اعتبار اسکان دائم زلزله زدگان آذربایجان شرقی تامین شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
اعتبار اسکان دائم زلزله زدگان آذربایجان شرقی تامین شد

اعتبار اسکان دائم زلزله زدگان آذربایجان شرقی تامین شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس بنیاد مسکن از تامین اعتبار برای اسکان دائم زلزله زدگان اخیر خبر داد و افزود: تاکنون بانک مرکزی ۲۰۰ میلیارد تومان به منظور وام به بانک های عامل تزریق کرده و ۱۰۰ میلیارد تومان هم بصورت بلاعوض تامین مالی شده که ۵۰% آن به حساب ها واریز شده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا تابش در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که در زلزله آذربایجان‌شرقی خانه‌هایی که از طرح ویژه ما استفاده کرده بودند سالم مانده‌اند افزود: زلزله اخیر شمال شرق کشور عمدتا تخریب هایی در سازه‌های غیر مهندسی و غیر فنی ایجاد کرد.

او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است.

تابش تصریح کرد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته اولین اقدام امدادی ما آوار برداری از واحدهای تخریب شده بود که حدود ۷۰۰ واحد مشمول این طرح می‌شوند. در آوار برداری‌های شتاب زده عمل نمی‌کنیم زیرا آوار برداری باید به گونه‌ای باشد که بخشی از مصالح و زیر ساخت‌های ساختمان‌ها قابل استفاده باشد. برای این امر هم ماشین آلات کافی به تعداد تقریبی ۲۰۰ ماشین در محل مستقر کرده‌ایم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در شرایط فعلی آمادگی سرعت بخشیدن به آوار برداری وجود دارد پس ازآن هم باید عملیات احداث به سرعت انجام پذیرد.

تابش افزود: اسکان موقت در مناطق زلزله زده شمال شرق کشور به دو شیوه امکان پذیر است اول به کسانی که در شروع یا همان مناطق دارای اقوام بودند و برایشان امکان اسکان در خانه اقوام وجود داشت ۱۰ میلیون تومان دریافت نمودند تا بدنبال اجاره مسکن بروند قسط دوم این امر را هم پس از استقرار دریافت می‌کنند.

او در پرداختن شیوه دوم گفت: این شیوه به آنهایی مربوط می‌شود که کسی را ندارند به این اشخاص اتاقک هایی تحویل می‌شود که تا این لحظه حدود ۲۰۰ واحد از این اتاقک هایی طراحی و نصب گردیده است.

به نظر می‌رسد به بیش از این تعداد اتاقک نیازی باشد اگر هم متقاضی مازاد وجود داشت امکان نصب اتاقک بیشتر وجود دارد.

تابش در خصوص چادر نشینان زلزله زده شمال شرق کشور خاطر نشان کرد: اینکه تعدادی چادرنشین هستند بستگی به نوع ثبت در خواستشان دارد اگر از ما اتاقک خواستند برایشان آماده می‌کنیم بنابراین گمان نمی‌کنم دیگری کسی در چادر به سر ببرد.

محمدرضا پور محمدی استاندار آذربایجان شرقی در ارتباط زنده تصویری از این استان با برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: مرحله اسکان اضطراری با مشارکت سازمان‌های ذیربط انجام گرفته و میتوان ادعا کرد اکثر آسیب دیدگان تعیین تکلیف شده‌اند و شاید حدود ۹۰٪ از آسیب دیدگان پذیرفته‌اند که ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض را دریافت و نزد خویشانشان زندگی کنند. برای ۱۵٪ باقیمانده هم اتاقکهای طراحی شده بنیاد مسکن و کانکس‌های اهدایی تهیه و داده شده است.

او افزود: آندسته از افرادی که در چادر زندگی می‌کنند یا ۳ میلیون تومان اولیه را دریافت کرده‌اند و باید چادر را جمع کنند تا ۷ میلیون تومان باقیمانده را دریافت نمایند گفتنی است چادر یا اسکان اضطرای به کسانی تحویل داده می‌شود که احراز سکونت آنها در میانه، سراب و مناطق آسیب دیده انجام شده باشد.

پورمحمدی تصریح کرد: وسایل گرمایشی به تعداد و اندازه کافی میان آسیب دیدگان تقسیم شده است.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: طبق آخرین آمار تاکنون ۸۳۰ نفر کمک هزینه‌های اولیه را دریافت کرده و حدود ۱۰۰۰ نفر هم تعیین تکلیف شده‌اند و در روزهای آتی مبلغ کمک هزینه به حسابشان واریز خواهد شد.

پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد.

او ابراز امیدواری کرد: ظرف حداکثر هفته آینده تعیین تکلیف و سامان یافتن آسیب دیدگان زلزله و سیل مناطق میانه و سراب به سرانجام خواهد رسید البته این زمان به شرطی مقرر خواهد بود که شرایط اسکان دائم ساکنین روستاها احراز گردد وگرنه افرادی که ساکن آن مناطق نبوده مشمول این طرح نخواهند بود زیرا روستاهایی بوده که قبل از حادثه ۱۴ خانوار داشته‌اند و پس از حادثه به ۳۲ خانوار افزایش یافته‌اند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استودیو گفتگوی ویژه خبری در تکمیل گفته‌های استاندار آذربایجان شرقی گفت: جمعیت مازاد روستاها، افرادی هستند که بصورت فصلی درآنجا ساکن هستند و باقی سال را در شهرها به سر می‌برند. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند.

تابش از تامین اعتبار برای اسکان دائم آسیب دیدگان خبر داد و افزود: تاکنون بانک مرکزی ۲۰۰ میلیارد تومان به منظور وام به بانک‌های عامل تزریق کرده و ۱۰۰ میلیارد تومان هم بصورت بلاعوض تامین مالی شده که ۵۰٪ آن به حساب‌ها واریز شده.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی زمان تقریبی پایان کار واحدهای تعمیری را ۲۲ بهمن ۹۸ و احداث واحدهای دائمی را تیرماه سال آینده عنوان کرد.

تابش در خصوص سیل زدگان کشور گفت: ۷۰ هزار واحد تعمیراتی در ۲۳ استان داشتیم که کار همه این تعداد به اتمام رسیده و ساکنان آن مستقر شده‌اند.

هادی حق شناس استاندار گلستان در ارتباط تصویری از این استان با گفتگوی ویژه خبری در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده این استان گفت: هنوز مشغول لایروبی مناطق هستیم که عید امسال دستخوش سیل قرار گرفتند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. البته برای سال آینده هم اعتباراتی دیده شده تا لایروبی برخی مناطق انجام شود.

او ادامه داد: در بخش لایروبی، حوزه گرگان رود، قره سو و خلیج گرگان پیمانکاران مشغول کارند، در حوزه اترک هم بدنبال پیمانکار هستیم روی هم رفته کل هزینه و اعتبار لازم جهت لایروبی همه مناطق را می‌توان ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

حق شناس از پیشرفت ۷۰٪ پروژه لایروبی سد نرم آب خبر داد و افزود: می‌توان امیدوار بود که با تزریق اعتبار لازم حدود ۷ ماه آینده پروژه مخزن این سد به اتمام برسد.

استاندار گلستان در خصوص مشکلات کشاورزان این استان گفت: در بخش اعتبارات بلاعوض ۱۳۶ میلیارد تومان پول به حساب آمد و تا امروز حدود ۹۶ میلیارد تومان تخصیص یافته است امید می‌رود ظرف مدت ۲۰ روز آینده مابقی اعتبارات پرداخت گردد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استودیو گفت: در استان گلستان عملیات حدود ۹ هزار و دویست واحد تعمیری پایان یافته از ۷۷۰۰ واحد احداثی حدود ۷۵۰۰ واحد به بانک معرفی شده‌اند.

تابش آمار کلی واحدهای احداثی کل کشور را ۶۵۰۰۰ واحد عنوان کرد و افزود: واحدهای تعمیراتی کل کشور هم حدود ۷۰ هزار واحد می‌باشد که در استانهای لرستان گلستان، خوزستان بصورت همزمان و برابر در حال پیشرفت هستند.

او ادامه داد: از ۶۵ هزار واحد احداثی حدود ۵۰ هزار واحد به بانک معرفی شده که از این تعداد ۴۰ هزار واحد بتن ریزی شده است.

تابش از پرداخت رقم کل ۹۴ میلیون تومان کمک هزینه برای هر واحد آسیب دیده شهری در مناطق زلزله و سیل زده خبر داد و گفت: اگر مالکان بلند پروازی کنند باید خودشان هم هزینه نمایند. مردم باید خودشان هم آورده داشته باشند.

موسی خادمی استاندار لرستان در دیگر ارتباط تصویری از این استان، گفت: نظر به مصوبات دولت درخصوص پرداخت تسهیلات به باغات خسارت دیده حادثه سیل باید گفت: ارزش باغ آبخیز با باغهای سیب و دیگر میوه‌ها متفاوت است اما از آنجا که این مصوبه کلی می‌باشد ممکن در برخی موارد نتواند کل خسارت را جبران کند.

البته قصد دولت هم جبران همه خسارت نیست و فقط کمک هزینه جبران خسارت مدنظر می‌باشد.

او از پرداخت ۴۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان استان لرستان خبر داد و افزود: حدود ۴ میلیارد تومان دیگر هم آماده پرداخت می‌باشد البته رقم کل تسهیلات بلاعوض برآورد شده حدود ۱۲۵ میلیارد تومان است جای امیدواریست ظرف مدت ۲ هفته آینده همه خسارت‌های برآورد شده پرداخت گردد.

استاندار لرستان همچنین به پرداخت ۱۳/۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به کشاورزان خبر داد و گفت: پروژه‌های لایروبی هم در مناطق خسارت دیده آغاز شده علی رقم اینکه منابع مورد نیاز برای ۱۲۰ نقطه پرخطر حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شده اما تا کنون منابع مالی کافی بر ما اختصاص نیافته است.

فاضل عبیات معاون عمرانی استانداری خوزستان دردیگر ارتباط تصویری از اهواز با این برنامه گفت: پروژه ۲۵۰ کیلو متری سیل بند درکناره رودخانه آغاز شده و حدود ۷۰ کیلو متر در شهرستان‌های شوش، شوشتر و اهواز احداث شده است.

او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.

عبیات در خصوص رسیدگی به پرونده‌های کشاورزی استان خوزستان گفت: از مجموع ۲۳ هزار و پانصد و چهل و یک پرونده ۱۸ هزار و پانصدو نه پرونده تایید نهایی و مسئول پرداخت تسهیلات شده‌اند. پرونده‌های باقیمانده هم هفته آینده رفع اشکال و پرداخت ۵۰ درصدی به آنها انجام خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیش بینی نشدن میزان تولید، علت واردات بی رویه پنبه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: اواخر سال گذشته، به علت آنکه میزان تولید پنبه در کشور پیش بینی نشده بود برای برطرف کردن نیاز صنعت نساجی، مقدار زیادی نخ و پنبه وارد شد. آقای عباس کشاورز افزود: تولید پنبه با نظارت یک تعاونی انجام می‌شود و دارای یک تشکل ملی است که بازار و تولید این محصول را مدیریت می‌کند و امسال هم تولید پنبه در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است. وی اضافه کرد: در بهمن و اسفند سال گذشته پیش بینی درستی از میزان کاشت پنبه در بهار امسال نشد و برای اینکه برای صنعت نساجی مشکلی پیش نیاید واردات انجام شد، منتها این واردات به دلیل میزان کاشت بالای این محصول، نسبت به تولید داخلی متعادل نبود. سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مدتی است که با وزارت صمت و صنایع نساجی هماهنگی انجام شده است که میزان واردات متعادل شود و تولیدکننده داخلی از بابت واردات متضرر نشود. کشاورز تاکید کرد: در حال حاضر بازار پنبه نامناسب نیست، کشاورزان نگران نباشند و اگر کشاورزان به هر دلیلی، مشکل فروش پنبه داشته باشند وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی ورود می‌کند و حتی اگر برای کشاورزان قیمت خرید تضمینی به صرفه نباشد خرید توافقی می‌کنیم.

رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​کلاهبرداری‌های اینترنتی در یک سال گذشته افزایش ۲ برابری داشته است و حالا برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، از ابتدای دی رمز دوم ایستا غیر فعال می‌شود و برای تراکنش‌های اینترنتی ناگزیر باید رمز دوم یکبار مصرف از بانک مورد نظر دریافت کرد. استفاده از رمز دوم پویا فقط برای خرید‌های اینترنتی است و پایانه‌های خرید فروشگاهی و یا عابربانک‌ها نیازی به رمز دوم یکبار مصرف ندارند. افرادی هم که از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند می‌توانند رمز دوم پویای خود را از طریق پیامک دریافت کنند. بر اساس آمار بانک مرکزی روزانه حدود ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی انجام می‌شود که این تعداد بالا، لزوم افزایش زمینه‌های امنیتی را بسیار بیشتر می‌کند.

مروری بر پرونده‌های مفاسد اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
از پرونده ابربدهکار بانکی، سلطان سکه، متهمان بانک سرمایه، تخلفات پتروشیمی‌ها و موسسات مالی غیرمجاز تا اخلال در بازار دارو که در یکسال اخیر اتفاق افتاده را، بررسی می‌کنیم. آنطور که سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرده تا مرداد سال ۹۸ برای بیش از ۹۰۰ پرونده در تهران و شهرستان‌ها، حکم صادر شده است. پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها هم از دیگر پرونده‌های مهمی است که با تشکیل جلسات دادرسی متعدد، رسیدگی‌ها همچنان ادامه دارد. رسیدگی به تخلفات موسسات مالی غیرمجاز، پرونده پرسرو صدای شاندیز و پیگیری اخلال ارزی از دیگر پرونده‌های یکسال اخیر است. در ماه‌های گذشته هم اخلال در بازار گوشت و دارو رسیدگی شد که هنوز در پرونده شبنم نعمت زاده با تخلفات دارویی، حکمی صادر نشده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، نجفی ۱۰ روز قبل و بعد از اخذ رضایت از خانواده استاد، به دلیل نقض حکم صادره در دیوان‌عالی کشور در شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران یک‌بار دیگر پای میز محاکمه رفت. قضات شعبه ۹ روز گذشته نتیجه شور خود را انشا کردند. این رأی با نظر اقلیت نیز همراه بوده که به صورت جداگانه نوشته شده است. گفته می‌شود نجفی به ٧/۵ حبس محکوم شده است که ۶ سال قابل اجرا است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
این مرد ادامه داد: صورت هیچ کسی را نمی‌دیدم و چند روزی به همین حالت بودم. این متهم ادعا کرد: وقتی به خانه این پیرمرد رفتم او با یک لیوان آب میوه از من پذیرایی کرد که بعد از خوردن آن بیهوش شدم. آن‌ها وقتی فهمیدند که از سوی پیرمرد هدف تجاوز قرار گرفته‌ام پیشنهاد دادند از او انتقام بگیرم. وی افزود: در این نقشه تصمیم گرفتم اموال و سرمایه پیرمرد تنها را بالا بکشم. بنا به این گزارش، تجسس‌های پلیسی برای دستگیری دو همدست مرد انتقام جو ادامه دارد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.

نظرها

اخبار بیشتر