جاهای دیدنی جزیره قشم کجاست، جزیره‌ای افسون‌گر در جنوب ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سرگرمی
جاهای دیدنی جزیره قشم کجاست، جزیره‌ای افسون‌گر در جنوب ایران

جاهای دیدنی جزیره قشم کجاست، جزیره‌ای افسون‌گر در جنوب ایران

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-جزیره قشم کجاست؟ جایی نه در دور دست، مردمی با چهره های آفتاب سوخته، قلب های بزرگ و نگاهی گیرا زندگی می کنند. انسان هایی با نگاه پیوند خورده به دریا که لبخند، آشنای دیرینه شان است و میهمان نوازی، پیشینه زندگی شان. اگر گذرتان به چنین جایی افتاد بدانید به پاسخ سوال جزیره قشم کجاست رسیده اید. چه بسیارند گردشگرانی که آرزوی سفر به این نگین فیروزه ای رنگ را در سر می پرورانند. بی شک نام جزیره قشم را پیش از این شنیده اید. پس چه سود تکرار نام این آشنای دیرینه که لابه لای مطلب های زیادی جای خوش کرده و هوای سفر به سر خواننده انداخته است.

اما اینکه چه تعداد از علاقمندان بار سفر بسته و راهی دیار آفتاب و دریا شده‌اند، حرفی دیگر است. اینجاست که ما نیز آنچه از این دیدار سر شوقمان آورده را در مطلب معرفی جزیره قشم نوشته تا خواننده را به میهمانی مردم ساده دل و خوش روی جزیره بفرستیم. نگینی که به وسعت ۱۳۰۰ کیلومتر مربع در دل خلیج فارس جای گرفته است. وسعت جاهای دیدنی جزیره قشم تا ۱۵۰۰ کیلومتر، یعنی حدود دو بار بزرگتر از کشور سنگاپور است. اغلب مردم، قشم را جایی برای دادوستد کالاهای داخلی و خارجی می‌دانند و جزیره را با بازارهایش را می‌شناسند. اما بیایید واقعا ببینیم جزیره قشم کجاست و برای ماجراجویی در دل جاذبه‌ها و روستاهایش برویم. با همگردی همراه شوید تا سفری به جاهای دیدنی جزیره قشم داشته باشیم.

همراهان دریایی

برای رفتن به جاهای دیدنی جزیره قشم، باید از آب گذر کرد. در قایق می‌نشینیم و دل به موج‌های آرام دریا می‌سپاریم تا از شفاف‌ترین آب آزاد جهان گذر کنیم. هنوز به دریا نزده، پرندگان به استقبالمان می‌آیند. زیبابالان آسمانی روی قایق چرخ می‌زنند، بی آنکه به هوای شکار ماهی تن به آب دهند. جاهای دیدنی جزیره قشم استراحتگاه بیش از ۱۴۰ گونه پرنده است. اندکی از ساحل فاصله می‌گیریم و ناگاه گذر زمان را میان امواج فراموش می‌کنیم. موجودات بازیگوش دریا سراغمان را گرفته‌اند. دلفین‌ها کم و بیش مسافران دریایی را همراهی می‌کنند. ولی کم پیش می‌آید که شیطنتشان گل کند و دور و بر قایق به بازیگوشی بپردازند. به زیر آب فرو رفته و ناگه به سوی آسمان آبی شیرجه می‌روند. دلفین‌ها اغلب گروهی زندگی می‌کنند و حرکات نمایشی گروهی دارند. چون سفر به مراکز تفریحی قشم را آغاز کردید و دل به دریا سپردید، با دیدن نخستین دلفین شاد شوید و انتظار دیگر همراهانشان را بکشید. اما با دیدن آنها تمام شوق خود را ارزانی نکنید چرا که دلفین‌ها از کمترین جاذبه قشم به شمار می‌روند و جاذبه‌های بیشتری انتظارتان را می‌کشد.

سر به خورشید بردگان ریشه در آب

پیرامون جزیره قشم پر از جنگل‌های حرا است. درختان بی نظیری که نمونه شان در دنیا یافت نمی‌شود. بسیارند گردشگرانی که آرزوی دیدن این گیاه عجیب را در سر می‌پرورانند. درخت حرا در بین جاهای دیدنی جزیره قشم تنها درختی است که به شکل انبوه در آب شور می‌روید. ساحل جزیره حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع است. لابه لای درختان این منطقه بیش از ۶۰ گونه پرنده زندگی می‌کنند که برخی از آنها بومی همین منطقه به حساب می‌آیند. فلامینگو، حواصیل و برخی پرندگان شکاری، جنگل‌های انبوه حرا را در زمستان برای تخم گذاری انتخاب می‌کنند. یکی از عجایب این جنگل‌ها ماهی ویژه‌ای به نام «گل خورک» است. گل خورک در لابه لای گل و لای جنگل‌های حرا زندگی می‌کند. هنگام مد که آب بالا می‌آید، تعدادی از درختان حرا زیر آب محو می‌شوند و بار دیگر به هنگام جزر، سر برون می‌آورند.

دایناسور قشمی

فصل بهار تا اوایل تابستان، شب هنگام، یکی از شگفتی‌های آب‌های آزاد به سوی شن‌های ساحل می‌آید. این موجود غول پیکر ساعاتی پس از غروب آفتاب، راه ساحل را پیش می‌گیرد. آرام و باوقار و نه چندان صبور و پرحوصله، محلی را میان شن‌ها یافته، خاک را پس زده و برای تخم گذاردن آماده می‌شود. لاکپشت‌ها پس از تخم گذاری _که از ۲۰ دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد_ بار دیگر به سوی دریا می‌روند و تا سال دیگر که فصل زاد و ولد برسد، باز نخواهند گشت. دیدار از مراحل تخمگذاری این لاکپشت‌ها که گاه تا ۱۰۰ تخم می‌گذارند، حتی از دیدن آهو (جبیر) قشم که دسترسی به آن کار مشکلی است، بیشتر ارزش دارد. خزنده‌ای بزرگ نیز در زیر شن‌های گرم جزیره زندگی می‌کند و شب هنگام سر از تخم بیرون می‌آورد. این موجود یک بیولوژیک خاص در بین دیدنی‌های قشم است. چرا که این دایناسور در هیچ جزیره دیگری یافت نمی‌شود. نام علمی این موجود سنگین وزن tridactylus ophiomorus است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

تندیس‌های ساخته طبیعت

در پاسخ به این سوال که جزیره قشم کجاست و در واقع برای معرفی جزیره قشم می‌توانیم از تندیس‌های ساخته شده به دست طبیعت به عنوان نماد این شهر استفاده کنیم. جاذبه‌های تفریحی قشم اکوموزه‌ای کمیاب است. طبیعت بکر و دست نخورده، چهره‌های گوناگون از گیاه گرفته تا خاک و سنگ در گوشه و کنار آن در طول میلیون‌ها سال به نمایش گذاشته شده است. دره ستاره‌ها و تنگه چاهکوه، با فسیل‌های بی نظیرشان از جمله جاذبه‌های قشم به شمار می‌روند. در گوشه‌ای از قشم کوهی گنبدی شکل ساخته شده از نمک به ارتفاع ۴۰۰ متر و قطر پایه ۷ کیلومتر وجود دارد. در دل این کوه که محلی‌ها به آن را نمکدان می‌گویند؛ غارهای بزرگ و پوشیده از کریستال‌های نمک، چشمه‌ها و حوضچه‌های نمکی به همراه دره‌های ژرف، ذهن انسان را به دور از این کره خاکی می‌برد. در قسمتی دیگر از این خلیج نیلگون و در بین جاهای دیدنی قشم صدها ستون چون تندیس هایی که بر اثر فرسایش طبیعی طی سال‌ها شکل گرفته‌اند، خودنمایی کرده و به معرفی جزیره قشم به گردشگران می‌پردازند.

هنر و فرهنگ بومی

در معرفی جزیره قشم باید به این نکته اشاره کرد که مردم این جزیره اغلب به ماهیگیری می‌روند و یا کارشان تجارت و حمل و نقل دریایی است. همین است که برخی از آنان به ساخت لنج‌های چوبی می‌پردازند تا بساط تفریح و گردش را فراهم و چرخه اقتصاد را درحال حرکت نگه دارند. اغلب این لنج‌ها در ردستای پی پشت تولید می‌شود. زنان قشم نیز در پی راز و رمز زیبایی زنانه خویش، گاه به سوزن دوزی‌های ماهرانه دل می‌دهند که به لباس‌های سنتی آنان رنگی چشم نواز می‌بخشد. گاه اینان با پوسته سخت نرم تنان، به ساخت گردنبند، دستبند و وسایل تزئینی از این قبیل خود را سرگرم می‌کنند. اما آنچه افسونگری بی همتا در بین دیدنی‌های قشم از آنان ساخته، استفاده از حنا در طرح پیچک و گل و بته روی اندان انسانی است، طرح هایی که امروزه میان زنان شهری نیز طرفداران فراوانی یافته است. قشمی‌ها بر پایه اعتقادی قدیمی هر از چندگاه مراسمی ویژه برپا می‌دارند که برای گردشگران جاذبه‌ای است که مانندش را در قبایل آفریقایی می‌توان یافت.

ساحلی رنگارنگ

جزیره قشم کجاست؟ جایی که همه زیبایی‌های ساحلی را یکجا گرد هم دارد و بهترین جاهای دیدنی قشم را در دل خود جای داده است. این جزیره را می‌توان با جزایر گالاپاگوس، جزایر قناری و حتی خلیج مکزیک مقایسه کرد. چه بسیارند گردشگرانی که لحظه‌ای استراحت زیر حرم گرم آفتاب ساحل قشم را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند. این گونه است که هورست هرنیگ، کارشناس اتریشی صنعت گردشگری پس از دیدار از این جزیره، در معرفی جزیره قشم گفته است: قشم، جاذبه‌های بسیاری برای جلب گردشگران جهانی دارد ولی اصلی‌ترین منابع در این راه، کمبود و گاه نبود زیر ساخت‌های ضروری برای گردشگران است. ظرفیت این جزیره برای کار جهانگردی بسیار بالا بوده ولی کمتر به آن توجه شده است.

همگردی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

طرز تهیه کتلت عدس

تابناکتابناک3 روز قبل
کلوچه گوشت یکی از غذاهای خوشمزه است که برخلاف عنوانش، شبیه کوفته است و …رولت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوش طعم و مقوی است که ترکیبی از رولت گوشت …کشک محصولی از دوغ است که از خشک کردن ماست چکیده و محلی بدست می‌آید. کشک …سوهان عسلی کی از شیرینی‌های سنتی ایران است که با ترکیبی از بادام، شکر و … «سنبوسه» یا «سمبوسه» خوراکی است که از خمیر پهن‌شده درست می‌شود به همین …قیمه اردبیلی یکی از خورش‌های خوش‌طعم اردبیل است که در آن به جای سیب …کته کبابی یکی از غذاهای خوش طعم است که به طور خاص در شمال کشور با …سوپ پاستای پاستینا بسیار ساده و سریع آماده می‌شود و به دلیل پنیر …

طرز تهیه خورش کدو مسما

تابناکتابناک2 روز قبل
«کدو مسما به انگلیسی / Straightneck squash» گونه‌ای از خانواده کدوها می‌باشد که مصرف خوراکی داشته و گاه ارتفاع آن تا یک متر نیز می‌رسد. کدو مسما یک کدو به رنگ زرد و گوشت داخلی آن سفیدرنگ میباشد. کدو از جمله صیفی جات خوش طعم است که در خورش‌های مختلفی استفاده می‌شود. کدوی زرد یکی از واریته‌های کدو خورشتی می‌باشد که طعمی شیرین‌تر و ظاهری بسیار زیباتر از کدو سبز دارد. اکنون طرز تهیه خورش کدو مسما که پایه‌ اصلی‌اش همین کدو است را فرامی‌گیرید.
رکنارکنا3 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار محمد مسعود زاهدیان، درباره انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر وجود قرص در کیک خوراکی اظهار کرد: بررسی‌ها حاکی از این است که قاچاقچیان با بهره‌مندی از جاسازی‌های مختلف، مواد مخدر را قاچاق می‌کنند. وی درباره کیک‌های کشف شده، گفت: بر اساس گزارش واصله از پلیس مبارزه با مواد مخدر هرمزگان از یک دستگاه خودرو نیسان چند عدد کیک که حاوی تعداد معدودی قرص بود، کشف شد که برای تعیین ماهیت به آزمایشگاه پلیس مبارزه با موادمخدر ارسال شده است و تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر