روح‌الله حسینیان: عدم اطلاع‌رسانی دولت درباره افزیش قیمت بنزین بی‌اعتنایی به مردم بود/ بچه‌مذهبی‌ها نارحتند که چرا شب تولد پیامبر (ص) و امام صادق (ع) این طرح اجرا شد/ مردم در انتخابات افراد بی‌مسئولیت و طلبکار را انتخاب نکنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

روح‌الله حسینیان: عدم اطلاع‌رسانی دولت درباره افزیش قیمت بنزین بی‌اعتنایی به مردم بود/ بچه‌مذهبی‌ها نارحتند که چرا شب تولد پیامبر (ص) و امام صادق (ع) این طرح اجرا شد/ مردم در انتخابات افراد بی‌مسئولیت و طلبکار را انتخاب نکنند

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
روح‌الله حسینیان گفت: در تمام دنیا رسم است که اگر مسئولان می‌خواهند طرحی در این ابعاد را اجرا کنند باید چندماه پیش از اجرا از طریق رسانه‌ها ابعاد طرح را تشریح کنند. به نظر من شیوه عملکرد دولت در اجرای طرح افزایش قیمت بنزین نوعی بی‌اعتنایی به مردم بود و به مردم برخورد. ضرورت داشت که کارشناس‌های متعدد روبه‌روی مردم می‌نشستند و موضوع را به صورت همه‌جانبه تشریح می‌کردند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: اعتراض‌های بخشی از مردم به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و متعاقب آن بروز اغتشاش‌ها و ناامنی‌هایی در کشور باعث شد تا این پرسش مطرح شود که اگر دولت برای اجرای این طرح اطلاع‌رسانی مناسبی می‌کرد و افکار عمومی به انحاء مختلف قانع می‌شد، آیا این میزان خسارت بر کشور تحمیل می‌شد و عناصر سوءاستفاده‌کننده می‌توانستند امنیت مالی و جانی مردم را به خطر اندازند؟ روح‌الله حسینیان باور دارد که اصل طرح ایرادی نداشت اما در شیوه اجرای آن و عدم آگاهی‌بخشی به مردم انتقادهای مهمی به دولت وارد است. برای بررسی بیشتر این موضوع «نامه‌نیوز» ساعتی را با این شخصیت سیاسی به گفت‌وگو نشست که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

تصمیم اخیر دولت در افزایش قیمت بنزین حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت؛ به نحوی که باعث بروز اعتراضات گسترده و البته سوءاستفاده برخی برای ایجاد ناامنی‌ها و اغتشاش‌هایی شد. اجرای این طرح را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من با اصل طرح اخیر دولت مخالف نیستم زیرا به هر حال اگر مردم می‌خواهند بنزین مصرف کنند باید مقداری از هزینه‌های تبدیل نفت خام به بنزین را پرداخت کنند تا دولت بتواند کار را پیش ببرد اما وقت و زمان نحوه اعلام آن مشکلاتی را ایجاد کرد. مردم هنوز در شوک سه‌برابر شدن ارز بودند که ناگهان با افزایش قیمت بنزین مواجه شدند؛ به عبارت دیگر مردمی که تا امروز هم با گرانی و تورم دست‌وپنجه نرم می‌کنند و با سختی زندگی خود را می‌گذرانند یک‌شبه با بنزین سه‌هزار تومانی روبه‌رو شدند. اجرای طرح دولت در این مقطع زمانی با شرایط اقتصادی این‌روزهای کشور سازگار نبود. مسئولان باید می‌گذاشتند تا شوک گرانی‌های پیشین فروکش کند و در اقتصاد نوعی توازن ایجاد شود سپس طرح اخیر را اجرا می‌کردند. از سوی دیگر در تمام دنیا رسم است که اگر مسئولان می‌خواهند طرحی در این ابعاد را اجرا کنند باید چندماه پیش از اجرا از طریق رسانه‌ها ابعاد طرح را تشریح کنند؛ برای مثال با حضور کارشناسان مختصص میزگرد بگذارند و برنامه‌های توجیهی تولید کنند تا مردم قانع و از فوایدش آگاه شوند؛ نه آنکه ناگهان نیمه‌شب طرح را به اجرا بگذارند و مردم تا چشم باز می‌کنند ببینند که بنزین سه‌برابر شده است. به نظر من شیوه عملکرد دولت نوعی بی‌اعتنایی به مردم بود و به مردم برخورد. تشریح و تبیین طرحی با این ابعاد این طور نیست که گاه‌به‌گاه با یک نفر در خیابان مصاحبه کنند و او نیز بگوید که من موافق افزایش قیمت بنزین هستم زیرا یک لیتر بنزین از یک لیتر آب معدنی ارزان‌تر است! چنین رویه‌ای هیچ تأثیری ندارد. ضرورت داشت که کارشناس‌های متعدد روبه‌روی مردم می‌نشستند و موضوع را به صورت همه‌جانبه تشریح می‌کردند. نکته مهم دیگر این است که بچه‌های مذهبی از این اقدام دولت به دلیل آنکه شب تولد پیامبر معظم اسلام (ص) و امام صادق (ع) صورت گرفت، ناراحتند زیرا واقعا انتظار نمی‌رفت که شب تولد رئیس دین اسلام و رئیس مذهب تشیع به جای هدیه مردم را شوک‌زده کرد. در ابعاد بین‌المللی هم اجرای این طرح در این مقطع پیامدهایی داشت. زیرا اعتراض‌ها در شرایطی رخ داد که کشور ایران میزبان مهمان‌هایی از جهان اسلام بود. نخبگانی که به مرکز مقاومت کشورهای اسلامی آمده بودند و ایران را به عنوان مهم‌ترین تکیه‌گاه می‌دیدند مشاهده کردند که مناقشاتی در کشور وجود دارد؛ بنابراین دولت به این پیامدهای جهانی هم بی‌توجه بود.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

دولتی‌ها این موضوع را مطرح می‌کنند که این طرح می‌تواند به نفع طبقات مستضعف باشد. آیا این گزاره قابل پذیرش است؟

مردم حق دارند که از منابع کشور استفاده کنند اما واقعیت این است که عده‌ای بیش از حق خود استفاده می‌کنند و نباید اقشار آسیب‌پذیر و مستضعف هزینه استفاده مازاد افراد پرمصرف را پرداخت کنند. به نظر من باید برای فردی که روزی یا کمک‌روزی خود و خانواده‌اش را با یک ماشین درمی‌آورد باید سهمیه‌ای داشته باشد که اگر خواست بیش از آن سهیمه مصرف کند، قیمت بیشتری پرداخت کند؛ نه آنکه یک شیوه برای همه در نظر گرفته شود. به‌نظر می‌رسد که می‌شد طرحی را اجرا کرد که بیشتر به عدالت نزدیک باشد.

اعتراض‌های مردمی از مقطعی به بعد با حاشیه‌هایی همراه شد؛ مشخصا از آشوب‌هایی سخن می‌گوییم که اقصی‌نقاط ایران مشاهده شد. چه اتفاقی رخ داد که اعتراض به اغتشاش تغییر شکل داد؟

همواره افرادی هستند که می‌خواهند شرارت کنند و غوغا به راه اندازند و شورش‌های خود را به جامعه تحمیل کنند. چنین عناصری از اعتراض‌های مردم سوءاستفاده کردند و کشور را ناامن کردند. مردم باید حواسشان باشد که به چنین افرادی اجازه پیش روی ندهند و نیروهای نظامی و انتظامی هم تمام تلاششان را به کار بگیرند که با ایشان مقابله کنند زیرا اقدامات اشرار نتیجه‌ای جز ضرر به اموال مردم و اموال عمومی ندارد.

آیا اعتراض‌های بخش‌هایی از جامعه به تصمیم اخیر دولت می‌تواند باعث کاهش مشارکت در انتخابات مجلس شود؟ تأثیر رخدادهای اخیر بر انتخابات اسفندماه را چگونه می‌بینید؟

از سال۹۲ تا کنون مردم ناراضی‌اند و نارضایتی عمومی به این چندماه و اتفاقات اخیر محدود نمی‌شود اما مردم سخن خود را می‌گویند، اعتراض می‌کنند و آنجایی که باید از حاکمیت دفاع کنند وارد عمل می‌شوند و انشالله یک انتخابات پرشور را شاهد خواهیم بود. مشارکت حداکثری هم برای دولت نیست بلکه به نفع خود مردم است زیرا این‌ سال‌ها نشان داد که باید افرادی انتخاب شوند که خود را خادم و به قول امام (ره) نوکر مردم می‌دانند و تا زمانی که افرادی که احساس مسئولیت نمی‌کنند و خود را طلبکار می‌دانند و بیت‌المال را طعمه‌ای برای خود می‌بینند روی کار آیند، وضع همین خواهد بود و مشکلات ادامه پیدا می‌کند. اگر مردم می‌خواهند که سرنوشتشان به دست خودشان تعیین شود باید در یک انتخابات معقول، افرادی شایسته را انتخاب کنند.

برخی باور دارند که به‌دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی در دو انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های 92 و 96 مسئولیت بخشی از ناکارآمدی‌های دولت بر عهده اصلاح‌طلبان است. به‌عنوان بحث پایانی بفرمایید که باتوجه به وضع موجود آیا سرمایه اجتماعی جبهه اصلاحات در انتخابات آینده کاهش می‌یابد؟

به‌هرحال بخشی از جامعه طرفدار اصلاح‌طلبان هستند و این واقعیت انکارناپذیر است اما بخشی اعظم جامعه نه طرفدار این جناح و نه طرفدار آن جناح‌اند. نمی‌خواهم بگویم آنها رأی خاکستری هستند زیرا استفاده از این ادبیات را توهین به مردم می‌دانم اما به‌هرحال این بخش مهم مردم به عمکلردها و برنامه‌ها رأی می‌دهند و طبیعتا در ارزیابی خود بحث‌های اقتصادی و معیشتی را لحاظ می‌کنند سپس رأی خود را به صندوق می‌‎اندازند.

لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.

بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است. وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و … بودجه یاد شده اختصاص یابد. بررسی مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیانسخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دستاورد‌ها و مشکلات اقتصادی شرکت‌های دانش بنیان در جلسه علنی سه شنبه با حضور دولتی‌ها بررسی می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، هر ساله با تقدیم لایحه بودجه سال آینده کشور به مجلس، حقوق کارمندان و کارگران متناسب با شرایط اقتصادی کشور افزایش می‌یابد؛ بودجه ۹۹ هم از این قاعده مستثنی نیست. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: «برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم». همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی، رئیس جمهوری که امروز برای تقدیم لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم. جزئیات افزایش حقوق کارمندان از زبان رئیس جمهوروی افزود: تلاش ما این است که سختی معیشت مردم را کاهش دهیم، بنابراین در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را اختصاص دادیم و برای سال ۹۹ باز هم برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ در نظر داریم؛ برای کالاهای غیراساسی نیز ارز نیمایی که ۸۵۰۰ تومان است، در نظر گرفته‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر