مادرانی که نوزاد «نارس» دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
مادرانی که نوزاد «نارس» دارند

مادرانی که نوزاد «نارس» دارند

فارسخبرگزاری فارس |
براساس یک مطالعه جدید، زنان باردار مبتلا به اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی، ۷۰ درصد بیش از سایر افراد ممکن نوزادان نارسبه دنیا آورند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، براساس یک مطالعه جدید، زنان باردار مبتلا به اختلالات خوردن مانند بی‌اشتهایی، ۷۰ درصد بیش از سایر افراد ممکن است نوزاد نارس به دنیا آورند.

محققان نواقص مواد مغذی و هورمون‌های استرس را یکی از دلایل مهم در بروز نارسایی‌های زایمان می‌دانند.

اختلالات خوردن نیز احتمال تهوع در دوران بارداری را دو چندان می‌کند؛ بررسی محققان مؤسسه کارولیسنکا بر روی بیش از یک میلیون و دویست هزار مادر به خوبی نشان داد، تغذیه یکی از مهم‌ترین عوامل برای تولد نوزاد سالم است.

کارشناسان کمبودهای تغذیه‌ای و هورمون‌های افزایش فشار روانی مرتبط با اختلالات خوردن را برای مشکلات رشد نوزادان مقصر می‌دانند.

پزشکان این مطالعه گفتند که مادران مبتلا به بی‌اشتهایی و بولیمی باید در دوران بارداری غربالگری بیشتری داشته باشند.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

پژوهشگران مادرانی که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ در سوئد زایمان کردند را تحت بررسی قرار دادند و در نهایت دریافتند، نوزادان مادران مبتلا به اختلال خوردن دچار میکروسفالی هستند.

میکروسفالی یک اختلال رشد عصبی است که در آن سر (مغز) بیمار کوچک است؛ بی اشتهایی مادرانه با خطر تقریبا دو برابر داشتن نوزاد با میکروسفالی همراه است.

همچنین خطر کم خونی در زنان دارای بی‌اشتهایی فعال دو برابر بیشتر از مادران بدون اختلال در خوردن است.

مادرانی که نوزاد «نارس» دارند - 10

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر