عدم بازگشت سرمایه مانعی برای جذب و پرورش ظرفیت شهرهای خلاق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
عدم بازگشت سرمایه مانعی برای جذب و پرورش ظرفیت شهرهای خلاق

عدم بازگشت سرمایه مانعی برای جذب و پرورش ظرفیت شهرهای خلاق

مهرخبرگزاری مهر |
رشت- پژوهشگر حوزه شهری با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی یونسکو در باز پس گیری عنوان شهر خلالق خوراک از رشت، عدم بازگشت سرمایه مانعی مهم در جذب و پرورش ظرفیت شهرهای خلاق عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امین مسعودی امروز (پنجشنبه) در پنجاه و دومین نشست توسعه با موضوع «تحقق رویکرد شهر خلاق گذر از کمیت به کیفیت در شهرها» در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، شهر خلاق را یکی از رویکردهای خلاقی دانست که در حوزه‌ها می‌تواند زمینه‌ساز و اثرگذار در حوزه اتفاقات شهری شود.

پژوهشگر حوزه شهری با اشاره به واژه شهر خلاق به عنوان موتور محرک مدنی در شهرها و با بیان اینکه این عنوان از نظریات نوپا در مبحث برنامه‌ریزی شهری است، افزود: شهرها در ذات خود پتانسیل‌های دارند که بنا به دلایلی مغفول مانده است و در قالب شهر خلاق این پتانسیل‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه شهر خلاق دارای شاخصه‌ها و ویژگی‌های مختلفی است، گفت: جغرافیای خلاقیت دارای مرحله و یا زمینه‌ای است که نخستین مرحله، فرآیندی است که باید خلاقیت آن را طی کند.

مسعودی در ادامه با اشاره به اینکه خلاقیت شهری همانند یک چتر عمل کرده و موارد مختلفی از جمله طبقه خلاق را که شامل هستند را دربرمی گیرد، ادامه داد: این طبقه دارای کارکردهای اقتصادی بوده و نقش مهمی در این حوزه ایفا می‌کنند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

پژوهشگر حوزه شهری با بیان اینکه این عنوان یکی از راهکارهای افزایش بازدیدکننده است، تصریح کرد: رشت یک شهر خلاق در بخش خوراک بر اساس شاخص‌های یونسکو مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه در ایران چهار شهر از عنوان شهر خلاق بهره‌مند هستند، افزود: اصفهان، رشت، سنندج و بندرعباس چهار شهر خلاق هستند که در حوزه خوراک، موسیقی در یونسکو شناخته شده‌اند که متاسفانه در ماه‌های اخیر صحبت‌هایی در زمینه سلب عنوان شهر خلاق خوراک از رشت توسط یونسکو مطرح شده است.

پژوهشگر حوزه شهری با اشاره به نقش شهرداری رشت در تقویت هر چه‌ بهتر عنوان شهر خلاق خوراک، گفت: در حال حاضر در سایت شهرداری رشت درباره عنوان شهر خلاق خوراک فقط یک پوستر وجود دارد این در حالی است که باید این برند از طریق تبلیغات محیطی به شهروندان و علاقه‌مندان اطلاع‌رسانی شود.

مسعودی عدم بازگشت سرمایه را اصلی‌ترین مانع در جذب و پرورش استعدادهای خلاق در شهرها عنوان کرد و افزود: زیرساخت‌های شهری زمینه‌ساز تقویت بسترها در حوزه شهرهای خلاق است که از تجارب بین‌المللی می‌توانیم برای شهر رشت نیز استفاده کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) تصاویر حادثه دلخراش تالار عروسی سقز

فراروفرارو1 روز قبل
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته برجا گذشت. انفجار گاز تالار عروسی سقز ۱۱ کشته برجا گذاشتوی اظهار داشت: مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند و اعضای مدیریت بحران نیز در حال ارایه خدمت به آسیب دیدگان هستند و علاوه بر آن بیمارستان‌های شهر‌های اطراف سقز از جمله شهرستان‌های بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش در آمده‌اند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز گفت: ساعت ۹:۵۵ از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش آتش سوزی کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز اعلام شد، نیروی‌های آتش نشانی با سه دستگاه بلافاصله در محل حاضر شده و آتش سوزی را مهار کردند. محمد دولتی اظهار داشت: در این حادثه به علت ازدحام مردم در بیرون رفتن از تالار مراسم، چندین نفر مصدوم شدند. وی با بیان اینکه این حادثه خسارت مالی به تالار وارد کرده تاکید کرد: هم اکنون آتش سوزی مهار شده و نیرو‌های امدادی در حال انتقال مصدومین به بیمارستان‌های سقز هستند.

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: پیش بینی می‌شود امروز بر شدت بارش‌ها افزود شود. وی گفت: شدت بارش‌ها در استان‌های حاشیه زاگرس، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نواحی غربی استان اصفهان و شمال استان فارس بیشتر خواهد شد. سرکرده افزود: پیش بینی می‌شود بالا آمدن آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر را در این استان‌ها داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: امروز در استان‌های غربی کشور از جمله آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و همچنین در بوشهر بارش خواهیم داشت. آقای سرکرده افزود: به تدریج این سامانه روز دوشنبه از نواحی غربی عبور و کشور را ترک می‌کند، اما سامانه بارشی جدیدی از جنوب و جنوب غرب، وارد کشور می‌شود که روز دوشنبه و سه شنبه کل نیمه جنوبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مسابقه فرشتگان و ستارگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما؛ امروز یکسری فرشته با یکسری ستاره مسابقه داشتند، یکی از این فرشته‌ها اسمش محمد است که به سندروم دان مبتلاست و هرکدام از آنها یک نوع معلولیت داشتند ولی برای اینکه خودشان را نشان دهند، حسابی گرم کردند. در نتیجه فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و لحظات زیبایی را بعد از این بازی به نمایش گذاشتند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران.

روند ساخت زیر گذر گیشا و تونل استاد معین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، غرب به شرق زیر گذر گیشا از هفته آینده به طور موقت از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح بر روی خودرو‌ها بازگشایی خواهد شد. هم اکنون کار اصلی ساخت این زیرگذر به پایان رسیده است و مراحل پایانی خود را طی می‌کند. طول زیرگذر گیشا هزار و ۱۰۰ متر و بخش مسقف آن هم ۲۰۰ متر است که تا پایان سال این طرح به بهره برداری خواهد رسید. در تونل استاد معین نیز حفاری‌ها انجام شده و ساخت دیواره‌های رمپ آن هم به پایان رسیده است و ۲ ماه دیگر این تونل افتتاح می‌شود.

سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیوانی که پس از انقلاب تاسیس شد و براساس اصل ۱۷۳ قانون اساسی به شکایات و اعتراضات مردم از دستگاه‌های دولتی ونهاد‌های عمومی رسیدگی می‌کند، نهادی که اکنون ۳۷ ساله شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، تا اطلاعات حقوقی مردم افزایش پیدا نکنه و دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها خودشان را مکلف به اجرای دقیق و کامل قانون ندانند ماهمچنان با اطاله دادرسی مواجهیم.

نظرها

اخبار بیشتر