«فوتبال ۱۲۰» را از دست ندهید/ حال آدم را خوب می‌کند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. ورزشی

«فوتبال ۱۲۰» را از دست ندهید/ حال آدم را خوب می‌کند!

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
این یادداشت بیشتر به خاطر لذت از گفت و گویی بسیار جذاب است با جان لوییجی بوفون و اگر از تلویزیون ندیده اید و اگر اینترنت شما وصل شد جست و جو کنید و ببینید. (همه جا را وصل کنید لطفاً. ما داشته باشیم و مخاطب نداشته باشد چه فایده؟).

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- سال‌ها پیش خوانده بودم که یاسر عرفات رهبر فقید سازمان آزادی‌بخش فلسطین در گفت و گویی دربارۀ زندگی شخصی خود گفته بود «شب‌ها، قبل از خواب، کمی کارتون از تلویزیون تماشا می‌کنم تا در خواب دیگر، درگیر سیاست و اتفاقات روزمره نباشم.»

خبرنگار به جای شگفت‌زده شدن از پاسخ یک سیاست‌مدار/ مبارز و متخصص مذاکره که آن زمان ۶۰ ساله بود، از او می‌پرسد: کدام کارتون (انیمیشن)؟ و ابو‌عمار بی درنگ پاسخ داده بود: «تام و جری».

مشخص نیست واقعا در واپسین ساعات شبانه روز ولو دقایقی، «تام و جری» تماشا می‌کرده یا می‌خواسته تمثیلی به کار برد چون در این انیمیشن، «جری» یا همان موش کوچولو، «تام» یا گربه را عاصی می‌کند و لابد می‌خواسته دربارۀ تلاش‌های کامیاب یا ناکام خود برای بازپس گرفتن دست‌کم بخشی از خاک و حقوق فلسطینی‌ها به زبان بین‌المللی و همه‌کس‌فهم تمثیلی به کار برده باشد.

به همین خاطر و به تأسی از او هر چه به زمان خواب شبانه نزدیک می‌شوم ترجیح می‌دهم برنامه‌ای آرامش‌بخش و دور از هیاهوی روزانه تماشا کنم.

این مقصود در تلویزیون ایران با برنامه‌هایی چون «دو قدم مانده به صبح» محمد صالح علا از شبکه ۴ یا «رادیو هفت» رفیق خودمان منصور ضابطیان، حاصل می‌آمد و غالب اوقات با همان ۹۰ عادل فردوسی‌پور. (البته تنها تلویزیون این آرامش را نمی‌بخشد که می‌دانیم در غالب اوقات به عکس عمل می‌کند و ما را با خشم روانۀ تخت خواب می‌کند و چند بیت شعر یا نوای موسیقی برای چنین مقصودی مناسب‌تر است).

این مقدمۀ ظاهرا بی ربط با تیتر مطلب از آن روست که بگویم پس از یک هفتۀ پرالتهاب و پر از اخبار منفی و نگران کننده، تماشای «فوتبال ۱۲۰» از شبکه تلویزیونی «ورزش» یک اتفاق خوب بود و این سطور را می‌نویسم تا بگویم «حال آدم را خوب می‌کند» و اگر پنج شنبه شب ندیده‌اید، ساعت ۱۸:۱۰ روز جمعه اول آذر ۱۳۹۸ و ۱۲:۱۵ شنبه دوم آذر ۱۳۹۸ بازپخش آن را می‌توانید تماشا کنید.

راست این است که با همان انگیزۀ پیش گفته، سال‌ها به تماشای برنامۀ ۹۰ با شناسه و هویت عادل فردوسی پور می‌نشستم. چون لذت زندگی را در آن جاری می‌کرد و تنها فوتبال نبود.

در ۸ ماه ۹۸ اما ۹۰ در کار نیست و تحمل محمد حسین میثاقی را با ۹۰ جعلی که به نام فوتبال برتر به خورد مردم می‌دهند نیز ندارم.

هر چند مانند «استاد خود» - تعبیری که برای عادل به کار می‌برد- جویده و تند صحبت نمی‌کند و بسیار می‌کوشد ادای او در بیاورد اما آن «آن» نود را ندارد که پیوند دادن فوتبال با زندگی بود و این همان نکته‌ای است که رییس جوان و جویای نام جدید درنیافت و خیال کرد اشارات عادل به برجام و قیمت دلار و علاقۀ ویژه به ناصر حجازی و احترام به صفایی فراهانی و اهل قلم و ترجمه بودن، فراتر از انتظاری است که از یک برنامۀ ورزشی متصور است.

عادل اما فیفایی فکر می‌کرد نه المپیکی و به خاطر همین نگاه است که جذابیت جام جهانی فوتبال با تنها یک رشته از المپیک با آن همه رشته بیشتر است.

با این انتظار و پس از یک هفتۀ ناگوار که همه جور خبر بد سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی داشت، پای «فوتبال ۱۲۰» نشستم تا مثل «ورزش و مردم‌های» دهۀ ۶۰ گل‌های اروپایی را تماشا کنم ولی فراتر از یورو ۲۰۲۰ بود و نه فقط به خاطر صدای عادل که روح نود در آن دمیده شده است در حالی که رفتار مجری آرام و بی حاشیه هیچ شباهتی به ورجه وورجه‌های عادل ندارد.

فوتبال ۱۲۰ پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ یک برنامۀ استاندارد و واقعا جذاب بود. هم به خاطر جذابیت فوتبال اروپایی و هم پرداختن به مسابقات پر گل مقدماتی یورو ۲۰۲۰ و هم چون دوباره ایتالیا، ایتالیا شده ولو برخی بگویند رقبای بعدی که مثل لیختن اشتاین نیستند.

اما چرا توصیه می‌کنم بازپخش آن را ببینید یا اگر همین روال، حفظ می‌شود برنامه‌های بعدی را نیز؟

اول به این خاطر که آرامش بخش است و حال و هوای ۹۰ را دارد و حتی می‌توان گفت حاشیه‌ها و فرعیات ۹۰ را ندارد اما روح زندگی در آن جاری است خاصه این که گاهی صدای عادل فردوسی پور را می‌شنوی. صدا و خاطره‌ای که شاید تنها برای دو نفر – علی فروغی و محمد حسین میثاقی- ناخوشایند باشد.

دوم این که «حمید محمدی» بازگشت خوبی به این برنامه داشته و جای میثاقی نشسته که حالا در رؤیای ۹۰ است.

ویژگی حمید محمدی این است که لحن و آرامش و متانتی دارد که شاید از هنر‌مند بودن او (‌اهل خوش نویسی و آواز و کتاب خوانی و خلوت گزینی) برآید و تماشای برنامه را برای علاقه مندان حوزه‌های فرهنگ و هنر جذاب می‌کند ولو این همه آرامش را برخی با هیاهوی ورزش مناسب ندانند.

سوم البته همین ویژه برنامۀ یورو ۲۰۲۰ بود. چه بازی هایی و چه گل هایی و چه «ایتالیا» یی!

اگر جام جهانی روسیه را در غیاب ایتالیا تجربه کردیم حالا روبرتو مانچینی انقلابی برپا کرده و ۱۰۰ درصد امتیاز ۱۰ بازی مقدماتی را دریافت کرده و در نظر سنجی برنامه هم بخت اول قهرمانی یوروست.

جدای جنبه‌های تخصصی، سه بخش فوتبال ۱۲۰ که با زندگی و جامعه پیوند بیشتری داشت و به روشنی نگاه عادل فردوسی پور را در آن می‌دیدی یکی گفت و گویی بسیار جذاب است با «جان لوییجی بوفون» دروازه بان افسانه‌ای «یوونتوس» که هر چند جام جهانی و ثبت رکورد آن را به خاطر راه نیافتن ایتالیا به روسیه از دست داد اما با ایستادن دوباره در دروازۀ یوونتوس آن هم در ۴۱ سالگی رکورد دیگری ثبت کرد. ۹۰۳ بازی برای این باشگاه! دیگری مروری بر تاریخ دیدارهای برزیل و آرژانتین و ستاره‌های دیروز و امروز آنان از پله و مارادونا تا کاکا و مسی در این سال‌ها.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

«فوتبال ۱۲۰» را از دست ندهید/ حال آدم را خوب می‌کند! - 21

سومی هم «داستان‌های الهام بخش از چهار گوشۀ دنیا» که نگاهی کاملا انسانی به فوتبال دارد تا آن را تنها در خدمت سرمایه داری ندانیم.

این یادداشت اما چنان که گفته شد بیشتربه خاطر گفت و گویی بسیار جذاب است با جان لوییجی بوفون و اگر از تلویزیون ندیده‌اید و اگر اینترنت شما وصل شد جست و جو کنید و ببینید. (همه جا را وصل کنید لطفا. ما داشته باشیم و مخاطب نداشته باشد چه فایده؟).

بوفون مرا البته به یاد ناصر حجازی هم می‌اندازد با همان قد و بالا و همان قدر با شخصیت و البته نه کاملا به خوش تیپی ستارۀ فقید خودمان و شاید بخشی ازذوق زدگی به خاطر خاطره هایی باشد که با او داریم.

دل آدم می‌سوزد که «جی جی» در ۴۱ سالگی می‌تواند به باشگاه محبوب خود بازگردد ولی ناصر خان در ۲۷ سالگی و به خاطر طرح ابلهانه ۲۷ ساله‌ها ناچار از ترک تیم ملی و حتی باشگاه خود شد و سر از بنگلادش درآورد و چه روزهایی؛ گزینۀ منچستر یونایتد برای دروازه بانی ناگزیر بود شکم خود را با موز سیر کند.

حجازی هم البته به باشگاه بازگشت اما دیر و با فراز و نشیب‌های مربی‌گری دست و پنجه نرم می‌کرد.

گفت و گو با بوفون از همه نظر جذاب است خصوصا اشارات او به سه شیء و یک خاطره و یک جمله درخشان در پایان.

آن ۳ شیء اینها هستند: یکی «وزنه» ای که یادآور پدر اوست چون قهرمان وزنه برداری بوده و دیگری «دیسک» مادر، چون او نیز مدت‌ها رکورددار «پرتاب با دیسک» بوده و همین کافی است تا با زمینۀ خانوادگی و روح ورزش در خانوادۀ او آشنا شویم (و جالب این که از «ژن خوب» خود سخنی نمی‌گوید و همه را به حساب پشتکار می‌گذارد).

آدم به یاد کسانی هم می‌افتد که تا پدر و مادر از دنیا می‌روند همۀ وسایل را به سمساران می‌سپارند و گمان می‌کنند اشیا جامداتی بی روح اند حال آن که برخی اشیا روح دارند و خاطرات فراوان در دل آنان حک شده است.

شیء سوم اما مهم‌تر است: «سوگند نامه برای دروازه» که فراتر از متن سخنرانی احتمالی به پاس ۲۵ سال دروازه بانی مستمردر عالی‌ترین سطوح ملی و باشگاهی – از ۱۷ تا ۴۲ سالگی- است:

«از روزی که به صورتت نگاه نکردم، شیفتۀ تو شدم تا از تو حفاظت کنم» و در آن از ارتباط متقابل بین دروازه بان و دروازه می‌گوید و یک آن خیال می‌کنی با یک فیلسوف رو به رویی که تنها ذهن خود را پرورش می‌داده نه بازیکنی که ۲۵ سال است جسم خود را در آماده‌ترین حالت ممکن نگاه داشته است و اینجا هم ناخواسته به یاد سوگند نامه‌های برخی حرف می‌افتی و بقراط و سقراط و باقی قضایا.

در روزگار نارضایتی‌ها اما آخرین جملۀ جان لوییجی بوفون در خاطره بیشتر می‌ماند.

آنجا که می‌گوید: «وقتی راضی ام که در طول فصل، هیچ گلی دریافت نکرده باشم اما این اتفاق، هیچ وقت رخ نمی‌دهد. پس هیچ وقت راضی نیستم اما همین ناراضی بودن مرا به این نقطه رسانده که الآن هستم و باعث شده کسی باشم که هستم.»

فوتبال با همۀ رشته‌ها متفاوت است و حتی اگر اهل ورزش نباشی از آن لذت می‌بری چون جلوه‌ای از زندگی است و به همین خاطر است که حمید محمدی خطاط و خبر خوان از عهدۀ اجرای یک برنامۀ فوتبالی برمی آید و مجید تفرشیِ سند پژوه و مورخ و حمید‌رضا صدرِ منتقد سینما و اقتصاد خوانده پی گیر و صاحب نظر حرفه‌ای فوتبال انگلیس اند و این همان نکته‌ای است که رییس جوان شبکۀ سه درنیافت و می‌خواست عادل را تنها در یک چارچوب محدود کند حال آن که تفاوت او به خاطر سرک کشیدن‌های او بود و هست.

یک بار دیگر ساعت ۱۸:۱۰ جمعه به تماشای بخش جذاب گفت و گو با بوفون می‌نشینم. راستی آن بخش هم جذاب است که می‌گوید الهام بخش من برای دروازه بان شدن کارهای نمایشی «توماس انکونو» دروازه بان کامرون در بازی با آرژانتین در جام جهانی ۹۰ در ایتالیا بود و پس از آن چنان با انگیزه کار کرد که سر از سری آ درآورد.

(اگر دوباره گریزی بخواهم به معقولات بزنم باید بگویم برخی تنها پای سفرۀ آماده نشستن و دست رنج دیگران را خوردن بلدند. بعضی اما می‌توانند در یک شبکۀ مهجور یا جدید مثل شبکه ورزش یا شبکه نسیم برنامه پربیننده بسازند و گرنه مصادره یک برنامه ۲۰ ساله و نشاندن دستیار به جای نفر اصلی از سر عادت به مصادره و رانت، که کاری ندارد. هنر این است که خودت بسازی و نان لیاقت و ذوق و نگاه خودت را بخوری).

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصبانیت عجیب کریستیانو رونالدو از جیمی جامپ!

مهرمهر10 ساعت قبل
شب گذشته پس از پایان بازی یوونتوس و بایرلورکوزن در آلمان، وقتی یک جیمی جامپ به سمت کریس رونالو رفت و قصد عکس گرفتن با وی را داشت با عکس العمل عجیب و بدی روبه رو شد.

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل دیدنی محمد صلاح به لیورپول از تمام زاویه‌ها (۲۰۱۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۲۰۱۷ در چنین روزی، محمد صلاح در دیدار تیم‌های لیورپول و اورتون این گل دیدنی را به ثمر رساند. او تاکنون در ۱۲۶ بازی با پیراهن لیورپول، ۸۲ گل به ثمر رسانده است.

نگاهی به حواشی هفته چهاردهم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هفته پایانی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال جمعه و شنبه پیش رو برگزار می‌شود، در مهم‌ترین بازی‌های این هفته شنبه استقلال در ورزشگاه آزادی میزبان تیم شهرداری بوشهر است و پرسپولیس در ورزشگاه شهدای شهر قدس مهمان سایپاست.

آخرین شب مرحله گروهی لیگ قهرمانان

مهرمهر22 ساعت قبل
بارسلونا، بایرن، یوونتوس، لایپزیش، منچسترسیتی، پاریسن‌ژرمن، رئال مادرید و تاتنهام جواز صعود به دورحذفی لیگ قهرمانان را به دست آورده و تکلیف چند تیم پس از بازیهای شب گذشته قراراست امشب مشخص شود.

ویدئو / گل‌های هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال

ایسناایسنا1 روز قبل
هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران با برگزاری هشت مسابقه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (۱۸ و ۱۹ آذر) به پایان رسید. در این ویدئوها گل‌های این هفته لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) را می‌بینید.

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل تماشایی روبرتو کارلوس به پورتو (۱۹۹۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۱۹۹۷ در چنین روزی، روبرتو کارلوس در روز پیروزی ۴ بر ۰ رئال مادرید مقابل پورتو این گل تماشایی را به ثمر رساند. او در ۵۲۷ بازی با پیراهن رئال مادرید، ۶۹ گل به ثمر رساند.

نظرها

اخبار بیشتر