مطالبه همه این است که اجازه داده نشود افزایش قیمت بنزین بر دیگر کالاها اثر بگذارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
مطالبه همه این است که اجازه داده نشود افزایش قیمت بنزین بر دیگر کالاها اثر بگذارد

مطالبه همه این است که اجازه داده نشود افزایش قیمت بنزین بر دیگر کالاها اثر بگذارد

فارسخبرگزاری فارس |
نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: مطالبه همه این است که اجازه داده نشود افزایش قیمت بنزین بر دیگر کالاها اثر بگذارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، برنامه «فرمول یک» شب گذشته (چهارشنبه) میزبان سیدعلی ادیانی نماینده مجلس بود. ادیانی در ابتدا در این باره که نماینده‌ای است که خیلی بیشتر از سایرین در صحن مجلس صحبت می‌کند، گفت: نماینده‌ها این حق را دارند در قالب فرصتی که برای خود ایجاد می‌کنند میکروفنشان را روشن کنند و این به فعالیت نماینده برمی‌گردد. همچنین این موضوع یک حضور ذهن قوی و خلاق می‌خواهد چون آنها باید اظهارنظر کنیم.

وی در این باره که آیا درست است از کل نمایندگان تنها ۳۰، ۴۰ نفر فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: از ۲۹۰ نفر بعضا موثرین و جهت دهندگان که اثر کاری و نظارتی دارند ۱۰، ۲۰، ۳۰ و به تسامح ۵۰ نفر هستند که حرف می‌زنند. بنابراین رای مردم برای حضور در مجلس فرصت ایجاد می‌کند اما ظرفیت ایجاد نمی‌کند. ظرفیت قائل به شخص است و اکتسابی است. کسی که قدرت بیان نداشته باشد مسلط نباشد وقت نگذارد و از دستگاه‌ها اطلاعات لازم را برای اظهارنظر در صحن نداشته باشد، حرفی برای گفتن ندارد. نمایندگانی داریم که میکروفنشان در دو دوره یک بار هم روشن نشده است!

این نماینده مجلس یادآور شد: ما نمایندگانی داشتیم دو سه دوره نماینده بوده‌اند اما اظهارنظری نکرده‌اند. میکروفن که جلوی نماینده قرار دارد دکور نیست و ابزاری برای اظهارنظر درباره وضعیت مردم است تا اصلاح در امور دستگاه‌ها صورت بگیرد. مردم نماینده انتخاب می‌کنند که این کار را انجام بدهد. اما متاسفانه افرادی هستند که شاید دو دوره نماینده شده‌اند اما یک بار میکروفن مجلس برای اینکه اظهارنظر کنند باز نشده است. برای اظهارنظر هم یک وقت تاسیسی و وقت دیگر سهمیه‌ای است. هر نماینده در طول سال سهمیه ۷ دقیقه‌ای نطق دارد، با قرعه کشی دو ماه یک بار ۵ دقیقه نطق اضطراری و به همین شرایط ۲ دقیقه تذکر اضطراری دارد. بسیاری از نمایندگانی هستند که تا به حال از هیچ کدام این‌ها استفاده نکرده‌اند.

ادیانی در پاسخ به اینکه آیا تا به حال در مجلس خوابیده‌اید، گفت: تا به حال در صحن مجلس نخوابیده‌ام اما در دفتر کارم استراحت کرده‌ام. ما معمولا چون کار زیاد است صبح تا غروب مجلس هستیم و گهگاهی این وسط استراحتی کرده‌ام. صحن علنی مجلس اتاق جراحی قانون است و اگر جراح بخوابد سر مردم کلاه می‌رود و شش دانگ حواس نماینده باید به این مسائل باشد. مجلس رای داده بود بنزین گران نشود اما حضرات گفتند با نگاه حاکمیتی این تصمیم را گرفتیم.

وی درباره حواشی افزایش قیمت بنزین تصریح کرد: برابر قانون دولت این حق را دارد در اصلاح قیمت اثرگذاری کند کما اینکه هر سال آب، گاز و برق گران می‌شود. در خصوص سوخت هم می‌تواند این کار را بکند فقط یک شرط دارد؛ با رعایت ملاحظات اجتماعی و سیاسی باید این کار را انجام دهد. مجلس رای استمزاجی داده بود که بنزین گران نشود اما توضیح حضرات این است که با نگاه حاکمیتی ما این تصمیم را گرفتیم. توجیه حضرات این است که نخواستیم افزایش قیمت بنزین از حالت محرمانگی بیرون بیاید.

این نماینده مجلس تاکید کرد: کاری که دولت انجام داد خلاف رویه خودش بوده است. دولت حقوق شهروندی نوشته است و دولت‌ها را مکلف کرد که کار غافلگیرانه انجام ندهند. اولین باری که در زمان مجلس هشتم بنزین گران شد، کل مجلس و دولت و ناوگان حمل و نقل کشور از دو ماه قبل جلسات گذاشتیم و همه توجیه شدند. یک ماهی هم پول در حساب مردم خوابیده بود، واریز کردند و حق برداشت نداشتند. اما حالا حضرات توجیه دارند ما نخواستیم از حالت محرمانگی بیرون بیاید. در حالی که زمان دولت احمدی نژاد هم که همه پای کار آمدند باز اتفاقاتی افتاد.

ادیانی بیان کرد: در صحبت‌های مقام معظم رهبری در درس خارج فقه نیز اشاره شده بود همه دستگاه‌ها باید کنار هم قرار بگیرند تا هزینه‌های برآمده از این طرح را کاهش دهند. مطالبه همه همین بود که اجازه ندهند افزایش قیمت بنزین بر دیگر کالاها اثر بگذارد. کمیسیون‌های مختلف دست به دست هم دادند ورود کردند جلساتی گذاشتند و کمیسیون‌ها مملو از کارشناسان بود تا ما بتوانیم اجازه نرم افزاری را برای افزایش کالاهای دیگر مسدود کنیم و دستگاه‌های اجرایی حق ندارند اذن افزایش قیمت بدهند دستورات سابق هم مثل قبل است. نگرانی مردم به حق است چون در گذشته دوستان وعده هایی دادند که محقق نشد.

وی ادامه داد: نکته دوم نظارت جدی همه دستگاه‌ها است. بسیج مستضعفین و اصناف وارد شده‌اند و در بازار و سراسر کشور ورود می‌کنند. اراده و عزم ملی بر این است که این اتفاق درست بیفتد و در هفته‌ای که می‌آید نمایندگان باید برای سرکشی در حوزه‌های انتخابی خودشان باشند. مجلس این هفته برای نظارت جدی اقدام می‌کند و نیاز نرم افزاری را با دو سه فوریت برطرف می‌کند. مسئولان هم باید قوی‌تر و مستحکم‌تر نظارت کنند و مانع افزایش قیمت شوند. همه دستگاه‌ها باید کمک کنند و در این تردیدی نیست. نگرانی مردم به حق است چون تجربه‌های گذشته بعضا خلاف این را ثابت کرده است و دوستان وعده هایی دادند که محقق نشد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

ادیانی در بخش دیگری از سخنانش درباره سازمان خصوصی سازی اظهار کرد: طبق اطلاعاتی که به ما رسیده و بررسی هایی که شده سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها انحرافاتی داشته است. تقاضای تحقیق و تفحص شد که در کمیسیون اقتصاد و صحن علنی تصویب شد و ما در سازمان مستقر شدیم. کمتر از ۱۰ روز از حضور هیات تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان گذشت که رییس آن سازمان را بازداشت کردند. اگر نماینده‌ای یک فرغون آسفالت در کوچه‌ای بریزد از نماینده اثرگذار در مجلس بیشتر تحسین می‌شود.

وی تاکید کرد: همچنین ما طراح تحقیق و تفحص از صندوق فرهنگیان بودیم که تصویب شد و دستگاه قضا هم ورود کرد و ۱۲ هزار میلیارد تومان برگشت و افراد خاطی زندان هستند و احکامی برای آنها صادر شده است. اگر واقعا منتخبین مردم از ظرفیت‌های قانونی نظارتی تذکر سوال استیضاح استفاده کنند اوضاع بهتر خواهد بود. اما متاسفانه اگر نماینده‌ای یک فرغون آسفالت در کوچه‌ای بریزد بیشتر به به و چه چه خواهد شنید و اگر نماینده در مجلس اثرگذار باشد خیلی بهایی ندارد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مشکل کشور ما این است که ما حزب نداریم، تاکید کرد: وقتی ما انتخابات را در کشورمان پذیرفتیم، باید لوازم انتخابات را بپذیریم. یکی از تجربه‌های عقلی بشر تحزب است اما در کشور مغفول است ما ۲۵۰ تا حزب داریم که فقط زمان انتخابات مثل قارچ سبز می‌شوند و فعالیت جناحی می‌کنند اما حزب به معنای واقعی در کشور ما کارکرد ندارد. مطمئنم نگاه همه مسئولان تسریع وصل شدن اینترنت است.

ادیانی در پاسخ به اینکه آیا می‌دانید اینترنت چه زمانی وصل می‌شود، گفت: قطعی اینترنت مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، زمان دقیق وصل شدن آن را نمی‌دانم اما مطمئنم نوع نگاه همه مسئولان تسریع این قصه است.

وی که در اینستاگرام، توئیتر و تلگرام فعالیت می‌کند، درباره اینکه چرا در دو پیام رسانی که فیلتر هستند، حضور دارد، گفت: فیلتر به حکم دستگاه قضا وجاهت قانونی پیدا می‌کند و بنا به مصالحی به لحاظ عقلایی در همه کشورها همین طور است. من نمی‌خواهم از این کارم دفاع کنم اما آیا پلیس می‌تواند از چراغ قرمز عبور کند؟ این به حکم اضطرار است.

این نماینده مجلس یادآور شد: در همین راستا از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سوال کردم چرا آقای آذری جهرمی چرا خلاف برنامه ششم و سیاست‌های ابلاغی شبکه ملی اطلاعات که با تکیه بر داده‌های داخلی باشد راه نینداختید؟ دیروز هم از آقای صالحی وزیر ارشاد سوال کردم. بخش سخت افزاری شبکه ملی اطلاعات به دست وزارت ارتباطات و بخش نرم افزاری به عهده صداوسیما، سازمان تبلیغات با محوریت وزارت ارشاد است.

وی همچنین با تمجید از حضور تیم نساجی در لیگ برتر از استانداردسازی استادیوم شهید وطنی خبر داد و آن را یکی از بهترین‌ها در کشور خواند. ادیانی با بیان اینکه جوان گرایی به معنای پیرزدایی وکنار زدن تجربه‌ها نیست بلکه استفاده از جوان پخته کارآمد است.

وی به این سوال که آیا شرایط مردم بهتر خواهد شد، پاسخ مثبت داد و گفت: ما ظرفیت‌ها و فرصت‌های فوق العاده‌ای در کشور داریم و از معدود کشورهایی هستیم که با تکیه بر داشته‌های خودمان روی پا ایستاده‌ایم و ۴۰ سال در برابر تحریم وحشی‌ترین دشمن مقابله کرده‌ایم. اگر مبنا را بر مدیریت جهادی و دلسوزانه و بسیجی قرار بدهیم نه مدیریت لیبرالی که چشمش به آن سوی آب است، تهدیدها را به فرصت تبدیل خواهیم کرد.

ادیانی تاکید کرد: چرا بنزین جزو تحریم‌ها نیست؟ دشمن بنزین را در سال ۹۶ تحریم کرد و پتروشیمی مطرح شد و با تکیه بر جوانان و همت و ظرفیت سپاه پاسداران و کمک دولت‌ها ما پالایشگاه صد در صد ایرانی ستاره خلیج فارس را تاسیس کردیم و یورو ۵ تولید می‌کنیم و اگر صرفه جویی کنیم می‌توانیم صادر هم داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۱۸ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۹۱۸۱۴۸عباس عبدی: اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور جدی نخواهند داشتعباس عبدی، تحلیلگر سیاسی درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات به روزنامه ایران گفت: «مسأله مهم اصلاح‎طلبان هستند. به‌همین‌دلیل درحال‌حاضر می‌بینیم با گذشت ۶ ‌سال از انتخاب روحانی، موقعیت و پایگاه اجتماعی همه اصلاح‌طلبان به‌شدت افول کرده است. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله این‌ها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. با توجه به وقایع اخیر و خصوصا اتفاقات آبان ماه سال جاری این انتظار میرفت که دانشجویان واکنش‌های تندی در قبال رئیس جمهور داشته باشند. البته حضور رئیس جمهور نکته‌ی دیگری نیز به همراه داشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر