معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تکراتو
  4. تکنولوژی
معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوخبرگزاری تکراتو |

در چند روز گذشته دسترسی بسیاری از مردم به اینترنت و سرچ انجین‌های معتبر جهانی قطع شده است. در این نوشته به بررسی و معرفی ۲ نمونه از موتورهای جستجوی ایرانی که در حال حاضر فعال هستند، خواهیم پرداخت.

پس از اعتراضات گسترده سال ۸۸ مردم ایران به نتیجه انتخابات، دولت راهکارهایی را برای کنترل جریان آزاد اطلاعات درنظر گرفت. یکی از این راهکارها، محدود کردن دسترسی مردم عادی به شبکه جهانی اینترنت و فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی (که نقش بسزایی در انتقال اخبار و اطلاعات به داخل و خارج از کشور داشتند) بود. در چند روز گذشته و پس از سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین بدون هیچگونه اطلاع رسانی و موج جدید اعتراضات مردم به وضع معیشت، علیرغم ادعاهای وزیر جوان دسترسی مردم به اینترنت قطع و یک گونه سیستم اینترانت محلی (در مقیاس بزرگ) جایگزین آن شد.

گذشته از تبعات قطع اینترنت و تاثیر آن بر بسیاری از کسب و کارها، سیستم‌های بسیار پرکاربرد جهانی مانند سرویس‌های پست الکترونیکی نیز از دسترس خارج شدند. یکی از مهم‌ترین سرویس هایی که روزانه مورد استفاده بسیاری از مردم قرار می‌گرفت، موتورهای جستجو بودند که سرویس جستجوی گوگل مشهورترین و پرکاربردترین آنها بود.

بررسی موتورهای جستجوی ایرانی

اما به ادعای همان جوان، حتی در صورت قطع اینترنت جهانی و جایگزینی آن با اینترنت ملی، کاربران توانایی استفاده از سرویس‌های فیلتر شده و کاملا سفارشی داخلی را داشتند. یکی از این سرویس‌ها، موتورهای جستجوی ایرانی بود. در حال حاضر ۲ موتور جستجوی فعال ایرانی وجود داشته که در دوران قطع ارتباط با جهان آزاد، ادعای خدمت رسانی به مردم را دارند. این موتورها عبارتند از:پارسی جویوز

در ادامه مروری خواهیم داشت بر تجربه استفاده از این ۲ سرچ انجین ایرانی به همراه مشاهده نتایج جستجو:پارسی جو؛ جستجوگر ایرانی

یکی از مشهورترین سرچ انجین‌های ایرانی، موتور جستجوی پارسی جو است. این وب سایت که بنا بر اطلاعات درج شده در وبلاگ، از سال ۸۸ آغاز به کار نموده، بنا بر ادعای خود، در حال حاضر در نسخه پنجم خود بسر برده و بیش از ۱٫۵ میلیارد صفحه را تحت پوشش خود دارد!

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 7

نمای کلاسیک موتور جستجوی پارسی جو

صفحه اول این موتور جستجو، از لحاظ گرافیکی ساده و زیبا بوده و از این لحاظ نمی‌توان ایراد خاصی را بر آن وارد دانست. این موتور در حال حاضر در ۲ آرایش کلاسیک و پیشرفته عرضه می‌گردد. در نسخه کلاسیک مانند تمامی موتورهای جستجو یک بخش برای وارد کردن عبارات مورد نظر وجود داشته و در بخش پایینی، پیش بینی وضعیت آب و هوا و معرفی سرویس‌های این موتور جستجو قرار داده شده است.

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 10

نسخه پیشرفته موتور جستجوی پارسی جو

مدل پیشرفته نیز فرق چندانی با نسخه کلاسیک نداشته و تنها گزیده‌ای از اخبار سیاسی، بین الملل، ورزشی، بازی و سرگرمی و … از خبرگزاری‌های برگزیده و جهت دار به همراه نمایش نتایج مسابقات ورزشی و قیمت ارزها و مواردی از این قبیل به نمایش در می‌آید.

این موتور جستجوی ایرانی قابلیت جستجو در بین ۱۱ بخش مختلف مانند خبر، وب، تصویر، ویدیو، دانلود، بازار و ترجمه، نقشه، علمی و کافه کجا را داشته که با توجه به شرایط فعلی اکثر آنها کاربردی غیر از نمایش گزینشی اطلاعات ندارند.نتایج جستجو

مهمترین بخش یک موتور جستجو طبیعتا جستجوی اطلاعات از بین صفحات مختلف اینترنتی بوده و به همین دلیل به مرور تجربه جستجوی چند عبارت در این موتور جستجوی ایرانی پرداختیم. تصاویر زیر بدون هیچ توضیح اضافه، نمایانگر قدرت و توانایی این سرچ انجین ملی هستند:

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 15

عبارت مورد جستجو: برندگان جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹تعداد صفحات: ۱٫۲۰۰ صفحه

اولین صفحه‌ای که این موتور جستجو درباره عبارت «برندگان جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹» به شما نمایش می‌دهد، صفحه جایزه نوبل ادبیات وب سایت ویکی پدیا بوده که همین نتیجه، هوش بسیار بالای این موتور جستجوی ایرانی را به رخ می‌کشد!

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 18

عبارت مورد جستجو: قطع اینترنت در ایرانتعداد صفحات: ۹۴٫۰۰۰ صفحه

اولین صفحه‌ای که موتور جستجوی پارسی جو درباره عبارت «قطع اینترنت در ایران» در اختیار شما می‌گذارد، صفحه شبکه ملی اطلاعات (یا اینترنت ملی) سایت ویکی پدیا است!

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 21

عبارت مورد جستجو: گران شدن بنزینتعداد صفحات: ۱۲٫۲۰۰ صفحه

اولین صفحه‌ای که در جستجوی عبارت «گران شدن بنزین» در اختیار شما قرار می‌گیرد، خبری است از وب سایت اقتصاد نیز که با عنوان «زمزمه گران شدن بنزین و توضیح شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی» با این مضمون:

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در پی مطالب منتشرشده درباره سهمیه‌بندی و تغییر قیمت سوخت، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که مطالب منتشرشده صرفا نظر شخصی بوده و فاقد اعتبار است.

بخش تصاویر نیز در تمامی عبارت جستجو شده، عملا غیر فعال بوده و با پیغامی مشابه با صفحه زیر روبرو خواهید شد!یوز

یوز نیز یکی دیگر از موتورهای جستجوی ایرانی بوده که در حال حاضر کم و بیش توانایی ارائه خدمات به کاربران را دارد. این وب سایت نیز مانند پارسی جو طراحی آن در سال ۸۸ آغاز و در سال ۹۳ به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود. در صفحه اول این وب سایت نیز اشاره شده که بیش از ۵ میلیارد صفحه در سیستم ایندکس یوز ثبت شده‌اند!

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 27

طراحی صفحه اصلی یوز بسیار ساده و مبتدی بوده و هیچگونه جذابیت بصری برای کاربران ندارد. این موتور جستجوی ایرانی نیز ظاهرا قابلیت جستجو در بین بخش‌های مختلفی از جمله وب، تصویر و ویدیو و خبر را به کاربران داده ولی بر خلاف پارسی جو، اطلاعات گزینشی و سفارشی سایت‌های برگزیده را در صفحه اول خود در چشم مخاطبان فرو نمی‌کند.نتاریج جستجو

از لحاظ نتایج جستجو، یوز عملکرد ظاهری به نسبت بهتری نسبت به فارسی جو داشته نتایج را با چینشی مشابه با دیگر سرچ انجین‌های معتبر جهانی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. تصاویر زیر نیز نتایج جستجوی عباراتی مشابه با پارسی جو هستند:

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 30

عبارت مورد جستجو: برندگان جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹تعداد صفحات: ۳۰۱ صفحه

اولین نتیجه جستجوی عبارت «برندگان جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹» در موتور جستجوی یوز مربوط به مقاله‌ای در رابطه با برندگان نوبل فیزیک سال ۲۰۱۶ است.

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 33

عبارت مورد جستجو: قطع اینترنت در ایرانتعداد صفحات: ۹۰٫۰۰۰ صفحه

نکته جالب در خصوص نتایج جستجوی این عبارت این بوده که اولین مقاله به نمایش درآمده، متن تکذیب قطع دسترسی به اینترنت جهان از شهریور سال ۱۳۹۱ است! سایر نتایج نیز دقتی مشابه داشته مطالبی نامربوط در پیش روی دیدگان جستجوگران قرار می‌گیرد…

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت - 36

عبارت مورد جستجو: گران شدن بنزینتعداد صفحات: ۴۰٫۰۰۰ صفحه

اولین نتیجه مربوط به گران شدن بنزین در نتایج موتور جستجوی یوز، خبری مربوط به اردیبهشت سال ۹۵ است!مقایسه پارسی جو و یوز

پارسی جو بیشتر شبیه به یک وب سایت دانلود متعلق به جناحی خاص بوده که اطلاعاتی کاملا گزینش شده و بسیار نا مرتبط و فوق العاده محدود را به نمایش در می‌آورد و مرجع اصلی اطلاعات خود را وب سایت ویکی پدیا قرار داده است. یوز نیز دقتی نزدیک به پارسی جو داشته و تنها نتایج را در قالبی آشنا‌تر در اختیار بینندگان قرار می‌دهد.

در مجموع هر دو نمونه از موتورهای جستجوی ایرانی بسیار بد، نامربوط و مبتدیانه بوده و با احترام به تیم سازنده (در صورتیکه اصولا تیمی وجود داشته باشد) تنها برای مصرف حجم اینترنت مناسب هستند. مساله امنیت هم که یکی دیگر از مسائل مورد بحث در نرم افزارهای ایرانی است در این موتورهای جستجو وجود داشته و با توجه به تیم‌‌های سازنده مشخص نیست که اطلاعات دستگاه شما توسط چه کسانی تیک خواهد خورد…

سخن آخر

آزادی بیان یکی از حقوق اساسی انسان در دنیای مدرن است. مسئولان کشور ایران نیز در مجامع جهانی تاکید بسیاری بر این نکته داشته؛ اما قطع ارتباط مردم با جهان، بدترین کاری بود که در شرایط فعلی قابل انجام بود و هیچ عذر و بهانه‌ای، توانایی توجیه آن را ندارد.

موتورهای جستجوی ایرانی نیز همانطور که اشاره شد، کارایی مشابه با دیگر سامانه‌های رانتی و سفارشی اجرا شده در چند سال اخیر داشته و عملا چیزی جز صرف بودجه‌های کلان و هدر رفت بیت المال نبوده‌اند. مضرات و نقاط ضعف قطع اینترنت در ایران نیز به قدری است که بسیاری از نمایندگان مجلس نیز به آن اشاره کرده‌اند و عملا صرف هزینه‌های هنگفت برای راه اندازی چنین سامانه هایی مضراتی به مراتب بیشتر از تخریب اموال عمومی توسط برخی اراذل و اوباش خواهد داشت…

نظر شما درباره موتورهای جستجوی ایرانی پیست؟ آیا سرچ انجین‌های بومی توانایی برآورده کردن نیاز کاربران را دارند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نقد و بررسی فورد اکسپلورر مدل ۲۰۲۰

تابناکتابناک1 روز قبل
«فورد اکسپلورر / Ford Explorer» یک خودرو اس‌یو‌وی از کمپانی فورد است که از سال ۱۹۹۰ تاکنون در شش نسل تولید و عرضه شده است که نسل سوم آن از مدل ۲۰۲۰ آغاز شده است. بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ ابعاد میان‌سایز داشته ولی از سال ۲۰۱۰ به بعد در دسته کراس‌اوورهای اس‌یو‌وی فول‌سایز قرار گرفته است. ظاهرا فورد جای این نوع اس‌یو‌وی را در بازار خالی‌تر دیده است. این خودرو را می‌توان به دو صورت محو عقب و با هدایت چهار چرخ سفارش داد که البته توانایی آفرود آن در رده بالایی دسته‌بندی نشده است. در این ویدیو مدل ۲۰۲۰ از این خودرو مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

لنزهای «هوشمند» سلامت چشم شما را هم زیر نظر می‌گیرند

همشهریهمشهری23 ساعت قبل
مانند یک لنز تماسی نرم معمولیلی می‌گوید لنزهای هوشمند طوری طراحی شده‌اند که مانند لنزهای نرم تماسی معمول کوچک، نرم و انعطاف‌پذیر باشند، و باعث تحریک چشم، ناراحتی ناشی از گرم شدن یا هر کاهشی در میدان دید نشوند. در این روش چندین لایه مدار الکترونیکی ظریف با یک خمیر بسیار نازک به لبه بیرونی لنز افزوده می‌شود. آیا لنزهای هوشمند ایمن هستند؟ لی می‌گوید در آزمایش روی خرگوش‌ها و یک داوطلب انسانی که برای ۱۰ دقیقه لنز را در چشمش گذاشت، قابلیت ماندن لنز در چشم و کارکرد سیستم شارژ بی‌سیم آن نشان داده شد. اما این پژوهشگران قبول دارند محدودیت‌های ارزیابی ایمنی‌شان از این لنز هوشمند را قبول دارند و یادآور می‌شوند که هنوز کارآزمایی‌های بالینی بزرگ برای این لنز برنامه‌ریزی نشده است. بنابراین هنوز راه درازی تا قرار گرفتن این لنز هوشمند در دسترس عموم باقی است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش محدود و نقدی ام وی ام ایکس ۵۵ در نمایندگی‌های مجاز مدیران خودرو آغاز شد. به گزارش خبرنگار عصر ایران فروش ام وی ام ایکس۵۵ در شبکه نمایندگی‌های مدیران خودرو آغاز شده است. مدیران خودرو، ام وی ام ایکس۵۵ را در دو تیپ و با قیمت ۳۶۵ میلیون ۵۰۰، و ۳۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به صورت نقدی عرضه می‌کند. زمان تحویل این خودرو در طرح فروش نقدی مدیران خودرو ۴۵ روز اعلام شده است. این همچنین این خودرو دارای گیربکس اتوماتیک (۶ سرعته دوکلاچه)، مانیتور ۹ اینچی لمسی، سیستم‌های پایداری ESP، TCS، HHC، ایربگ‌های (جلو-جانبی (دوربین ۳۶۰، سیستم GPSمی باشد) _________________بیشتر بخوانید: ________________
تسنیمتسنیم1 روز قبل
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعالیت تولیدات صنعت آلومینیوم تا پایان سال به روال معمولی خود بازمی‌گردد خاطر نشان کرد: اکنون خوشبختانه نه تنها تأمین آلومینیوم با مشکل مواجه نشده است بلکه میزان ذخیره برای تولید شمش آلومینیوم از متوسط ۵ سال گذشته نیز بیش‌تر است. وی از نهضت ساخت داخل در صنعت خودرو کشور خبر داد و بیان کرد: این مهم به عناون یکی از برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اردیبهشت امسال با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی آغاز شده است. رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: در همین راستا تاکنون قرارداد داخلی سازی قطعات، لوازم و تجهیزات مصرفی صنعت خودرو به ارزش ۲۷۵ میلیون یورو منعقد شده که البته مجموع هدف‌گذاری ما در صنعت خودرو در مجموع به ارزش ۱٫۴ میلیارد یورو است. وی اذعان کرد: بر اساس این نهضت قرار است تا سال ۱۴۰۰ قطعات وارداتی صنعت کشور به ارزش ۱۰ میلیارد دلار داخلی‌سازی شود که مطالعه تمام فرآیندهای انجام این کار انجام شده و مشخص شده که در کجا احتیاج به سرمایه‌گذاری، دانش، تکنولوژی داریم. انتهای پیام/۱۹۰/ش
فارسفارس21 ساعت قبل
در این روز دو تیم سپاهان و شهر خودرو برای رسیدن به صدر و جایگاه استقلال تلاش می‌کنند. نگاهی به این بازی‌ها می‌اندازیم: نساجی مازندان - شهر خودرو مشهد؛ بازگشت شاگردان گل محمدی به صدر؟ نساجی ۹هفته است که پیروز نشده اما بازی‌های زیبایی ارایه می‌دهد. با این شرایط به نظر می‌رسد شهر خودرو در شهر قائمشهر کار سختی را داشته باشد. شهر خودرو اگر می‌خواهد همچنان در جمع مدعیان بالانشین جدول باقی بماند باید در شهر خسته پیروز شود. شهر خودرو اگر در این مسابقه پیروز شود شانس دارد به صورت موقت صدر جدول برسد به شرطی که سپاهان هم مقابل پیکان متوقف شود.

نمایشگاه حمل و نقل هوشمند در هانگژو (+تصاویر)

8+
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر