رحمانی‌فضلی یا ربیعی؛ مقصر اصلی روزه سکوت «دولت» پیش از «افزایش قیمت بنزین» کیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اقتصادی

رحمانی‌فضلی یا ربیعی؛ مقصر اصلی روزه سکوت «دولت» پیش از «افزایش قیمت بنزین» کیست؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
رحمانی‌فضلی به‌عنوان سخنگوی ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور و علی ربیعی با مسئولیت سخنگویی دولت در قضیه افزایش و سهمیه‌بندی قیمت بنزین هیچ خبررسانی دقیقی قبل از این موضوع انجام ندادند و سبب نارضایتی مردم شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

رحمانی‌فضلی یا ربیعی؛ مقصر اصلی روزه سکوت «دولت» پیش از «افزایش قیمت بنزین» کیست؟ - 1

به گزارش نامه نیوز، دولت پنج‌شنبه هفته گذشته در اقدامی شبانه اعلام کرد که بنزین از روز جمعه سهمیه‌بندی می‌شود و قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

این افزایش نابهنگام و بدون اطلاع قیمت بنزین سبب ناآرامی‌هایی در سراسر کشور شد. برخی از تحلیل‌گران، کارشناسان سیاسی و رسانه‌ای کشور عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع دولت را دلیل اصلی بروز نارضایتی در بین مردم و سوء استفاده ضدانقلاب از اعتراضات مردمی می‌دانند.

سخنگوی دولت: خوب اطلاع‌رسانی نکردیم!

علی ربیعی، سخنگوی دولت بعد از انتقادهای فراوان مردم و رسانه‌ها در این مورد اعلام کرد که «دولت اطلاع‌رسانی خوبی برای افزایش قیمت بنزین انجام نداده است.» اما سؤال اصلی برای مردم این است که چه کسی مسئول اطلاع‌رسانی در این مورد بوده است؟

البته از روز گذشته برخی از افراد و گروه‌های نزدیک به جریان دولت، اصلاح‌طلبان و علی لاریجانی در پاسخ به این انتقادها گفته‌اند که صدا و سیما مسئول اعلام سهمیه‌بندی بنزین و ایجاد موج رسانه‌ای بعد از آن است. بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند که رسانه ملی در مورد بنزین گزارش‌های خوبی ارائه کرد و مشکل اصلی در اطلاع‌رسانی دولت بود.

اما چه کسانی در دولت وظیفه اطلاع‌رسانی درباره سهمیه‌بندی بنزین را برعهده داشته‌اند. نخستین فردی که نوک پیکان رسانه‌ها به سمت او می‌رود؛ علی ربیعی است. او چند ماه است که سخنگویی دولت را برعهده دارد؛ اما در اقدامی عجیب یک روز قبل از افزایش قیمت بنزین در حاشیه جلسه دولت اعلام کرده بود که افزایش قیمت بنزینی در راه نیست!

نفر دومی که مستقیم با مسائل اقتصادی دولت سروکار دارد، وزیر کشور است. حسن روحانی در تاریخ هشتم مهر سال ۱۳۹۷ طی حکمی و در راستای اجرای مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، عبدالرضا رحمانی فضلی را به‌عنوان «رئیس ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» منصوب کرد تا بر اساس این حکم او سیاستگذاری و برنامه‌ریزی رسانه‌ای و نظارت بر اجرای فعال و موثر در مواجهه با جنگ روانی و اقتصادی را انجام دهد.

در آخرین جلسه اطلاع‌رسانی ستاد اقتصادی کشور چه گذشت؟

وزیر کشور یکسال سخنگوی ستاد اقتصادی کشور بوده است و از طرفی دیگر در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا هم عضو است. نکته جالب است که آخرین «جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» در تاریخ ۲۰ آبان امسال یعنی سه روز قبل از سهمیه‌بندی بنزین برگزار شد، ولی رحمانی فضلی حتی یک کلمه درباره سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین حرفی به میان نیاورد. (لینک خبر سایت وزیر کشور).

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

وزیر کشور که مسئول اعلام وضعیت اقتصادی کشور و تصمیم‌های سران قوا در زمینه اقتصادی به مردم است بعد از آخرین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور هیچ صحبتی از افزایش یا سهمیه‌بندی بنزین نمی‌کند.

البته وزیر کشور به‌عنوان سخنگوی ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور همواره بسیار کوتاه به پرسش‌های خبرنگاران درباره مسائل اقتصادی کشور جواب می‌دهد. در همین جلسات ستاد تبلیغات اقتصادی که همواره در ساعت‌های دیروقت برگزار می‌شود، رحمانی فضلی بعد از جلسه تنها چند دقیقه به‌صورت «ضبط صوتی» در مورد مباحث مطرح شده در جلسات اقتصادی برای مردم و رسانه‌ها صحبت می‌کند!

تاکنون ۳۹ جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور برگزار شده است و همین روند پاسخ‌های کوتاه وزیر کشور در مورد مسائل اقتصادی تاکنون ادامه داشته است. این در صورتی که وظیفه اصلی رحمانی‌فضلی اطلاع‌رسانی دقیق به مردم در مورد جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

وزیر کشور در همین رابطه و درخصوص حکمش گفته بود: «سران قوا در جلسه‌ای که داشته‌اند، تصمیم گرفتند که یک هماهنگی بین دستگاه‌های متولی اقتصادی و دستگاه‌های اطلاع‌رسانی ایجاد شود که هم تبادل اطلاعات و هم برنامه‌ریزی صورت گیرد و به صورت ایجابی و سلبی به همه ابهامات، ایرادات، ضعف‌ها و خلاءهای اطلاعاتی در جامعه پاسخ‌هایی مناسب داده شود و وظیفه این موضوع برعهده بنده است».

دولتمردان در قبال افزایش قیمت بنزین در برابر مردم «روزه سکوت» گرفتند و همین موضوع از نگاه بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مردم و رسانه‌ها یکی از پایه‌های اصلی نارضایتی مردم در حوادث اخیر و بعد از سوءاستفاده ضد انقلاب برای ایجاد آشوب بود.

در سال ۱۳۸۹ و نخستین مرحله هدفمند کردن یارانه‌ها، رئیس‌جمهور وقت و بسیاری از اعضای دولت قبل از افزایش قیمت با مردم صحبت کرده بودند و شاید حرف‌های رئیس‌جمهور یا یکی از مسئولان ارشد دولتی قبل از افزایش اخیر قیمت بنزین آبی بر آتش نارضایتی مردم بود.

منبع: آنالینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری3 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر