امکانات برای پاسخگویی به ظرفیت تولیدی تئاتر استان آذربایجان شرقی اندک است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
امکانات برای پاسخگویی به ظرفیت تولیدی تئاتر استان آذربایجان شرقی اندک است

امکانات برای پاسخگویی به ظرفیت تولیدی تئاتر استان آذربایجان شرقی اندک است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره تئاتر استان گفت: امکانات برای پاسخگویی به ظرفیت تولیدی تئاتر استان کم است. برخی از عزیزان خواستار اجرا در ۳۰ روز هستند اما به خاطر محدودیت فضا این موضوع امکان‌پذیر نیست.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، مراسم اختتامیه سی و یکمین دوره جشنواره استانی تئاتر آذربایجان شرقی شامگاه امروز (پنجشنبه) در سالن اقبال آذر مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، احمد رجب پور، دبیر سی و یکمین دوره جشنواره استانی تئاتر آذربایجان شرقی و رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان با اشاره به استقبال صورت گرفته از سوی علاقه‌مندان به تئاتر از جشنواره سی و یکم اظهار داشت: جشنواره سی و یکم تئاتر آذربایجان شرقی امسال یک تفاوت ویژه با دوره‌های قبلی جشنواره داشت. امسال استان به ۵ منطقه تقسیم‌شده و به نوعی این جشنواره به صورت منطقه‌ای برگزار شد.

وی افزود: آثار تولید شده در شهرستان‌ها پس از رقابت با یکدیگر به مرحله نهایی راه یافتند. در این جشنواره شاهد ارائه آثار خوبی از گروه‌های شرکت‌کننده بودیم و داوران هم تا لحظات پایانی در تلاش بودند تا با عدالت بهترین آثار را انتخاب کنند. با توجه به کیفیت نمایش‌های تولید شده، این جشنواره را به عنوان پیش‌زمینه جشنواره فجر می‌دانم.

رجب پور با اشاره به لزوم توسعه زیرساخت‌های تئاتر در تبریز گفت: ای کاش در شهر ما، شهردار، شورای شهر و متولیان امور فرهنگی به تئاتر کمک کنند که اگر کمک نشود، هنرمندان ما با مشکل مواجه خواهند شد. نیاز داریم که از نظر زیرساختی تئاتر را توسعه دهیم تا شاهد افزایش کمی و کیفی آثار باشیم.

امکانات برای پاسخگویی به ظرفیت تولیدی تئاتر استان کم است

در ادامه این مراسم محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به سابقه جشنواره استانی تئاتر آذربایجان شرقی اظهار داشت: جشنواره تئاتر استان ما به پله سی و یکم رسید و شخصا آینده تئاتر استان را با این همت و اشتیاق، بسیار روشن و درخشان می‌بینم. از همه عزیزانی که این جشنواره را در گام سی و یکم و در چندین ماه با تلاششان به سرانجام رساندند، قدردانی می‌کنم.

وی افزود: همه می‌دانند که در استان آذربایجان شرقی و به همت خود هنرمندان اتفاقات خوبی در عرصه تئاتر رخ می‌دهد. علی‌رغم تمام محدودیت‌ها در امکانات و فضای اجرا، تولید و ارائه آثار در حوزه تئاتر استان جهش بزرگی داشته و آمار نشان می‌دهند در سال ۹۷ بیش از ۲ هزار تئاتر اجراشده و مردم خوب و کیفیت گرا استقبالی حدود ۳۷۰ هزارنفری از این اجراها داشته‌اند.

محمدپور با اشاره به لزوم توجه به استقبال مخاطبان از نمایش‌های تولید شده گفت: در تولید نمایش زمانی می‌گوییم کارمان تکمیل‌شده که پس از تولید اثر، مردم به عنوان مخاطبین از این آثار استقبال کنند. اگر نمایش تولید شده مورد استقبال قرار نگیرد، در واقع کار ناتمام است و هنرمندان باید به این موضوع توجه کنند. از شروع کار نویسنده تا زمانی که کارگردان و تهیه‌کننده تصمیم به شروع کار می‌کنند، باید به درک بالای مردم و مخاطبان در ارتباط با هنر و آثار هنری توجه شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: از همه عزیزان قدردانی می‌کنم که در ۸ ماه نخست سال ۹۸ حدود یک هزار و ۳۰۰ اجرا در استان روی صحنه رفته است. به این نتیجه رسیده‌ایم که امکانات ما برای پاسخگویی به ظرفیت تولیدی تئاتر استان کم است. برخی از عزیزان خواستار اجرا در ۳۰ روز هستند اما به خاطر محدودیت فضا این موضوع امکان‌پذیر نیست به همین دلیل باید به اقتضای این ظرفیت در تولید آثار، زیرساخت‌ها را توسعه دهیم.

وی با اشاره به کیفیت آثاری که در جشنواره سی و یکم روی صحنه رفتند، خاطرنشان کرد: به گفته داوران، آثار پذیرفته‌شده در این جشنواره به اندازه‌ای با کیفیت هستند که می‌توانند در سطح کشوری رقابت کنند. بر این اساس باید تلاش کنیم تا امکانات و زیرساخت‌ها را توسعه دهیم و این نیاز را به خوبی درک کرده‌ایم.

محمدپور با اشاره به حضور پیشکسوتان تئاتر استان در جشنواره‌های مختلف اظهار داشت: بی‌تردید پیشکسوتان ستون عرصه هنر ما هستند. هرساله چندین جشنواره در استان برگزار می‌شود که هرکدام جایگاه خاص خود را دارند. حضور پیشکسوتان در این جشنواره‌ها نشان‌دهنده جایگاه این جشنواره‌ها است که موجب معرفی آن‌ها می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: همه این‌ها نشان می‌دهد که آذربایجان شرقی با این نیروی عظیم از هنرمندان تولیدگر، این استعداد را دارد که رویدادهای متعددی برای رقابت ایجاد کند. همه این رویدادها برای ما مهم هستند اما جشنواره تئاتر استان به نوعی ویترین تمام جشنواره‌ها و توانمندی‌ها در این حوزه است. این جشنواره در پله سی و یکم تجمیع تمام تجربه‌ها در ۳۰ جشنواره گذشته و سایر جشنواره‌ها است. طبق گزارش‌هایی که رسیده، برگزاری جشنواره سی و یکم موفق بوده و در ۳۰ دوره گذشته این تعداد از گروه‌ها به خصوص از شهرستان‌ها نداشته‌ایم. با برگزاری منطقه‌ای جشنواره شاهد این بودیم که استعدادهای زیادی در شهرستان‌ها وجود دارند.

وی افزود: چند ماه طول کشیده تا جشنواره استانی تئاتر از مسیر منطقه‌ای به مرحله نهایی رسیده، در این راستا شهرستان‌های ما اهتمام خوبی داشتند. ۵۹ اثر از شهرستان‌های مختلف برای این جشنواره ارسال شد که آماری قابل توجه است. داوران ما نیز کار سختی برای انتخاب بهترین‌ها داشتند.

محمدپور در پایان با اشاره به مرمت و بهسازی ساختمان تئاتر شهر تبریز گفت: ما امسال تئاتر شهر را تعطیل کردیم تا به وضعیت آن رسیدگی کنیم. در طول دو سال اخیر حدود یک میلیارد تومان برای مقاوم‌سازی و بهسازی فضای این مجموعه مهم اعتبار گرفته‌ایم. به نظر می‌رسد یک صد سال دیگر نیز به عمر این ساختمان اضافه شده و این هدیه ما به هنرمندان عزیز است. علاوه بر این، فضاهای جدیدی نیز در عرصه تئاتر استان ایجاد می‌شود. سعی داریم با جذب حمایت بخش خصوصی زیرساخت‌ها را گسترش دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرح زمستانه دستگاه‌های امدادی آغاز شد

مهرمهر1 روز قبل

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا10 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نمایشگاه جوان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل دیدنی محمد صلاح به لیورپول از تمام زاویه‌ها (۲۰۱۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۲۰۱۷ در چنین روزی، محمد صلاح در دیدار تیم‌های لیورپول و اورتون این گل دیدنی را به ثمر رساند. او تاکنون در ۱۲۶ بازی با پیراهن لیورپول، ۸۲ گل به ثمر رسانده است.

ناهماهنگی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای شهر گفت: ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های صمت، کشور، نفت و برنامه و بودجه باعث عدم اجرای مصوبات و تخصیص اعتبارات برای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شده است. آلودگی هوا و ترافیک و مصرف بالای سوخت، واژگانی است که مدیران دولتی و شهری برکاهش آن‌ها تاکید دارند و راهکار آن را نوسازی حمل و نقل عمومی می‌دانند که با وجود مصوبات و تخصیص اعتبارات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همه نگاه‌ها به سوی دولت است تا به تعهداتش در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی عمل کند که در این صورت می‌توان از مردم انتظار داشت از خودرو شخصی کمتر استفاده کنند.

طرز تهیه رولت مرغ و گوشت

تابناکتابناک1 روز قبل
رولت مرغ و گوشت یکی از غذاهای خوش طعم و مقوی است که ترکیبی از رولت گوشت و رولت مرغ است. طرز تهیه این غذا را در تابناک فرامی‌گیرید.

نظرها

اخبار بیشتر