هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست

هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست

فارسخبرگزاری فارس |
کلمه و قلم، هم‌سال انسان در این جهان نفس کشیده‌اند؛ کتاب هنوز سازنده خاطرات مهم ماست و با تمام ضعفی که بر بنیه نگارش مستولی شده، هنوز هم دود از کنده کتاب بلند می‌شود؛ کتاب‌هایی برای امروز، کتاب‌هایی برای همیشه. با این وجود حال ناخوش آمار مطالعه هنوز پابرجاست.

خبرگزاری فارس از تبریز، فرینوش اکبرزاده: پاییز سرد پاییز تبریز، همه جا وزیده؛ در سطح شهر و این روزها، در هفته‌ای که هیچ شباهتی به هفته کتاب ندارد، لابلای کتاب‌ها …

در آخرین روزهای هفته‌ای به نام و اعتبار کتاب، همزمان با بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی که با شعار «حال خوش خواندن» به شهرها و روستاهای کشور سفر کرده و در شرایط سکوت مطلق رسانه‌های مجازی، همچنان سکوت و حال ناخوش کتاب را می‌بینیم.

کلمه و قلم، هم‌سال انسان در این جهان نفس کشیده‌اند؛ کتاب هنوز سازنده خاطرات مهم ماست و با تمام ضعفی که بر بنیه نگارش مستولی شده، هنوز هم دود از کنده کتاب بلند می‌شود؛ کتاب‌هایی برای امروز، کتاب‌هایی برای همیشه. با این وجود حال ناخوش آمار مطالعه، هنوز پابرجاست.

هفته کتاب امسال به علت همزمانی با اتفاقات اخیر پیدا کرد، به حاشیه رانده شد، برنامه‌های پیش‌بینی شده به آرام‌ترین شکل ممکن برگزار و خادمان کتاب در سکوت خبری قدردانی شدند، آنقدر مظلومانه که حتی در معدود خبرهای مربوط به تجلیل از خادمان کتاب، هیچ نام و نشانی از افرادی که به حرمت دانایی در شهرمان تلاش کرده‌اند وجود ندارد. و در نهایت، شهر یزد، که فرهنگ و خشت‌های کویری و بافت تاریخی‌اش چشم جهانی را به خود متوجه کرده، در سرمای روزهای آخر آبان ماه، نشان یکسال پایتختی کتاب را به دیگر افتخارات خود افزود.

هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست - 5

بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی، در میان شهروندان عادی شهرمان گویی هنوز برگزار نشده است. این روزها همه آنقدر درگیر مشکلات و مسائل پیش‌بینی نشده هستند که دیگر فرصت و فراغتی برای بررسی نصفه نیمه همان چند سایت و پایگاه خبری قابل دسترس باقی نگذاشته و فضای شهرمان هم با همین چند کتابفروشی فعال و خسته، زمینه‌ای برای جلب توجه مخاطبان نساخته است. هرچند برگزاری پاییزانه کتاب و اعطای تخفیف ۲۰ درصدی تا سقف … … هزار تومان خرید کتاب، بارقه‌ای نه چندان نورانی برای رونق هفته کتاب بود. اتفاقی که تاثیر آن را تا یکی دو هفته آینده و پس از بررسی کتابفروشی‌های نه چندان پر تعداد شهرمان می‌توانیم ببینیم.

رتبه اول بهترین خبر هفته کتاب در تبریز اما بی‌تردید به افتتاح کتابخانه و قرائت‌خانه خیرساز زنده‌یاد بانو صدیقه قره چمنی به عنوان ساختمان شماره دو کتابخانه مرکزی تبریز تعلق دارد. اتفاقی که ظرفیت پذیرش متقاضیان در کتابخانه مرکزی تبریز به عنوان یکی از گنجینه‌های غنی شهر را تقریبا دو برابر کرده، با هزینه ۱۰ میلیارد تومان تقبل شده از سوی دکتر علیرضا قره چمنی فرزند مرحوم قره چمنی و به یاد مادرش ساخته و به این مجموعه اهدا شده است.

هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست - 8

همچنین با توجه به آنچه که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آنرا «استقبال مردم استان از طرح پائیزه کتاب» عنوان کرده، این طرح که امروز باید آخرین روز خود را سپری می‌کرد، تا ۵ آذرماه در ۲۲ کتابفروشی سطح استان که ۱۹ مورد آن در شهر تبریز استقرار دارند، تمدید شده است.

پس از این و در اولین روزهای آبان ماه نیز تبریز با کتاب و حال و هوای خواندن همراه بود؛ هفدهمین نمایشگاه کتاب و دهمین نمایشگاه مطبوعات تبریز در روزهای سرد آخر مهر و ابتدای آبان، برگزار شد تا تنور ضیافت کلمه‌ها، آنچنان که باید و شاید گرم نشود.

نمایشگاه کتاب تبریز که داعیه‌دار مهمترین اتفاق فرهنگی منطقه نیز هست، امسال در حالی هفدهمین شمع تولد خود را افروخت که سایه سنگین گرانی بی‌سابقه کاغذ، رخوت و سکوتی بیشتر از سال‌های قبل را در نمایشگاه به رخ می‌کشید.

پس از افتتاح پر حاشیه نمایشگاه کتاب، بزرگ‌ترین تجمع فرهنگی شمال‌غرب کشور روزهای ابتدایی خود را با مخاطبانی کمتر از هر سال آغاز کرد. مخاطبانی که از نقاط مختلف شهر و حتی شهرهای همجوار با هزار سختی خود را به دروازه کتاب‌ها رساندند و پس از طی مسیر صعب و پرترافیک ورودی نمایشگاه و پرداخت حق پارکینگ حتی برای آژانس‌ها و وسایل نقلیه عمومی آرم‌دار، زیر بارش پراکنده باران به سالن‌های نمایشگاهی رسیدند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

سالن پروین اعتصامی، به عنوان محل استقرار ناشران عمومی، همه ساله پذیرای کتاب‌خوانان بسیاری است که از دین و زندگی گرفته تا رمان و جامعه و علم، به دنبال تازه‌های نشر هستند. تازه‌های نشری که عملا به مصداق «هر سال دریغ از پارسال» تبدیل شده‌اند. اتفاقی که دقیقا نمی‌دانیم رخ دادن آن تقصیر کیست، اما رخ داده و با گرانی بی‌سابقه کاغذ و چاپ، بازار نشر را با چالش مواجه کرده است.

در این شرایط انتشاراتی‌های معتبر و بزرگ، با کاهش تیراژ و تغییر جنس کاغذ و بالا بردن قیمت نهایی با این وضعیت مواجه شده‌اند و انتشارات‌های کوچک‌تر، عطای چاپ جدید را به لقایش بخشیده‌اند و با چسباندن برچسب‌های رنگارنگ روی قیمت کتاب‌های قبلی، جلوی ضرر احتمالی فروش به قیمت تمام شده کتابی که سال‌ها قبل منتشر شده را گرفته‌اند.

ناشران استانی اما با همراهی ناشران مطرح کشوری و در قالب نمایندگی این ناشران، اوضاع را مدیریت کرده و هنوز مخاطبان خود را دارند.

دیوار به دیوار این بخش، در سالن آذربایجان، کتاب‌های زبان اصلی به نمایش گذاشته شدند تا پژوهشگران و دانشجویان مخاطب این قشر هم دست خالی به منزل نروند؛ اما این بخش هم با عنایت به پرواز قیمت دلار، از گرانی عجیب دیگر کتاب‌ها بی‌بهره نبوده و به خوبی این تغییر قیمت را تجربه کرده‌اند. هر چند این بخش هم با وجود ارائه کتاب‌های متنوع، همچنان مخاطبان خود را دارد، اما رونق سال‌های قبل را ندارد.

سالن امیرکبیر، به عنوان محل حضور ناشران دانشگاهی و ناشران کودک و نوجوان، شاهد حضور دو طیف کاملا متفاوت بود: دانشجویان و کودکان! اتفاقی که لزوم توجه و بهره گیری از یک سالن مجزا برای دسته بندی تخصصی این حوزه را بیش از پیش نشان می‌دهد. مخاطبان این سالن در سال‌های اخیر به خوبی دیده‌اند که رفته‌رفته از تعداد و رنگ و لعاب غرفه‌های کودک کاسته شده و بر تعداد غرفه‌های کمک آموزشی و کنکوری و امثال آن افزوده شده است. هر سال پرفروش‌ترین سالن نمایشگاه دقیقا همین جاست. جایی که یک تنه بار نفروختن دیگر سالن‌ها را هم جبران می‌کند تا تست و سوال درسی و حل‌المسایل و کتاب زرد و نارنجی و آبی دست به دست می‌شود تا به دست دانش آموزی یا دانشجویی برسد.

هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست - 19هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست - 20

امسال با برگزاری نمایشگاه کتب آموزشی در انتهای تابستان تصور آن می‌رفت که این بخش دیگر در نمایشگاه کتاب حضور نداشته باشند یا اندکی محدودتر باشند که در عمل چنین نشد.

عرضه حدود ۱۵۰ هزار عنوان کتاب در هفدهمین نمایشگاه کتاب تبریز که با حضور ۷۷۰ ناشر از شهرهای دیگر، ۸۰ ناشر از استان و ۵۰ ناشر خارجی محقق شد، گامی بود در راستای ایجاد حال خوش خواندن، در میان اقشار مختلف شهروندان به ویژه در میان نسل جوان که همچنان کتابخوان‌ترین‌ها هستند.

از آمار فروش نمایشگاه تبریز می‌گذریم که بخش عمده آن مربوط به کتاب‌های کمک درسی است و بر کیفیت مطالعه در شهر و کشور تکیه می‌کنیم. اتفاقی که به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چیزی در حدود ۱۳ دقیقه برای هر ایرانی است.

این روزها و با توجه به عدم دسترسی به برخی رسانه‌های اجتماعی، آنچه همچنان آمار رو به توسعه‌ای ندارد، میزان کتابخوانی ماست؛ ما و کتاب‌هایی که هنوز حال خوش خواندن را در این سرمای پاییزی لمس نکرده‌ایم.

هفته کتاب همچون پاییز خزان زده گذشت/ «حال ناخوش کتاب» با «حال خوش خواندن» همراه نیست - 25

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

امکان صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این که هم اکنون بازار بسیار خوبی در کشور‌های همسایه برای فرآورده‌های نفتی کشور بوجود آمده است، افزود: هم اکنون ما روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که پیش بینی می‌شود ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر آن به صورت سهمیه‌ای و ۲۰ میلیون لیتر آن به صورت آزاد در داخل عرضه شود بنابراین حدود ۳۰ میلیون لیتر بنزین مازاد خواهیم داشت که می‌توان آن را برای صادرات عرضه کرد. آقای حسینی با بیان این که صادرات فرآورده‌های نفتی مشکلات صادرات نفت خام را ندارد گفت: صادرات فرآورده‌ها به دلیل این که از طریق مرز‌های زمینی به کشور‌های همسایه انجام می‌شود راحت‌تر است و معمولا خریداران ما عمدتا بخش خصوصی هستند که تحریم‌های آمریکا بر آن‌ها اثرگذار نیست. وی تصریح کرد: با صادرات فرآورده‌های نفتی می‌توان بخشی از کمبود منابع ارزی کشور که به دلیل ایجاد مشکلات در صادرات نفت خام بوجود آمده، جبران کرد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی رضا پدیدار، درگفتگو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما افزود: در صنایع بالادستی نفت، ۵۰ شرکت فعال داریم که بیش از ۳۰ تای آن‌ها در اختیار بخش خصولتی است. رئیس شورای سیاستگذاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفتنمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت برگزار می‌شودنخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع پایین دستی نفت ایران به همت بخش خصوصی در تهران برگزار خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس که طرفدار باقی ماندن در اتحادیه اروپا است، پیشنهاد همکاری با حزب کارگر را در صورت قبول خواسته‌های آن‌ها مطرح کرده است. هم‌چنین هر دلار آمریکا به ۱٫۳۲۵۱ دلار کانادا افزایش یافت. میشل آرون، استراتژیست ارزی در موسسه «استیت استریت» گفت: داده‌های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا در وضعیتی بهتر از چیزی که پیش‌تر تصور می‌شد قرار دارد. به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ جهان، دولت ژاپن اعلام کرده یک بسته محرک ۱۲۰ میلیارد دلاری را برای تقویت رشد اقتصادی این کشور به زودی عملیاتی خواهد کرد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱٫۴۶۲۱ دلار مبادله شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
«هدی زلبر»، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز- جمعه- اعلام کرد که ارتش این رژیم در پایگاه نیروی هوایی در اسدود آزمایش موشکی انجام داده است. زلبر گفت: «سامانه پیشران موشکی از سامانه دفاعی «فلاخن داوود» در قالب برنامه از پیش طراحی شده آزمایش شد». این سامانه موشک‌های سنگین را مورد هدف قرار می‌دهد و بین سامانه گنبد آهنین و سامانه ضد موشکی «حتس» قرار گرفته است. سامانه مذکور دو سال پیش وارد سامانه‌های دفاعی ارتش رژیم اسرائیل شد اما با این وجود، نسبت به کارآمدی آنها تردید وجود دارد و به همین منظور به طور متناوب مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز خیرالله رحمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تعطیلی مدارس گفت: به منظور پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا و تامین سلامت دانش آموزان و جلوگیری از انتقال ویروس این بیماری با هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان استانی و برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاه علوم پزشکی استان به منظور کاهش انتقال عامل بیماری و رفع نگرانی خانواده‌های محترم مقرر شد تمامی مراکز پیش‌ دبستانی و مدارس مقطع ابتدایی و متوسطه اول و تمام مدارس استثنایی در تمامی مناطق و نواحی ۱۴ گانه آموزش و پرورش استان قزوین در دو نوبت صبح و بعدازظهر در روزهای شنبه ۱۶ آذر و یکشنبه ۱۷ آذر ماه تعطیل است. وی بیان کرد: همه مدارس در تمامی مناطق و نواحی در روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه دایر خواهد بود. رحمانی تصریح کرد: تنها مرجع اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مدارس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش و صدا و سیمای استان و خبرگزاری‌های رسمی است و خانواده‌ها باید از این مراکز اخبار صحیح را کسب کنند. وی یادآورشد: شهروندان محترم می‌توانند اخبار مربوط را از طریق سایت آموزش و پرورش و رسانه‌های رسمی استان نیز پیگیری کنند.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
وی گفت: بعد از جمع آوری اطلاعات و هم پوشانی و راستی آزمایی‌ها که ممکن است حضوری هم انجام شود اقدام به وضع مالیات خواهد شد به نحوی که دیگر برای سوداگران صرف نکند خانه‌ای را خالی نگهدارند. الان ما بیش از ۳ برابر آمار جهانی خانه‌های خالی داریم در حالی که در همه کشور‌ها چیزی حدود ۳ درصد خانه‌ها به دلایلی موجه خالی است و آن‌ها هم این را با وضع مالیات سنگین ایجاد کرده‌اند. ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: ما اعتقادمان اینست که سیاست‌ها باید طوری باشد که بدون اجبار و دستور کار، تولید و عرضه مسکن انجام شود و سازندگان نیازی به احتکار نداشته باشند و راغب باشند خود به خود مسکن هایشان را عرضه کنند. رهبر تصریح کزد: شناسایی همه واحد‌های خالی ممکن نیست و خیلی از آن‌ها قابلیت عرضه به بازار ندارد، یکی برای زیارت خریده در شهر زیارتی، یکی در محلی تفریحی خریده و … یک زمانی هم خود سازمان مالیاتی اعلام کرد مالیات گرفتن از خانه‌های خالی به هزینه‌اش نمی‌ارزد. وی افزود: مشکلات نرم افزاری هم داریم مثل این که بیش از ۷۰ درصد تقاضای مصرفی خانه برای واحد‌های زیر ۱۰۰ متر است، اما واحد‌های عرضه شده میانگین حدود ۱۵۰ متری اند.

نظرها

اخبار بیشتر