کاخ سفید: ترامپ خواهان برگزاری دادگاه استیضاح در سنای آمریکاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

کاخ سفید: ترامپ خواهان برگزاری دادگاه استیضاح در سنای آمریکاست

انتخابخبرگزاری انتخاب |
مقام کاخ سفید گفت که ترامپ خواهان برگزاری دادگاه استیضاح در سنای آمریکا و شهادت دادن کسانی است که دموکرات‌ها از مصاحبه با آن‌ها خودداری می‌کنند.
کاخ سفید: ترامپ خواهان برگزاری دادگاه استیضاح در سنای آمریکاست - 0

به نوشته رویترز، هوگان گیدلی گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواستار برگزاری دادگاه استیضاح در مجلس سنای این کشور است تا تشریفات و مراحل قانونی که به گفته وی در تحقیقات استیضاح در حال انجام ازسوی دموکرات‌ها رعایت نشده، در آنجا رعایت شود.

به گفته گیدلی معاون دستیار رئیس جمهوری، ترامپ انتظار دارد که «جو بایدن» یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که از شخصیت‌های محوری در تحقیقات استیضاح است اما برای شهادت‌دهی فراخوانده نشده، در دادگاه استیضاح سنا شهادت دهد.

وی تاکید کرد: انتظار داریم تا بالاخره حرف شاهدانی را بشنویم که واقعا شاهد بوده‌اند و احتمالا در فساد نقش داشتند؛ کسانی مثل آدام شیف [رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان]، جو بایدن، هانتر بایدن و کارمند افشاگر نهادهای اطلاعاتی.

مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقاتی مقدماتی را برای استیضاح ترامپ پیش می‌برد که شیف گرداننده اصلی آن است و تاکنون تعدادی از مقام‌ها دولت ترامپ در فرایند آن شهادت داده‌اند.

در تازه‌ترین مصاحبه‌های صورت گرفته در جریان این تحقیقات، گوردون ساندلند سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا که یکی از افراد مطلع و کلیدی در مسائل مربوط به اوکراین بوده است، در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان شهادت داد.

ساندلند وقوع بده بستان در موضوع اوکراین را تایید کرد و گفت: ترامپ دستور داده بود درباره اوکراین با جولیانی کار کنیم و او هم خواستار بیانیه عمومی ولادیمیر زلنسکی درباره شرکت انرژی بوریسما و انتخابات ۲۰۱۶ بود.

وی با تاکید بر اینکه اسنادی را در این ارتباط از کاخ سفید خواسته اما درخواست وی رد شده، اضافه کرد: من، [کرت] ولکر [فرستاده ویژه سابق آمریکا در اوکراین] و ریک پری [وزیر انرژی ایالات متحده] در مسیری که رئیس جمهوری مشخص کرده بود در موضوع اوکراین با رودی جولیانی همکاری می‌کردیم.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی تصریح کرد: ما نمی‌خواستیم با جولیانی [وکیل شخصی ترامپ] همکاری کنیم و بازیچه او شویم، اما همه ما می‌دانستیم اگر این کار را نکنیم، فرصت بسیار مهم روابط اوکراین و ایالات متحده از دست می‌رود. بنابراین ما از دستور رئیس جمهوری پیروی می‌کردیم.

قانون اساسی آمریکا اجازه داده است نمایندگان کنگره، رئیس جمهوری حاضر در قدرت را استیضاح کنند. در صورتی که موارد استیضاح در کمیته اطلاعاتی مورد تایید قرار گیرد، موضوع در صحن مجلس نمایندگان مطرح و رای گیری می‌شود.

اگر مجلس نمایندگان به موارد استیضاح رای مثبت دهد، آن‌گاه سنای آمریکا موظف خواهد بود تا در محکمه‌ای به موارد اتهامی رئیس جمهوری رسیدگی کند و در صورتی که دو سوم سناتورها، این اتهامات را وارد بدانند، رئیس جمهوری از قدرت برکنار می‌شود.

تا کنون دو رئیس جمهوری آمریکا مورد استیضاح قرار گرفته‌اند اما هیچ کدام با استیضاح برکنار نشده‌اند. مساله سوء استفاده از قدرت و همچنین ممانعت از اجرای عدالت دو اتهام فعلی دونالد ترامپ در تحقیقات استیضاح است.

دونالد ترامپ متهم است در برقراری ارتباط با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، خواستار آن بوده است تا نسبت به عملکرد هانتر بایدن فرزند جو بایدن که یک رقیب انتخاباتی وی در سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود، تحقیق کند. گفته می‌شود او اعطای کمک‌های امنیتی به اوکراین را که مصوبه کنگره بوده است به انجام این تحقیقات منوط کرده بود.منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جریان اعترضات بنزینی، دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی قطع شده بودرییس جمهور گفت: در زمینه این که بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب در این زمینه دستوری دادند که در شورای عالی فضای مجاری آن را دنبال می‌کنیم مردم شرایط بهتری را لمس خواهند کرد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در جریان اعترض مردم به گرانی بنزین، دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی قطع و بعد از یک هفته به مرور اینترنت وصل شد؛ به گونه‌ای که اینترنت استان سیستان و بلوچستان در هفته اخیر وصل شده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
تهدید علنی و مستقیم وزیر امور خارجه اسرائیل به حمله به خاک ایران و موشک باران ایران، در حالی است که اخیرا اسرائیل اقدام به یک آزمایش موشکی بالستیک کرده که گفته می‌شود، یک آزمایش هسته‌ای بوده است. تهدید علنی اسرائیل برای حمله به ایران، پس از آزمایش هسته‌ای؛ وزیر امور خارجه یسرائیل کاتز (از حزب لیکود) در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera گفته: حمله اسرائیل به ایران، امری محتمل است که در حال بحث و بررسی است. وزیر امور خارجه اسرائیل، به شکلی جالب توجه و با تهدید علنی به موشک باران ایران، و آوردن نام عربستان و امارات متحده عربی گفته، ایران باید از عواقب کلیه فعالیت‌های خود آگاه باشد. کاتز فاش کرده که اسرائیل و عربستان سعودی همکاری نزدیکی دارند، اما ترجیح داده که در این باره توضیح ندهند. وزیر امور خارجه اسرائیل گفته: تهدید ایران تنها علیه اسرائیل یا عربستان سعودی نیست.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه در سخنانی درباره توافق این کشور با دولت وفاق ملی لیبی به نخست‌وزیری «فائز السراج» گفت که این توافق به معنای تهدید یا نقض حقوق دیگر کشورها نیست. اخبار بین الملل - آکار درباره روابط ترکیه با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز گفت: «ما تهدیدها علیه ائتلاف را جدی می‌گیریم. به همان شیوه نیز ما انتظار داریم که ائتلاف مسئولیت‌های خود در قبال ما را انجام دهد.» وزیر دفاع ترکیه درباره توافق با آمریکا و روسیه درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: «ما به تعهدات خود در قبال این توافق ادامه می‌دهیم و انتظار داریم که دوستان آمریکایی و روسی ما نیز اقدام مشابه انجام داده و به مسئولیت‌های خود عمل کنند.» ترکیه هفدهم مهرماه دست به یک اقدام نظامی جدید در خاک سوریه زد و این بار در عملیات موسوم به چشمه صلح حملات به مناطق تحت کنترل گروه‌های کرد سوری را در دستور کار قرار داد. به دنبال این اقدام نظامی، ترکیه با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد و با گذشت چندین روز از آغاز این عملیات نظامی در مناطق شمالی سوریه، آنکارا به صورت جداگانه با واشنگتن و مسکو برای توقف این عملیات دو توافق کرد؛ توافق‌هایی که وجه مشترک آنها دور شدن ی‌پ‌گ از مرز ترکیه بوده است. طبق توافق ۲۲ اکتبر گذشته (۳۰ مهر) «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در شهر سوچی روسیه باید شبه‌نظامیان کرد سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه عقب‌نشینی کنند و مقرر شد تا دو کشور گشت‌زنی مشترک در این منطقه داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر