خشونت افسارگسیخته پلیس آمریکا که جان سیاهپوستان را می‎گیرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

خشونت افسارگسیخته پلیس آمریکا که جان سیاهپوستان را می‎گیرد

خبرگزاری میزان- خشونت پلیس آمریکا یکی از معضلاتی است که گروه‌های مختلف در این کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و این خشونت همواره طیف گسترده‌ای از مردم آمریکا مانند اقلیت‌های نژادی، شرکت کنندگان در تظاهرات و گروه‌های مختلف را تحت تاثیر قرار داده است. تاریخ انتشار: 06:00 - 01 آذر 1398 - کد خبر: ۵۶۹۵۱۹

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ خشونت پلیس در آمریکا یکی از موضوعاتی است که همواره در سال‌های گذشته مطرح بوده و این خشونت اشکال مختلفی مانند استفاده بیش از حد و غیر قانونی از زور علیه شهروندان، آزار و ضرب و شتم، شکنجه، بازداشت و زندانی کردن، خشونت کلامی، رفتار ناشایست و قتل را در بر می‌گیرد.

شهروندان آمریکایی از تمامی گروه‌ها و نژادها، تمامی سنین، با هر جنسیت و طبقه‌ای همواره هدف خشونت پلیس آمریکا بوده‌اند؛ به عنوان مثال در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ افراد فقیر و طبقه کارگر، اقدامات تبعیض‌آمیز پلیس در شهر‌های شمالی این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند و مهاجرانی از کشور‌های اروپای شرقی و جنوبی نیز خشونت پلیس آمریکا علیه جوامعشان را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

این خشونت طی سال‌های متمادی، خشم گروه‌های مختلف در آمریکا را برانگیخته است، اما سیاه‌پوستان آمریکا یکی از گروه‌های اقلیتی در آمریکا هستند که خشونت پلیس بیشترین تاثیر را بر آنها در سطوح مختلف گذاشته است.

این خشونت و رفتار تبعیض آمیز پلیس علیه سیاه پوستان آمریکایی در بخش‌های مختلف مشاهده می‌شود؛ از ایست و بازرسی‌های پلیس گرفته و تا تیراندازی به سوی متهمان، زندان‌ها، سیستم قضایی و سایر بخش‌های جامعه آمریکا.

خشونت افسارگسیخته پلیس آمریکا که جان سیاهپوستان را می‎گیرد - 5

بیشتر بخوانید:نژادپرستی معضل جدی در جامعه آمریکاسایه میراث برده‌داری بر سر سیاه‌پوستان آمریکا

گزارش‌ها و تحقیقات منتشر شده از سوی گروه‌های حقوق بشری و همچنین اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی برخی نهاد‌های دولتی آمریکا، عدم تناسب و آمار خیره‌کننده‌ای را درباره کشتار سیاه‌پوستان از سوی پلیس نشان می‌دهد.

کشتار سیاهان آمریکا از سوی پلیس در همه مناطق آمریکا یکسان نیست، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در برخی از ایالت‌ها قتل سیاه‌پوستان از سوی پلیس ۸ برابر سفید پوستان است.

این اقدامات پلیس همواره موجب به راه افتادن تظاهرات‌های گسترده‌ای در آمریکا شده است، اما دادگاه آمریکا به بهانه‌های گوناگون بسیاری از این قتل‌ها را نادیده می‌گیرد.

خشونت افسارگسیخته پلیس آمریکا که جان سیاهپوستان را می‎گیرد - 10

به گفته محققان، مردان سیاه پوست ۲٫۵ برابر بیشتر از مردان سفید پوست قربانی خشونت پلیس آمریکا می‌شوند.

خشونت‌های پلیس و کشتار افراد سیاه‌پوست در آمریکا موجب ایجاد اعتراضات گسترده در این کشور و به راه افتادن کمپین‌های گوناگون مانند «زندگی سیاه‌پوستان اهمیت دارد» شده است، اما تنش میان پلیس و سیاه‌پوستان در آمریکا موضوع جدیدی نیست.

خشونت پلیس آمریکا علیه سیاه‌پوستان تنها معضل در ارتباط با عملکرد پلیس آمریکا نیست بلکه گروه‌های مختلف در آمریکا از این موضوع رنج می‌برند و این در حالی است که سیستم قضایی آمریکا همواره این موضوع را نادیده می‌گیرد.

طی ماه‌های اخیر و به خصوص بعد از اجرای سیاست‌های ضد مهاجرتی ترامپ، موارد بسیاری از خشونت پلیس آمریکا علیه مهاجران مشاهده شده است؛ به عنوان مثال سال ۲۰۱۸ و در پی اجرایی شدن دستور ترامپ مبنی بر بسته شدن گذرگاه‌های مرزی، پلیس اقدام به استفاده از گاز اشک آور و انواع روش‌های خشونت بار علیه مهاجران کرد.

خشونت افسارگسیخته پلیس آمریکا که جان سیاهپوستان را می‎گیرد - 16

علاوه بر این تظاهرات‌هایی علیه این خشونت در مرز‌های آمریکا برپا شد که پلیس با اقدامات خشونت‌بار این معترضان را سرکوب کرد.

تظاهرات‌های بسیاری در آمریکا حتی طی سال‌های اخیر روی داده که پلیس با اقدامات خشونت‌بار خود به مقابله با آنها رفته و معترضان را حتی هدف گلوله‌های جنگی قرار داده است؛ به عنوان مثال اواخر سال ۲۰۱۶ تظاهراتی در «داکوتای شمالی» در اعتراض به احداث خطو لوله نفت برپا شد که پلیس آمریکا به انواع خشونت‌ها در این تظاهرات دست زد.

معترضان احداث خطوط انتقال نفت را باعث تخریب زمین‌های منطقه و همچنین تحت تأثیر قرار گرفتن منابع آب‌های زیرزمینی عنوان کرده بودند. بومیان منطقه داکوتا و فعالان محیط زیست نیز در این اعتراض حضور داشتند.

معترضان مورد هجوم پلیس آمریکا با استفاده از گاز‌های اشک آور قرار گرفتند و بسیاری از معترضان مجروح و صد‌ها نفر نیز دستگیر شدند.

این اقدامات پلیس آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که مقامات این کشور همواره با نادیده گرفتن آن، مدعی دفاع از حقوق بشر بوده و به بهانه دفاع از حقوق بشر همواره در امور داخلی دیگر کشور‌ها دخالت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افشای دروغگویی صدای آمریکا توسط کارشناس آن +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به تازگی آمریکا ادعای عجیبی درباره هواپیمای اوکراینی کرده که تعجب بسیاری را برانگیخته است. دولت این کشور می‌گوید توانسته است که موشک اصابت شده به این هواپیما را رصد کند. اما این ادعا از سوی بعضی زیرسوال رفته که یکی از آن‌ها کارشناس صدای آمریکا است. ایالات متحده مدعی شده است که این موشک را شناسایی و رصد کرده است و محکم سر حرف خود ایستاده است. این یک افتضاح نظامی برای آمریکا است.» ویدئوی کامل مصاحبه این فرد را در ادامه مشاهده می‌کنید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
اگر برگزاری نشست مارس به تعویق بیافتد، اوپک پلاس ممکن است توافق کاهش تولید فعلی خود را تا ژوئن ادامه دهد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در واکنش به این خبر به خبرنگاران گفت: هیچ کس رسما یا غیررسمی با ما تماس نگرفته است و فرض ما بر این توافق است که ما در مارس دیدار خواهیم کرد. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی هم اظهار کرد: نشست ما نزدیک بوده و در مارس است. منابع آگاه در اوپک پلاس اظهار کرده‌اند که عربستان سعودی مایل است این توافق به مدت طولانی‌تری ادامه پیدا کند. بر اساس گزارش رویترز، تمدید توافق کاهش تولید بدون برگزاری یک نشست رسمی، برای اوپک بسیار غیرمعمول و کم‌سابقه خواهد بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بنا به تشخیص پزشکان امروز پای این مرجع عالیقدر تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. از نجف اشرف خبر می‌رسد شب گذشته، پای چپ حضرت آیت الله سیستانی دچار پیچ خوردگی شد که منجر به شکستگی ران پای او شد. بنا به تشخیص پزشکان امروز پای این مرجع عالیقدر تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. این عمل تحت نظر پزشکان عراقی به انجام می‌رسد.
ایرناایرنا1 روز قبل
پوتین دقایقی پس از استعفای دولت روسیه، میخاییل مشتوستین رئیس سازمان فدرال مالیات روسیه را به عنوان نامزد مقام نخست وزیر به دومای روسیه معرفی کرد فردی که هرگز نامش در میان نامزدها و یا گزینه‌های جایگزینی نخست وزیر قرار نداشت. بر اثر این اقدامات و نیز کاهش سطح همکاریهای اقتصادی روسیه و کشورهای اتحادیه اروپا و نیز ژاپن و چند کشور دیگر پیرو سیاست‌های آمریکا رشد اقتصادی روسیه بسیار کند شده است. بر اساس اطلاعات کمیته آمار دولتی روسیه، رشد اقتصادی روسیه در سال گذشته ۱٫۲ درصد بوده که در چند سال اخیر پایین‌ترین رقم به حساب می‌آید. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ رشد اقتصادی روسیه ۲٫۵ درصد بود. کارشناسان معتقدند که با اصلاح قانون اساسی روسیه، مسئولیت دومای روسیه نیز که حق تایید کابینه دولت و نخست وزیر روسیه را بدست می‌آورد، افزایش می‌یابد و این به آن معنا است که مشکلات اقتصادی در روسیه از این پس به پای دوما هم نوشته می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، بعد از واکنش‌های متعدد به خبر عمل جراحی آیت الله علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در عراق، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز به این خبر واکنش نشان داد. سازمان الحشد الشعبی عراق با انتشار بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی در خصوص خبر شکستن پای آیت الله سیستانی، تأکید کرد که «سربازان وفادار آیت الله سیستانی از خداوند التماس دعا دارند تا پدرمان را حفظ کند». واکنش اروپا و آمریکاپس از اعلام خبر پایان موفق عمل جراحی آیت‌الله سیستانی «مارتین هوث» نماینده اتحادیه اروپا در عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: «برای جناب آقای علی سیستانی آرزوی شفای عاجل داریم». صفحه سفارت آمریکا در عراق در فیس‌بوک نیز در پیامی نوشت: «با خرسندی، خبر موفقیت عمل جراحی مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی «حفظه الله» را دریافت کردیم. نقش جناب آقای علی سیستانی «حفظه الله» در تحقق ثبات همیشگی، همچون سوپاپ اطیمنان برای عراق و منطقه است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

مطالبات معوق بانک‎های خراسان رضوی ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است

ایسنا1 روز قبل

نخستین محموله کمک‌های هلال احمر بوشهر به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان ارسال شد

تسنیم1 روز قبل

مراسم تحلیف هیئت منصفه مطبوعات استان یزد برگزار شد

میزان‌آنلاین1 روز قبل

نشنال اینترست: درگیری نظامی با ایران بزرگ‌ترین اشتباه آمریکاست

مشرق‌نیوز1 روز قبل

روایت جهانگیری از آخرین دیدار با شهید سلیمانی در رابطه با حل یک مسئله مهم سیاسی

خبر فوری1 روز قبل

۹۰ به ۱۰ در دربی؛ اجرا نمی‌شود

ورزش۳1 روز قبل

معاوضه اسپناتزولا با پولیتانو فعلا به تاخیر افتاد؛ اینتر خواهان تغییر در توافق قبلی با رم است

طرفداری1 روز قبل

از تسلا تا مرسدس در نمایشگاه خودروی بروکسل ۲۰۲۰ (+تصاویر)

عصر ایران1 روز قبل

یحیی گل محمدی: تنها نگرانی من در پرسپولیس، بحث‌های مالی و پرداختی بازیکنان است؛ جذب آنتونی استوکس هنوز قطعی نشده است

طرفداری1 روز قبل

قهرمانی پریسا عرب در دوی نیمه ماراتن جام هرمز

ورزش۳1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری5 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری5 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری5 روز قبل

پرسپولیس آماده اجرای سیستم جدید؛ ارتش یحیی با استوکس کامل می‌شود؟

نود21 ساعت قبل

سیگنال‌های ارزی در اظهارات رئیس جمهور / قرار است دلار ارزان شود؟

تجارت‌نیوز21 ساعت قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیما21 ساعت قبل

سریال خواب زده سیروس مقدم را در نت پاک تماشا کنید

فردا نیوز21 ساعت قبل

شرکت ۶۵۰۰ نفر در برنامه‌های قرآنی بناب/ ۲۷ خانه قرآن فعال است

مهر21 ساعت قبل

دستیابی اینتر و رم به توافقی جدیدی برای معاوضه پولیتانو و اسپیناتزولا

طرفداری21 ساعت قبل

حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

همشهری21 ساعت قبل