وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی پاسخ دهند/ مسئول رصد و گزارش بارش‌ها کدام نهاد است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی پاسخ دهند/ مسئول رصد و گزارش بارش‌ها کدام نهاد است؟

وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی پاسخ دهند/ مسئول رصد و گزارش بارش‌ها کدام نهاد است؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
اختلاف ۳ تا ۵ میلیمتری در آمار ارائه شده به عنوان بارش‌های کشور در یک بازه زمانی ثابت و مشخص و از زبان دو مرکز دولتی، نشان دهنده اختلاف ۴ تا ۸ میلیارد مترمکعبی حجم بارش‌های کشور در این دو آمار متفاوت است. چه کسی پاسخگوی ارائه این آمار متناقض است؟

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دفتر مطالعات پایه منابع آب که در مجموعه شرکت مدیریت منابع آب ایران و زیرمجموعه وزارت نیرو است، در ساختار سازمانی خود وظایفی چون «نظارت بر جمع آوری، انتقال، کنترل وپردازش اولیه آمار و اطلاعات آبهای سطحی وزیرزمینی»، «تشکیل وساماندهی بانکهای اطلاعات پایه منابع آب کشور (کمی وکیفی)»، «کنترل و پردازش نهایی آمار واطلاعات منابع آب سطحی وزیرزمینی کشور جهت ورود به بانک اطلاعات» و «شناخت منابع آب کشور از نظر کمی و کیفی درحوضه‌های آبریز اعم از آبهای سطحی، زیرزمینی، تلفیق آنها و تهیه اطلس‌های منابع آب» دارد.

تمامی این وظایف سازمانی، حاکی از این است که مسئول اصلی سنجش و ارائه آمار بارش‌های کشور به عنوان منابع آب‌های سطحی که در اطلس منابع آب ایران قرار گرفته و مبنای تصمیم‌گیری کلان در خصوص تأمین و مصرف آب در کشور در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت می‌شود، دفتر مطالعات پایه منابع آب کشور است.

با این وجود، مرکزی زیرمجموعه سازمان هواشناسی با نام مرکز ملی مطالعات، پایش و هشدار خشکسالی به صورت روزانه اقدام به ارائه آمار بارش‌های کشور می‌کند، آمارهایی که بعضا چندین میلی‌متر کمتر از آمارهای روز دفتر مطالعات پایه منابع آب کشور است.

آنچه به نظر می‌رسد، این مرکز زیرمجموعه وزارت راه‌وشهرسازی با استفاده از ایستگاه‌های باران‌سنجی خود اقدام به تهیه آمار بارش‌ها می‌کند، ایستگاه‌هایی که خروجی متناقضی با ایستگاه‌های باران‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران دارند.

حال باید از دولت پرسید که چرا دو مجموعه در دو وزارتخانه مختلف، موازی کاری کرده و این ارائه آمار جزیره‌ای که هر کدام بدون توجه به آمار دیگری، آماری را به عنوان میزان بارش‌های کشور ارائه می‌کنند با چه منطقی صورت می‌گیرد؟

مرکز ملی مطالعات، پایش و هشدار خشکسالی اعلام کرده که میزان بارش‌های کشور تا ۲۹ آبان‌ماه ۳۴٫۳ میلیمتر بوده و در سال گذشته نیز در مدت زمان مشابه ۴۴٫۹ میلیمتر بارش داشته‌ایم، در حالی که طبق آمار رسمی ارائه شده توسط دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان بارش‌های کشور تا ۲۹ آبان‌ماه ۳۷٫۸ میلی‌متر بوده و در سال گذشته نیز در مدت زمان مشابه ۴۹٫۱ میلی‌متر بارش داشته‌ایم.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

این اختلاف ۳ تا ۵ میلیمتری در آمار ارائه شده به عنوان بارش‌های کشور در یک بازه زمانی ثابت و مشخص و از زبان دو مرکز دولتی، نشان دهنده اختلاف ۴ تا ۸ میلیارد مترمکعبی حجم بارش‌های کشور در این دو آمار متفاوت است. حال باید وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی پاسخ دهند که چطور یک کار ثابت (سنجش بارش‌های کشور) را در یک بازه زمانی مشخص با آمارهایی با این مقدار اختلاف فاحش ارائه می‌دهند؟

نکته مهمی که وجود دارد این است که هر دو مرکز، چه دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران و چه مرکز ملی مطالعات، پایش و هشدار خشکسالی، گزارش‌های آمار بارش‌های کشور را به صورت روزانه روی وبسایت خود قرار می‌دهند و نمی‌توان مدعی شد که میزان بارش‌های کشور ارائه شده توسط دو مرکز دولتی با اختلاف فاحش، توجیه پذیری علمی دارد؛ حال اگر مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور با استفاده از آمار نادرستی که منطقا یکی از این مراکز ارائه کرده، مطالعات پژوهش محور انجام دهند و داده‌های بدست آمده از مطالعاتی که آمار پایه آن اشتباه بوده، مبنای تصمیم‌گیری در یک بخش کشور قرار گیرد، آیا آن‌روز وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی می‌توانند پاسخگوی خساراتی باشند که از نتیجه موازی کاری و بی‌توجهی امروزشان حاصل شده است؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قدس آنلاینقدس آنلاین2 ساعت قبل
سفیر چین در ایران گفت: شرایط در خلیج فارس روز به روز بدتر می‌شود بر همین اساس وزیر خارجه چین راه‌حلی به اسم ابتکار چینی برای کاهش تنش‌ها مطرح کرده است که امیدواریم با اجرای آن، این منطقه پراهمیت آرام شود. ما اقدامات آمریکا را در جهت محدود کردن فعالیت‌های اقتصادی ایران محکوم می‌کنیم و تصمیم داریم بدون توجه به آن، همکاری‌های خود را گسترش دهیم. در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حجم معاملات دو کشور از ۲۷ میلیارد دلار به ۳۱ میلیارد دلار رسیده است و در هشت ماه اخیر نیز دو کشور ۲۰ میلیارد دلار تبادل تجاری داشتند. وی ادامه داد: ما همچنان از سیاست درب باز حمایت می‌کنیم و از کشورهای دوست دعوت می‌کنیم تا به طور فعال در اقتصاد چین مشارکت داشته باشند. سفیر چین در ایران در پایان اظهار داشت: علیرغم زورگویی غیرقابل انکار آمریکا تلاش برای توسعه همکاری‌های دو کشور و بهبود روابط اقتصادی و رفع مشکلات اقتصادی ایران تلاش می‌کنیم.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واردات واکسن آنفلوانزا در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است. او با اشاره به افزایش واردات ۳۰ درصدی واکسن آنفلوانزا نسبت به سال قبل گفت: پارسال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واکسن آنفلوانزا وارد کشور شد که از این تعداد ۴۰۰ هزار عدد در پایان زمستان امحا شد. سالیانه سالانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار واکسن برای گروه‌های در معرض خطر در شبکه‌های بهداشتی توزیع می‌شود. جهان پور تاکید کرد: هیچگاه قرار نیست همه جامعه واکسن آنفلونزا تزریق کنند و میزان واکسن آنفلوانزا به میزان جمعیت ایران نیست، چون ضرورتی برای تزریق واکسن در افراد سالم و کل جمعیت کشور وجود ندارند، اما برخی در تلاش هستند واکسن باقی مانده درشرکت‌های تولیدکننده واکسن آنفلوانزا را به مردم ایران بفروشند. سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره زمان اثربخشی واکسن آنفلوانزا اظهار کرد: باید توجه داشت که واکسن در مدت خاصی بیشترین اثربخشی را دارد.

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

نظارت بر تاکسی‎‌های خطی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حدود یک ماه پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، رصد کرایه‌ خودروهای عمومی نشان می‌دهد، کرایه‌ تاکسی‌های خطی هیچ‌ افزایشی نداشته‌ است، اما رانندگان تاکسی‌ها نیز مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

نظرها

اخبار بیشتر