به دولت برای ایجاد فضای اعتراض مسالمت‌آمیز اصرار می‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
به دولت برای ایجاد فضای اعتراض مسالمت‌آمیز اصرار می‌کنیم

به دولت برای ایجاد فضای اعتراض مسالمت‌آمیز اصرار می‌کنیم

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: باید زمینه بروز رسمی و قانونی اعتراضات مردم فراهم شود.

اعتمادآنلاین| محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با ضرورت درک متقابل میان حاکمیت و مردم بیان کرد: در منطقه‌ای قرار گرفته‌ایم که به تعبیر یک مقام آمریکایی گوی آتش است. از مصر و تونس تا غرب چین، از کشورهای عربی تا پاکستان و افغانستان در التهاب فرو رفته است. از گذشته هم استعمارگران همواره در این منطقه حضور داشته‌ و در امور داخلی کشور دخالت می‌‌کردند.

وی ادامه داد: این در حالی‌است که ملت ما از زمان مشروطه پیشگام دموکراسی در منطقه بوده و برای آن هزینه داده است. ماجراهای جبهه ملی، کودتا علیه دکتر مصدق تا جنگ تحمیلی و تحریم‌ها را فراموش نمی‌کنیم. ملت ما استحقاق برخورداری از مواهب دموکراسی پایدار را دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: بعد از حکومت دیکتاتوری پهلوی که حکومت جمهوری اسلامی مستقر شد، راه استقلال طلبی مردم ایران ادامه دارد. با وجود انتقادات ما به نظارت استصوابی، دوسال یک بار در این کشور انتخابات داریم. مجلس برآمده از رای مردم داریم. در چنین شرایطی باید بین نظام و مردم این تعامل و همکاری و ارتباطی که ضامن بقای ایران است، حفظ شود.

وی با بیان اینکه «اعتماد و حضور مردم در صحنه باید حفظ شود» گفت: باید بپذیریم بدون مردم پیش نمی‌رویم. نظام ما که متکی به نیروهای خارجی نیست. از آن طرف هم مقابله با توطئه‌های خارجی مثل کارشکنی‌های آمریکایی‌ها بدون حضور مردم امکان پذیر نیست. درست است که استقلال داریم و در نیروهای انتظامی و امنیتی پیش رفته‌ایم اما اسلحه‌ی اصلی ما در مقابله با خارجی‌ها اتکا به مردم است. سرمایه اصلی ما اعتماد متقابل میان مردم و حاکمیت است.

این عضو حزب اتحاد ملت سپس گفت: اکثریت مردم حاکمیت را همراهی می‌کنند. از سال ۱۳۷۶ به این طرف نیز برخی گروه‌ها که اوایل انقلاب برانداز بودند نیز در چارچوب قانون همراه نظام شدند. برخی سران گروهک‌هایی که در دهه اول انقلاب آمدند تا نظام را سرنگون کنند در ادامه به دلیل همراهی مردم با نظام رفتار مسالمت آمیز با جمهوری اسلامی را به مقابله ترجیح دادند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تاکید کرد: شرایط در منطقه طوری است که باید به سمت نقش بیش‌تر مردم در اداره جامعه برویم. بدانیم که استعمار همواره مورد نفی مردم بوده است. حق نداریم به خاطر مبارزه با استعمار جامعه را محدود کنیم.

میرلوحی گفت: راه حل مشکلات امروز را اعتراضات مدنی و قانونی مردم می‌دانیم. اخیرا مقام معظم رهبری و سران قوا تاکید کردند که باید حق اعتراض مردم را به رسمیت بشناسیم؛ اگر چنین شود شاهد کوتاه شدن دست تخریب‌گران خواهیم بود.

وی گفت: اخباری دارم که موثق می‌گویند مردم تخریبگران را همراهی نمی‌کنند؛ چون آن‌ها اموال عمومی و اموال مردم را نابود کردند. خواهش ما این است که مقامات نظامی و انتظامی با مردم معترض مدارا کنند. وظیفه دارند کاری کنند که در اینگونه اغتشاشات مردم و جوانان آسیب نبینند. بیش از هرچیزی باید مراقب جان و سلامت شهرواندان باشند. جامعه ما هم طبیعتا باید به لحاظ شرایط فعلی منطقه؛ اجازه ندهد کشور ناآرام شود. با در نظر گرفتن حق اعتراض مردم دو طرف با یگدیگر گفت‌وگو کنند تا ان‌شاءالله از این ناآرامی‌ها عبور کنیم.

این عضو شورای شهر تهران گفت: از مردم عزیز تهران تشکر می‌کنیم که با متانت رفتار کردند. کم‌ترین حادثه را در تهران داشته‌ایم. تخریب‌گران چهار دستگاه اتوبوس از اموال مردم را آتش زدند؛ در شرایطی که تحریم‌ها مانع افزایش واگن‌ها شده است این تخریب‌ها بیش‌تر به مردم آسیب می‌زند.

وی سپس گفت: ما همچنان به دولت محترم اصرار می‌کنیم که اماکنی را برای بیان اعتراضات مسالمت آمیز مردم ایجاد کند. متاسفانه این مسیر را مسدود کرده‌ایم. وقتی این مسیر بسته می‌شود افراد ناشناس در صف اغتشاش گران به معترضین واقعی صدمه می‌زنند.

میرولوحی در پایان گفت: باید زمینه بروز رسمی و قانونی اعتراضات مردم فراهم شود. در سه سال اخیر به خاطر اینکه این ظرفیت و امکان به صورت قانونی فراهم نشده است، مشکلاتی داشته‌ایم.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر