۳۱ دانشگاه ایرانی در جمع برترین‌های ۴ شاخه علمی دنیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
۳۱ دانشگاه ایرانی در جمع برترین‌های ۴ شاخه علمی دنیا

۳۱ دانشگاه ایرانی در جمع برترین‌های ۴ شاخه علمی دنیا

مهرخبرگزاری مهر |
تازه ترین نظام رتبه‌بندی بین المللی تایمز نشان می‌دهد ۳۱ دانشگاه ایرانی در چهار شاخه علمی علوم زیستی، علوم فیزیکی، روانشناسی و علوم بالینی و سلامت در جمع برترین‌های جهان قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، نظام بین المللی رتبه بندی تایمز (timeshighereducation) رتبه بندی چهار شاخه علمی علوم زیستی، علوم فیزیکی، روانشناسی و علوم بالینی و سلامت را برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است.

تایمز در این بررسی ۸۲۱ دانشگاه برتر در علوم زیستی، یک هزار و ۵۴ دانشگاه برتر در علوم فیزیکی، ۴۹۴ دانشگاه برتر در روانشناسی و ۷۷۵ دانشگاه برتر در زمینه‌های علوم بالینی، کلینیکی و سلامت را رتبه بندی کرده است.

نظام رتبه بندی تایمز در این رتبه بندی هم از شاخص‌های کلی استفاده می‌کند اما در برای هر یک شاخه‌های علمی شاخص‌های اختصاصی نیز به کار می‌گیرد.

در حوزه علوم زیستی ۱۳ شاخص عملکردی از جمله علوم زیستی، علوم دامپزشکی، کشاورزی و جنگلداری و علوم ورزشی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

این رده‌بندی شامل ۸۲۱ دانشگاه است که نسبت به تعداد ۷۵۱ دانشگاه سال گذشته‌، افزایش داشته است.

دانشگاه کمبریج برای اولین بار توانسته رتبه اول را کسب کند و دانشگاه هاروارد را به رتبه دوم برساند. سایر رتبه‌ها تغییری نداشته‌اند. دانشگاه آکسفورد سوم، موسسه فناوری ماساچوست MIT در رتبه چهارم و دانشگاه استنفورد در رتبه پنجم قرار دارند.

با وجود سقوط از رتبه ۱۰ به ۱۵ اما دانشگاه شینهوا (Tsinghua) چین همچنان بهترین نهاد آسیایی این رتبه بندی به شمار می‌رود. ۱۴ دانشگاه آسیایی علی‌رغم رقابت سخت توانسته‌اند پیشرفت کنند.

تعداد کمی از موسسات در رده‌بندی امسال دستاوردهای قابل‌توجهی کسب کرده‌اند که از آن جمله رشد رتبه دانشگاه موناش استرالیا و ورود دانشگاه بن آلمان برای اولین بار است.

۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رده بندی تایمز ۲۰۲۰ حوزه علوم زیستی

دانشگاه کمبریج از انگلستان، دانشگاه هاروارد از آمریکا، دانشگاه آکسفورد از انگلستان، موسسه فناوری ماساچوست MIT از آمریکا، دانشگاه استانفورد از آمریکا، موسسه فناوری کالیفرنیا از آمریکا، دانشگاه جان هاپکینز از آمریکا، دانشگاه پرینستون از آمریکا، دانشگاه ییل از آمریکا، دانشگاه UCL از انگلستان.

۱۴ دانشگاه برتر ایران در رده بندی تایمز ۲۰۲۰ حوزه علوم زیستی

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی
۱دانشگاه صنعتی اصفهان۵۰۱–۶۰۰  
۲دانشگاه بوعلی سینا همدان۶۰۱+
۳دانشگاه فردوسی مشهد۶۰۱+
۴دانشگاه گیلان۶۰۱+
۵دانشگاه علوم پزشکی ایران۶۰۱+
۶دانشگاه اصفهان۶۰۱+
۷دانشگاه شهید باهنر کرمان۶۰۱+
۸دانشگاه شهید بهشتی۶۰۱+
۹دانشگاه شهید چمران اهواز۶۰۱+
۱۰دانشگاه شهرکرد۶۰۱+
۱۱دانشگاه شیراز۶۰۱+
۱۲دانشگاه تبریز۶۰۱+
۱۳دانشگاه تهران۶۰۱+
۱۴دانشگاه ارومیه۶۰۱+

در حوزه علوم فیزیکی ۱۳ شاخص عملکردی از جمله شیمی، فیزیک و نجوم، علوم زمین و دریا، ریاضیات و آمار، زمین شناسی و نجوم مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

این رتبه بندی شامل یک هزار و ۵۴ دانشگاه است. سال گذشته تعداد ۹۶۳ دانشگاه مورد ارزیابی قرار گرفته بودند.

در رتبه بندی سال ۲۰۲۰ علوم فیزیکی دانشگاه پرینستون برای سومین سال متوالی در رده اول قرار دارد و انستیتوی فناوری کالیفرنیا به مقام دوم صعود کرده است و دانشگاه شیکاگو تنها ورودی جدید در بین ۱۰ دانشگاه برتر است.

دانشگاه پکن چین بالاترین رتبه در میان دانشگاه‌های آسیایی را دارد. دانشگاه هایی از جمله اکول پلی تکنیک فرانسه، دانشگاه توکیو ژاپن و دانشگاه Scuola Normale Superiore di Pisa ایتالیا در رتبه بندی پیشرفت چشمگیری داشته‌اند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رده بندی تایمز ۲۰۲۰ حوزه علوم فیزیکی

دانشگاه پرینستون از آمریکا، موسسه فناوری کالیفرنیا از آمریکا، دانشگاه کمبریج از انگلستان، دانشگاه استانفورد از آمریکا، دانشگاه هاروارد از آمریکا، موسسه فناوری ماساچوست MIT از آمریکا، دانشگاه آکسفورد از انگلستان، موسسه فناوری زوریخ سوئیس، دانشگاه کالیفرنیا برکلی از آمریکا، دانشگاه شیکاگو از آمریکا

۳۱ دانشگاه برتر ایران در رده بندی تایمز ۲۰۲۰ حوزه علوم فیزیکی

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی
۱دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل۲۵۱–۳۰۰ 
۲دانشگاه یاسوج۳۰۱–۴۰۰ 
۳دانشگاه کاشان۴۰۱–۵۰۰
۴دانشگاه صنعتی امیرکبیر۵۰۱–۶۰۰ 
۵دانشگاه علم و صنعت ایران۵۰۱–۶۰۰
۶دانشگاه بوعلی سینا همدان۶۰۱–۸۰۰ 
۷دانشگاه فردوسی مشهد۶۰۱–۸۰۰ 
۸دانشگاه گیلان۶۰۱–۸۰۰ 
۹دانشگاه صنعتی اصفهان۶۰۱–۸۰۰
۱۰دانشگاه کردستان۶۰۱–۸۰۰
۱۱دانشگاه مازندران۶۰۱–۸۰۰
۱۲دانشگاه سمنان۶۰۱–۸۰۰
۱۳دانشگاه شهید بهشتی۶۰۱–۸۰۰
۱۴دانشگاه صنعتی شریف۶۰۱–۸۰۰
۱۵دانشگاه شیراز۶۰۱–۸۰۰
۱۶دانشگاه صنعتی شیراز۶۰۱–۸۰۰
۱۷دانشگاه تبریز۶۰۱–۸۰۰
۱۸دانشگاه تهران۶۰۱–۸۰۰
۱۹دانشگاه الزهرا۸۰۱+ 
۲۰دانشگاه شهید مدنی آذربایجان۸۰۱+ 
۲۱دانشگاه بیرجند۸۰۱+ 
۲۲دانشگاه اصفهان۸۰۱+ 
۲۳دانشگاه خوارزمی۸۰۱+ 
۲۴دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی۸۰۱+ 
۲۵دانشگاه شهید باهنر کرمان۸۰۱+ 
۲۶دانشگاه شهید چمران اهواز۸۰۱+ 
۲۷دانشگاه شهرکرد۸۰۱+ 
۲۸دانشگاه صنعتی شاهرود۸۰۱+ 
۲۹دانشگاه ارومیه۸۰۱+ 
۳۰دانشگاه یزد۸۰۱+ 
۳۱دانشگاه زنجان۸۰۱+ 

در حوزه علوم روانشناسی نیز ۱۳ شاخص عملکردی از جمله روانشناسی آموزشی، ورزشی، تجاری، حیوانی و بالینی ارزیابی شده‌اند.

این رتبه بندی شامل ۴۹۴ دانشگاه است و بار دیگر، دانشگاه استنفورد صدرنشین این رتبه بندی است. دانشگاه میشیگان و دانشگاه بریتیش کلمبیا برای اولین بار به جمع ۱۰ دانشگاه برتر پیوسته‌اند.

دانشگاه ملی سنگاپور به عنوان بالاترین موسسه آسیایی با صعود ۷ رتبه در کنار ۸ موسسه آسیایی دیگر در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر حوزه روانشناسی قرار دارد.

۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رده بندی تایمز ۲۰۲۰ حوزه روانشناسی

دانشگاه استانفورد از آمریکا، دانشگاه پرینستون از آمریکا، دانشگاه پنسیلوانیا از آمریکا، دانشگاه UCL از انگلستان، دانشگاه شیکاگو از آمریکا، دانشگاه هاروارد از آمریکا، دانشگاه ییل از آمریکا، دانشگاه میشیگان آن آربور از آمریکا، دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس از آمریکا، دانشگاه بریتیش کلمبیا از کانادا

در حوزه روانشناسی تنها دانشگاه ایرانی دانشگاه تهران با رتبه جهانی ۳۰۱–۴۰۰ است.

رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در نظام رتبه بندی بین المللی تایمز در سال ۲۰۲۰ با موضوع: بالینی، کلینیکی و سلامت نشان می‌دهد که دانشگاه‌های پیشتاز در پزشکی، دندانپزشکی و سایر موضوعات سلامت رتبه بندی شده‌اند.

این رتبه بندی شامل ۷۷۵ دانشگاه است. سال گذشته تعداد ۷۲۱ دانشگاه بررسی شدند.

دانشگاه آکسفورد برای نهمین سال متوالی در رده اول قرار دارد. دانشگاه تورنتو کانادا یک دانشگاه پیشرو است و امسال به رتبه ششم صعود کرده است اما دانشگاه ملبورن با سقوط به رتبه ۱۴ از میان ۱۰ دانشگاه برتر خارج شده است.

بالاترین موسسه دارای رتبه برتر آسیا، دانشگاه ملی سنگاپور است اما سایر دانشگاه‌های این قاره از جمله دانشگاه‌های توکیو و کیوتو ژاپن و دانشگاه پکن چین نیز پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند.

۱۰ دانشگاه برتر دنیا در رده بندی تایمز ۲۰۲۰ حوزه بالینی و سلامت

دانشگاه آکسفورد از انگلستان، دانشگاه هاروارد از آمریکا، دانشگاه کمبریج از انگلستان، امپریال کالج لندن از انگلستان، دانشگاه استانفورد از آمریکا، دانشگاه تورنتو از کانادا، دانشگاه جان هاپکینز از آمریکا، دانشگاه UCL از انگلستان، دانشگاه ییل از آمریکا، دانشگاه کلمبیا از آمریکا،

۹ دانشگاه برتر ایران در رده بندی تایمز ۲۰۲۰ حوزه علوم پزشکی، بالینی و سلامت

ردیفنام دانشگاهرتبه جهانی
۱دانشگاه علوم پزشکی تهران۳۰۱–۴۰۰ 
۲دانشگاه علوم پزشکی ایران۵۰۱–۶۰۰ 
۳دانشگاه علوم پزشکی مشهد۵۰۱–۶۰۰ 
۴دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی۵۰۱–۶۰۰ 
۵دانشگاه تبریز۵۰۱–۶۰۰ 
۶دانشگاه علوم پزشکی تبریز۵۰۱–۶۰۰ 
۷دانشگاه علوم پزشکی اصفهان۶۰۱+
۸دانشگاه شاهد۶۰۱+
۹دانشگاه علوم پزشکی شیراز۶۰۱+

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر