احتمال تمدید سه ماهه پیمان نفتی اوپک پلاس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
احتمال تمدید سه ماهه پیمان نفتی اوپک پلاس

احتمال تمدید سه ماهه پیمان نفتی اوپک پلاس

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با حمایت روسیه از تلاش عربستان سعودی برای تثبیت قیمت‌های نفت، اوپک و متحدانش احتمالا در دیدار ماه آینده خود توافق کاهش تولید را تا اواسط سال ۲۰۲۰ تمدید خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، اوپک قرار است پنجم دسامبر در مقر خود در وین دیدار کند و مذاکرات با گروه تولیدکنندگان غیراوپک شامل روسیه روز بعد ادامه پیدا می‌کند. توافق فعلی محدودیت عرضه نفت قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند.

عربستان سعودی قرار است پنجم دسامبر عرضه اولیه عمومی سهام شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی را اعلام کند و امیدوار است این رویداد به بزرگترین عرضه اولیه عمومی سهام جهان تبدیل شود. قیمت نفت در آن زمان احتمالا برای عرضه سهام آرامکو که در حدود اواسط دسامبر انجام می‌گیرد، اهمیت بالایی خواهد داشت.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه اوپک نوشت: تاکنون ما دو سناریوی اصلی داشته‌ایم؛ در دسامبر دیدار کرده و توافق فعلی را تا ژوئن تمدید کنیم یا تصمیم گیری را تا اوایل سال میلادی آینده به تاخیر انداخته و پیش از مارس برای بررسی تحولات بازار و تمدید توافق تا اواسط سال دیدار کنیم. احتمال زیادی وجود دارد که توافق در دسامبر تمدید شود تا پیام مثبتی به بازار ارسال شود. سعودی‌ها نمی‌خواهند قیمت‌های نفت کاهش پیدا کند و به دلیل عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو مایل هستند که نفت کف قیمتی پیدا کند.

منابع آگاه اوپک اظهار کرده‌اند که شرایط بازار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ در بحبوحه کندی رشد تقاضا برای نفت و پایبندی ضعیف برخی از تولیدکنندگان مانند عراق و نیجریه به پیمان محدودیت عرضه، نامعلوم مانده است.

یک نماینده اوپک گفت: احساس من این است که تمدید پیمان تا پایان ژوئن انجام می‌گیرد تا از دیدار دوباره در اوایل مارس اجتناب شود و احتمال دیدار زودتر در صورتی که شرایط بازار ایجاب کند، محتمل‌ترین سناریوی فعلی است.

دو منبع آگاه اظهار کرده‌اند که اعلام رسمی کاهش بیش‌تر تولید فعلا بعید است با این حال پیامی درباره پایبندی بهتر به توافق فعلی، باید به بازار ارسال شود. عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، پیش از متعهد شدن به کاهش بیش‌تر تولید، مایل است در وهله نخست به پایبندی به محدودیت عرضه فعلی متمرکز شود.

نخستین منبع آگاه به رویترز گفت: سعودی‌ها می‌خواهند ببینند چگونه کسانی که به توافق پایبند نبوده‌اند عمل می‌کنند. هیچ رقمی برای کاهش بیشتر تولید یا تغییر سهمیه‌های تولید فعلا مطرح نشده است.

آمریتا سن، یکی از موسسان شرکت «انرژی اسپکتس» که به دقت سیاست‌های اوپک و عربستان سعودی را دنبال می‌کند، اظهار کرد: تمدید پیمان اوپک پلاس تا ژوئن ممکن است کافی نباشد. بازار منتظر کاهش بیشتر تولید و تمدید پیمان تا پایان سال ۲۰۲۰ است و در هر سناریوی دیگر بازار با فروش روبرو می‌شود.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هفته گذشته از عربستان سعودی خواست موضع خود را پیش از مذاکرات دشوار دسامبر روشن کند.

مسکو استدلال کرده که کاهش داوطلبانه تولید نفت برای این کشور در طول ماه‌های سرد زمستان به خصوص در غرب سیبری که دو سوم تولید نفت روسیه از این منطقه است و عمده دکلهای حفاری در آنجا واقع شده‌اند، دشوار است.

به گفته یک منبع آگاه از تفکر روسیه، پوتین روابط نزدیکی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی برقرار کرده و دولت روسیه به خوبی مطلع است که شراکت سه ساله در صورت عدم همراهی مسکو با ریاض، دچار فروپاشی خواهد شد.

گروه اوپک پلاس از اول ژانویه امسال با هدف تقویت قیمت‌ها که اکنون در ۶۲ دلار در هر بشکه معامله می‌شود، پیمانی برای محدودیت عرضه به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشته‌اند.

کریل دیمیتریوف، مدیر صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه معماران اصلی توافق با عربستان سعودی بوده‌اند که در سال ۲۰۱۷ آغاز شد.

عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان منطقه خلیج فارس در اوپک پایبندی بالاتر از سهمیه تعیین شده به پیمان محدودیت عرضه داشته‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی در اکتبر ۱۰٫۳ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد تا مخازن خود را دوباره پر کند اما صادرات به بازار را ۹٫۹ میلیون بشکه در روز نگه داشت. این کشور پس از حملات سپتامبر به تاسیساتش از ذخایر نفتش برداشت کرده بود تا نیازهای مشتریانش را تامین کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
الفالف2 روز قبل
گزینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی از میز مذاکره حذف شده است". پیونگ یانگ فقط و فقط از خلع سلاح هسته‌ای خود دورتر شده است. با این همه، اظهارات اخیر سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، می‌تواند حتی همین دستاورد حداقلی را هم به خطر بیندازد. اضافه بر این، در شرایط فعلی، بازگشت آمریکا به اعمال فشار حداکثری به کره شمالی تا حد زیادی غیرممکن است. همه ما به شنیدن این گزاره که در بخش نتیجه گیری تمامی گزارش‌های کارگروه کارشناسان سازمان ملل متحد در موضوع کره شمالی می‌آید عادت کرده‌ایم: اقدامات کره شمالی در نقض تحریم‌های بین المللی، شاهدی بر ناکارآمدی تحریم‌های سازمان ملل متحد است.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.

نظرها

اخبار بیشتر