توجه به نقش تعاون، راهی برای برون رفت از رکود اقتصادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اصفهان امروز
  4. اقتصادی

توجه به نقش تعاون، راهی برای برون رفت از رکود اقتصادی

اصفهان امروزخبرگزاری اصفهان امروز |

توجه به نقش تعاون، راهی برای برون رفت از رکود اقتصادی - 1

۳۰ آبان ۱۳۹۸, ۱۲:۲۴ / کد خبر:۷۷۶۶۰اقتصاد ایران بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، بر پایه سه بخش دولتی، خصوصی و تعاون تعریف شده است. بخش تعاون که به‌عنوان رکن سوم اقتصاد ایران محسوب می‌شود، به‌منظور اهدافی چون ارتقای بهبود کیفیت زندگی مردم جامعه، بالا بردن سطح عدالت اجتماعی، رشد اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت میان مردم و بسیاری اهداف دیگر مطرح شده است.

نجمه معینی:

یکی از اهداف اصلی ایجاد بخش تعاون همکاری و کارگروهی خود مردم است تا علاوه بر توسعه اقتصادی، مشکلاتی همچون فساد، احتکار و گران‌فروشی از بستر اقتصاد کشور رخت بربندد. ایجاد چتر حمایتی و توانمندسازی اقشار متوسط و کم‌درآمد و فقرزدایی، افزایش سطح اشتغال مولد با تأکید بر مدیریت نیروی کار، افزایش قدرت خرید و بهبود وضع زندگی و امکانات معیشت و رفاه مردم، ارتقای رقابت‌پذیری فعالان اقتصادی کوچک و بهبود وضع شغلی آن‌ها، تجمیع و هدایت سرمایه‌های کوچک به انجام فعالیت‌های بزرگ و گسترش روحیه تعاون و مشارکت جمعی در اقتصاد و کمک به تأمین عدالت اجتماعی از اهداف کیفی توسعه بخش تعاون است که در برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شد. اینکه چرا بخش تعاون می‌تواند در فقرزدایی تأثیر فراوان داشته باشد به این دلیل است که به‌واسطه رشد و توسعه تعاونی‌ها که بیشتر مردم را شامل می‌شود، موجب توزیع عادلانه ثروت و از بین رفتن شکاف طبقاتی خواهد شد. همچنین اقتصاد تعاونی به دلیل ماهیتی که دارد می‌تواند موجب بهبود فضای کسب‌وکار شده چراکه با تجمیع سرمایه‌های خرد، فعالیت‌های اقتصادی مولد شکل گرفته و بالتبع اشتغال‌زایی، رشد تولید و رشد اقتصادی را به دنبال دارد. همچنین سوق یافتن سرمایه‌های خرد به سمت بخش تعاون، مشکل تأمین مالی در اقتصاد کشور را تا حدود زیادی برطرف خواهد کرد. باوجود تمام مزیت‌هایی که بخش تعاون برای توسعه اقتصادی کشور دارد، آفت بی‌توجهی به این بخش موجب غیرفعال شدن آن خواهد شد. برای مثال تحقق سهم ۲۵ درصدی اقتصاد تعاون در اقتصاد کشور همچنان تحقق نیافته است. طبق آمار موجود از بین بیش از ۱۹۳ هزار تعاونی ثبت شده در کل کشور تنها حدود ۹۵ هزار تعاونی فعال هستند یعنی بیش از ۴۰ درصد بخش تعاون غیرفعال و راکد شده است که این مسئله تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون را با موانع زیادی روبرو می‌کند. درهرصورت باید به این مسئله واقف بود که اگر هر شرکت تعاونی با شکست مواجه شود، باعث می‌شود که کسانی که تصمیم دارند شرکت تعاونی تشکیل دهند به دلیل اینکه هزینه و زمان زیادی برای تأسیس و مشارکت اعضای آن صرف شده، دچار تردید شوند و از ورود به این بخش که دارای مزیت‌های بسیاری است جلوگیری به عمل آورد. ممکن است در میان این افراد، کسانی باشند که ایده‌های نو به همراه خود داشته باشند و عدم ورود به بخش تعاون و رکود ادامه‌دار آن باعث از بین رفتن سرمایه و گسترش فقر و بیکاری شود. چندی پیش محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اهمیت بخش تعاون اظهار کرد که بخشی از سهم تعاون از اقتصاد باید با واگذاری بخش دولتی به تعاونی‌ها اتفاق می‌افتاد و خصوصی‌سازی بدون توجه به بخش تعاون امکان‌پذیر نیست چراکه در پروسه خصوصی‌سازی مردمی سازی اقتصاد بیشتر مقبول می‌افتد و برای این کار باید از ظرفیت‌های بخش تعاون استفاده کرد. بنا بر گفته وزیر تعاون، امیدواریم دولت نقش و حضور بخش تعاون در اقتصاد کشور را بیش‌ازپیش جدی گرفته تا بتوان از طوفان مشکلات اقتصادی هرچه سریع‌تر نجات یافت.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر