روحانی در آستانه انتخابات بهتر از این نمی‌توانست به جریان رقیب هدیه بدهد/ دولت عرضه دفاع از حقوق خود و ملتی که به آن رای داده‌اند را داشته باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

روحانی در آستانه انتخابات بهتر از این نمی‌توانست به جریان رقیب هدیه بدهد/ دولت عرضه دفاع از حقوق خود و ملتی که به آن رای داده‌اند را داشته باشد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه این گرانی بنزین به پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود، گفت: وقتی جریان دیگری غیر از دولت می‌خواست این کار را انجام دهد چرا خودش آن را اجرا نکرد؟

روحانی در آستانه انتخابات بهتر از این نمی‌توانست به جریان رقیب هدیه بدهد/ دولت عرضه دفاع از حقوق خود و ملتی که به آن رای داده‌اند را داشته باشد - 1

محمدصادق جوادی‌حصار کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب تحلیل خود درباره اینکه تصمیم افزایش قیمت بنزین توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی صورت گرفته اما هجمه‌ها به سمت دولت است، را اینگونه بیان کرد: در این کشور نه دولت، نه مجلس و نه قوه قضاییه، کارآمدی لازم را ندارند. این دور زدن‌های مجلس و دولت و تقویت شورای هماهنگی قوا برای تصمیم‌سازی یا تقویت مجمع تشخیص مصلحت نظام به شکلی که حتی قوانین مصوب شورای نگهبان هم باید در این نهاد تایید شود، یعنی کم اهمیت کردن رای و نظر مردم.

وی گفت: دولت هم در ماجرای بنزین، کمال بی انصافی، بی‌مبالاتی و کمال پیمان‌شکنی را در مورد حامیان خودش به خرج داد.

دبیرکل حزب کانون دانشگاهیان خراسان با بیان اینکه دولت اگر می‌داند این افزایش قیمت بنزین به نفع مردم است، پس باید از نمایندگان آنها تایید بگیرد، گفت: در کشور مردم را با نمایندگان خودشان روبرو کنیم تا مردم بتوانند از نماینده خود بخواهند که چرا این طرح را تصویب کرده‌اند و این در حالی است که اکنون نمایندگان مجلس طلبکار هم هستند که چرا به ما نگفتید که چنین کاری قرار است؛ انجام شود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی افزود: آقای روحانی می‌داند هزینه این کار به پای اصلاح‌طلبان گذاشته می‌شود آن هم در شرایطی که اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند مردم را امیدوار کرده، به عرصه برگردانند و درانتخابات شرکت کنند.

وی اضافه کرد: فارغ از این که این‌کار چقدر برای مردم از لحاظ اقتصادی تبعات دارد، این رفتار بی‌احترامی به آنها است، حداقل در این مورد کار درست این بود که وقتی می‌خواستند کاری به این بزرگی را انجام دهند، موضوع را با مردم در میان بگذارند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با تاکید بر این که با شکل تعریف شده و قاعده‌مند افزایش قیمت بنزین مخالف نیستم، اما مخالف شکل فعلی آن که بدون قاعده، بدون اعتماد مردم و یکباره، انجام گرفته هستم، ادامه‌ داد: بر اساس نظرسنجی که از طریق تلفن و یا به صورت حضوری با افراد مختلف انجام دادم و راجع به این موضوع از آنها پرسیدم، اکثر مردم نسبت به این موضوع ناراضی بوده و معتقدند که در بی‌گاه‌ترین زمان و بدترین شکل ممکن این کار انجام شده است.

وی خاطر نشان‌کرد: روحانی در آستانه انتخابات بهتر از این نمی‌توانست به جریان مخالف دولت و اصلاح‌طبان هدیه بدهد؛ همه این موضوع را به حساب اصلاح‌طلبان و حامیان دولت می‌گذارند در صورتی که دولت و حامیانش در این موضوع نقشی نداشته و آنها نیز این را می‌دانند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه این کار دست بالا بردن و تسلیم شدن در مقابل جریان رقیب بود، گفت: وقتی که جریان دیگری غیر از دولت می‌خواست این کار را انجام دهد چرا خودش آن را اجرا نکرد، می‌گذاشتند، همان جریان آن را اجرا کند، چرا به دولت می‌دهند.

وی اضافه کرد: چرا دولت به یکباره، بی‌هماهنگی با مردم و بدون اطلاع‌رسانی عمومی آن را انجام می‌دهد؟!

این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: ممکن است برخی بگویند اگر از قبل به مردم اطلاع‌رسانی می‌شد تورمی ایجاد می‌کرد اما مردم را در مسائل شریک کردن و ارتباط گرفتن با مردم به عنوان طرف دیگر این ماجرا می‌توانست در مدیریت این موضوع کمک کند، چرا که در حداقل و خوشبینانه‌ترین حالت هزینه حمل و نقل مردم در سبد بنزین و حامل‌های انرژی با همان قیمت استاندارد ۵۰ درصد افزایش دارند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی با با بیان اینکه مردم باید این موضوع را درک کرده و و دولت نیز باید به گونه‌ای با آنها رفتار کند که این موضوع را بپذیرند، تاکید کرد: اینکه خودشان به جای مردم تصمیم بگیرند و از آنها هیچ نظری نخواهند کار غلطی بود. حداقل باید شکل و ظاهر مساله را رعایت می‌کردند و با نمایندگان مجلس صحبت می‌شد و در آستانه انتخابات مجوزی از مجلس می‌گرفتند.

