انتقاد شدید چین از مداخله جویی آمریکا در امور هنگ کنگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
انتقاد شدید چین از مداخله جویی آمریکا در امور هنگ کنگ

انتقاد شدید چین از مداخله جویی آمریکا در امور هنگ کنگ

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
وزارت خارجه چین ضمن انتقاد شدید از تصویب طرحی درباره هنگ‌کنگ در مجلس نمایندگان آمریکا، هشدار داد که پکن هرگز اجازه نخواهد داد ثبات هنگ کنگ از بین برود.

به گزارش مشرق، «وانگ یی»، دیپلمات ارشد وزارت خارجه چین، تصویب طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا درباره اوضاع داخلی «هنگ کنگ» را مورد انتقاد شدید قرار داد.

وانگ یی هشدار داد: چین قاطعانه با تصویب طرح درباره هنگ کنگ از سوی قانونگذاران آمریکایی مخالف است.

وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای گزارش داد: وانگ یی به عنوان مشاور دولتی چین، در جریان یک نشست در پکن به «ویلیام کوهن»، وزیر دفاع اسبق آمریکا، گفته که چین هرگز اجازه نخواهد داد کسی اصل «یک کشور، ۲ سیستم» را تضعیف کند.

طی روزهای اخیر مجلس سنای آمریکا به اتفاق آرا قانونی را با هدف مداخله در امور هنگ کنگ تصویب کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز چهارشنبه شب این طرح مداخله جویانه را به تصویب رساند.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

در پی تصویب قطعنامه مداخله جویانه در امور هنگ کنگ در مجلس سنای آمریکا، پکن یکی از مقامات سفارت آمریکا در چین را احضار کرد.

هنگ‌کنگ از روز ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) ارائه لایحه استرداد مجرمان شاهد موج گسترده ناآرامی‌ها است.

آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از این ناآرامی‌ها حمایت کرده‌اند.

«کری لام»، رئیس اجرایی هنگ کنگ پیش از ایمن رسما لایحه استرداد مجرمان را که سبب اعتراض چند ماهه شده بود، لغو کرده، اما این اعتراضات همچنان ادامه دارد.

پکن پیش از این نیز بارها به مقامات آمریکا و اروپا درباره عدم مداخله در امور داخلی هنگ کنگ هشدار داده است.منبع: میزان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر