معمای ۲۰۰ کانتینرلوازم آرایشی و بهداشتی حبس شده درگمرک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
معمای ۲۰۰ کانتینرلوازم آرایشی و بهداشتی حبس شده درگمرک

معمای ۲۰۰ کانتینرلوازم آرایشی و بهداشتی حبس شده درگمرک

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - معلوم نیست در اقتصاد ایران چه می گذرد و کدام تصمیم با کدام راهبرد در خدمت کدام گروه اجتماعی و اقتصادی است و نقش نهادها و سازمانهای دولتی در صدور یک بخشنامه یا دستورعمل در لابه لای کدام منافع انجام می شود. به طور مثال ناگهان اعلام می شود برای اینکه یک کالا صادر شود باید فلان ویژگی را داشته باشد و برای واردات یک کالای دیگر باید چند مجوز گرفته شود. اینگونه شده است که صدای محمود نجفی‌عرب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران دریک نشست دایمی ماهانه اتاق بازرگانی تهران در می آید و اعتراض می کند.

اینگونه شده است که صدای محمود نجفی‌عرب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران دریک نشست دایمی ماهانه اتاق بازرگانی تهران در می‌آید و اعتراض می‌کند. او که به عنوان به عنوان تنها سخنران پیش از دستوردر نشست نهم هیات نمایندگان اتاق تهران سخن می‌گفت با طرح موضوع رسوب دست‌کم ۲۰۰ کانتینر لوازم آرایشی و بهداشتی در گمرکات کشور و عدم ترخیص این حجم از محصولات وارداتی به‌ رغم پرداخت‌های ارزی آن، از دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهد نسبت به رفع مشکلات ترخیص این محموله‌ها اقدامی فوری انجام دهند. نجفی عرب گفته است: وزیر صنعت، معدن و تجارت در دستوری بر عدم عطف به ماسبق شدن بخشنامه مرتبط با پرونده کانتینرهای معطل مانده در گمرکات تاکید و تمامی این کالاها، ثبت‌سفارش شده و بدهی ارزی نیز ندارند اما به‌رغم تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت، پس از نزدیک به یک سال، این کالاها هم‌چنان اجازه ترخیص از گمرک را پیدا نکرده‌اند.

وی با اشاره به ریسک بالای آسیب‌پذیری این حجم از مواد آرایشی و بهداشتی در انبار گمرکات، افزود: این در حالی است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به تشدید قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی به دلیل عدم ترخیص محموله‌های وارداتی هشدار داده و وزارت بهداشت نیز اعلام کرده ‌است که خطر ورود محصولات غیربهداشتی به چرخه مصرف کشور جدی است. به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، این در حالی است که کسب‌وکار حدود ۲۵۰ شرکت داخلی در حوزه آرایشی و بهداشتی در معرض تهدید قرار گرفته و نزدیک به ۳۰ هزار نفر نیز در آستانه تعدیل و بیکاری قرار دارند.

پس از این سخنان و بنا به درخواست رئیس اتاق تهران، مهدی صادقی نیارکی، معاون صنایع وزارت صنعت، مدن و تجارت که از ماه گذشته به عضویت هیات نمایندگان اتاق تهران درآمده است، با اشاره به اینکه عدم ترخیص این ۲۰۰ کانتینر به یکی از بخشنامه‌های دفتر مقررات صادرات و واردات بازمی‌گردد و اینکه انتقال وجوه مربوط به این محموله‌ها نه از طریق سیستم بانکی بلکه به روش اوپن اکانت بوده است، وعده داد که ظرف یک هفته پاسخ مناسبی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رفع حل مشکل ترحیص این کالاها ارائه و به اتاق تهران ارسال شود. دولت به نظام تعرفه‌ای روی بیاورد. عباسعلی قصاعی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز با اشاره به اینکه اکثر نهادها و سازمان‌ها، قوانین را به نفع خود تفسیر و اجرا می‌کنند و این رویکرد، مشکلاتی را برای کشور به همواره به همراه داشته است، گفت: در خصوص موضوع عدم واردات، گمرک باید به نظام تعرفه‌ای رو بیاورد و از اعمال سیاست‌هایی که خلاف قانون است، باید جلوگیری کرد. سرمایه ملی در گمرکات از بین نرود. در ادامه مهدی فنایی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، نیز خواستار رفع مشکلات کالاهای متوقف شده در گمرک شد و گفت: انتظار ‌می‌رود این مشکل به زودی برطرف شود زیرا بخشی از سرمایه و پول ملی برای آن صرف شده است و خوشایند نیست که این سرمایه در گمرک از بین برود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل

فیلم | چگونه رمز دوم کارت بانکی را فعال کنیم؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

ساخت صخره مصنوعی با کشتی باری +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
شرایط فروش اقساطی محصولات ایران خودرو به تعداد بسیار محدود از ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۹/۱۹ آغاز می‌شود. به گزارش عصر ایران، در اطلاعیه ایران خودرو آمده است: با هدف جلوگیری از ثبت نام واسطه‌ها و افزایش امکان ثبت نام برای مصرف کننده نهایی خودرو، شرکت ایران خودرو فیلترهای را مطابق شرط و شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه که ذیلا" تشریح شده قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با شروط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه، ثبت نام مشتری از سوی شرکت ایران خودرو یک طرفه ابطال و وجه ایشان حداکثر ظرف ۲۰ روز مسترد خواهد شد. شرایط و توضیحات روش فروش اعتباری: در این روش فروش صرفا «مشتریانی امکان ثبت نام خواهند داشت که چک‌های طرح» سامانه صیاد " را داشته و فاقد هرگونه چک برگشتی باشند از اینرو اطلاعات صادر کننده چک پس از انجام پیش پرداخت، اعتبارسنجی شده و در صورت دارا بودن شرایط لازم، ادامه فرآیند فروش امکان پذیر خواهد بود، همچنین نتیجه بررسی و اعتبارسنجی از طریق پیامک به مشتریان اطلاع رسانی خواهد شد، و در صورت عدم امکان اعتبارسنجی وجوه پرداختی مشتری به حساب ایشان استرداد خواهد شد. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد و عنوان صادر کننده چک دراین بخشنامه اشاره به صاحب قرارداد دارد. همچنین فک رهن سند خودرو زودتر از موعد چکها برای کلیه محصولات این بخشنامه امکانپذیر نخواهد بود، لذا ضروریست نمایندگی‌های محترم در این خصوص اطلاع رسانی مقتضی به مشتریان خود داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر