نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
برگ‌ها در سه مرحله قبل و چهار مرحله بعد از نقاشی فرآوری می‌شوند. در واقع وقتی که کار برگ تمام می‌شود، انگار یک مومیایی مدرن در آن صورت گرفته است.

حسین شاهی هنرمند نگارگری است که بعد از ۴۰ سال نقاشی، سال ۹۴ تصمیم گرفت روی برگ درختان نقاشی کند و آن را به عنوان یک هنر جدید به ثبت برساند. هنری که به باور او یک نوع همکاری مشترک میان انسان و خدا است.

او در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید که برای ساخت این تابلوها دو نفر کار می‌کنند، اول خداوند که بوم را آفریده و دوم نقاشی که روی آن کار می‌کند. در واقع این هنر کار مشترکی میان خالق و مخلوق است. تعداد برگ‌ها را هم به نیت هفت‌خوان رستم، هفت آسمان و هفت دور طواف، عدد هفت انتخاب کردیم.

نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس) - 3

حسین شاهی درباره شکل‌گیری این ایده توضیح می‌دهد: سال ۵۸ در سفری به هند، در یکی از ایالت‌های کشمیر برگ‌هایی را دیدم که روی آنها نقاشی‌های بومی کشیده شده بود. آن زمان هنوز نقاشی را جدی شروع نکرده بودم، اما به دلیل اینکه در اصفهان غرفه‌ای داشتم حدود ۱۰۰ اثر برای فروش خریدم. این موضوع در ذهن من باقی بود تا سال ۹۴ که در اثر اتفاق جالبی، بار دیگر آن را به یاد آوردم.

نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس) - 5

او ادامه می‌دهد: یک روز که با دوچرخه می‌رفتم، برگی روی کلاهم افتاد و به زحمت توانستم آن را بردارم. همان زمان این تفکر در ذهنم جرقه زد که خوب است روی برگ درختان هم نقاشی کنم. اولین برگی که روی آن نقاشی کردم، برگ درخت چنار بود که روی سرم افتاده بود. بعد از پشت سر گذاشتن دوره‌ای آزمون و خطا، توانستم به ترکیب مشخصی برسم و مدتی بعد نیز از آثاری که خلق کرده بودم در میدان نقش جهان اصفهان رونمایی کردم. از آن زمان تاکنون حدود ۳ هزار و ۵۰۰ تابلو ساختم که به غیر از ۱۰۰ تابلو، سایر آنها به فروش رفته‌اند.

نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس) - 7

این هنرمند همچنین درباره ساختار تولید این «تابلو برگ‌ها»، می‌گوید: با همسرم کار می‌کنم و او که با آناتومی موسیقی رنگ آشنا است، حدود ۲۰ سال است رنگ‌آمیزی کارهایم را انجام می‌دهد. برگ‌ها در سه مرحله قبل و چهار مرحله بعد از نقاشی فرآوری می‌شوند. در واقع وقتی که کار برگ تمام می‌شود، انگار یک مومیایی مدرن در آن صورت گرفته است. همچنین تمام موادی که برای فرآوری از آنها استفاده می‌کنیم، گیاهی است و تنها ماده شیمیایی مورد استفاده، گواش است. البته هم‌اکنون حدود یک سال است که رئال کار می‌کنم و عکس پرندگان را به همراه پرهای واقعی‌ آنها در برگ کار می‌کنم.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

شاهی درباره میزان ماندگاری این آثار نیز توضیح می‌دهد: ماندگاری این آثار بسیار بالا است و حتی اگر در قاب هم نروند، هیچ اتفاقی برای آنها نمی‌افتد. هنوز در کشور هند به این فرآوری نرسیده‌اند که رنگ را روی برگ تثبیت کنند. اما ما به این فرآوری رسیده‌ایم که هم رنگ تثبیت می‌شود و هم بافت‌ها به صورت ماندگاری حفظ می‌شوند.

نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس) - 11

او همچنین می‌گوید: سال ۹۶ در نمایشگاه یاسوج وقتی در ارتفاعات پارک جنگی و در حال جمع کردن برگ بلوط بودم، درختی را حدود ۲ متر پیدا کردم که گویا اوایل بهار خشک شده بود، اما برگ‌های بسیاری ریزی داشت که رنگین‌کمانی از رنگ روی آنها بود. این برگ‌ها را جمع‌آوری کردم و مدتی بعد به این نتیجه رسیدم هر کدام از آنها را می‌توانم پای یک اثر بگذارم. بنا بر تفکرات عرفانی من نقاش، این برگ می‌تواند نمادی از امضای خداوند باشد.

نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس) - 13

شاهی یادآور می‌شود: در اصفهان این گونه است که اگر کسی ابداعی کند می‌گویند تا قبل از اذان صبح فردا روی دست او آمده‌اند. ولی چهار سال است که هنوز کسی به فرآوری برگ دست نیافته است. به همین خاطر هم برای آقای جوانی که از شاگردان من بوده، در برگه‌ای همه توضیحات فرآوری برگ را نوشته‌ام تا زمانی که دیگر نیستم، او را منتشر کند و همه نقاشان بتوانند از آن استفاده کنند.

نگارگری‌های یک ایرانی روی برگ (+عکس) - 15

این هنرمند در بخش پایانی صحبت‌های خود می‌گوید: من خوشحالم که یک رشته را به صنایع دستی ایران اضافه کردم. در تاریخ ۳۱ مرداد سال ۹۵، «تابلو برگ» به ثبت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
اقدام بوعزیزی آغازگر انقلابی در تونس شد که به حکومت ۲۳ ساله «زین‌العابدین بن علی» بر این کشور پایان داد. همه چیز یادآور ایام انقلاب تونس است، مردم از عدم پیشرفت و توسعه و واکنش‌های قوی امنیتی خشمگین هستند» همه چیز یادآور ایام انقلاب تونس است، مردم از عدم پیشرفت و توسعه و واکنش‌های قوی امنیتی خشمگین هستند. وی می‌افزاید: قیمت‌ها به شکل شتابزده‌ای در حال بالا رفتن است و قیمت دینار تونس پایین آمده است و بیکاری به شکل گسترده‌ای در حال گسترش است و نشانه‌های خوبی وجود ندارد و همه اینها نشان می‌دهد که اوضاع در تونس خطرناک شده است وزیر بازرگانی سابق تونس: اوضاع در تونس خطرناک شده است. معطر اعلام کرد: با وجود وضعیت خوب دموکراسی و انتخابات اما اوضاع اقتصادی و اجتماعی تفاوتی با قبل از انقلاب تونس نکرده است. این نشان می‌دهد که اوضاع اجتماعی نه تنها تغییری نکرده است بلکه اوضاع از سال ۲۰۱۰ وخیم‌تر هم شده است.

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

(ویدئو) تصاویر حادثه دلخراش تالار عروسی سقز

فراروفرارو1 روز قبل
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته برجا گذشت. انفجار گاز تالار عروسی سقز ۱۱ کشته برجا گذاشتوی اظهار داشت: مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند و اعضای مدیریت بحران نیز در حال ارایه خدمت به آسیب دیدگان هستند و علاوه بر آن بیمارستان‌های شهر‌های اطراف سقز از جمله شهرستان‌های بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش در آمده‌اند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز گفت: ساعت ۹:۵۵ از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش آتش سوزی کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز اعلام شد، نیروی‌های آتش نشانی با سه دستگاه بلافاصله در محل حاضر شده و آتش سوزی را مهار کردند. محمد دولتی اظهار داشت: در این حادثه به علت ازدحام مردم در بیرون رفتن از تالار مراسم، چندین نفر مصدوم شدند. وی با بیان اینکه این حادثه خسارت مالی به تالار وارد کرده تاکید کرد: هم اکنون آتش سوزی مهار شده و نیرو‌های امدادی در حال انتقال مصدومین به بیمارستان‌های سقز هستند.

مسابقه فرشتگان و ستارگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما؛ امروز یکسری فرشته با یکسری ستاره مسابقه داشتند، یکی از این فرشته‌ها اسمش محمد است که به سندروم دان مبتلاست و هرکدام از آنها یک نوع معلولیت داشتند ولی برای اینکه خودشان را نشان دهند، حسابی گرم کردند. در نتیجه فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و لحظات زیبایی را بعد از این بازی به نمایش گذاشتند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران.

روند ساخت زیر گذر گیشا و تونل استاد معین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، غرب به شرق زیر گذر گیشا از هفته آینده به طور موقت از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح بر روی خودرو‌ها بازگشایی خواهد شد. هم اکنون کار اصلی ساخت این زیرگذر به پایان رسیده است و مراحل پایانی خود را طی می‌کند. طول زیرگذر گیشا هزار و ۱۰۰ متر و بخش مسقف آن هم ۲۰۰ متر است که تا پایان سال این طرح به بهره برداری خواهد رسید. در تونل استاد معین نیز حفاری‌ها انجام شده و ساخت دیواره‌های رمپ آن هم به پایان رسیده است و ۲ ماه دیگر این تونل افتتاح می‌شود.

ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: پیش بینی می‌شود امروز بر شدت بارش‌ها افزود شود. وی گفت: شدت بارش‌ها در استان‌های حاشیه زاگرس، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نواحی غربی استان اصفهان و شمال استان فارس بیشتر خواهد شد. سرکرده افزود: پیش بینی می‌شود بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر را در این استان‌ها داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: امروز در استان‌های غربی کشور از جمله آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و همچنین در بوشهر بارش خواهیم داشت. آقای سرکرده افزود: به تدریج این سامانه روز دوشنبه از نواحی غربی عبور و کشور را ترک می‌کند، اما سامانه بارشی جدیدی از جنوب و جنوب غرب، وارد کشور می‌شود که روز دوشنبه و سه شنبه کل نیمه جنوبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر