ساعت صفر ۲۴ آبان؛ نقطه عطف بنزینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
ساعت صفر ۲۴ آبان؛ نقطه عطف بنزینی

ساعت صفر ۲۴ آبان؛ نقطه عطف بنزینی

ایمناخبرگزاری ایمنا |
هفته‌ای که گذشت با اخبار و رویدادهای مهم اقتصادی همراه بود؛ اما شاید بتوان گفت مهمترین خبر افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین بود و دیگر هیچ!

به گزارش خبرنگار ایمنا، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران شامگاه پنجشنبه گذشته به یکباره به اطلاع عموم هموطنان عزیز رساند که "براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه، از ساعت صفر روز ۲۴ آبان ماه سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز انجام می‌شود؛ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان!

واکنش‌ها به این اتفاق مهم اقتصادی- سیاسی در کشور بسیار زیاد بود، برخی موافق و بعضی مخالف. جزییات زیادی نیز درمورد این رخداد در روزهای بعد از ساعت صفر بنزینی ۲۴ آبان‌ماه متشر شد و به اطلاع عموم رسید که مهمترین آن اجرای طرح حمایت معشیتی از محل درآمد حاصل از گرانی بنزین بود تا التیامی باشد بر باز شدن زخم کهنه گرانی بنزین.

در این بین بازار اخبار کارت سوخت نیز داغ شد، یا بهتر بگوییم داغ بود و داغ‌تر شد؛ در همان ساعات ابتدایی که از صفر ۲۴ آبان ماه می‌گذشت، پست اعلام کرد که «حدود ۴۰۰ هزار نفر در یک ماه اخیر برای صدور کارت سوخت المثنی ثبت نام‌کرده‌اند و حدود ۶۰۰ هزار کارت سوخت صادر شده در باجه‌های پستی معطله وجود دارد. در حالی که از بامداد امروز سهمیه بندی بنزین با کارت هوشمند سوخت آغاز شده، حدود یک میلیون نفر هنوز کارت سوخت شخصی در اختیار ندارند.»واکنش مسئولان به اصلاح (افزایش یا گرانی) قیمت بنزین:** وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تغییر نرخ بنزین کمترین اثر ممکن را روی قیمت تمام شده کالاهای تولیدی دارد و در بخش حمل ونقل کالا نیز با توجه به تغییر نکردن نرخ گازوئیل مشکلی نخواهیم داشت، در حوزه حمل و نقل مسافر سهمیه لازم تعریف شده و تمهیدات مربوطه اتخاذ شده است.

** سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از کاهش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در نخستین روز اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در کشور خبر داد.

** رئیس اتاق اصناف تهران گفت: اصناف با رعایت سود مصوب و قانونی خود می‌توانند به ثبات قیمت‌ها کمک کنند.

** یک عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، فعلا همه مصوبه‌های افزایش قیمت لغو شده است.

** رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: طرح تشدید بازرسی و برخورد جدی با متخلفان در دستور کار است.

** محمدباقر نوبخت با بیان اینکه دو روز آینده یارانه‌ها و کمتر از ۱۰ روز دیگر درآمد حاصل از گرانی بنزین به خانواده‌ها پرداخت می‌شود، اعلام کرد: حدود ۱۸ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت یارانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند. از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد.

** شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: چهار رقم آخر کد ملی، تا پایان آذر ماه به ‌عنوان پیش فرض رمز کارت سوخت معتبر است.

** رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از تشدید نظارت بر بازار با شروع سیاست جدید قیمت بنزین خبر داد و گفت: نظارت‌ها بر بازار افزایش خواهد یافت تا هیچ یک از کالاهایی که از مبادی واردات یا تولید وارد بازار می‌شود، افزایش قیمت نداشته باشند.

** رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: نرخ بلیط سفرهای هوایی بدون تغییر باقی می‌ماند.

علی عابدزاده درباره احتمال افزایش نرخ بلیط هواپیما همزمان با افزایش نرخ سوخت بنزین اظهار کرد: شرکت‌های هواپیمایی همگام با سیاست‌های دولت برنامه‌ای برای افزایش نرخ خدمات خود ندارند.

** معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که کرایه حمل‌ونقل مسافری جاده‌ای افزایش نمی‌یابد، گفت: اول آذرماه ۹۰۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای در کارت سوخت رانندگان حمل‌ونقل سواری برون شهری شارژ می‌شود.

** سازمان برنامه و بودجه کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت ۲۴ دوشنبه اولین مرحله پرداخت حمایت معیشتی

- دومین مرحله ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۹ آبان

-سومین مرحله ساعت ۲۴ روز شنبه ۲ آذرماه خواهد بود.

حمایت معیشتی به ازای خانوارهای تک نفره ۵۵ هزار تومان، خانوار ۲ نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوار ۳ نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانوار ۴نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای ۵ نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

​کمک حمایت معیشتی دولت پس از بررسی‌های انجام شده به حدود ۶۰ میلیون نفر پرداخت می‌شود. پرداخت به این تعداد که بالغ بر ۷۰ درصد جمعیت کشور را در بر می‌گیرد تا پایان روز شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ به مشمولان ادامه خواهد داشت.

** مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیز در اطلاعیه شرح داد: فرایند پرداخت به مشمولان طرح حمایت معیشتی تا هفته آینده ادامه دارد و هیچگونه پیامکی مبنی بر شمول، قطع و ثبت نام یارانه یا طرح حمایت معیشتی برای هموطنان ارسال نمی‌شود.

** رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان در گفت‌وگو با ایمنا اظهار کرد: اگر ضریب جینی مصرف بنزین دهک اول جامعه را با دهک دهم مقایسه کنیم، نیک در می‌یابیم که بنزین با قیمت هر لیتر یک هزار تومان رانت گسترده‌ای به اغنیا است.

** معاون امور بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: می‌توانیم در کمتر از ۴۸ ساعت کالا را از سطح انبارها به سطح عرضه برسانیم و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کالاهای خود را با تخفیف ۱۰ تا ۳۰ درصدی به مردم عرضه می‌کنند.

** رئیس کل بانک مرکزی گفت: بر اساس بررسی‌های علمی انجام شده افزایش قیمت بنزین در کل حدود چهار درصد در طول یک سال آینده در تورم تاثیر خواهد گذاشت.

** رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: مردم در خرید کالاهای اساسی عجله نکنند زیرا ذخیره سازی همه کالاهای مورد نیاز همچون برنج، روغن، شکر، گوشت و مرغ به میزان لازم در استان انجام شده و بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، قیمت گوشت سفید و قرمز در روزهای آینده کاهش می‌یابد.

ایرج موفق در گفت و گو با ایمنا، با اشاره به مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور، اظهار کرد: بر اساس دستورالعملی که از سوی ستاد تنظیم بازار کشور ابلاغ شده، هرگونه افزایش قیمت کالاها و اجناس در بازار ممنوع است و بعد از ظهر دوشنبه_۲۷ آبان ماه_ نیز ستاد تنظیم بازار استان اصفهان تشکیل جلسه داد و از طریق ویدئو کنفرانس به جلسه ستاد تنظیم بازار کشور پیوست.

** رئیس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی کشور با بیان اینکه بین ۳۰ تا ۳۷ جایگاه در کل کشور دچار آسیب دیدگی شده است، به ایمنا گفت: برخی جایگاه‌ها تعطیل، بعضی نیمه کاره فعالیت می‌کنند و برخی نیز که دارای فرآروده هستند به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

ناصر رئیسی فرد با بیان اینکه دولت اقدام غیرعقلایی انجام داده‌ است، خاطرنشان کرد: من سال‌هاست که موافق واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی، بنزین و سوخت هستم اما نه به این شکلی که اتفاق افتاد.تحلیل برخی کارشناسان از اصلاح (افزایش یا گرانی) قیمت بنزین:

** عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان چنین تصمیمی از سوی دولت تأثیری بر کاهش آلایندگی هوا و کاهش قاچاق بنزین خواهد داشت اما اکنون زمان اجرای این تصمیم و گرانی یکباره نبود.

مرتضی سامتی در گفت‌وگو با ایمنا با بیان اینکه گرانی بنزین در شرایط فعلی موضوعی غیر منتظره بود، گفت: با توجه به وعده‌های دولت و وجود تورم، کمتر فردی باور به چنین اقدامی از سوی مسئولان داشت.

** عضو سابق هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: اضافه شدن یارانه‌ها اگر چه می‌تواند در کوتاه مدت یک مسکن قوی محسوب شود اما راه حل بلند مدت موثری برای جامعه نیست.

هوشنگ شجری در گفت‌وگو با ایمنا، اظهار کرد: بنزین کالایی است که تغییرات قیمت آن اثرات دوگانه‌ای بر مردم و اقتصاد دارد. این اثر دوگانه در واقع شامل اثر روانی و اثر واقعی بنزین بوده که در این میان تاثیر بخش روانی آن بسیار بیشتر از واقعی است.

** به گفته حق‌شناس اقتصاددان، هرگاه قیمت بنزین افزایش می‌یابد، به همراه خود مصرف بنزین نزولی می‌شود. از طرفی میزان تولید بنزین با افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به بالای ۱۰۰ میلیون لیتر در روز رسیده است. افزایش تولید بنزین با مازاد فرآورده‌ها، محلی برای صادرات بنزین خواهد بود.

** یک کارشناس بازارهای اقتصادی به ایمنا گفت: اغلب کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم از طریق شبکه حمل و نقل با سوخت بنزین به محل فروش منتقل می‌شود بنابراین اینکه از فروشندگان بخواهیم قیمت اجناس خود را افزایش ندهند در حالی که هزینه بیشتری برای تامین آنها پرداخت می‌کنند، بی انصافی است.دیگر اخبار اقتصادی مهم هفته اخیر به شرح زیر است:

** معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دستورالعمل صدور جواز و پروانه بهره‌برداری استخراج رمزارز نهایی و توسط وزیر صمت ابلاغ شد.

** روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: مردم مراقب پیامک‌های جعلی رمز پویا باشند در پی شروع مرحله اطلاع رسانی و اقدام مشتریان بانکی برای اخذ رمز پویا، روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به اطلاع می‌رساند هموطنان عزیز نسبت به دریافت پیامک‌های جعلی مراقب باشند.

** براساس تحلیل کارشناسان؛ با توجه به شرایط قیمت بنزین و موضوعات پیش آمده در بازار ایران، ‌برای دوره‌های پیش رو همچنان در انتظار صعود قیمت در طلا آب شده و همچنین در انتظار گذر از سطح مقاومت ۱۷۹۷ و پس از آن رسیدن قیمت به سطح ۱۸۰۲ هستیم.

** وزارت صمت از امضای تفاهم نامه و تفویض و واگذاری هفت مورد از اختیارات وزارت صمت به خانه‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور خبر داد.

** یارانه نقدی ساعت ۲۴ یکشنبه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

** یک مسئول مطلع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد که محدودیت دسترسی به اینترنت از شب شنبه با تصویب شورای امنیت کشور انجام شده است.

** معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور از تخصیص و پرداخت یک‌هزار میلیارد ریال برای توزیع رایگان شیر مدارس با اولویت هشت استان کمتر برخوردار خبر داد.

حمیدرضا عدل اظهار کرد: در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کشور بابت یارانه شیر مدارس ردیفی پیش بینی شده بود که در همین راستا با پیگیری‌های انجام شده مبلغ ۱۸۰۰ میلیارد ریال ابلاغ شد.

** آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد در هفت‌ماهه امسال ارزش مجموع صادرات غیرنفتی کشور به ۲۴٫۴ میلیارد دلار رسیده و در مقابل ۲۵٫۲ میلیارد دلار کالا وارد شده است.

در این دوره زمانی، ارزش صادرات پنج درصد و ارزش واردات ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه کاهش‌یافته و تراز تجاری کشور به منفی ۷۶۶ میلیون دلار رسیده است.

** رئیس بانک مرکزی گفت: از مردم خواهشمندم گرفتار سودجویی و سودجویان نشوند تا خسارت نبینند زیرا بازار ارز دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت و قیمت‌ها تعدیل خواهد شد و ما مشکلی برای تامین ارز نداریم.

عبدالناصر همتی در حاشیه بازدید از بازار ارز میدان فرودسی تهران اظهار کرد: عده‌ای سعی دارند تا از شرایط فعلی کشور سودجویی کنند و نرخ ارز را بالا ببرند، اما ما امروز در بازار حضور پیدا کردیم تا اعلام کنیم محکم ایستاده‌ایم و مردم هر چقدر ارز بخواهند به نرخ روز در اختیارشان خواهیم گذاشت.

** رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه کتیرا اصلی‌ترین گونه گیاهی استان از نظر درآمدزایی است، در گفت‌وگو با ایمنا اعلام کرد: برداشت گونه‌های مختلف گیاهی از سطح عرصه‌های طبیعی استان اصفهان در سال گذشته ۵۳ میلیارد تومان درآمدزایی داشته است.

** معاون اداری و مالی صندوق بازنشستگی کشوری از واریز حقوق آبان ماه بازنشستگان و موظفین این صندوق تا ساعت ۲۴ امشب (دوشنبه ۲۷ آبان ماه ۹۸) خبر داد.

** معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی بارش‌ها از اول سال آبی جاری در حوضه آبریز زاینده رود، گفت: ذخیره کنونی سد زاینده رود ۳۸۶ میلیون مترمکعب است.

حسن ساسانی با بیان اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در ایستگاه شاخص چلگرد ۱۰۷ میلی متر بارندگی وجود داشته است، اظهار کرد: سال گذشته در چنین روزی میزان بارش‌ها ۲۳۰ میلی متر و متوسط بلند مدت ۱۷۴ میلی متر بوده است. میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد و بلند مدت ۳۹ درصد کاهش داشته است.

** مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه دشت‌های ممنوعه این استان سالانه حدود یک متر کاهش سطح آبخوان دارد، گفت: استان اصفهان از نظر شرایط نامطلوب منابع آب زیرزمینی در رتبه چهارم کشور است.

** رئیس منایع طبیعی و آبخیزداری گلپایگان گفت: امسال برای اجرای طرح‌های آبحیزداری از محل صندوق توسعه ملی سه میلیارد تومان اعتیار جذب و درحوزه‌های مختلف اجرا شده است.

** مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد: با مصرف ۶۹۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور رکوردی تازه‌ در مصرف این سوخت پاک ثبت شد.

** مشاور پژوهشگاه نیرو در امور انرژی و محیط زیست گفت: مرکز انرژی سبز ایران (مانسا) با هدف توانمندسازی، کمک به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و افزایش بهره‌وری، با همکاری وزارت‌خانه‌های نیرو و محیط زیست آلمان در پژوهشگاه نیرو راه‌اندازی می‌شود. کد خبر ۳۹۷۶۷۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم هواپیمای آمریکایی منهدم شده در افغانستان +جزئیات حادثه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «بت ریوردان» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) با اعلام آغاز تحقیقات در مورد این حادثه، گفت هنوز هویت هواپیمای حادثه‌دیده در منطقه «غزنی» واقع در مرکز افغانستان، مشخص نیست. صبح امروز گزارش شد که یک فروند هواپیما در منطقه غزنی سقوط کرده است. پس از آن اداره هوانوردی افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه مشکلی برای پروازهای مسافربری در این کشور پیش نیامده و سقوط هواپیمای مسافربری را تکذیب کرد. در همین حال برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پرواز این هواپیما از هرات به دهلی نو نیز قوت گرفت. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند.

مجری طرح پنبه: افزایش ۴۰ درصدی تولید پنبه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
او در پاسخ به این پرسش که چرا سطح زیر کشت پنبه در ۱۷ سال اخیر کاهش یافته است؟ گفت: پنبه یکی از محصولات راهبردی است که مورد استفاده صنعت نساجی قرار می‌گیرد. در سال‌های دورتر شاهد رونق پنبه و نساجی بودیم اما به علل مختلفی از جمله واردات، مزیت اقتصادی کشت پنبه کاهش و هزینه‌های آن افزایش یافت بنابراین سال‌های پررونق کشت پنبه کم شد. وی درباره برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی برای پنبه کاران با اشاره به اینکه امسال سال پررونقی در تولید پنبه بود، گفت: قیمت تضمینی پنبه در سال‌های گذشته استفاده می‌شد اما در دو سال اخیر با توجه به رونق بازار و خرید پنبه به قیمت مناسب و حتی بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان, دولت در قیمت گذاری, ورود نمی‌کند. آقای هزارجریبی با بیان اینکه دولت قیمت تضمینی گندم را حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد، افزود: این قیمت کف بازار است، امسال با توجه به رونق محصول پنبه، قمیت‌های بازار خیلی بیشتر از قیمت تضمینی آن است و کشاورزان از این بابت خوشحال هستند. مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید پنبه از ۱۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۶ به ۱۶۵ هزار تن در سال ۱۳۹۷ کاهش یافت، گفت: پارسال پر آفت بود و به مزارع پنبه خسارت زد اما امسال با توجه به برنامه‌های اجرا شده، خسارات ناشی از آفات کاهش یافت و پررونق بود.

ویدیویی تاثیرگذار از قرنطینه شدن مردم چین

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
مردم شهر ووهان چین، که به دلیل شیوع ویروس کرونا در خانه‌هایشان قرنطینه هستند، به بالکن خانه‌ها آمده و یکدیگر را به مقاومت و پایداری تشویق کردند.

ویدئو / خروج هواپیما از باند فرودگاه ماهشهر

ایسناایسنا1 روز قبل
یک فروند هواپیمای بوئینگ MD، صبح امروز (دوشنبه) از باند فرودگاه ماهشهر خارج شد. تمام ۱۳۵ مسافر این هواپیما در سلامت کامل هستند و این سانحه هیچ قربانی و مصدومی نداشته است. این هواپیمای متعلق به شرکت کاسپین از تهران به ماهشهر رفته بود که پس از فرود در فرودگاه مقصد از باند خارج شد. سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفته هنوز هیچ علتی برای این حادثه نمی‌توان ارائه کرد.

تمامی اتباع خارجی حاضر در همدان از نظر ابتلا به کرونا کنترل شدند

ایرناایرنا12 ساعت قبل
منوچهر کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: پیرو شرایط جهان مبنی بر انتشار ویروس جدید کرونا در آسیای جنوب شرقی و برگزاری جشنواره ملی «ایران باشکوه» در همدان، اقداماتی برای کنترل گروه‌های خاصی که با هماهنگی قبلی وارد استان همدان شدند، توسط علوم پزشکی همدان صورت گرفت. وی اضافه کرد: در گام نخست تمامی بیمارستان‌ها و اتاق‌های ایزوله تنفسی به حال آماده باش درآمدند و مکاتباتی با واحدهای بهداشتی و مراکز تابعه درباره حساسیت این موضوع، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفت. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به دنبال رایزنی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان، تمامی گردشگران خارجی ساکن در هتل‌های استان معاینه شدند و هیچکدام مشکلی نداشتند. کرمی افزود: به بانک‌های ملی و دیگر بانک هایی که اقدام به فروش ارز مسافرتی می‌کنند نیز حساسیت این موضوع اطلاع رسانی شده است. وی ادامه داد: شهروندان در صورت داشتن علائم خاص و شدید مثل تب بالا، لرز شدید بدن، خلط خونی، تنگی نفس و مشکل ریوی می‌توانند به مراکز زیر نظر علوم پزشکی همدان مراجعه کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین11 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آندرا شاخص‌ترین چهره سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. وی مسئول عملیات‌های سیا علیه عراق، ‌ ایران و افغانستان بوده است. گروه طالبان روز دوشنبه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در ولایت غزنی افغانستان سرنگون کرده است، ویدیویی را از لاشه این هواپیما پس از سرنگونی منتشر کرد. نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تاریخ ژوئن سال ۲۰۱۷، (۱۲ خرداد ۱۳۹۶) از «مایکل دی آندریا» اسم به میان آورد. بعدازظهر دوشنبه در پی سقوط یک فروند هواپیما در ولایت غزنی افغانستان، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعدازظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که مأموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است.

نظرها

اخبار بیشتر