کمپ بلاک چین نخستین دوره آموزش و تیم‌سازی برای استارت‌آپ‌های بلاکچینی کشور است. کمپ، یک طرح طولانی مدت و مدون است که در آن شرکت‌کنندگان با کمک نخبگان و فعالان فعلی حوزه بلاک چین با همراهی پشتیبانان به حل مسائلی می‌پردازند که یافتن پاسخی برای آن‌ها بدون وجود فناوری بلاک چین ممکن نبود. در این رویداد فناورانه یک دوره ۶ روزه فشرده آموزشی، یک دوره ۲ ماهه پیش‌شتابدهی و یک دوره ۶ ماهه شتابدهی در نظر گرفته شده است. در تمامی این مراحل مشاورین و منتورهای مختلف در حوزه‌های بلاک چین، برنامه‌نویسی بلاک چین، طراحی و مدیریت کسب‌وکار و مدیریت ریسک‌های حقوقی در کنار شرکت کنندگان خواهند بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر