پیشنهاد یک رسانه اصولگرا برای پخش یک فیلم از تلویزیون
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
پیشنهاد یک رسانه اصولگرا برای پخش یک فیلم از تلویزیون

پیشنهاد یک رسانه اصولگرا برای پخش یک فیلم از تلویزیون

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ساخت آثار هنری و رسانه‌ای برای روشنگری جنایات رژیم پهلوی همواره یکی از دغدغه‌ها و رهنمودهایی بوده است که رهبر انقلاب در دیدار با اقشار مختلف مردم و به خصوص هنرمندان داشته‌اند.

روزنامه جوان نوشت: اگر تا چند سال پیش تصور بر این بود که این منافقین و دار و دسته مسعود و مریم رجوی هستند که دست اول تغذیه و ارتزاق از سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی غرب برای دشمنی با ملت ایران را داشتند، برآوردهای میدانی نشان می‌دهد که این‌بار سلطنت طلب‌ها بر پیرمردهای لیبرتی پیشی گرفته‌اند و با کمک‌مالی سعودی‌ها و محور قرار دادن ربع پهلوی و راه اندازی شبکه‌های تلویزیونی مثل «من و تو» و «ایران اینترنشنال» در دشمنی با ملت ایران پیش‌تازی می‌کنند.

هر چند که آبشخور و منشأ تعذیه همه گروهای ضد انقلاب یک جاست ولی به نظر می‌رسد با توجه به نفرتی که طی این سال‌ها عموم مردم ایران از منافقین داشتند، سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی غرب ترجیح دادند که این بار از سلطنت‌طلب‌ها سواری بگیرند.

در حوادث همین چند روز گذشته نیز مشخص شد که این تحلیل و برآورد اطلاعاتی اشتباه نبوده و سلطنت طلب‌ها با تمام قوا به میدان رویارویی با ملت ایران آمدند و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نبودند. از همین رو بود که رهبر معظم انقلاب نیز در اولین سخنرانی خودشان در باره حوادث اخیر به نقش پر رنگ سلطنت طلب‌ها اشاره داشتند و از آن‌ها به عنوان خاندان منحوس پهلوی یاد کردند.

ساخت آثار هنری و رسانه‌ای برای روشنگری جنایات رژیم پهلوی همواره یکی از دغدغه‌ها ورهنمودهایی بوده است که رهبر انقلاب در دیدار با اقشار مختلف مردم و به خصوص هنرمندان داشته‌اند. قانون «کاپیتولاسیون»، ترور و کشتار افراد برجسته و مهم انقلابی، قضیه گوهر شاد و موضوع کشف حجاب، وابستگی و دست نشان بودن رژیم پهلوی، نقش بیگانان در اداره کشور، غارت اموال ملی از مضمامین و موضوعات جذاب است که می‌تواند سوژه آثار نمایشی باشد.

در این بین سینمای مستند طی این سال‌ها گام‌های خوب و موثری برداشته باشد ولی واقعیت این است که سینمای داستانی ما در سال‌های اخیر بر خلاف اوایل انقلاب آنچنان که باید و شاید نتوانسته در این مابین نقش پر رنگی ایفا کند.

سینمای داستانی ایران از همان اوایل انقلاب تلاش کرد تا درباره رژیم پهلوی و جنایاتش فیلم‌های زیادی را تولید کند. روحیه انقلابی هنرمندان و سینماگران که می‌خواستند دین خود را به انقلاب ادا کنند از یک طرف و از طرفی دیگر علاقه مخاطبان به دیدن این فیلم‌ها باعث شد تا موج زیادی از این فیلم‌ها در دهه شصت ساخته شود.

فیلم‌هایی که بعضی ازآنها در زمره بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران ماندگار شدند. از نمونه این فیلم‌ها می‌توان به «تیرباران» (علی اصغر شادروان)، «سناتور» (مهدی صباغ زاده) «تشریفات» (مهدی فخیم زاده)، «ترن» (امیر قویدل) و «شکار» ساخته مجید جوانمرد اشاره کرد.

ویژگی مشابه و یکدست این فیلم‌ها این است که بارها از تلویزیون پخش شده‌اند و هنوز هم در ایام دهه فجر روی آنتن می‌روند. فیلم‌هایی که در دیدارهای مجدد هم قابل تماشا و دارای جذابیت هستند. قطعا بخشی از جذابیت این آثار و کشش دراماتیکشان به موضوع آن‌ها (انقلاب) برمی‌گردد.

با پشت سر گذاشتن دهه شصت و شروع جنگ تحمیلی کم کم ساخت فیلم‌های درباره انقلاب کمرنگ شد و جایش را به سینمای دفاع مقدس و فیلم‌های جنگی داد. در آن سالها درست مثل فیلم‌های انقلابی مخاطبان از سینمای دفاع مقدس هم استقبال خوبی می‌کردند و همین استقبال باعث رونق ساخت این آثار شده بود.

از نیمه دهه هفتاد و ورود به دهه هشتاد، سینما به سمت ملودارم‌های عشق و اجتماعی تغییر مسیر داد و تقریبا همین مسیر تا دهه نود ادامه داشت.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

اما چند سالی است که سینمای ایران بازگشتی دوباره به سینمای انقلاب یا بهتر است بگوییم حوادث زمان انقلاب داشته که در این بین فیلم‌های خوب و موفقی هم تولیده شده است. «ماجرای نیمروز»، «سیانور» و «نفوذی» حاصل رجعت به همان دوران است.

اما در این بین سینمای ایران برای اینکه بتواند ارتباط بهتری با مخاطب خود بگیرد، دست به تولید یک فیلم کمدی با موضوع سلطنت طلب‌ها، ساواکی‌ها و منافقین زد. کاری که تا به امروز کمتر سینماگری جرات ریسک کردن ساخت فیلمی با چنین موضوع جدی و حساسیت برانگیزی را داشته است.

«مصادره» در واقع تا به امروز تنها کمدی سینمای ایران است که در آن به موضوع سلطنت طلب‌ها و منافقین پرداخته و در عین حال توانسته با فروش بالا مخاطبان زیادی را هم با خود همراه کند.

«مصادره» اولین تجربه مهران احمدی بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران است که به واقع تنها کمدی است که علاوه بر کیفیت و تولید مناسب به موضوع انقلاب و رژیم منحوس پهلوی و شکنجه‌های ساواک پرداخته است.

اولین ویژگی «مصادره» این است که تا به امروز مشابه‌ای قبل و بعد از خودش در سینمای ایران نداشته و ندارد و به نوعی فیلم خیلی خاص و منحصر به فردی است. دوما ویژگی این فیلم آن است که با وجود اینکه یک کمدی است ولی بر خلاف دیگر کمدی‌های این سال‌های اخیر سینمای ایران، در فرآیند تولید و ساخت آن جدیت و محکم کاری دیده می‌شود و اثری از سر سری گرفتن در آن دیده نمی‌شود. «مصادره» در مقام تولید یک اثر رنگارنگ، با طراوت و در عین حال جدی و پر هزینه است.

نکته مهم و قابل توجه مصادره، اما شاید در این باشد که با وجود اینکه فیلم در هجو و نقد سلطنت طلب‌ها و منافقین است،اما به واسطه هوشیاری سازندگان هیچگاه به ورطه شعار و شعار دهی نمی‌افتد و همین امر موجب می‌شود که فیلم و مفهوم مد نظر سازندگانش به مخاطب حقنه نشود و پیام‌های مورد نظر به شیوه هنری و باروایتی جذاب به مخاطب منتقل شود کاری که متاسفانه در اکثر آثاری که با موضوعات استراتژیک ساخته می‌شود،رعایت نمی‌شود.

از دیگر ویژگی‌های «مصادره» می‌توان به تصویر کشیدن تلاش مذبوحانه رسانه‌های سلطنت طلب و پشت پرده فعالیت آن‌ها در گمراه نمودن مردم ایران و یارگیری از ایرانیان بی خبر از وطن خارج نشین اشاره کرد و همچنین به فضای بی بند و بار این رسانه‌ها و خود مهم پنداری آنان. علاوه بر موضوعات فوق الذکر تنها فیلم کمدی که بصورت جدی به موضوع نفوذی‌ها و فساد اقتصادی آنان (همچون خاوری) می‌پردازد.

«مصادره» نمونه موفق و خوب یک کمدی استراتژیک است که هر چند در زمان نمایش در جشنواره فیلم فجر از سوی مخاطبان و منتقدان با استقبال خوبی روبرو شد ولی به رسم قانون نانوشته‌ای که به کمدی‌ها بها نمی‌دهند نتوانست جایزه‌ای از جشنواره فیلم فجر نصیب خود کند. هر چند در اکران با فروش بالای خود توانست این نامهربانی را تا حدودی را جبران کند.

به نظر می‌رسد با توجه به حوادث و رخدادهای این چند روزه لزوم ساخت چنین فیلم‌های در سینمای ایران پیش از پیش احساس بشود. فیلم‌هایی که هم بتوانند خوش ساخت باشند و هم اینکه موضوعات مهم و استراتژیک را با زبان و لحنی روایت کنند که مخاطبان با آن‌ها همراهی داشته باشند.

در انتها یک پیشنهاد به مدیران تلویزیون: همین شب‌ها این فیلم را از یکی از شبکه‌های تلویزیون پخش کنند که حداقل روشنگری در این زمینه برای مخاطبان رخ داده باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
سلول‌های سرطانی به طور معمول دارای الگوی رشد مهار گسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی و متاستاز هستند. با استفاده از این سیستم می‌توان در احجام خیلی کم نمونه خون، جداسازی سلول‌های هدف را انجام داد. سلول‌های هدف می‌تواند سلول‌های سرطانی در گردش خون یا هر سلولی که جداسازی و شناخت آن حائز اهمیت است مثل سلول‌های بنیادی را در برگیرد. سلول‌های هدف در این مطالعه سلول‌های سرطانی هستند که جداسازی آن‌ها حائز اهمیت است. وی ادامه داد: استفاده از این سیستم تحولی شگرف در زمینه تشخیص سرطان محسوب می‌شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مشاور عالی سازمان سنجش گفت: تاکنون بیش از ۷۶ هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور ثبت نام کرده‌اند. توکلی در ادامه بیان کرد: آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۹ و مرحله اول بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور روز‌های پنجشنبه ۲۸ و جمعه ۲۹ فروردین ماه ۹۹ برگزار می‌شود. مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: مهلت ثبت نام در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۹ تا دوشنبه ۲۵ آذرماه ۹۸ ادامه دارد. وی اظهار داشت: پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، شبانه، مجازی، پیام نور، دانشگاه آزاد، دانشگاه‌ها و موسسات دولتی و دانشگاه‌ها و موسسات غیردولتی و پردیس‌های خودگردان در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۹ صورت می‌گیرد و آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۹ روز‌های پنجشنبه ۲۸ و جمعه ۲۹ فروردین ماه ۹۹ برگزار می‌شود. توکلی تاکید کرد: کارت شرکت در آزمون در روز‌های ۲۵ تا ۲۷ فروردین ماه سال ۹۹ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری صبح چهارشنبه در جمع مسئولان و پژوهشگران ادبیات پایداری اظهار داشت: در این کارگاه مباحت تئوری و نظری برای پاسخگویی به پرسش‌های نویسندگان و محققان در زمینه ثبت و ضبط خاطره‌ها و مصاحبه‌هایی که انجام می‌دهند مطرح شد. محمد قاسمی‌پور افزود: حاضران با اصول، فنون مصاحبه و نحوه ثبت و ضبط خاطره‌ها آشنایی دارند و بیشتر پرسش‌ها در زمینه برطرف کردن اشکال و تقویت توانمندی‌ها در زمینه پرسشگری بود تا بتوانند به شکل مستندنگارانه و واقعیت‌گرایانه پای ثبت و ضبط آدم‌های دارای خاطره بنشینند. وی ادامه داد: باتوجه به تجربه‌های نویسندگان و محققان از گوشه و کنار کشور بیشتر آنان تفاوت‌های فرهنگی و اقلیمی را می‌شناسند به همین دلیل سعی شد جواب‎های جمعی به مسائل فرآروی آنها داده شود. قاسمی‌پور یادآور شد: امسال به دلیل گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی پروژه‌های نویسندگان و محققان بیشتر مرتبط با انقلاب اسلامی بود و برخی از آنها تا دهه فجر به ثمر خواهد نشست. قاسمی‌پور گفت: برای آشنایی نویسندگان و محققان حوزه هنری که پروژه‌های مرتبط با شهدا و رزمندگان نیروی دریایی در دست کار و تحقیق دارند، اردوی آموزش و پژوهشی با هدف آشنایی با فضاهای خدمتی، آموزشی، شرایط نیروی دریایی، شناسایی شناورها، جنگ‌افزارها و تجهیزات دریایی تدارک دیده شده است.
رجانیوزرجانیوز15 ساعت قبل
حمید نیلی به‌عنوان مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و محسن سلیمانی فارسانی مشاور رئیس بنیاد در امور تئاتر انقلاب و دفاع مقدس منصوب شدند. به گزارش رجانیوز، روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح طی خبری اعلام کرد حمید نیلی مدیرعامل تازه انجمن تئاتر انقلاب و دفاع‌مقدس شده است. طی حکمی از سوی دکتر سیدمحمدیاشار نادری، رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، «حمید نیلی» به‌عنوان مدیرعامل جدید انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس منصوب شد. روابط عمومی بنیاد روایت همچنین اعلام کرده است «محسن سلیمانی فارسانی»، سرپرست سابق انجمن به‌عنوان مشاور رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح در امور تئاتر انقلاب و دفاع مقدس منصوب شده است. از جمله سوابق ایشان می‌توان به سرپرستی و معاونت هنری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، عضویت در شورای تخصصی تئاتر سازمان بسیج، عضویت در شورای سیاست‌گذاری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد.

نظرها

اخبار بیشتر