توافق ریاض؛ اهداف و انگیزه‌های عربستان و امارات و چالش‌های فراروی این توافقنامه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

توافق ریاض؛ اهداف و انگیزه‌های عربستان و امارات و چالش‌های فراروی این توافقنامه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مطابق توافق ریاض، بایستی تمامی نیروهای نظامی تحت فرماندهی وزارت دفاع دولت منصور هادی مجدداً سازماندهی شوند، فعالیت های تبلیغاتی رسانه ای طرفین علیه یکدیگر متوقف شود، شورای انتقالی جنوب در مذاکرات با انصارا... مشارکت داده شود و ۳۰ روز بعد از این توافق، دولتی با ۲۴ وزیر تشکیل شود.
توافق ریاض؛ اهداف و انگیزه‌های عربستان و امارات و چالش‌های فراروی این توافقنامه - 0

پژوهش خبری صدا وسیما: روز سه شنبه چهاردهم آبان ماه توافق نامه‌ای میان نیروهای منصور هادی رئیس جمهور سابق و مستعفی یمن و نیروهای شورای انتقالی جنوب در پایتخت عربستان به امضا رسید؛ توافق بین دو طرفی که در ماه‌های اخیر درگیری‌های شدیدی در مناطق جنوبی یمن با یکدیگر داشتند. در مراسم امضای این توافقنامه که به «توافق ریاض» مشهور شده است، «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان، «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد امارات، «عیدروس الزبیدی» رئیس شورای انتقالی جنوب و «عبدربه منصور هادی» نیز حضور داشتند. مطابق توافق ریاض، بایستی تمامی نیروهای نظامی تحت فرماندهی وزارت دفاع دولت منصور هادی مجددا سازماندهی شوند، فعالیت‌های تبلیغاتی رسانه‌ای طرفین علیه یکدیگر متوقف شود، شورای انتقالی جنوب در مذاکرات با انصارا … مشارکت داده شود و ۳۰ روز بعد از این توافق، دولتی با ۲۴ وزیر تشکیل شود که مناصب وزارتی آن به شکل مساوی بین نیروهای تحت حمایت عربستان (دولت فراری منصور هادی) و نیروهای تحت حمایت امارات (شورای انتقالی جنوب) تقسیم شود. طبق اعلام منابع یمنی، از زمان امضای اولیه این توافق نامه، روند استقرار مجدد نیروهای ائتلاف عربی در عدن و بنادر و شهرها و کاخ «المعاشیق» آغاز شده و در راستای تأکید منصور هادی برای اجرای هرچه سریع‌تر توافق ریاض، وزارت امور خارجه دولت مستعفی، از روز یکشنبه فعالیت خود را در عدن پایتخت موقت این دولت آغاز کرده است. موضع جنبش انصارا … نسبت به این توافق منفی است؛ رئیس کمیته عالی انقلاب یمن آن را توافق تحمیلی خوانده که بین دو طرف از مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی برقرار شده و ربطی به مردم یمن ندارد. گروه‌های جنوبی یمن هم ضمن اعلام مخالفت با این توافق، آن را شامل بندهای غیرواقعی زیادی دانستند که پاداشی برای شورای انتقالی جنوب و مقدمه‌چینی عربستان و امارات برای تقسیم یمن است. گمانه ز نی‌های بسیاری درباره اهداف و انگیزه‌های عربستان و امارات از طرح ریزی توافق ریاض شده؛ همچنین تردیدهای فراوانی در خصوص پایداری این توافق نامه و احتمال موفقیت آن وجود دارد که در بخش نخست پژوهش حاضر مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در قسمت دوم این پژوهش، تهدیدهای احتمالی که در صورت اجرایی شدن توافق ریاض متوجه جنبش انصارا … خواهد شد، و همچنین ادله کارشناسان و تحلیل گران در زمینه اجرایی شدن یا نشدن توافق نامه مذکور را از نظر خواهیم گذراند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

توافق ریاض؛ اهداف و انگیزه‌های عربستان و امارات و چالش‌های فراروی این توافقنامه - 4

متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است.

پژوهش خبری // مرجان شریف زاده

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد

مهرمهر1 روز قبل
رئیس جمهور در پنجاهمین مجمع عمومی بانک مرکزی درباره اتفاقات اخیر گفت: لحن و رفتار آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه آنها عوض شد و مجبور به عقب نشینی شدند.

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

خاطره بازیگر معروف ایرانی از برخورد نژادپرستانه با فرزندش در فرانسه +عکس و فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. خبرگزاری فارس: داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. داریوش ارجمند، بازیگر پیشکسوت کشورمان، در گفت‌وگویی با نادر طالب‌زاده در شبکه افق، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان گفت: «ما جان‌مان را برای این مملکت گذاشته‌ایم. مثل آن‌هایی که از اینجا بلند می‌شوند می‌روند در آغوش آمریکایی‌ها تئاتر می‌گذارند، بعد می‌آیند می‌گویند ما در نیویورک تئاتر اجرا کردیم. روزی که زن و بچه‌ام از ایران آمده بودند فرانسه، وقتی سوار آسانسور شدیم، پیرزنی با سگش وارد شد.

نظرها

اخبار بیشتر