فرهنگ تعاونی و حمایت از بخش خصوصی تقویت و ترویج شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
فرهنگ تعاونی و حمایت از بخش خصوصی تقویت و ترویج شود

فرهنگ تعاونی و حمایت از بخش خصوصی تقویت و ترویج شود

مهرخبرگزاری مهر |
ساری - نماینده ولی فقیه در مازندران خواستار ترویج و تقویت فرهنگ بخش خصوصی و تعاونی و حمایت از فعالان این بخش در استان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی پنجشنبه شب در دیدار با جمعی از تولیدکنندگان و بازرگانان مازندران، اظهار کرد: تولیدکنندگان در عرصه جنگ اقتصادی با روحیه بسیجی، جهادی و استشهادی از کیان و بنیه اقتصادی نظام جمهوری اسلامی دفاع شایسته موجب رضایت خداوند، امام زمان (عج) و رهبری می‌کنند.

وی افزود: باید از تولیدکنندگانی که در این شرایط سخت اقتصادی عرصه را رها نکردند و حاضر نشدند تا پول خود را در بانک گذارده و سود آن را بدون دردسر استفاده کنند و از سوی دیگر بسیاری از خانواده‌ها را بدون نان بگذارند تقدیر کرد.

نماینده ولی فقیه در مازندران وابستگی به دولت و نفت را دو مشکل اصلی اقتصاد برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر بنا است به فرموده رهبر معظم انقلاب تولیدکنندگان افسران میدان جنگ اقتصادی باشند، این افسر با دست بسته چه کاری می‌تواند انجام دهد بنابراین باید موانع را بر طرف ساخت.

این مسئول اضافه کرد: هر معلولی دارای علتی و هر عارضه‌ای دارای مسئله است که باید به جای برخورد با معلول و عارضه‌ها، علت‌ها و مسائل را یافته و با آن برخورد کنیم در این شرایط وابستگی به نفت و دولت، دو مسئله اصلی اقتصاد کشور ما است که کاش می‌شد مانند کشورهای بدون نفت از نفت خود استفاده نمی‌کردیم.

وی اهتمام به تولید را کار بسیار با ارزشی توصیف کرد و گفت: از مدیران، مسئولان اتاق بازرگانی و تولیدکنندگان مازندران درخواست می‌کنم تا میزان تحقق رونق تولید در مازندران را در قالب گزارش جامعی ارائه دهند.

محمدی لائینی عمل کننده به برنامه‌ها را لازمه تحقق رهنمودها دانست و تصریح کرد: برای برنامه‌هایی که به مسئولان ارائه می‌دهید ضمانت اجرا بخواهید چراکه همیشه مشکلات ما در حوزه اجرا است.

وی برخی قوانین ناکارآمد را دیگر معضلات این عرصه خواند و افزود: قوانینی نیز وجود دارد که سالیان بسیار قبل به تصویب رسیده‌اند و نه تنها به درد شرایط امروز اقتصاد کشور نمی‌خورند بلکه کاملا دست و پا گیر نیز هستند.

امام جمعه مرکز مازندران تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی باید با تعامل سازنده با فعالان اقتصادی معبرهای سخت و تنگ اقتصادی کشور را روان کند چراکه انگیزه، اخلاق و وجدان چندان ضمانت اجرا ندارد بلکه خود مجلس باید ناظر بر اجرا و پشتوانی آن باشد.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

این مسئول اضافه کرد: خیلی وقت‌ها می‌نویسیم و تصویب می‌کنیم اما فقط روی کاغذ است و در عمل چیزی پیدا نمی‌شود درحالی که خوب باید عرصه‌ها را ببینیم و برنامه‌ها را به خوبی عملیاتی کنیم.

وی گفت: بخش خصوصی بخش بسیار مهمی است که در زمینه‌هایی از بخش‌های دولتی و نیمه‌دولتی نیز حتی مهمتر است البته این به معنای جدایی دولت از اقتصاد نیست اما واقعا باید به بخش خصوصی میدان و بها داده شود.

محمدی لائینی تأکید کرد: به جز تعداد اندکی باقی اعضای بخش خصوصی در کشور ما درحال جهاد اقتصادی هستند یعنی باوجود شرایطی که به خوبی به امکانات توجه نمی‌شود، با سختی در کسب موافقت‌نامه‌ها، کلنجار با بانک‌ها و بالا بودن سود وام همچنان به فعالیت ادامه می‌دهند که این جهاد واقعی نام دارد.

وی به برخی سودجویی‌ها در فعالیت بخش خصوصی نیز اشاره کرد و افزود: در موارد اندکی مانند هپکو در اراک و یا کارخانه چیت‌سازی شهرستان بهشهر در همین مازندران سو استفاده‌هایی صورت گرفت و این مراکز تولیدی تعطیل و کارگران آن نیز بیکار شدند.

نماینده ولی فقیه در مازندران بیان کرد: البته گاه خود شرکت‌های خصوصی نیز با تولید اجناس تقلبی و بی‌کیفیت بازارهای خارجی را از دست می‌دهند که همین نیز خود صدمه جدی به شمار می‌آید که باید در این زمینه‌ها از تجربه کشورهای ضعیفی که تبدیل به قدرت اقتصادی دنیا شدند الگو گرفته و پیشرفت کنیم.

این مسئول به دو عامل نارضایتی مردم پرداخت و خاطرنشان کرد: مشاهده مظاهر رشد و توسعه یافتگی کشورهای خارجی و مقایسه آن با درون کشور خودمان در کنار سو استفاده‌ها، مفاسد و اختلاس‌ها دو عاملی هستند که ذهنیت منفی ایجاد کرده و باید با جدیت برای بر طرف کردن آن‌ها تلاش کرد.

در پایان وی خواستار ترویج فعالیت بخش تعاونی و خصوصی در کشور شد و گقت: باید بررسی کنیم که چطور می‌شود این زمینه‌ها را در کشور رشد داده و موانع را کم کنیم برای دستیابی به این مهم نیز باید با برگزاری جلسات دیگر و طرح گره‌های اصلی در راستای رفع موانع تلاش کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
کاهش بیشتر تولید اوپک و دیگر تولید کنندگان عمده نفت از جمله روسیه تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ اداه خواهد یافت. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز دیروز با ۱٫۳ درصد رشد به ۵۹ دلار و ۲۰ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا این هفته رشد حدودا ۷ درصدی داشت و بیشترین رشد هفتگی از ماه ژوئن را به ثبت رساند. قبل از توافق اخیر اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید این گروه اقدام به کاهش ۱٫۲ میلیون بشکه‌ای تولید کرده بود. وی افزود، پس از بهبود میزان تبعیت سایر اعضا از توافق، کاه واقعی تولید به ۲٫۱ میلیون بشکه خواهد رسید.

بازار‌های مالی ۴۵

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و این به معنای بازگشت رونق به بازار سرمایه است.
الفالف13 ساعت قبل
پس از مصوبه افزایش ۲۰۰‌درصدی قیمت بنزین، مقامات حاکمیتی در قوای مختلف بر تشدید نظارت و عدم افزایش قیمت سایر کالاها تاکید کردند. پس از آن مردم از عدم وفای مسوولان به وعده تثبیت قیمت‌ها لب به اعتراض گشودند. حال سؤال این است که حق در مساله قیمت‌گذاری چیست؟ ثبات قیمت‌ها یا آزادی قیمت‌ها. علی؟ ع؟ در نامه به فرماندار مصر چنین می‌نویسد: حواست باشد درباره قیمت‌ها که بر دو طرف خرید‌و‌فروش «اجحاف» نشود. دولت، مسوول طراحی سازوکارهایی است که در نهایت، قیمت منصفانه خروجی آن باشد.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
به تعبیر دیگر شکاف بین دولت و ملت به وضوح خود را نشان داده و نتیجه طبیعی این امر اختلال روابط شهروندان با دولت (state) است. در شرایطی که اعتماد مردم به دولت طبق نظرسنجی‌ها به حد بسیار پایینی رسیده است چطور می‌توان انتظار داشت با سیاست‌های دولت همراهی کنند. اما این وضعیت در دهه ۹۰ کاملا متفاوت است و درصد بسیار پایینی از مردم موافق این افزایش قیمت و سهمیه بندی هستند. نتایج نظرسنجی‌های ایسپا در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد مردم در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ تا قبل از افزایش قیمت بنزین حال بهتری داشتند. با این حال بر این اعتقادم که اعتراضاتی که بعد از افزایش قیمت و سهمیه بندی آن رخ داد اعتراضاتی بود که افزایش قیمت بنزین فقط نقش کاتالیزور در آن داشت و زمینه آن از سالها قبل فراهم شده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
در بینشان جوانی است که او را کارمند بانک سوخته کوثر معرفی می‌کنند. بااینکه دو هفته از آتش‌سوزی بانک گذشته اما کارمند بانک انگارهنوز شوکه است. شیشه‌های بانک شکسته بود و تعدادی برای غارت بانک خودشان را از لابه‌لای میله‌ها به داخل بانک می‌کشاندند. میلاد هم با هر زور و زحمتی که شده داخل بانک رفت و مرتب فریاد می‌زد «لطفا برید بیرون.» وسایل بانک را به غارت می‌بردند. قبل از اینکه بانک آتش بگیرد هر شخصی که وارد بانک می‌شد بیرونش می‌کردم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
این بانک در مدت مذکور با سهم ۳۲٫۴۸ درصدی، رتبه اول سپرده‌های بلند مدت را در میان بانک‌های عضو شورای هماهنگی بانک‌ها در اختیار دارد. مانده این نوع سپرده‌ها نسبت به پایان سال ۹۷ به میزان ۱۷ درصد افزایش داشته است. بانک ملی ایران در این مدت، در سپرده قرض الحسنه پس انداز نیز با سهم ۲۶٫۴۸ درصدی، رتبه اول بانک‌های مذکور را در اختیار دارد. این آمار حاکی از آن است که سپرده‌های قرض الحسنه پس انداز بانک در مدت مذکور نسبت به اسفندماه سال ۹۷ از ۷ درصد رشد برخوردار بوده است که این امر نشان از خیرخواهی مشتریان گرانقدر دارد. همچنین این بانک در مهرماه ماه امسال ۳۵٫۱۸ درصد از مجموع کل سپرده‌های بانک‌های مذکور را در اختیار داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر