ترامپ، تضعیف دموکراسی و امنیت ملی آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

ترامپ، تضعیف دموکراسی و امنیت ملی آمریکا

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
باب منندز:اقدامات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سبب تضعیف امنیت ملی ما شده است

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما‏، سناتور دموکرات باب منندز از نیوجرسی در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سبب تضعیف امنیت ملی ما شده است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیمشروح این گفتگو به شرح زیر است:

-اندرسون کوپر: با در نظر گرفتن جلسات استماع برگزار شده طی دو هفته گذشته، نظر شما درباره رویکرد‌های همکاران دموکرات شما در مجلس نمایندگان آمریکا چیست؟

-باب منندز: فکر می‌کنم، آقای رئیس شیف به صورتی واضح یک سری شاهدان از جمله شمار زیادی جمهوری خواه را احضار کرد، که برای دولت کار می‌کنند. او همچنین اعلام کرد، نشانه‌هایی از سوء استفاده از قدرت توسط رئیس جمهور وجود دارد. فیونا هیل (کارشناس سابق امور روسیه و اوکراین در کاخ سفید) به صورتی کاملا واضح اعلام کرد: این مسائل چه پیامد‌هایی برای مردم آمریکا دارد. این پیامد‌ها شامل این موضوع می‌شود که ما شاهد روایت‌هایی هستیم که سبب تضعیف دموکراسی ما می‌شوند و در واقع سبب دعوت از دولت‌های خارجی برای مداخله در انتخابات ما می‌شود و این اقدامات سبب ایجاد تهدید‌هایی برای امنیت ملی ما می‌شود، زیرا برخی از همکاران ما و همچنین رئیس جمهور همچنان روایت‌هایی اشتباه را درباره اوکراین مطرح می‌کنند و ما باید در ارتباط با روسیه نگران باشیم و این روسیه است که همچنان در تلاش برای نفوذ و مداخله در کشور ماست و این در حالی است که ما در حال نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده هستیم.

-اندرسون کوپر: آیا فکر می‌کنید دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا به برخی حمایت‌های جمهوری خواهان نیاز دارند قبل از این که این روند در مجلس نمایندگان آمریکا به رأی گذاشته شود؟

-باب منندز: همه چیزی که می‌توانم بگویم این است که به اطلاعاتی توجه نشان دهیم که در این جلسات استماع مطرح می‌شوند. یک سری روایت‌هایی مطرح شده است از جمله در ارتباط با آقای سفیر ساوندلند و امروز هم خانم هیل سخنانی را مطرح کرد و همچنین وابسته سیاسی آمریکا شاهد گفتگوی ساوندلند و رئیس جمهور بود. واضح است که یک ارتباط مستقیم بین این مسائل وجود دارد و واضح است که رئیس جمهور از قدرت خود سوء استفاده کرده است و او در واقع از یک دولت خارجی خواسته است در انتخابات ما مداخله کند و سبب تضعیف امنیت ملی آمریکا شود. اگراین موضوع مایه نگرانی همکاران جمهوری خواه ما نمی‌شود، نمی‌دانم آن‌ها باید در ارتباط با چه مسئله‌ای نگران شوند. رئیس جمهور وارد کاخ سفید می‌شود تا از قانون اساسی ما به صورتی قاطع محافظت و آن را اجرایی کند. فکر می‌کنم دلایلی برای فکر کردن در این باره وجود دارد که این مسئله چگونه پیش رفته است و این که این یک موضوع دو حزبی است و مسئله دموکراسی در کشور، امنیت در کشور مطرح است و در نهایت، مسئله اجرای قانون اساسی مطرح است.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

-اندرسون کوپر: گزارش‌هایی در این باره منتشر شده است که سناتور‌های جمهوری خواه در حال گفتگو درباره محدود کردن مسئله استیضاح در سنا و برگزاری جلسات استماع تنها به مدت دو هفته هستند. آیا شما از این بازه زمانی حمایت می‌کنید؟ آیا دو هفته زمانی کافی محسوب می‌شود؟

-باب منندز: من از محدود کردن زمان برای این کار حمایت نمی‌کنم. نظر من این است هر قدر که لازم باشد این روند باید ادامه پیدا کند و سنا باید به بررسی کامل این موضوع بپردازد. در ارتباط با همکاران من که در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده‌اند، باید بگویم مطمئن هستم که آن‌ها نیز این موضوع و سوگند خود را جدی می‌گیرند و این مسئله به معنای حضور در سناست و حال این مدت زمان هر چه قدر که طول بکشد. باید همه حقایق به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد. من به هیچ وجه از تعیین یک جدول زمانی برای این کار حمایت نمی‌کنم. این مسئله به شدت جدی است. قانون اساسی ما از رئیس جمهور نمی‌خواهد همانند یک پادشاه رفتار کند بلکه از او می‌خواهد همانند یک رئیس جمهور رفتار کند. اگر ما به رئیس جمهور آمریکا اجازه دهیم با مصونیت از قدرت خود سوء​ استفاده کند، در واقع ما خواهان دموکراسی نیستیم. فکر می‌کنم این موضوع کاملا جدی است.

-اندرسون کوپر: میچ مک کانل رهبر اکثریت در سنای آمریکا اوایل این هفته گذشته در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد نمی‌تواند تصور کند رئیس جمهور از قدرت برکنار خواهد شد. آیا برای فردی همانند رهبر اکثریت مناسب است که قبل از بررسی‌های سنا این گونه صحبت کند؟

-باب منندز: زمانی که کسی وارد کاخ سفید می‌شود باید بر اساس قانون اساسی آمریکا عمل کند. در ارتباط با قضاوت درباره این موضوع باید بگویم که این یک تصمیم سیاسی است. تا جایی که به من مربوط می‌شود باید بگویم که کسی نباید این گونه اظهار نظر کند. اگر کسی قبل از شنیدن همه حقایق تصمیم گیری کند، دیگر ما نباید در جلسات استماع حضور داشته باشیم. اما باید بگویم بر اساس حقایق مطرح شده در سنا باید در این باره تصمیم گیری کنیم. فکر می‌کنم این یک تصمیم سیاسی از سوی رهبر اکثریت در سنا محسوب می‌شود. من به همکارانم در سنا از هر دو حزب می‌گویم که چیزی که اکنون کشور به آن نیاز دارد افراد میهن پرست است نه حامی حزبی خاص.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

سوالات خبرنگاران درباره بودجه دستگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، به گفته آقای محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، نام‌نویسی در طرح اقدام ملی مسکن در ۱۷ استان و ۲۱۸ شهر صورت گرفته و در سایر شهر‌ها هم ادامه دارد. بخشی از سوالات خبرنگاران از اعضای هیئت دولت درباره بودجه دستگاه‌های مختلف بود که نتیجه نهایی پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسون تلفیق، تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان تعیین می‌شود.

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
این قدرت در اصلاح‌طلبی وجود ندارد که از خودش عبور کند و تمام آدم‌هایش ۲۰، ۳۰ سال است که مانده‌اند. وقتی ژاپن برای میزبانی روحانی از آمریکا اجازه می‌گیرد! اما «آبه شینزو» گفت: ژاپن به دنبال میانجی‌گری بین ایران و آمریکا برای کاهش تنش‌ها و دستیابی به ثبات در منطقه است. همچنین روزنامه ژاپن تایمز در گزارشی که مورد استقبال روزنامه «ایران» قرار گرفت، مدعی شد «آمریکا با سفر حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، به ژاپن موافقت کرده است»! سردبیر ارگان حزب کارگزاران همانگونه که پیداست انتقادات تند و تیزی حواله عارف و شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
به گزارش مشرق، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد یک فرد ۵ نهاد و دو کشتی مرتبط با ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آقای «عبدالحسین خدری» به بهانه ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست تحریم قرار گرفته است. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شده یک شبکه دخیل در انتقال تسلیحات از ایران به یمن را تحت تحریم قرار داده است. به علاوه دو کشتی تحت پرچم ایران به نام‌های «ژنو ۱۱» و «ژنو ۱۲» نیز به اتهام ارتباط با شرکت خدری جهان‌دریا تحریم شده‌اند. «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: «کارزار فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد یافت.» با آنکه دولت ترامپ حتی تلاش کرده قوانینی برای سخت‌تر کردن واردات مواد غذایی و دارویی به ایران وضع کند، پامپئو مدعی شده که هدف تحریم‌ها مردم ایران نیست.

نظرها

اخبار بیشتر