به گفته جوادی حصار حذف یارانه حامل‌های انرژی دو سال قبل تصویب شده و در بودجه ۹۷ پیش بینی شده بود اما در‌گیری‌های دی‌ماه ۹۶ باعث شد این موضوع را کنار بگذارند و گفتند که به مصلحت نیست.

وی ادامه داد: چگونه افرادی که آن روز می‌گفتند به مصلحت نیست امروز آن را می‌پذیرند و می‌گویند به مصلحت است؟ چه چیزی از شرایط کشور تغییر کرده است؟ اقتصادمان خیلی خوب شده؟ مردم را توجیه کرده‌اید؟

این تحلیل‌گر سیاسی در پاسخ به این سوال که چرا شورای همانگی اقتصادی در مورد افزایش نرخ سوخت ورود پیدا می‌کنند اعلام هم می‌کنند که به تایید رهبری هم رسیده است اما در مورد FATF ورود نمی‌کنند و می‌گویند مجلس باید تصمیم بگیرد، گفت: خودشیرینی؛ اینها هیچ کدام جسارت و جرأت اینکه در حوزه وظایفشان تصمیم بگیرند، ندارند، هر کاری می‌کنند می‌خواهند نظر رهبری را هم بگیرند؛ چون خودشان قادر به تصمیم‌گیری نیستند. یعنی همه چیزی را به حساب رهبری گذاشتن درست و انصاف است؟ با این تفاسیر روسای قوا رها کنند و بروند چه کاره هستند که ایستادید و کار می‌کنید؟

وی ادامه داد: در حوزه وظایف خود بی‌انصافی می‌کنند و هرکسی ‌می‌خواهد مسئولیت کارش را به گردن دیگری بیاندازد.

عضو حزب اعتماد ملی درباره اینکه پس از افزایش قیمت بنزین همه هجمه‌ها به سمت دولت آمده است در حالی که در دولت پیشین این چنین نبود با اینکه افزایش قیمت خیلی بیشتر بوده است، اظهار داشت: در آن زمان آنهایی که باید، دولت را در راستای نظام تعریف می‌کردند و تضعیف دولت برابر با تضعیف نظام تلقی می‌شد.

وی ادامه داد: ‌ خیلی از دوستانمان وقتی به زندان رفتند، اتهاماتشان این بود که تضعیف دولت تضعیف نظام است، ‌ اما الان همان افراد تعریف می‌کنند که تضعیف دولت تقویت نظام است، آن روز صورت مساله را به آن شکل می‌نوشتند و امروز به این صورت می‌نویسند.

جوادی حصار در پایان گفت: دولت هم باید عرضه این را داشته باشد که از حقوق خود و ملتی که به آن رای داده‌اند، دفاع کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

قتل دختر ۱۹ ساله در شهرک صدر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به گفته موید الفرطوسی خبرنگار شبکه تلویزیونی العراقیه‏‏، تروریست‌ها زهرا قره لوسی ۱۹ ساله را که از مقابل خانه‌اش در خیابان الامانه در شهرک صدر در شرق بغداد ربوده بودند‏‏، به قتل رساندند و پیکر وی که آثار شکنجه بر آن هویدا بود، مقابل خانه‌اش کشف شد. زهرا دانشجوی ترم دوم دانشکده ادبیات دانشگاه عراق بود که از آغاز موج دوم اعتراضات مردمی در ۲۵ ماه گذشته به همراه پدر‏، خویشاوندان و برخی دوستانش ‎غذا و نوشیدنی در اختیار تظاهرات کنندگان عراقی قرار می‌داد.

مهدی تاج: نماینده‌های مجلس هم همین جا حرف هایم را بشنوند/ من حرف دیگری ندارم که به مجلس بروم (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
طبق این استراتژی اگر دست رقبای آمریکا به این مناطق برسد، طبعا منافع ایالات متحده و غرب تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ۳- تامین امنیت اسرائیل و حفظ روابط استراتژیک ایالات متحده با رژیم صهیونیستی. در این راستا و تا پایان دهه ۱۹۹۰ میلادی در خصوص این استراتژی در داخل ایالات متحده اختلاف نظرهایی جدی وجود داشت. در این میان اگر قدرتی بخواهد در این مسئله جایگزین ایالات متحده آمریکا شود، عملا غیر ممکن خواهد بود. از سوی دیگر صلح به نفع آمریکا نیز هست، زیرا ایالات متحده در سایه آن از درگیری اجتناب کرده و فرصت پیدا می‌کند به رقبای اصلی خود بپردازد.

نظرها

اخبار بیشتر