شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. بین‌المللی
شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

تناقض گویی، فراموشی و فرافکنی حاکمان سعودی به ویژه از زبان و رفتار شاه عربستان و پس از آن، سناریوی همیشگی اتهام‌زنی به ایران، امری عادی شده است؛ چه در سرکوب مخالفان و مثله کردن آنان نظیر قتل جمال خاشقجی در ترکیه و چه در بمباران و تکه تکه کردن کودکان در یمن یا تیراندازی به معترضان در عراق.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود روز چهارشنبه فعالیت سال چهارم دوره هفتم شورای مشورتی سعودی را با انتقاد از ایران افتتاح کرد.

او با تکرار ادعاهای گذشته، ایران را به «اندیشه توسعه طلبانه و خرابکارانه» متهم کرد و مدعی شد که ایران «به ملت خود ضرر وارد کرده است».

ملک سلمان از جامعه جهانی خواست تا «مرزی برای برنامه هسته‌ای و موشکی بالستیک ایران وضع کند و تدابیر کافی را برای توقف فوری دخالت‌های رنج آور ایران در امور داخلی سایر کشورها اتخاذ کند».

او مثل همیشه توان یمنی‌ها را در دفاع از خود نادیده گرفت و نیز مدعی شد که «سلاح‌های ایرانی در حمله به تأسیسات آرامکو مورد استفاده قرار گرفته است».

پادشاه سعودی در سخنرانی سالانه خود در مجلس شورای مشورتی این کشور، ادعا کرد که «عربستان به تلاش‌های خود برای نجات یمن ادامه می‌دهد؛ در حالی که ایران چندین دهه است که در امور همسایگانش دخالت می‌کند».

البته تصاویر اجساد قطعه قطعه شده کودکان یمنی در بمباران‌های جنگنده‌های سعودی– اماراتی نشان دهنده میزان «تلاش‌های عربستان برای نجات یمن» است!

همزمان با اظهارات سلمان، شاه سعودی درباره «نجات یمن»، سازمان ملل روز چهارشنبه مصادف با روز جهانی کودک اعلام کرد که بیش از ۵۰ درصد کشته‌های جنگ یمن، زنان و کودکان هستند. بزرگترین بحران انسانی و گرسنگی فراگیر به همت عربستان سعودی در یمن رخ داده است و گذشته از تعدد کودکان کشته شده در زیر آوارهای بمباران و ترکش‌های راکت‌ها و خمپاره‌های ائتلاف سعودی- آمریکایی، آمار مرگ و میر کودکان بر اثر گرسنگی و بیماری در کشور یمن به لطف حمایت مرگبار پادشاهی سعودی تکان دهنده است: هر ۱۰ دقیقه یک کودک جان می‌بازد.

جالب آنکه ادعاهای شاه سعودی در حمایت از مردم یمن، تقریبا همزمان با روز جهانی کودک تبدیل به سوژه داغ کاربران عرب درباره «روزهای تلخ کودکان یمنی با جهنم هر روزه ائتلاف سعودی» برای آنان شد و سیل تصاویر کشتار فجیع کودکان با حملات جنگنده‌های سعودی و اماراتی در شبکه‌های اجتماعی با سه هشتگ اصلی «#یوم_الطفل_العالمی / #ChildrensDay / #YemenChildren» به راه افتاد.

اظهارات تکراری با پافشاری بر اشتباهات گذشته و انداختن توپ اشتباهات در زمین دیگران، رویه معمول حاکمان سعودی است اما چند نکته درباره سخنان شاه سعودی نباید از نظر دور بماند:

۱- تناقض گویی و فراموشی شاه سعودی هرچند عادی شده باشد اما تبعات خاص خود را دارد.

در ۲۶ شهریور سال جاری، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در واکنشی متناقض به حمله پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به تأسیسات نفتی آرامکو از یک سو ادعا کرد که کشورش توان دفاع از خود را دارد و از سوی دیگر از جامه جهانی خواست تا اقدام لازم برای جلوگیری از ادامه این حملات را به عمل آورد. او خیلی زودتر از حد انتظار فراموش کرد که عربستان توان دفاع از خود را دارد.

از این گذشته هذیان گویی ناشی از آلزایمر و نسیان شاه سعودی امری پوشیده و پنهان نیست. این مسأله‌ای است که مترجمان سخنان حاکم پراشتباه سعودی در نشست‌های متعدد به طور جدی با آن دست به گریبانند.

معضل مترجمان نه فقط به علت نامفهوم بودن تلفظ کلمات از زبان شاه بیمار و سالخورده، بلکه فراموشی کلمات و عبارات و اشتباهات فاحش در تلفظ کلمات از روی کاغذ است. به این مشکل شاه سعودی باید گم کردن سطرها یا حتی جا انداختن بعضی صفحات را هم اضافه کرد که گاهی منشی نشسته در پشت سر ملک سلمان را مجبور به مداخله و تصحیح می‌کند.

روز ششم اسفند سال گذشته، سلمان بن عبدالعزیز که در نشست سران کشورهای اروپایی و عضو اتحادیه عرب در شرم الشیخ مصر سخن می‌گفت، چندین بار با اشتباهات خود مترجمان و حاضران را حیران کرد تا جایی که عضو هیأت سعودی از پشت سر سلمان مداخله کرد تا به او بگوید یکی از صفحات سخنرانی را جا انداخته است.

یکی از مشکلات شاه عربستان، خواندن اعداد است. سلمان در سخنرانی شرم الشیخ وقتی درباره مسأله فلسطین سخن می‌گفت، به جای مرزهای ۱۹۶۷ (در اشاره به مناطق اشغال شده فلسطینی‌ها به دست صهیونیست‌ها در سال ۱۹۶۷ میلادی)، اشتباها عبارت «سرزمین‌های ۱۹۳۷» را بر زبان آورد. در سخنرانی اخیر روز گذشته (چهارشنبه) نیز مکث‌های طولانی او در خواندن اعداد این جمله آشکار بود: «عربستان ۲۸۶ مرتبه با موشک بالستیک و ۲۸۹ بار با پهپاد هدف حمله قرار گرفت» و حتی نتوانست عبارت «۱۹۰ کشور» را هم بدون مکث بخواند.

نگاهی به آرشیو ویدیوهای سخنرانی‌های ملک سلمان نشان می‌دهد که فراموشی شاه سعودی و اشتباهات فاحش او حتی فرزندش محمد بن سلمان را نیز مضطرب می‌کند و زبان بدن ولیعهد، نظیر خاراندن سر هنگام صحبت شاه و جابجا شدن مکرر او روی صندلی، حین صحبت‌های پدرش، گویای این مسأله است.

۲- اتهام زنی حاکمان سعودی به ایران در دسترس‌ترین راه فرار از مسؤولیت با تأکید بر ایران هراسی و خلق دوگانه عرب و عجم است. سال گذشته در همین شورای مشورتی، تقریبا همین محتوا درباره یمن و ادعای نقش ایران در آن از زبان شاه سعودی با اشتباهات گفتاری فاحش و فراموشی‌های پی در پی و گم کردن سطرها و واژه‌های متن سخنرانی مطرح شد و همان زمان نیز، کاربران عرب به ویژه یمنی‌ها، تصاویر و ویدیوهای جنایات عربستان سعودی در حمله به یمن و کشتار کودکان و بمباران مدارس و بیمارستان‌ها و مجالس عروسی و عزا را در واکنش به فرافکنی‌های حاکمان سعودی منتشر کردند.

۳- عبارت هایی که در سخنرانی شاه سعودی به اوضاع روزهای گذشته در بعضی مناطق ایران اشاره دارد؛ عبارت هایی مثل «اندیشه توسعه طلبانه و خرابکارانه ایران» و نیز آنچه به ادعای ملک سلمان «به ملت ایران پیش از سایر ملت‌ها ضربه می‌زند» و اینکه «ایران نتیجه کارهای خود را می‌بیند» در یک نگاه، مشخصا در چارچوب تکمیل همان پروژه‌ای است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پیش‌تر درباره «انتقال ناآرامی‌ها به داخل ایران» از آن سخن گفته است.

رسانه‌های عربی در این باره نوشتند که پیام‌های سلمان بن عبدالعزیز برای ایران و تکرار لحن ضد ایرانی او با آشوب‌های داخل ایران و البته با قول حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که درگیر مشکلات متعدد داخلی است و شاید با پشتگرمی به اعزام ناو آبراهام لینکلن به خلیج فارس در مقابل دوشیدن دوباره عربستان همراه شده است. از این منظر، چنین به نظر می‌رسد که شاه سعودی به ناآرامی‌های اخیر داخل ایران با کمک آمریکا امید بسته است؛ آشوب هایی که ناکام ماند اما سلمان، همچنان از خاکستر ناآرامی، بوی کباب استشمام می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف12 ساعت قبل
آنها حتی تاکنون به تعداد نظامیان کشته شده در این هواپیما و درجه‌های نظامی آنها نیز اشاره نکرده‌اند. سخنگوی رسمی طالبان این حمله را بزرگترین سیلی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و فرماندهان نظامی وی توصیه کرده است. این موشک‌ها هم‌ طراز موشک‌هایی است که پیش از این در سقوط هواپیمای جاسوسی آمریکایی گلوبال هاوک بر فراز تنگه هرمز مورد استفاده قرار گرفته است. طرفداران این سناریو معتقدند که آمریکا به علت همکاری‌های محرمانه پاکستان با جنبش طالبان کمک‌های دو میلیارد دلاری خود به پاکستان را به حالت تعلیق درآورده است. گزارش مذکور در پایان این مقاله به همزمانی سقوط هواپیمای مذکور با اعلام احتمالی بندهای معامله قرن اشاره کرده که با هدف حذف آرمان فلسطین با کمترین هزینه‌ها دنبال می‌شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «جواد الطلیباوی» سخنگوی «عصائب اهل الحق» عراق تأکید کرد: حمله راکتی به سفارت شر (سفارت آمریکا در بغداد) کار گروه‌های مقاومت نیست. بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: ما پیشتر هم تأکید کرده بودیم که به هیچ وجه به اماکن دیپلماتیک در عراق تعرض نمی‌کنیم؛ بنابراین حمله راکتی توسط حشد شعبی انجام نشده است. الطلیباوی اظهار داشت: راکت‌هایی که در حمله به سفارت آمریکا به کار گرفته شدند، جزو تسلیحاتی هستند که گروه‌های مقاومت عراق سال‌ها پیش از آنها استفاده می‌کردند و اکنون سطح سلاح‌های مقاومت بسیار فراتر رفته است. وی تأکید کرد: باز هم می‌گوئیم که پاسخ ما به ترور شهید ابو مهدی المهندس کمتر از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به آمریکایی‌ها، نخواهد بود.
الفالف1 روز قبل
۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۷ بهمن ۱۳۹۸، ۲۰:۴۵ ۳۹۸۱۱۰۷۱۶۵به گزارش فارس، رویترز دقایقی قبل به نقل از یک منبع ناشناس تایید کرد که هواپیمای آمریکایی ساقط شده در افغانستان حامل شماری از افسران ارشد سازمان سیا بوده است. این درحالیست که سرلشکر بت ریوردان، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) ساعتی پیش گفته است که هنوز معلوم نیست هواپیمای سقوط‌کرده مربوط به چه کسی بوده است. در صورتی که مالکیت این هواپیما به ارتش آمریکا تایید شوداین رخداد رسوایی بی سابقه‌ای برای سیستم فرماندهی و کنترل بزرگترین ارتش دنیا خواهد بود. ارتشی که مدعی است کوچکترین تحرک وسایل پروازی در سراسر جهان را با سامانه‌های ماهواره‌ای کنترل می‌کند چگونه پس از گذشت ۶ ساعت هنوز نمی‌تواند در مورد مشخصات این هواپیما اظهار نظر قطعی کند؟
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، آقای سبحانی فر در مراسم استقبال از رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه به ویچسلاو والودین سال جدید میلادی را تبریک گفت و سال خوبی برای کشور روسیه آرزو کرد. آقای سبحانی فر همچنین با تشکر از مواضع روسیه در منطقه و ابراز همدردی مسئولان این کشور در موضوع ترور شهید سردار سلیمانی؛ دشمنان ایران و روسیه را مشترک دانست و افزود: دشمن مشترک ما تروریسم اقتصادی آمریکا است که امیدواریم با همکاری‌های مشترک دو کشور، بتوان مقابل حرکت‌های دشمنان مشترک به موفقیت‌های بیشتری دست یافت. رئیس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز امیدواری نسبت به افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران با روسیه تاکید کرد: ایران، روسیه و چین در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا خواهند ایستاد. رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه قرار است در تهران با برخی از مقامات کشورمان دیدار و گفتگو کند.
مهرمهر7 ساعت قبل
بنابراین، پر واضح است که تلاش‌های خصمانه و مشکوک تروریست‌های آمریکایی در مرزهای عراق با هدف تحت فشار قرار دادن دولت بغداد صورت می‌پذیرد و سردمداران آمریکایی تلاش می‌کنند از این اقدام خود به عنوان اهرم فشاری بر مقامات عراقی بهره‌برداری کنند. بدون شک، این تحرکات نظامی نمی‌تواند با تلاش‌های سابق آمریکایی‌ها بی ارتباط باشد. واشنگتن در صدد است تا در صورت عملیاتی شدن مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج تروریست‌های آمریکایی، اینگونه القا کند که حضورش در عراق در چارچوب حضور نیروهای بین المللی است. همزمان با تحرکات نظامی، آمریکایی‌ها تحرکات سیاسی گسترده و کارشکنی‌های بیشماری را جهت بحران‌سازی سیاسی در عراق را در پیش گرفته‌اند. این در حالی است که تظاهرات میلیونی اخیر در عراق عمق نفرت مردم این کشور از تروریست‌های آمریکایی را به منصه ظهور رساند و نشان داد که مردم عراق کوچک‌ترین ارزشی برای نیروهای آمریکایی قائل نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

نگاهی سخت‌گیرانه به تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران حاکم است/ بسکتبال با ویلچر ایران شانس زیادی برای کسب مدال در پارالمپیک توکیو دارد/ اعزام نشدن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک باعث مهاجرت ورزشکاران می‌شود/ کمیته ملی پارالمپیک اگر مشکل مالی دارد باید به دنبال اسپانسر برود/ ورزشکاران معلول می‌توانند برای دیگران الگو باشند

اعتمادآنلاین1 روز قبل

کشف فلزیاب در اسفراین

رکنا1 روز قبل

دفترچه بیمه سلامت خود را در اختیار دیگران قرار ندهید

ایرنا1 روز قبل

دوره «کاربردهای فناوری نانو در پوشش دهی سطح» برگزار می‌شود

مهر11 ساعت قبل

فلسطینی‌ها باید خود، سرنوشتشان را تعیین کنند

صدا و سیما13 ساعت قبل

قابلیت‌هایی که در سیستان نمی‌بینند

ایسنا17 ساعت قبل

افزایش غلظت آلاینده‌ها در کلان‌شهرها

خبر فوری1 روز قبل

فرهنگ غنی کردستان باید در حل مسئله ترافیک نمود عینی داشته باشد

کرد آنلاین23 ساعت قبل

قربانی: کوچک‌ترین ضربه‌ای به صورت پاشازاده نزدند

ورزش۳18 ساعت قبل

«محمود عباس» و «اسماعیل هنیه» پس از سال‌ها گفت‌و‌گو کردند

آفتاب‌نیوز6 ساعت قبل